Vse besede

Papež v Armeniji
26. 09. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. se je v Armeniji poklonil spominu na žrtve turškega pokola armenskega prebivalstva leta 1915, vendar besede genocid zaradi pritiskov turške diplomacije ni uporabil.

Krka optimistično v novo sezono
24. 09. 2001 00.00
V Otočcu so se pred začetkom nove sezone predstavili košarkarji novomeške Krke Telekom, ki je skoraj povsem spremenila zasedbo.

O poslovanju LBS New York
23. 09. 2001 00.00
V središče smo postavili zgodbo o pomanjkljivem poslovanju hčerinskih družb Nove Ljubljanske banke v tujini, ki je zamajala stolčke uprave Nove Ljubljanske banke in ministrskega svetnika Rudija Gabrovca.

Konec Herminatorjeve kariere?
25. 08. 2001 00.00
Herman Maier je po petkovi prometni nezgodi uspešno prestal operacijo golenice, je pa zelo vprašljiva njegova udeležba na zimskih olimpijskih igrah v Salt Lake Cityu.

Sprememba ustave ni potrebna
05. 07. 2001 00.00
V Haagu pripravljajo vse potrebno za začetek delovanja novega mednarodnega kazenskega sodišča, ki bo pristojno za sojenje za vojne zločine po vsem svetu. Predstavniki velike večine članic Organizacije Združenih narodov so že pred tremi leti v Rimu sprejeli statut mednarodnega kazenskega sodišča, s katerim bo mogoče zagotoviti učinkovito in hkrati pošteno sojenje osumljencem za genocide po celem svetu.

Lennonovo letališče v Liverpoolu
03. 07. 2001 00.00
Letališče v Liverpoolu, rojstnem mestu članov britanske legendarne glasbene skupine The Beatles, se od danes imenuje po Johnu Lennonu. Slovesnosti ob preimenovanju letališča se je udeležila tudi Yoko Ono, vdova legendarnega Beatla, ki je bil umorjen leta 1980 v New Yorku. "John bi bil zelo ponosen na to, da se letališče sedaj imenuje po njem. Upam, da bodo s tega letališča vsi poleti na vse konce sveta uspešni," je še dejala Yoko Ono, ki je popoldne na univerzi v Liverpoolu prejela tudi častni doktorat.

Študenti začeli s protesti
06. 06. 2001 00.00
Študenti so začeli s prvimi protestnimi akcijami, s katerimi poudarjajo, da želijo ohraniti socialne in druge ugodnosti. Danes so na Prešernovem trgu postavili velik steklen hranilnik, zatem pa so se s transparenti odpravili na pohod po Ljubljani.

Lufthansa prodaja GlobeGround
31. 05. 2001 00.00
Nemška letalska družba Lufthansa bo francoski storitveni skupini Penauille Polyservices prodala svojo podružnico GlobeGround, ki skrbi za vse letališke storitve. S tem bo francoska družba postala največja trgovska družba, ki bo na 199 letališčih v 39 državah skrbela za vse letališke dejavnosti. Vrednost nakupa naj bi znašala 315 milijonov dolarjev, odobriti pa ga morata še Lufthansin nadzorni odbor in pristojni urad za varstvo konkurence, piše današnji Financial Times.

Frost najboljši plavalni trener
08. 05. 2001 00.00
Douga Frosta, trenerja najboljšega avstralskega plavalca Iana Thorpa, je združenje mednarodnih plavalnih trenerjev izbralo za najboljšega trenerja na svetu v zadnjih štirih letih. Frost je ob sprejemu nagrade, ki mu jo je podelila avstralska plavalna zveza dejal, da lahko njegov varovanec, najstniški plavalec "Torpedo", na olimpijskih igrah 2004 v Atenah osvoji kar tri zlate kolajne: na 100, 200 in 400 metrov prosto.

Albanski uporniki pri Skopju
24. 03. 2001 00.00
Del albanskih skrajnežev v Makedoniji se je iz Tetova premaknil proti vasi Gračane, ki je od Skopja oddaljena le slabih 10 kilometrov, leži pa ob jugoslovansko-makedonski meji, je danes poročal makedonski časnik Dnevnik. Skrajneži naj bi se naselili v zapuščene hiše v vasi, kmalu pa naj bi tam odprli novo fronto. Makedonski premier Ljubčo Georgievski je sinoči potrdil, da makedonska vojska še ni začela operacije za uničenje albanskih skrajnežev, in dodal, da se šibka makedonska država oborožuje in pridobiva čas. Georgievski je to izjavil na skopskem letališču, medtem ko je vojska prevzela štiri ukrajinske helikopterje, pričakujejo pa še dve pošiljki helikopterjev iz Grčije.

Washington boljši od Pittsburgha
08. 03. 2001 00.00
Vodilno moštvo južnovzhodne skupine, Washington Capitalsi, je v včerajšnjem derbiju lige NHL tesno premagalo Pittburgh Penguinse s 4:3. San Jose Sharksi so igrali neodločeno z ekipo Floride Pantersov. Zadnjouvrščena ekipa pacifiške skupine, Anaheim Mighty Ducks, pa je doma premagala Montreal Canadiense.

Odmevi na napad na Petka
02. 03. 2001 00.00
Zdravstveno stanje Mira Petka, dopisnika Večera, ki sta ga v sredo zvečer fizično napadla neznanca, je glede na poškodbe, ki jih je dobil v napadu, zadovoljivo.

Podelili Jurčičevi nagradi 2000
02. 03. 2001 00.00
Sklad Josipa Jurčiča je Jurčičevi nagradi za novinarje, svobodne publiciste in urednike za leto 2000 na sinočnji slovesnosti v ljubljanski mestni hiši podelil novinarki Večera Darki Zvonar Predan ter Dejanu Steinbuchu, ki sodeluje pri več slovenskih revijah. Zvonar-Predanova se z novinarstvom ukvarja že od srede 80. let, po mnenju odbora Jurčičevega sklada, ki je odločal o nagrajencih, pa je ob zavezanosti svobodi besede, natančnosti in osebni širini najprodornejša slovenska novinarka. Steinbucha, sicer študenta prava, so pri skladu označili za presenetljivo figuro časnikarstva, svobodnega in brez predsodkov ter s posluhom za demokratične odnose v skupnosti. Zvonar-Predanova je ob koncu 80. let s kritičnim in odločnim pisanjem, takrat za tednik 7D, spremljala razpad nekdanje Jugoslavije in odločilne dogodke na Roški. V 90. je dosegla strokovno zrelost in začela pisati za notranjepolitično uredništvo Večera. Po mnenju podeljevalcev nagrade nagrajenko odlikujejo predvsem izvirna izbira in izzivalna razčlemba najbolj vročih tem slovenskega političnega prizorišča. Med drugim se je ukvarjala z manipulacijami oblasti in dogajanjem v pravosodju, ob tem pa je bila predvsem odločna zagovornica šibkejših v družbi. V utemeljitvi so pri skladu poudarili še prodorne intervjuje, ki jih je nagrajenka opravila z znanimi domačimi in tujimi sogovorniki. Je izvrstna spraševalka, provokativna, nepopustljiva, a kljub vsemu vljudna in spoštljiva, so med drugim v utemeljitvi ob podelitvi nagrade zapisali pri Jurčičevem skladu. Dejan Steinbuch se je z novinarstvom začel ukvarjati pred nekaj leti pri ljubljanski Študentski tribuni, po njenem propadu pa se je preselil v zahtevnejša glasila. Članke in komentarje je pisal za Mag, sodeloval pri reviji Zvon, objavljal razmišljanja in eseje v Novi reviji, med drugim je objavil tudi esej v zborniku Sproščena Slovenija. V zadnjem času se je kot vešč organizator izkazal pri mesečniku Ampak, kjer objavlja tudi politične eseje. Odbor Jurčičevega sklada ga je označil za izrazitega, pogumnega novinarja, ki je ob pogosti sprevrženosti oblasti zahteval pluralnost medijev, napadal korupcijo in vse, kar razkraja narod. V njegovem delu je opaziti čut za vrednote, predvsem v njegovih proznih delih pa se kaže literarna nadarjenost.

Calista Flockhart želi razbiti tabu
27. 02. 2001 00.00
Calista Flockhart (36), bolj znana kot odvetnica Ally McBeal v istoimenski televizijski nanizanki, želi razbiti tabu glede uporabe besede vagina.

Podelili Prešernovo nagrado
07. 02. 2001 00.00
Na predvečer slovenskega kulturnega praznika, 8. februarja, so na slovesnosti v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma podelili Prešernovo nagrado, ki jo je dobil slikar Gustav Gnamuš, in nagrade Prešernovega sklada. Dobili so jih igralec Gregor Bakovič, Godalni kvartet Tartini, slikar Ivo Prančič, video umetnica Nataša Prosenc, pesnik Peter Semolič in dirigentka Karmina Šilec. Slavnostni govornik je bil letošnji Prešernov nagrajenec Gustav Gnamuš. V umetniškem delu programa je nastopil zbor Carmina Slovenica pod vodstvom Karmine Šilec, ki je bila tudi režiserka glasbenega programa. Proslavo je postavil Matej Filipčič, utemeljitve nagrad je prebral Marko Mandič, nagrajencem pa jih je izročila predsednica upravnega odbora Prešernovega sklada Meta Hočevar. Proslave so se udeležili tudi predsednik države Milan Kučan s soprogo in drugi visoki predstavniki javnega in kulturnega življenja Slovenije.

Ashcroft pred ameriški senat
01. 02. 2001 00.00
Najbolj kontroverzni član Busheve ekipe, kandidat za generalnega tožilca John Ashcroft, bo danes najverjetneje potrjen. Senat je glede skrajno konzervativnega Ashcrofta, heroja religiozne desnice, izjemno razdeljen. Vroče debate se vlečejo že dva dni. Vendar obe strani napovedujeta, da bo Ashcroft potrjen, vprašanje je le, koliko glasoiv lahko demokrati naberejo proti. Okoli 40 od 50 demokratov naj bi glasovalo proti. Čeprav bi demokratom uspelo proceduralno zavlačevanje (filibuster), jim ne bo uspelo premagati 60 republikanskih glasov.

Projekt Rastoča knjiga
30. 01. 2001 00.00
Rastoča knjiga se imenuje projekt, s katerim pobudniki, dobronamerni Slovenci, ob tisočletnici Brižinskih spomenikov, 450-letnici prve slovenske knjige, 200-letnici Prešernovega rojstva in deseti obletnici samostojne in neodvisne Slovenije želijo postaviti pomnik slovenski istovetnosti, bodisi v obliki svetilnika, slavoloka ali svetišča. Projekt poteka v okviru Društva za izgradnjo pomnika slovenstvu Rastoča knjiga, usklajuje ga državni svet RS na čelu z njegovim predsednikom Tonetom Horvatom. Projekt naj bi povezal vse Slovence doma in po svetu, denar zanj naj bi začeli zbirati 8. februarja, je na današnji predstavitvi v parlamentu poudaril eden od pobudnikov Janez Pezelj.

Nadaljevanje pogajanj naslednji petek
10. 01. 2001 00.00
Kdo je bližje zmagi v pogajanjih med največjim šolskim sindikatom in vlado tudi danes ni nič bolj jasno. Sindikalisti in vladni pogajalci so se popoldne pogovarjali le o metodologiji izračunavanja plač, da bodo podatki, ki jih v pogajanjih posredujejo eni in drugi, končno primerljivi.

Pred nastopi na vrhovnem sodišču ZDA
11. 12. 2000 00.00
Predstavniki ameriških predsedniških kandidatov Georga Busha ml. in Ala Gora so dan pred ustno predstavitvijo argumentov na vrhovnem sodišču ZDA glede zakonitosti ročnega preštevanja glasov na Floridi na različnih televizijskih postajah ubrali pomirljive tone. Gorov odvetnik David Boies je za televizijo NBC zatrdil, da bo podpredsednik zagotovo priznal poraz, če mu vrhovno sodišče ZDA ne bo naklonjeno, in da bo Busha podprl kot svojega predsednika. Podobne besede je za isto televizijo izrekel tudi Bushev pravni zastopnik na Floridi James Baker, ki je prav tako zatrdil, da bo volja vrhovnega sodišča ZDA spoštovana.

Gore ni pripravljen priznati poraza
05. 12. 2000 00.00
Odvetnik ameriškega demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora David Boies je takoj po odločitvi okrožnega sodnika v Tallahasseeju Sandersa Saulsa, ki je zavrnil vse pritožbe Gorove strani na volilne izide na Floridi, vložil pritožbo na državno prizivno sodišče s prošnjo, naj to sodišče primer takoj prepusti floridskemu vrhovnemu sodišču. Boies se seveda ni strinjal s Saulsovo razsodbo in je novinarjem zatrdil, da je bila napačna, ker ni omogočil pregleda dokazov oziroma 14.000 spornih glasovnic iz okrožij Palm Beach in Miami Dade. "Izgubili smo, oni so zmagali, vendar se bomo pritožili," je dejal Boies.

Unikata po 450 letih v Sloveniji
24. 11. 2000 00.00
Ob 450-letnici od nastanka prvih dveh slovenskih knjig, Katekizma in Abecedarija Primoža Trubarja, je slovenski predsednik Milan Kučan v Cankarjevem domu odprl razstavo Prve slovenske knjige, kjer so razstavljeni vsi slovenski tiski iz 16. stoletja, prvič po 450 letih pa sta v Sloveniji na ogled unikata prvih dveh Trubarjevih del. V otvoritvenem govoru je izrazil hvaležnost začetnikom slovenske besede, Trubarju, Bohoriču in Dalmatinu. Ti so po njegovih besedah ustvarili prihodnost, ki nam je kasneje dala Prešerna, Kosovela, Gradnika in druge.

ZRJ nova članica ZN
02. 11. 2000 00.00
Generalna skupščina ZN je sinoči brez glasovanja sprejela osnutek kratke resolucije, ki jo je pripravila Francija, podprlo pa okoli 70 drugih držav - med njimi vse ostale naslednice nekdanje SFRJ - s katero je ZR Jugoslavijo sprejela medse kot novo članico ZN. Po krajših govorih predstavnikov 13 držav, med katerimi je bil tudi najverjetnejši prihodnji zunanji minister ZRJ Goran Svilanović, so nato opravili še slovesnost dviga zastave nove države. Pred tem so z droga spustili trobojnico z rdečo zvezdo nekdanje SFRJ in na mizi, kjer bodo po novem sedeli diplomati ZRJ, zamenjali simbole SFRJ s simboli nove članice. Gre za dejanje, ki pomeni slovo od preteklosti, utrdilo pa se je načelo, da so vse države, ki so nastale po razpadu nekdanje SFRJ, enakopravne naslednice, kar bo po osmih letih oviranja starega beograjskega režima omogočilo pogovore o vseh preostalih odprtih vprašanjih. Predstavnik Črne Gore v ZN Željko Perović je novinarjem pred sprejemom ZRJ v ZN ponovil besede predsednika Mila 195144ukanovića, da Črna Gora pozdravlja zmago demokratične opozicije v Srbiji in upa, da bo DOS zmagala tudi 23. decembra na srbskih volitvah, ker se bosta potem dve demokratični vladi lažje dogovorili o prihodnjih medsebojnih odnosih.

Nobelov nagrajenec za literaturo tudi slika
20. 10. 2000 00.00
Letošnji nagrajenec za literaturo, v Parizu živeči kitajski pisatelj Gao Xingjian, ki poleg pisanja zelo rad tudi slika, se boji, da bo pozornost, ki mu jo v zadnjih dneh posvečajo mediji, zmotila njegov mir.

Slovenci v četrtfinalu z Rusi
25. 09. 2000 00.00
Na olimpijskem rokometnem turnirju bo Slovenija v četrtfinalu igrala proti Rusiji, Nemčija se bo pomerila s Španijo, Egipt s Švedsko in Francija z ZR Jugoslavijo. Slovenski rokometaši so v zadnjem krogu v predtekmovalni skupini B na olimpijskih igrah v odločilni tekmi za uvrstitev v četrtfinale dosegli načrtovano zmago proti Tuniziji. Sama rokometna predstava proti aktualnim afriškim prvakom ni bila navdušujoča, zato pa so Slovenci dosegli svoj cilj in so pred novo najpomembnejšo tekmo na turnirju. Zmaga ali poraz v četrtfinalu namreč odloča o tem, ali se bo ekipa borila za medalje, ali pa le za razvrstitev od 5. do 8. mesta. Nasprotnik Slovenije v torek četrtfinalu bo reprezentanca Rusije, drugouvrščeno moštvo z zadnjega svetovnega in evropskega prvenstva. Medtem, ko je bil razplet v slovenski skupini B načrtovan, je v skupini A, iz katere so bili nasprotniki Slovenije za četrtfinale, prišlo do presenečenja. Nemčija, ki je veljala za favorita v skupini, je po zmagah nad Rusijo in ZR Jugoslavijo namreč presenetljivo izgubila proti Egiptu. O prvem mestu v skupini je zato odločala prav zadnja tekma med Jugoslovani in Rusi, ki so jo slednji dobili brez večjih težav.

Bush mlajši republikancem obljublja Belo hišo
04. 08. 2000 10.55
Republikanski guverner Teksasa George W. Bush mlajši je bil na konvenciji Republikanske stranke v Philadelphiji sinoči slovesno imenovan za kandidata svoje stranke na predsedniških volitvah v ZDA 7. novembra. Kandidat za podpredsednika je Dick Cheney.

Zapuščina našega časa za prihodnje rodove
05. 07. 2000 12.19
Na našem planetu imamo tudi organizacijo, ki skrbi za zapuščino našega časa prihodnjim generacijam. Long Now Foundation se ukvarja z zanimivim projektom, kako prihodnjim rodovom zapustiti sliko, kako živimo danes. Člani organizacije namreč menijo, da so vse dobe pustile primerke svojega življenja. Iz prazgodovine imamo jamske slike, Egipčani so zapustili piramide, srednji vek knjige itd. Danes živimo v digitalni dobi, ki naj ne bi puščala trajnih informacij. Podatki na računalniški disketi se namreč že po petnajstih letih lahko razmagnetijo, tako da jih ne moremo več uporabiti. Enako se lahko zgodi tudi s CD-ji. Zato so njihovi znanstveniki razvili disk Rosseta, ki bo podatke hranil od 2.000 do 10.000 let. Long Now Foundation namerava na te diske posneti zgodovino časa, zapisati vse besede vseh jezikov, saj bodo po predvidevanjih nekateri izumrli itd. Normalnemu prebivalcu Zemlje sedaj pa se lahko postavi popolnoma logično vprašanje, da če so prejšnje dobe slikale takratne knjige, ali jih ne bodo tudi sedaj? Vsekakor pa bo disk Rosseta lahko našel tržno priložnost na kakšnem drugem področju, recimo shranjevanju strogo zaupnih vojaških dokumentov.

Slovesna maša v spomin na Friderika Barago
02. 07. 2000 19.54
V Knežji vasi pri Dobrniču na Dolenjskem so danes v okviru Baragovih dni v spomin na slovenskega misijonarja in jezikoslovca, t.i. apostola Indijancev, Friderika Ireneja Barago (1797-1868), ki je kot misijonar vse svoje življenje posvetil ohranjanju zadnjih ostankov indijanskih plemen v Severni Ameriki in njihove kulture, pripravili slovesno mašo, ki jo je ob somaševanju domačih župnikov daroval ljubljanski nadškof in slovenski metropolit Franc Rode.

Novosti Cankarjeve založbe
21. 06. 2000 17.28
Cankarjeva založba je natisnila novo serijo knjižic v zbirki Najst, tokrat v sodelovanju z uradom za mladino pri ministrstvu za šolstvo in šport. Njihovi naslovi so Kako sem otrokom razložil nenasilje, Kako sem hčeri razložila Auschwitz in Kako sva svojim otrokom razložila ljubezen. Vse tri je, izpod peresa različnih avtorjev, v francoskem originalu izdala pariška založba Seuil, prevedle so jih Maja Novak in Suzana Koncut, ilustriral Alojz Zorman-Fojž. V atriju Trubarjevega antikvariata jih je z glavno urednico založbe Ksenijo Dolinar danes predstavil urednik Zdravko Duša.

Druga številka Revije o knjigi
02. 06. 2000 13.39
Izšla je druga številka Revije o knjigi, ki jo izdaja založba Rokus. V njej je najti vse, kar vas zanima v zvezi z (domačo) knjigo, od mesečnih novosti slovenskih založb, besede urednika Bojana Kavčiča, tokrat posvečene pogledu nazaj na Slovenske dneve knjige, uvodnik dr. Martina Žnideršiča na temo Raziskovanje branja in kupovanja knjig, intervju Mance Košir z založnikom Luko Novakom, podatke o najbolj priljubljenih knjigah v Sloveniji in druge novosti s knjižnega trga.

Propadel prvi poskus za sestavo prehodne vlade
24. 05. 2000 07.23
Državni zbor je malo pred polnočjo na tajnem glasovanju podobno kot na nedavnih zaslišanjih ministrskih kandidatov z neodločenim izidom (45:45) zavrnil tudi predlog mandatarja Andreja Bajuka za imenovanje ministrov prehodne vlade iz vrst SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter Socialdemokratse stranke Slovenije (SDS). Po veljavnih pravilih bi morala za ponujeno kandidatno listo 17 ministrov namreč glasovati večina opredeljenih poslank in poslancev.