Waldner

Persson za hitrejšo širitev
31. 05. 2001 00.00
Med obiskom na Dunaju, kjer se je sestal z avstrijskim kolegom Wolfgangon Schuesselom in avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, je švedski premier Goeran Persson izjavil, da Švedska na junijskem vrhu unije v Goeteborgu pričakuje pospešitev širitvenega procesa. Persson pričakuje, da ne bodo le obdržali trenutne hitrosti, temveč bodo proces širitve še pospešili.

V EU previdni pri komentarjih volitev v Italiji
14. 05. 2001 00.00
V Evropski uniji so bili danes zelo previdni z zavzemanjem stališč do za zdaj še neuradnih rezultatov italijanskih parlamentarnih volitev, po katerih si je zmago priborila desnosredinska koalicija Dom svoboščin medijskega mogotca Silvia Berlusconija, ki poleg Berlusconijeve Naprej, Italija! med drugim vključuje tudi ksenofobično Severno ligo Umberta Bossija in postfašistično Nacionalno zavezništvo.

Madžarska za konkretno stališče EU
09. 05. 2001 00.00
Madžarski zunanji minister Janos Martonyi je na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner članice Evropske unije pozval, naj zavzamejo konkretno stališče do spornega vprašanja prostega pretoka delovne sile iz novih držav članic. Hkrati je poudaril, da je sedemletno prehodno obdobje, ki ga zahtevata Avstrija in Nemčija, predolgo. Ferrero-Waldnerjeva pa je ponovila stališče Avstrije o trajanju prehodnega obdobja in poudarila, da je medtem že tudi Evropska komisija ugotovila nujnost prehodnega obdobja, ki naj bi trajalo do sedem let.

Podpisan kulturni sporazum z Avstrijo
30. 04. 2001 00.00
Po treh letih in pol pogajanj sta zunanja ministra Slovenije in Avstrije, Dimitrij Rupel in Benita Ferrero-Waldner, v Ljubljani podpisala tako imenovani kulturni sporazum. S tem se zaključuje eno od pomembnejših poglavij v reševanju odprtih dvostranskih vprašanj.

V finalu Kitajci in Belgijci
28. 04. 2001 00.00
Belgijska namiznoteniška reprezentanca se bo v finalu SP v Osaki za naslov najboljše na svetu pomerila s Kitajsko, ki je v drugem polfinalu ugnala Južno Korejo s 3:2. Odločilno zmago je Kitajcem po dolgem dvoboju priigral Guozhang Lui, ki je premagal Kim Taek Sooja s 16:21, 24:22, 25:23.

Ferrero-Waldnerjeva avstrijska predsednica?
27. 04. 2001 00.00
Najnovejša javnomnenjska raziskava inštituta Gallup, ki jo je danes objavil avstrijski dnevnik Kurier, je pokazala, da bi lahko Avstrija čez tri leta dobila prvo predsednico v svoji zgodovini. Kar 41 odstotkov vprašanih meni, da bi bila sedanja zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner primerna kandidatka za naslednico sedanjemu predsedniku Thomasu Klestilu. Anketiranci so na drugo mesto postavili sedanjega predsednika avstrijskega parlamenta Heinza Fischerja, podprlo ga je namreč 31 odstotkov vprašanih.

Ferrero-Waldnerjeva za prehodno obdobje
08. 03. 2001 00.00
Avstrija, tako kot Nemčija, podpira sedemletno prehodno obdobje za prost pretok delovne sile za nove članice Evropske unije, je danes v Londonu poudarila avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, ki je še menila, da bi morali v teku širitve razjasniti " dvostranska odprta vprašanja", kot so "pravno-zgodovinska vprašanja" ali "vprašanja varnosti jedrskih elektrarn". A Avstrija, tako je zagotovila avstrijska zunanja ministrica, "dvostranskih vprašanj ne bo povezovala s pogajanji za članstvo v EU".

Rupel začel obisk na Dunaju
06. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes popoldne začel dvodnevni obisk v Avstriji, med katerim bo jutri z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner podpisal meddržavni sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb, srečal pa se bo tudi z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom. Osrednje teme pogovorov bodo položaj slovenske manjšine v Avstriji, dvostranski kulturni sporazum, pa tudi slovensko vključevanje v Evropsko unijo, pri katerem Ljubljana računa na podporo Dunaja.

Rupel s predstavnikoma manjšine
05. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes sprejel predsednika krovnih organizacij Slovencev v Avstriji Marjana Šturma iz Zveze slovenskih organizacij in Bernarda Sadovnika iz Narodnega sveta koroških Slovencev, so sporočili iz MZZ. Šturm in Sadovnik sta tudi predstavnika Koordinacijskega odbora koroških Slovencev. Do srečanja, ki je bilo namenjeno obravnavi aktualnega položaja slovenske manjšine v Avstriji, je prišlo pred uradnim obiskom na Dunaju, ki ga bo minister Rupel začel jutri.

OZP o odnosih z Avstrijo
02. 03. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je danes na zaprti seji razpravljal o odnosih z Avstrijo. Predsednik odbora Jelko Kacin (LDS) je po seji povedal, da se je odbor poglobljeno seznanil s pregledom stanja odnosov s severno sosedo in podlagami za dva pomembna dvostranska obiska v Avstriji v tem mesecu.

Arafat na obisku v Avstriji
23. 02. 2001 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat je včeraj prispel na dvodnevni obisk na Dunaj. Najprej se je srečal z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom in zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner. Po pogovorih s Schüsslom je Arafat dejal, da upa na podporo novega ameriškega predsednika Georga Busha, Evropske unije in " predvsem prijateljev v Avstriji" pri bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Avstrijski kancler pa mu je zagotovil, da bodo storili vse, da se bo nasilje na Bližnjem vzhodu končalo.

Slovenija in Slovaška zadržani?
19. 02. 2001 00.00
Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

O slovensko-slovaških odnosih
17. 02. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je včeraj sprejel slovaškega premiera Mikulaša Dzurindo, s katerim sta razpravljala o dvostranskih odnosih med državama ter o možnostih za njihovo vsestransko poglobitev. Izmenjala sta izkušnje obeh držav glede vključevanja v evroatlantske povezave, pogovarjala pa sta se tudi o tesnejšem sodelovanju Slovenije z Višegrajsko skupino.

Putin prispel v Avstrijo
08. 02. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je prispel na večdnevni delovni obisk v Avstrijo. Na letališču ga je v imenu avstrijske vlade pozdravila avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, Putin pa se je na Dunaju že srečal z avstrijskim predsednikom Thomasom Klestilom. Putin in Klestil naj bi se pogovarjala o vzpostavitvi dvostranskih gospodarskih odnosov. Ruski predsednik pa naj bi Avstriji ponudil ruska bojna letala MiG-29 v zameno za odpis dela ruskega dolga Avstriji.

Verheugen proti centrom moči
29. 12. 2000 00.00
Evropski komisar za širitev Günter Verheugen se je zadržano odzval na zamisel avstrijskega kanclerja Wolfganga Schüssla in zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldner o oblikovanju regionalne interesne skupnosti, v katero bi bile vključene države Srednje Evrope. Verheugen je v pogovoru za sobotno izdajo avstrijskega časnika Format menil, da takšno razmišljanje ni primerno za Evropsko unijo.

Kouchner čestital Koštunici in Djindjiću
24. 12. 2000 00.00
Civilni upravitelj ZN na Kosovu Bernard Kouchner je danes čestital jugoslovanskemu predsedniku Vojislavu Koštunici, voditelju Demokratične opozicije Srbije (DOS), ki je glede na delne uradne izide zmagala na sobotnih parlamentarnih volitvah v Srbiji. Kouchner je obenem čestital tudi najverjetnejšemu srbskemu premieru in enemu izmed voditeljev DOS Zoranu 195144inđiću. Izide volitev sta pozdravila tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in Svet Evrope (SE). "Uspeh demokracije v Srbiji bo pomembno prispeval k demokratičnemu gibanju drugod na Balkanu," je menil Kouchner. Obenem je izrazil pričakovanje, da se bo z novim vodstvom v Beogradu mogoče pogovarjati o uresničevanju resolucije Varnostnega sveta ZN o Kosovu, ki predvideva široko avtonomijo pokrajine znotraj sedanjih meja ZR Jugoslavije.

Rupel sprejel Slovence iz Avstrije
20. 12. 2000 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je sprejel predstavnike slovenske manjšine v Avstriji. Kot je izjavil po pogovorih, so na srečanju izrazili zadovoljstvo ob nedavni odločitvi avstrijskega ustavnega sodišča, ki je priznalo uradno rabo slovenščine tudi v krajih, kjer živi manjši delež Slovencev kot je doslej določala uredba avstrijske vlade. Po ministrovih besedah pomeni ta odločitev sodišča bistveno širšo in dosledno uporabo slovenščine. Napovedal je tudi, da se bo v začetku prihodnjega leta na Dunaju srečal z avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, s katero bosta govorila tudi o zaščiti manjšine.

Svet OVSE brez sklepne izjave
29. 11. 2000 00.00
Dvodnevno srečanje zunanjih ministrov 55 držav članic OVSE na Dunaju, ki se ga je udeležil tudi vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle, se je zaradi nesoglasij z Rusijo o regionalnih vprašanjih, predvsem Čečeniji, Moldaviji in Gruziji, končalo brez predvidenega sprejetja sklepne izjave. Ministri so sprejeli le izjavo o JV Evropi, o ostalih na Dunaju obravnavanih vprašanjih pa je predsedujoča OVSE, avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner podala le sklepno poročilo.

Vrh EU-Balkan v Zagrebu
23. 11. 2000 00.00
V Zagreb so že prispeli udeleženci jutrišnjega vrha držav EU in zahodnega Balkana, ki bo potekalo v hrvaški prestolnici. Med prvimi sta v Zagreb prispela posebni koordinator Pakta stabilnosti za JV Evropo Bodo Hombach, makedonski predsednik Boris Trajkovski, pozno popoldne pa tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle. Vrha se udeležujejo tudi francoski predsednik Jacques Chirac, evropski komisar za zunanje zadeve Christopher Patten, visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch, civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner ter britanski premier Tony Blair. Nekateri udeleženci naj bi po navedbah pripravljalnega odbora v hrvaško prestolnico prispeli jutri zjutraj neposredno pred začetkom vrha. Hrvaško zunanje ministrstvo je potrdilo, da se bosta vrha EU in držav zahodnega Balkana, ki se bo začel v petek v hrvaški prestolnici, med drugim udeležila tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović se bo po prihodu v Zagreb za zaprtimi vrati sestal s hrvaškim kolegom Toninom Piculo. Kot je po odprtju novinarskega centra zagrebškega vrha povedal Picula, je v odnosih med ZRJ in Hrvaško preveč problemov, da bi srečanja med predstavniki obeh držav lahko bila vljudnostne narave, in ob tem izrazil pričakovanje, da bo srečanje s Svilanovićem resno.

ZRJ postala članica OVSE
10. 11. 2000 00.00
ZRJ je danes tudi uradno postala 55. članica Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE). Odločitev je soglasno sprejelo 54 članic na zasedanju stalnega sveta organizacije. Zastavo nekdanje SFRJ, ki je bila iz OVSE izključena leta 1992 zaradi vojne v BiH, bodo zamenjali z zastavo ZRJ, jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović pa bo govoril na zasedanju stalnega sveta.

Blokada Avstrije pri pogajanjih z EU
10. 11. 2000 00.00
Avstrija zaenkrat ne

Danes o sprejemu ZRJ v OVSE
10. 11. 2000 00.00
Danes se bo na posebni seji sestal stalni odbor Organizacije za varnost in

ZDA odpravile sankcije proti Avstriji
09. 11. 2000 00.00
Združene države Amerike so včeraj odpravile omejitve dvostranskih diplomatskih stikov z Avstrijo, ki so jih sprejele februarja po vstopu svobodnjakov v avstrijsko vlado. Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva je sporočil, da sta se državna sekretarka Madeleine Albright in avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, ki sta se včeraj srečali v Washingtonu, strinjali, da bi se morali ameriško-avstrijski odnosi normalizirati.

ZRJ zaprosila za članstvo v OVSE
06. 11. 2000 00.00
ZR Jugoslavija je danes uradno zaprosila za članstvo v Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), je po srečanju z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico v Beogradu dejala predsedujoča OVSE, avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner. Jugoslavija je bila iz omenjene organizacije izključena leta 1992. Ferrero-Waldnerjeva je še dejala, da bo stalni svet OVSE o vstopu ZRJ v organizacijo razpravljal v petek, obenem pa izrazila prepričanje, da so vse ovire v zvezi s članstvom ZRJ v OVSE odpravljene.

Cook na Dunaju
31. 10. 2000 00.00
Britanski zunanji minister Robin Cook je kot prvi vodja diplomacije kake države članice EU po septembrskem umiku diplomatskih sankcij štirinajsterice proti Avstriji včeraj obiskal Dunaj. Cook je ob tem izpostavil skupne evropske vrednote, kot so demokracija in človekove pravice. Na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner je vodja britanske diplomacije dejal, da se zavzema za dialog s tistimi, ki te skupne vrednote zastopajo.

Sporna vprašanja potrebno rešiti čimprej
19. 10. 2000 00.00
V posebni izjavi za 24ur je avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner včeraj poudarila, da Avstrija slovenskega vstopa v Evropsko unijo ne bo pogojevala, da pa bo kljub temu potrebno sporna vprašanja med državama rešiti čimprej, pri čemer je mislila na slovenski zakon o denacionalizaciji in vprašanje jedrske elektrarne Krško. Avstrijska ministrica je menila, da je o slovenskem zakonu o denacionalizaciji potrebno čimprej začeti dvostranske pogovore na strokovni ravni. Poudarila je, da se zato, ker je ta tema dvostranske narave, osebno zavzema za iskanje rešitve na dvostranski ravni, saj institut kolektivne krivde in dokazovanje lojalnosti v današnji evropski družbi nista sprejemljiva. Na vprašanje, ali se bo Dunaj, v primeru, da na pogovorih ne bi našli rešitve, obrnil na Bruselj, pa je dejala, da je vprašanje denacionalizacijskega zakona na nek način postavljeno v kontekst slovenskega približevanja EU, da pa ga je primerneje reševati na dvostranski ravni. Dunaj dvomi tudi o varnosti JE Krško, sicer pa se je avstrijska vlada v svojem programu zavzela za čimprejšnje zaprtje jedrske elektrarne. "Vprašanje JEK je potrebno rešiti," je dejala Ferrero-Waldnerjeva in dodala, da se bodo pogovori nadaljevali potem, ko bo skupina strokovnjakov EU za jedrsko varnost pripravila poročilo na podlagi seizmoloških raziskav na območju Krškega. Izrazila je pričakovanje, da bodo strokovnjaki poročilo pripravili do konca leta. Glede izidov nedavnih parlamentarnih volitev v Sloveniji pa je ministrica dejala le, da za Dunaj ni pomembno, katera vlada je na oblasti, saj je vsaka demokratično izvoljena vlada primeren sogovornik.

OVSE povabila ZRJ v članstvo
19. 10. 2000 00.00
Predsedujoča Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je v pismu Koštunici uradno povabila ZRJ, naj se včlani v OVSE. V pismu je dodala tudi, da so po demokratičnih spremembah v ZRJ novi odnosi med to organizacijo in Beogradom postali mogoči.

Avstrija in Madžarska zaskrbljeni nad položajem v ZRJ
12. 10. 2000 00.00
Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je na današnji novinarski konferenci po srečanju z madžarskim kolegom Janosem Martonyjem na Dunaju trenutne razmere v ZRJ ocenila kot "zelo kočljive", podobno kot Martonyi pa je zaskrbljeno menila, da po spremembah v vodstvu ZRJ manjka več pomembnih korakov. Ocenila je, da tako v Srbiji kot tudi v jugoslovanski vladi ni prišlo do demokratičnega preobrata. Martonyi je dejal, da tudi Madžarska podobno ocenjuje razmere v ZRJ, in ob tem izrazil podporo Budimpešte demokratičnim silam v državi. Ferrero-Waldnerjeva in Martonyi sta govorila tudi o pobudi o vzpostavitvi strateškega sodelovanja srednjeevropskih držav, ki naj bi bilo po Martonyjevem mnenju gospodarsko in politično zelo pomembno. Še pred, pa tudi po vstopu Madžarske v EU naj bi tako prišlo do rednih pogovorov in izmenjave informacij med srednjeevropskimi državami. Kot je povedala avstrijska zunanja ministrica, so se na omenjeno pobudo številne srednjeevropske države odzvale pozitivno.

Peterle zavrača očitke
09. 10. 2000 00.00
Očitki iz interpelacije zoper zunanjega ministra nimajo podlage v dejanjih, je na javni prestavitvi odgovorov na interpelacijo danes dejal zunanji minister Lojze Peterle. Peterle je izrazil obžalovanje, ker se obravnave niso udeležili predlagatelji interpelacije - enajst poslancev iz vrst SNS, DeSUS in ZLSD -, saj tako ni bilo možnosti za politični dialog. Minister Peterle je v svojem odgovoru na očitke interpelatorjev poudaril, da je sam v odnosih z Avstrijo nadaljeval politiko prejšnje vlade.

Kitajska zaskrbljena ob dogodkih v ZRJ
06. 10. 2000 00.00
Uradni Peking je danes izrazil resno zaskrbljenost nad dogajanjem na Balkanu. Kitajske oblasti so tujino pozvale, naj se ne vmešavajo v notranje zadeve Jugoslavije, saj je ljudstvo popolnoma sposobno samo rešiti svoje probleme.