Wikipedia

Ukrajini sovjetska in jugoslovanska oprema, Sloveniji orožje zahodne izdelave

07. 05. 2022 14.05

Slovensko obrambno ministrstvo še vedno ne razkriva podrobnosti glede vsebine vojaške pomoči Ukrajini. Nemški mediji so pred časom poročali, da naj bi Ljubljana in Berlin sklenila dogovor o tem, da bi Slovenija Ukrajini donirala tanke M-84, v zameno pa od Nemčije prejela sodobnejše tanke ali oklepnike. Na ministrstvu sedaj pravijo, da možnost menjave obstaja.

Kaj je kinžal, hipersonično orožje, ki ga je uporabila Rusija?

21. 03. 2022 19.18

Rusija je v Ukrajini prvič uporabila hipersonično raketo Kinžal (bodalo). Gre za eno od "čudežnih orožji", ki je po besedah ruskega predsednika nepremagljivo. Raketa zrak-zemlja z dosegom do 3000 kilometrov potuje s hitrostjo med 12.000 in 14.700 kilometrov na uro. Namenjena je predvsem za uničevanje ciljev na morju, kot so letalonosilke in druge bojne ladje, učinkovita pa naj bi bila tudi proti ciljem pod zemljo. Nekateri analitiki ocenjujejo, da Rusija z uporabo pošilja sporočilo Natu, drugi pa trdijo, da ji zmanjkuje vodenih raket.

Peng Šuai in ostale prepovedane besede kitajskega spleta

08. 01. 2022 10.53

V globalni bitki za prevlado na spletu Kitajska v zadnjih letih izstopa s pristopom aktivnega urejanja in posledično ostrega nadzora, ki pogosto poseže v objave. Posledično je zaradi omejevanje svobode govora in misli redna tarča kritik Zahoda. V preteklem letu še najbolj zaradi primera teniške igralke Peng Šuai.

KOMENTAR: Sopranovi v Sloveniji

23. 10. 2021 08.43

Dogodki preteklega tedna so bili pestri, tudi nekoliko repetitivni. Znova so brneli helikopterji, le da nekoliko višje, da jih ne bi spet ciljali z laserjem, spet so se ljudje borili za svobodo, podjetniki, lobisti, nekdanji in sedanji ministri pa so se zafrkavali okoli domnevno sumljivih poslov izpred let.

Je znanost končno razvozljala skrivnost smrti študentov na Djatlovem prelazu?

02. 02. 2021 19.28

Je bil za deveterico študentov pred 62 leti na "gori mrtvih" res usoden snežni plaz? To je zaključila lanskoletna ruska preiskava, ki pa dvomljivcev ni prepričala. Kaj se je tiste noči dogajalo na Uralu, sta znanstvenika poskušala poustvariti z računalniško simulacijo. Ugotovila sta, da se je manjši plaz sprožil pod sicer neobičajnimi okoliščinami, presenetil študente med spanjem, tri huje ranil, in jih prisilil, da so pomanjkljivo oblečeni zbežali v mrzlo noč.

Bo Trump dan pred Bidnovo inavguracijo zapustil ZDA?

05. 01. 2021 07.41

V zadnjem času se v Združenih državah Amerike pojavljajo ugibanja o tem, da bi lahko Donald Trump tik pred inavguracijo Josepha Bidna zapustil državo. O tem namreč poročajo škotski mediji, ki na letališču Prestwick 19. januarja pričakujejo ameriški vojaški Boeing 757, ki ga ameriški predsednik občasno uporablja za potovanja v tujino.

100 let pogodbe, ki je 'naš narod razkosala na tri dele'

12. 11. 2020 07.41

Pred sto leti so v Rapallu podpisali pogodbo, ki je začrtala mejo Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev z Italijo. Z rapalsko pogodbo je Kraljevina SHS v zameno za priznanje izgubila del ozemlja. S tem je pod Italijo prišlo okoli 300.000 Slovencev ali dobra tretjina slovenskega prebivalstva.

Karantena 1972: 'Nihče ni smel zapuščati domov, vojska je lahko streljala'

24. 10. 2020 08.24

Javno življenje v Sloveniji se znova zaustavlja in mnogi smo ob izbruhu epidemije novega koronavirusa prvič soočeni z omejitvijo gibanja in druženja. Toda nekatere generacije niso pozabile leta 1972, ko je prebivalcem Jugoslavije grozila epidemija črnih koz, ene najnevarnejših bolezni, kar jih človeštvo pozna. Ukrepi so bili na ozemlju 22-milijonske države različni. Medtem ko so prebivalci Slovenije morali opraviti 'zgolj' cepljenje in se sprijazniti z omejitvami zborovanj, daljših poslovnih potovanj in drugih večjih migracij za dober mesec, pa so bili ukrepi na Kosovu in v nekaterih mestih 'ožje' Srbije, tudi v prestolnici, povsem zaostreni.

Bo vlada blokirala kitajski Huawei na slovenskem trgu?

02. 10. 2020 15.48

Na ministrstvu za javno upravo so pripravili predlog sklepa, s katerim bi družbo Huawei in z njo povezane družbe opredelili kot dobavitelje z visokim tveganjem. Oceno tveganja so pripravili na podlagi nabora orodij EU za kibernetsko varnost tehnologije 5G. V obrazložitvi avtor dokumenta, ki smo ga pridobili v uredništvu, pojasnjuje, da je Huawei močno povezan s kitajskim režimom. Vlada naj bi tako v prihodnjih tednih odločala o blokadi družbe v Sloveniji.

VIDEO: Rusi odstranili oznako zaupnosti posnetkom največje eksplozije v zgodovini

26. 08. 2020 16.56

Rusi so objavili tajen (daljši) posnetek, ki prikazuje eksplozijo najmočnejšega jedrskega orožja, ki je bilo do zdaj detonirano. Zaradi njene ogromne velikosti bomba ni bila primerna za vojne namene in je služila predvsem kot demonstracija sovjetske moči med hladno vojno.

Amonijev nitrat: uporaben kot gnojilo, za izdelavo bomb ga zlorabljajo tudi teroristi

05. 08. 2020 17.10

Libanonske oblasti so za uničujočo eksplozijo v Bejrutu okrivile zaloge amonijevega nitrata, ki so ga v neprimernih pogojih skladiščili v pristanišču. Gre za kristalno snov brez barve in vonja, ki nastane z združitvijo amonijaka in dušikove kisline. Najpogosteje se uporablja kot dušikovo gnojilo, a je pri teroristih priljubljeno tudi pri izdelavi improviziranega eksploziva. Snov pa je bila v preteklosti že vzrok številnih industrijskih nesreč po svetu.

Deli muzejskega letala niso bili ukradeni, ampak podarjeni vojski?

22. 07. 2020 10.29

Policisti PU Maribor so obravnavali krajo delov letala na letališču v Moškanjcih pri Ptuju. Neznani storilec naj bi na muzejskem vojaškem letalu UTVA 66 prerezal ključavnici obešanki in iz letala ukradel več delov. Na letališču pa pravijo – ni bila kraja, dele smo podarili Slovenski vojski.

Skrivnostna smrt študentov na Uralu po 61 letih končno pojasnjena?

12. 07. 2020 12.09

Januarja 1959 se je skupina desetih ruskih študentov odpravila na raziskovalno ekspedicijo globoko v gorovje Urala. Po dobrih dveh tednih bi se morali vrniti v bazo, kjer pa so jih zaman čakali. 27. februarja so reševalci našli prvi dve trupli, ostala šele maja istega leta, ko se je stalil sneg. Trupla so bila pomanjkljivo oblečena, z nenavadnimi poškodbami. Njihova smrt je leta burila duhove, tudi teorij zarot ni manjkalo: vojaški poskusi, jeti, nezemljani ... Ruske oblasti pa so pred dobrim letom presenetile z novico, da znova odpirajo preiskavo, ki bi dala končne odgovore, kaj se je pred več kot 60 leti dogajalo na oddaljenem gorovju. In tukaj so rezultati ...

Bitka na Poljani: zadnje dejanje druge svetovne vojne v Evropi

15. 05. 2020 07.48

Nad Evropo je legel mir. Nacistična Nemčija je bila premagana in ponižana z dvojnim podpisom brezpogojne kapitulacije. Zmagovalci so se počasi začeli vračati domov, poraženci pa so sklonjenih glav korakali v ujetništva. Tako je bilo povsod po stari celini, razen v Jugoslaviji, natančneje – na ozemlju današnje Republike Slovenije. Tu so se srditi in brezupni boji nemške armade E in njenih domačih zaveznikov nadaljevali do zadnjega.

Pred 75 leti osvobodili koncentracijsko taborišče Dachau

29. 04. 2020 10.17

V Nemčiji se spominjajo osvoboditve nacističnega koncentracijskega taborišča Dachau. Pred 75 leti je ameriška vojska tik pred koncem druge svetovne vojne v Evropi namreč osvobodila taborišče Dachau, ki je bilo eno od prvih tovrstnih taborišč v Nemčiji. Obletnice se spominjajo s polaganjem vencev in večerno spletno ekumensko mašo.

Svetovna banka odobrila 10,7 milijarde evrov pomoči za boj proti koronavirusu

04. 03. 2020 07.56

Svetovna banka je odobrila 12 milijard dolarjev pomoči (10,7 milijarde evrov) državam za boj proti novemu koronavirusu. Skupaj z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) je hkrati odpovedala v Washingtonu predvidena redna spomladanska srečanja finančnih ministrov in guvernerjev držav članic, ki naj bi bila sredi aprila.

Zaradi množičnega izseljevanja na Hrvaškem ponujajo nepremičnine za 13 centov

22. 02. 2020 17.46

Hrvaška občina Legrad je objavila razpis za prodajo nepremičnin, ki so v njenem lastništvu, in to za ceno ene kune oziroma 13 centov. Tisti, ki se na razpis prijavijo, morajo sicer izpolnjevati nekatere pogoje, kot so starost pod 40 let in najmanj srednješolska izobrazba.

Rusi Hrvatom vrnili pokvarjene helikopterje, vseh 10 Mi-171Sh prizemljenih

13. 02. 2020 15.05

Poveljnik hrvaških letalskih sil general Michael Križanec je izdal izredni ukaz za prizemljitev vseh desetih transportnih helikopterjev Mi-171Sh. Razlog so redne okvare oziroma napake, ki so jih odkrili med remontom. Ena večjih napak naj bi bile tudi nepravilno priključene cevi za olje, ki skrbijo za hlajenje motorja.

Jugoslavija nad črne koze: Popolna izolacija, cepljenje in delovni dan od 'zore do mraka'

29. 01. 2020 14.22

Črne koze, osepnice, variola. Grozljiva bolezen, katere zadnji izbruh na evropskih tleh je bil leta 1972 v Jugoslaviji. Skoraj vse skladiščene zaloge črnih koz so uničili konec sedemdesetih let, preostanek pa je Svetovna zdravstvena organizacija 'pospravila' v ameriški center za nadzor in preprečevanje bolezni ter ruski državni raziskovalni center za virologijo in biotehnologijo Vector.

SV leta 2035: teritorialna poveljstva, samovozne havbice, protiletalski sistem, 8000 vojakov

20. 01. 2020 14.37

Ministrstvo za obrambo je objavilo belo knjigo o obrambi Republike Slovenije, ki govori o prihodnosti vojske in vloge v državi. Večjih presenečenj ni, vojska se bo soočala s pomanjkanjem in ostajanjem kadra, prav tako bi potrebovali novo opremo: tokrat so dodali lasten protiletalski sistem in samovozne havbice. Vojska želi 8.000 profesionalnih vojakov in 2.000 rezervistov ter teritorialna poveljstva s posebno manevrsko strateško rezervo.

Skrivnostna smrt študentov na Uralu: snežni plaz, vojaški preizkusi, napad jetija?

05. 01. 2020 07.18

Januarja leta 1959 se je skupina desetih študentov, na čelu z Igorjem Djatlovom, odpravila na pohod, globoko v uralsko gorovje. Vsi so bili izkušeni smučarji, mladi športniki z Uralskega politehničnega inštituta. Preživel je zgolj en član skupine, Juri Judin, ki je bil predčasno prisiljen zapustiti skupino zaradi bolezni. Trupla preostalih devetih študentov so odkrili na gori, bili so pomanjkljivo oblečeni, v oči pa bodejo predvsem nenavadne poškodbe na truplih.

Razobesil staro socialistično zastavo in dobil kazen v dinarjih

25. 07. 2019 09.29

58-letnik z območja Đulovca, kraja v bližini Daruvarja, je pretekli konec tedna po dokončanem kritju strehe svinjaka na svojem dvorišču razobesil hrvaško zastavo. Težava je nastala, ker je šlo za zastavo Socialistične republike Hrvaške. Državljan je bil zaradi kršenja zakonov Republike Hrvaške kaznovan. Z globo v dinarjih, valuto nekdanje skupne države.

Dodik sprejel lažnega milijarderja iz Vietnama, nasedla tudi državna televizija

26. 06. 2019 18.56

Predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Milorad Dodik in predsednica Republike Srbske Željka Cvijanović sta na obisk sprejela lažnega nemško-vietnamskega poslovneža Mai Vu Minha. Domnevni milijarder, katerega podjetje je državna televizija predstavila kot eno vodilnih korporacij na svetu, je obiskal tudi podjetje Tehnički remont Bratunac.

SOA: Varnostno stanje na Hrvaškem je stabilno

04. 06. 2019 08.43

Varnostno stanje na Hrvaškem je stabilno in trenutno ni znakov morebitnega poslabšanja razmer, je ocenila hrvaška varnostno-obveščevalna agencija (SOA) v svojem rednem letnem poročilu. Med drugim so navedli, da se je migracijski pritisk na Evropo zmanjšal, se je pa okrepila t. i. balkanska migrantska pot.

V Ljubljani protestirali 'proti uničenju interneta'

23. 03. 2019 11.37

Po številnih evropskih mestih, tudi v Ljubljani, so potekali protesti "proti uničenju interneta v EU". Evropski parlament bo namreč v torek glasoval o novi direktivi o avtorskih pravicah, za katero nasprotniki trdijo, da prinaša cenzuro interneta v Evropo in ogroža svobodo izražanja.

Najhujša zima dvajsetega stoletja

14. 02. 2019 17.10

Medtem ko v teh dneh uživamo v visokih temperaturah in na plano že kukajo prvi znanilci pomladi, je bila lani v tem času pokrajina vse prej kot pomladna. Slovenijo je prekrivala debela snežna odeja, temperature pa so bile nekaj dni celo za deset stopinj Celzija nižje od povprečja.

V 91. letu je odšel skladatelj Urban Koder

09. 01. 2019 12.37

V 91. letu starosti je umrl skladatelj, dirigent in trobentač Urban Koder. Ustvaril je glasbo za več otroških in igranih radijskih iger, gledaliških predstav, šansonov in celovečercev. Večina ga pozna po Cvetju v jesni. Decembra mu je predsednik Pahor podelil srebrni red za zasluge.

Marcelo želi k Ronaldu, Real v soboto govoril s Contejem

22. 10. 2018 08.44

V Italiji so še naprej prepričani, da si želita tako vezist madridskega Reala Luka Modrić kot branilec evropskih prvakov Marcelo zaigrati na Apeninskem polotoku. V zadnjih dneh je pod drobnogledom Brazilec, ki se po informacijah iz Torina želi pridružiti Juventusu in dobremu prijatelju Cristianu Ronaldu. Govorice o prihodu trenerja Antonia Conteja so medtem vedno glasnejše.

Konec interneta in svobode govora ali pravičnejše spletno okolje?

30. 08. 2018 14.36

Evropski parlament je julija obravnaval predlog direktive o enotnem digitalnem trgu, ki naj bi uredil plačevanje avtorskih pravic na spletu, vendar je bil zaradi več interesnih skupin, gibanj in internetnih gigantov zavrnjen. Zavrnili so ga tudi slovenski evropski poslanci. Zdaj je vstalo več kot 10.000 združenih slovenskih ustvarjalcev, ki se jim ne zdi pošteno, da za svoja dela ne dobijo niti ficka, na drugi strani pa platforme služijo na njihov račun.

Wikipedia ne dvomi: Katanec že novi selektor Iraka

18. 08. 2018 10.43

Po informacijah v tamkajšnjih medijih je nekdanji selektor slovenske nogometne reprezentance Srečko Katanec tik pred prihodom na klop iraške izbrane vrste. Triletna pogodba bi mu prinesla dober milijon evrov letne plače.