ZAHTEVA

SVIZ opozarja na položaj zaposlenih v znanosti

20. 10. 1999 18.46

Predstavniki sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti (SVIZ) Slovenije so se pod vodstvom predsednika sindikalne konference raziskovalnih in kulturnih organizacij sestali z ministrom za znanost in tehnologijo Lojzetom Marinčkom, da bi izpostavili problem zapostavljenosti zaposlenih v znanosti na področju plač, so sporočili iz SVIZ-a. SVIZ od vlade zahteva, naj v pogajanjih, ki se bodo nadaljevala jutri, prizna povišanje plač, kakršno so dosegli zaposleni v izobraževanju, za katerimi po njihovem mnenju vedno bolj zaostajajo.

Znova dovoljena plovba po Donavi

20. 10. 1999 11.34

Po večmesečni prepovedi je za domače in tuje ladje spet dovoljena plovba po Donavi od Novega Sada do Smedereva, vendar odslej na lastno tveganje ladjarjev. Vlada ZRJ je zaradi posledic bombardiranja v začetku julija sprejela sklep o prekinitvi plovbe po ogroženem delu Donave, ob koncu minulega tedna pa je vnovič dovolila plovbo na omenjenem delu reke.

Schindlerjeva vdova zahteva kovček

19. 10. 1999 15.15

Vdova Oskarja Schindlerja Emilie Schindler je vložila zahtevek za zapuščino, ki so jo odrili v nekem kovčku na podstrešju nekega stanovanja.

Varnostni svet ZN zahteva Osamo bin Ladna

16. 10. 1999 17.37

Varnostni svet ZN je včeraj izglasoval resolucijo o uvedbi finančnih ukrepov in letalskega embarga proti talibanom, če ne bodo do 14. novembra izročili islamskega terorista Osame bin Ladna, ki ga obtožujejo odgovornosti za bombni napad na ameriški veleposlaništvi v Nairobiju in Dar es Salaamu. Napad se je zgodil leta 1998, v njem pa je umrlo 224 ljudi.

VS ZN zahteva izročitev Osame bin Ladna

16. 10. 1999 11.07

Varnostni svet OZN je soglasno potrdil resolucijo, s katero od afganistanskih Talibanov zahteva izročitev osumljenega mednarodnega terorista Osame Bin Ladena v roke državi, ki mu je pripravljena soditi. Resolucija poleg tega zahteva, da Talibani takoj prenehajo s podporo mednarodnim teroristom in zagotovijo, da ozemlje pod njihovim nadzorom ne bo služilo za urjenje teroristov ali pripravo terorističnih napadov. Resolucija je bila sprejeta pod 7. poglavjem Ustanovne listine OZN, kar pomeni, da se lahko za izpolnitev zahtev uporabi tudi vojaška sila.

London ni prejel zahteve za izpustitev Pinocheta

15. 10. 1999 11.53

Velika Britanija je včeraj zanikala trditve, da je prejela uradno zahtevo čilskih oblasti, naj zaradi zdravstvenih razlogov osvobodi nekdanjega čilskega predsednika Avgusta Pinocheta in ga ne izroči Španiji.

Oče Monice Lewinsky želi opravičilo

15. 10. 1999 07.20

Oče nekdanje pripravnice v Beli hiši Monice Lewinsky, Bernard Lewinsky od ameriške televizijske postaje NBC zahteva opravičilo zaradi sporne oddaje, v kateri voditelj oralni seks imenuje kot ''opraviti Lewinsky''. Odgovorni na NBC so začudeni nad odzivom Monicinega očeta, ker so po njihovem mnenju tudi v drugih oddajah priimek Lewinsky uporabljali kot sinonim za oralni seks. Lewinsky je ogorčen, ker mediji njegovo družino primerjajo z oralnim seksom, in se hkrati tudi sprašuje, zakaj mediji kot sinonim za oralni seks ne uporabljajo priimka Clinton.

Skuratov še ne odhaja

13. 10. 1999 18.47

Zgornji dom ruskega parlamenta je danes že tretjič zavrnil odstavitev generalnega tožilca Jurija Skuratova, ki jo zahteva ruski predsednik Boris Jelcin. Od 150 guvernerjev v svetu federacije se jih je 98 izreklo proti odhodu Skuratova, ki nastopa tudi v vlogi glavnega tožilca v aferi o korupciji v Jelcinovi družini in med visokimi predstavniki v Kremlju. Za odstavitev Skuratova je glasovalo 52 guvernerjev, za izglasovanje odločitve pa bi potrebovali 90 glasov.

Težave pri združevanju Luke in Intereurope

12. 10. 1999 21.24

Proces združevanja Luke Koper in Intereurope je v teh dneh prekinila zahteva po reviziji lastninjenja Luke, ki jo je na pobudo finančnega ministrstva sprožila agencija za revidiranje lastninskega preoblikovanja. Birokratski zaplet grozi, da bo ustavil ali celo onemogočil združitev dveh transportnih velikanov, kar pa lahko koristi samo tuji konkurenci.

Islamski policisti lahko nosijo brado

11. 10. 1999 07.30

Vrhovno zvezno sodišče v ZDA je sprejelo odločitev, s katero oblastem mesta Newark v ameriški zvezni državi New Jersey prepoveduje, da zaprejo dva islamska policista, ker nosita brado. Newarska policija namreč od leta 1971 tamkajšnjim policistom prepoveduje, da nosijo brado, dovoljuje pa jim brke in kratke zalizke, ki se nosijo pri obriti bradi. Policista Šakur Mustafa in Faruq Abdul Aziz sta se tej odločitvi zoperstavila, saj njuna religija zahteva, da nosita brado. Šakur in Faruq sta nosila brado vse do leta 1997, ko je poveljnik newarske policije začel z novo netolerantno politiko, ki ne dopušča nobenih izjem pri prepovedi. Policija je do leta 1997 dovoljevala izjeme za ljudi, ki se niso mogli briti iz zdravstvenih razlogov. Sedaj pa je sodišče odločilo, da so poleg ''posvetnih izjem'' možne tudi izjeme iz verskih razlogov. Policija ne dopušča brad zaradi profesionalnega in dostojanstvenega vtisa, ki ga morajo dajati policisti.

Haider Sloveniji očita provokativnost

09. 10. 1999 17.38

Koroški deželni glavar Joerg Haider je danes na prireditvi ob 79. obletnici koroškega plebiscita od Slovenije zahteval priznanje pravic ''Staroavstrijcem'' in razveljavitev avnojskih sklepov iz let 1943/44, s katerimi so takratno nemško govoreče prebivalstvo razglasili za brezpravno.

Fini obtožuje

09. 10. 1999 08.49

Predsednik Nacionalnega zavezništva (AN) Gianfranco Fini je na sinočnjem shodu v Trstu poudaril, da je zaščitni zakon za slovensko manjšino v Italiji čisto nepotreben in krivičen, pa tudi šovinističen in nacionalističen. Slovenijo je obtožil, da vodi nacionalistično politiko, zavzel pa se je tudi za preštetje slovenske manjšine, da se končno izve, koliko ljudi govori slovensko.

Slovenija noče monopolizirati lipicanca

02. 10. 1999 20.01

Na nedavno izjavo avstrijskega kmetijskega ministra Wilhelma Moltererja, da hoče Slovenija monopolizirati lipicanca, se je odzvalo Združenje rejcev lipicanca Slovenije. V izjavi za javnost je med drugim zapisalo, da v slovenski zahtevi ni nobene monopolizacije in Slovenija ne predlaga vodenja rodovnih knjig prav nič drugače, kot jih pozna in zahteva evropska zakonodaja. Obenem je izrazilo osuplost, ker nihče od slovenskih predstavnikov ni odločno zavrnil teze o monopolizaciji.

Avstrija blokira začetek širitvenih pogajanj

29. 09. 1999 21.46

Evropska unija se s Slovenijo, Poljsko, Češko, Madžarsko, Estonijo in Ciprom jutri ne bo začela pogajati tudi o poglavju energije, kot je bilo sprva predvideno, saj zaradi Avstrijskega vztrajanja, naj EU v svojem pogajalskem izhodišču za to področje pri jedrski energiji od kandidatk zahteva najvišje možne varnostne standarde, članice skupnega stališča niso uspele zavzeti.

Predsednikova hči ni plačala oblek

29. 09. 1999 11.33

28-letna Zulemita Menem, hči argentinskega predsednika Carlosa Menema, naj ne bi poravnala račune za skupno 600 ekstravagantnih oblek. Modna oblikovalka Elsa Serrano sedaj zahteva najmanj dva milijona dolarjev od privlačne predsednikove hčere, je poročala revija Noticias v prestolnici. Plemenita šivilja je povedala, da je osem let oblikovala Zulemitino garderobo, pri čemer ni zahtevala nobenega denarja. Oblikovalka je zato z njeno takratno najboljšo prijateljico sklenila ''skrivni dogovor''. Zdaj naj bi imela oblikovalka vendarle dolgove v višini treh milijonov dolarjev.

Milošević odprl rafinerijo; protesti se nadaljujejo

28. 09. 1999 21.50

Čeprav se jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević le redko kaže v javnosti, se je danes udeležil slovesnosti ob odprtju rafinerije nafte v Pančevu na severu Srbije, ki je bila poškodovana v napadih zveze NATO na ZRJ. Milošević, ki sicer ne kaže nikakršne prizadetosti zaradi protestov opozicije, ki trajajo že slab teden, je v govoru nekaj tisoč delavcem poudaril, da rekonstrukcija države pomeni zmagoslavje, tako kot tudi herojska obramba države.

Linda Tripp vrača udarec

28. 09. 1999 09.19

o tem, da bi napisala knjigo. Linda Tripp, ki je vstopila v ameriško zgodovino kot tista prijateljica Monice Lewinsky, ki je tajno snemala njune pogovore in prispevala k postopku za odstavitev predsednika Billa Clintona, je vložila tožbo zaradi blatenja dobrega imena proti predsednikovi soprogi, ljudem iz Bele hiše ter osebam iz obrambnega ministrstva, kjer je bila zaposlena. Trippova je postala eden najmanj priljubljenih akterjev v zgodbi o impeachmentu, podobno kot neodvisni svetnik Ken Starr, njeno ime pa postalo simbol zlorabe prijateljstva.

Začeli zaslišanje o izročitvi Pinocheta

27. 09. 1999 14.37

Londonsko sodišče je dopoldne začelo zaslišanje o izročitvi nekdanjega čilskega diktatorja Augusta Pinocheta Španiji. 83-letni Pinochet zaradi slabega zdravstvenega stanja ni navzoč na zaslišanju, ki naj bi na londonskem sodišču na Bow Streetu, specializiranemu za vprašanje izročitev, trajalo pet dni, sodbo, na kateri pa mora biti Pinochet prisoten, pa naj bi izrekli sredi oktobra.

Osem evropskih borz se povezuje

23. 09. 1999 19.24

Predsedniki osmih najpomembnejših evropskih borz so danes podpisali dogovor o novi obliki trgovanja: dosegli so soglasje, da bodo do novembra 2000 ustanovili skupni elektronski vmesnik, je povedal predsednik pariške borze Jean-Francois Thodore.

Italija zahteva stalno članstvo EU v VS ZN

23. 09. 1999 12.44

Italija je v sredo zahtevala, naj Evropska unija postane stalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov. Italijanski zunanji minister Lamberto Dini je na novinarski konferenci ob robu zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku dejal, da je ''v sklopu razširitve VS ZN dogovorjeno, da naj bi bil en sedež ne glede na število stalnih članic VS rezerviran za Evropsko unijo''.

Perutnina Ptuj pridelala 1290 ton hmelja

22. 09. 1999 15.49

Perutnina Ptuj, ki je letos organiziralo pridelavo in spravilo hmelja na površinah, ki jih podjetje Hmezad zaradi stečaja ni moglo več obdelovati, je te dni končala delo na hmeljiščih. S skoraj tisoč hektarjev hmeljišč je 900 sezonskih delavcev obralo 1290 ton hmelja, ki bo namenjen prodaji, so sporočili iz Perutnine Ptuj.

Pakistan vložil tožbo proti Indiji

21. 09. 1999 19.59

Pakistan je na Mednarodnem sodišču za človekove pravice v Haagu vložil tožbo proti Indiji in zahteval plačilo odškodnine za sestrelitev pakistanskega vojaškega letala, so danes sporočili s pakistanskega zunanjega ministrstva.

Zadnji dan sodne obravnave proti Andreottiju

20. 09. 1999 17.36

Ob strogih varnostnih ukrepih se je danes v Perugii začel zadnji dan sodne obravnave proti nekdanjemu italijanskemu premieru Giulianu Andreottiju.

Qatar Airways nudi nikotinske žvečilne gumije

16. 09. 1999 08.02

Katarsko letalsko podjetje Qatar Airways bo s 1. oktobrom na vseh poletih prepovedalo kajenje, potnikom kadilcem pa bo v zameno ponudilo žvečilne gumije z nikotinom, je poročal katarski radio. Direktor podjetja je sporočil, da so se za to potezo odločili, ker le 8 do 10 odstokov potnikov zahteva kadilska mesta, ''težkim'' kadilcem pa bodo na poletu v zameno ponudili žvečilne gumije z nikotinom, da bodo pot lažje prenašali. Tudi druga letalska podjetja zalivskih držav so že uvedla polete, na katerih je prepovedano kajenje.

Haider zahteva zaprtje NEK

15. 09. 1999 21.51

Koroški deželni glavar Joerg Haider je v današnjem novem pozivu avstrijskemu kanclerju Viktorji Klimi poudaril nujnost zaprtja Nuklearne elektrarne Krško (NEK).

Pakistanska opozicija na ulicah

13. 09. 1999 12.23

Opozicijski aktivisti, pripadniki zveze devetnajstih pakistanskih opozicijskih strank, so v mestu Hyderabad, 160 kilometrov od Karachija, včeraj začeli z gladovno stavko. Glavna zahteva stavkajočih je odstop premiera Sharifa ter izpustitev številnih sodelavcev opozicije.

Poslopja OZN gorijo

10. 09. 1999 21.04

V Vzhodnem Timorju je kaotično, čeprav predstavniki indonezijske vlade trdijo, da se razmere umirjajo. Iz glavnega mesta Dili poročajo, da je zgorelo več stavb misije Združenih narodov (ZN), nekaj bank in vladnih pisarn. Indonezijski obrambni minister general Wiranto je danes sporočil, da se zaenkrat še ne želijo pogovarjati o napotitvi mirovnih sil na Vzhodni Timor.

Johansson zahteva le polovico tujcev

10. 09. 1999 16.08

Predsednik Evropske nogometne zveze (UEFA) Lennart Johansson se je zavzel za omejitev neomejenega števila tujih nogometašev, sicer ''državljanov'' EU, v evropskih klubih. ''Vsaj polovica nogometašev v ekipi bi morala biti tudi rojena v državi, iz katere klub izhaja,'' pravi Johansson.

Negativno stališče do sporazuma

09. 09. 1999 18.15

Upravni odbor Obrtne zbornice Slovenije (UO OZS) je na današnji seji izrazil negativno stališče do nedavno podpisanega sporazuma med vlado in sindikatom avtoprevoznikov ter lastnikov gradbene mehanizacije (SAS).

Napete razmere v Vzhodnem Timorju

08. 09. 1999 20.39

V Združenih narodih so zaradi vse bolj napetih razmer v Vzhodnem Timorju začeli razmišljati o popolni evakuaciji članov misij in njihovih družin. Vse več držav v regiji zahteva, da mednarodna skupnost na nemirni otok čimprej pošlje mirovne sile.