ZAPOSLENI

Uspešna digitalna preobrazba se začne in konča pri organizacijski kulturi
17. 10. 2020 07.00
Vse več organizacij se zaveda, da lahko z uspešno digitalno preobrazbo bistveno izboljšajo poslovne rezultate, pri čemer govorimo o radikalnih spremembah pri uporabi tehnologije, zaposlenih in procesov. Zato je na svetovnem nivoju že več kot 40 % sredstev za tehnologijo v podjetjih namenjenih digitalni preobrazbi, do leta 2023 pa naj bi ta delež narasel na 53 %. Kljub očitnemu porastu investicij v tehnološki del digitalne preobrazbe, predvsem v strojno in programsko opremo, pa rezultati tovrstnih aktivnosti ne dajejo želenih rezultatov.

Kako rešiti stanovanjske probleme?
17. 10. 2020 07.00
Kakšna je realnost stanovanjske problematike v Sloveniji? S kakšnimi težavami se soočajo ljudje? Kako uspešno oziroma neuspešno izpolnjujejo osnovno potrebo in pravico do primernega stanovanja? Kaj se dogaja z najemninami in kaj s cenami nepremičnin? Kje se bo gradilo in kaj? Kakšni so problemi in rešitve? In ali je koronakriza tu kar koli bistveno spremenila?

Zdravnik z intenzivne nege: 'Tako hudih obremenitev ne pomnimo'
16. 10. 2020 08.51
V četrtek smo v Sloveniji ob 5.196 opravljenih testih zabeležili najvišje dnevno število novih okužb s koronavirusom, potrdili smo 834 novih primerov. To predstavlja 16,05-odstotni delež pozitivnih testov. V bolnišnicah se trenutno zdravi 242 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 45 na intenzivni negi. Štiri osebe s covidom-19 so včeraj umrle, kar pomeni, da se je skupno število smrtnih žrtev pri tej bolezni povzpelo na 180. Dr. Tomaž Vovko je na novinarski konferenci pojasnil, kako se razmere na oddelku za intenzivno terapijo vse bolj zaostrujejo.

Brat pokojnega zdravnika Kordišu sporoča: Za svoje besede boš odgovarjal
16. 10. 2020 13.49
"Moj brat, Matevž Gorenšek, se je 6. avgusta nenadno zgrudil pred vrati svoje sobe v zasebnem medicinskem centru. Medtem so nadstropje nižje pričeli prihajati pacienti, naročeni na specialistični pregled. Ker ga ni bilo, so ga zaposleni pričeli iskati. Našli so ga ležati nepremičnega na hodniku. Prepozno." Tako svoj zapis, namenjen "nekemu poslancu" začne odvetnik, ki ga je izjava Mihe Kordiša o "mazačih" močno prizadela. "Zelo težko si predstavljam, da bi me za besede, ki jih nisem nikoli izrekel, kdorkoli tožil, še manj pa, da bi to tožbo tudi dejansko dobil," odgovarja poslanec Levice, ob tem pa dodaja, da je manipulacija njegovih besed zgolj "dimna zavesa", za katero tiči privatizacija javnega zdravstva.

Po UKC Maribor nenujne storitve in obravnave krči tudi celjska bolnišnica
16. 10. 2020 13.38
Celjska bolnišnica zaradi vse večjih potreb po obravnavi bolnikov s covidom-19 s ponedeljkom zmanjšuje program nenujnih zdravstvenih storitev. Obravnavali bodo le bolnike, ki jih bodo osebno povabili na obravnavo. V UKC Maribor pa ustavljajo obravnavo pacientov s stopnjo nujnosti "redno" in "hitro". Pri tem so izjema preventivni pregledi otrok, mladostnikov, nosečnic, presejalni programi za zgodnja odkrivanja raka ...

Zdravstvo v kadrovski krizi, Tonin: stvari so bolje organizirane kot marca
16. 10. 2020 10.15
Ob izbruhu drugega vala okužb z novim koronavirusom se slovensko zdravstvo srečuje z drugačnimi težavami kot spomladi, ko je kronično primanjkovalo zaščitne opreme. Sedaj največjo težavo predstavlja pomanjkanje zdravstvenega kadra, na kar opozarjajo delavci v zdravstvu. Matej Tonin je na novinarski konferenci zatrdil, da se s krizo za zdaj soočamo relativno dobro, da pa je ključno za državljane, da ti pridejo do zdravstvene oskrbe, ko jo potrebujejo. Zavrnil je očitke o poskusu privatizacije zdravstva.

Nov paket pomoči: brezplačno cepljenje proti gripi, zaščitna oprema za vse ustanove ...
15. 10. 2020 12.41
Državni zbor je potrdil peti paket protikoronskih ukrepov, tokrat vreden 420 milijonov evrov. Vlada je vanj vgradila podaljšanje nekaterih dosedanjih ukrepov za blažitev posledic covida-19 in dodala še nove. Za skrajšanje čakalnih dob v zdravstvu bodo pripravili poseben razpis tudi za zasebnike. Zakon predvideva tudi zagotavljanje zaščitne opreme za vse ustanove, pa financiranje dodatnih kadrov in opreme za testiranje, od ponedeljka naprej pa bo cepljenje proti gripi brezplačno za vse.

V sredo potrdili 745 okužb z novim koronavirusom
15. 10. 2020 09.24
V sredo smo opravili 5287 testiranj in potrdili 745 okužb z novim koronavirusom, kar je največ do zdaj. Delež pozitivnih testov je tako 14-odstoten, je povedal vladni govorec Jelko Kacin. Med slovenskimi regijami je trenutno največji delež aktivno okuženih glede na število prebivalcev na Gorenjskem.

Zdravstveni kader bo moral v karanteno le ob pojavu simptov
15. 10. 2020 15.02
Zdravstvenim delavcem ne bo treba v karanteno zgolj zaradi tveganega stika z osebo, okuženo z novim koronavirusom, temveč ob pojavu simptomov. Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Tine Bregant kadra primanjkuje, med delom pa nosijo zaščitno opremo. Izvajanje nenujnih storitev je prepuščeno strokovni presoji vodij oddelkov.

Vlada bo pomanjkanje zdravstvenega kadra v času epidemije reševala s specializanti
15. 10. 2020 08.15
Po večkratnem pozivu zdravniške zbornice, naj pristojno ministrstvo uredi pravno podlago za premeščanje specializantov v bolnišnice in na oddelke, kjer se spopadajo s kadrovskimi primanjkljaji, je vlada včeraj le sprejela odločitev v zvezi s tem. Kot so sporočili z MZ, po spremembi odloka velja, da se specializante "kar najbolj vključi v izvajanje zdravstvenih storitev, potrebnih za obvladovanje in preprečevanje širjenja bolezni covid-19". Enako velja za sekundarij (pripravništvo ali izbirni del), so še sporočili z MZ.

Ministrstvo z odredbo o postopnem zmanjševanju zdravstvenih programov
14. 10. 2020 19.35
Ministrstvo za zdravje je izdalo odredbo, s katero ukinjajo nekatere nenujne zdravstvene storitve v bolnišnicah. Obvezna bo vzpostavitev rdečih območij, novost so v nekaterih primerih tudi sive cone. Med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb z novim koronavirusom so jih sicer 45 zabeležili pri zdravstvenih delavcih in medicinskemu osebju. Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v URI Soča ter v Bolnišnici Topolšica. Kadrovsko podhranjenim zdravstvenim ekipam pa na pomoč zdaj prihajajo tudi študenti.

'Noben zdravstveni sistem takšnega bremena bolnikov ne vzdrži, kaj šele slovenski'
14. 10. 2020 19.45
Pritisk na bolnišnice se zaskrbljujoče veča. Hospitaliziranih je že 210 bolnikov, 35 jih je na intenzivni negi. Povprečen čas zdravljenja v intenzivnih oddelkih je 14 dni in več, zato že zmanjkuje postelj, predvsem pa usposobljenega kadra. In ker približno vsak deseti, ki je okužen, potrebuje bolnišnično zdravljenje, petina od teh pa intenzivno nego, bo kapacitet zelo kmalu zmanjkalo. Zato so v bolnišnicah že začeli ukinjati nekatere nenujne preglede in posege.

Fakultete se že pripravljajo na študij od doma
13. 10. 2020 10.38
Mineva komaj drugi teden, odkar so študentje začeli novo študijsko leto. Študij je do zdaj večinoma potekal v hibridni obliki, deloma od doma, deloma iz predavalnic, a kot kaže, bodo kmalu vsi študentje predavanja ponovno spremljali le še od doma. Univerza v Ljubljani je namreč glede na trenutno epidemiološko sliko izdala nova priporočila, naj fakultete pedagoški proces in raziskovalno delo, kjer je to možno, izvajajo na daljavo.

V nedeljo 169 novih okužb: v celjski bolnišnici pozitivnih več zaposlenih
12. 10. 2020 10.13
V nedeljo smo v Sloveniji ob 1404 opravljenih testih potrdili 169 novih primerov okužbe, kar predstavlja 12 odstotkov pozitivnih testov. Dva bolnika s covidom-19 sta umrla. Najmlajši bolnik na intenzivni negi je star 44 let, brez pridruženih bolezni, je na novinarski konferenci povedala Mateja Logar z ljubljanske infekcijske klinike. Če, kdaj in kako se bodo ob zaostrovanju ukrepov zapirale posamezne dejavnosti, vladni govorec Jelko Kacin konkretno ni odgovoril. Okužbo so medtem potrdili tudi v poslanski skupini SD, okuženih je tudi več zaposlenih v celjski bolnišnici.

Cigler Kralj: Peti paket je izjemno nujen
12. 10. 2020 16.07
Odbor DZ za delo obravnava predlog petega protikoronskega zakona, ki podaljšuje nekatere dosedanje ukrepe in prinaša še nove. Minister za delo Janez Cigler Kralj je omenil predvsem tiste za trg dela in gospodarstvo, številni segajo na področje zdravstva in socialnega varstva. Glede na število okuženih je ta zakon izjemno nujen, je dejal.

Z novim koronavirusom okužena prva med zdravniki Čebašek-Travnikova
12. 10. 2020 10.17
Zdravniška zbornica Slovenije je na svoji spletni strani sporočila, da se je predsednica Čebašek-Travnikova samoizolirala, potem ko je soprog zaznal slabo počutje. Okužbo z novim koronavirusom so potrdili pri obeh, kot navajajo, pa je izvor najverjetneje na ortopedski kliniki, kjer je soprog zaposlen. Na zbornici so še poudarili, da sta se oba držala priporočil proti prenosu virusa tako v službi kot v javnih prostorih.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'
11. 10. 2020 18.22
Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36
Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

V Policijskem sindikatu zgroženi nad dodatnimi nalogami, določenimi v predlogu zakona PKP5
08. 10. 2020 21.43
V Policijskem sindikatu Slovenije so, kot so zapisali v odzivu, "naravnost zgroženi" nad predlogom zakona PKP5, ki med drugim določa številne dodatne naloge in obveznosti za policistke in policiste. Trdijo, da gre za poseg v njihova delovnopravna razmerja in da se je vlada izognila socialnemu dialogu pri pripravi sprememb. Opozarjajo tudi, da bi bila lahko z nekaterimi določbami ogrožena pravna varnost državljank in državljanov.

V sredo 387 novih okužb, epidemiologi postavili prioritete pri kontaktnem sledenju
08. 10. 2020 09.04
V sredo smo ob 3.665 opravljenih testih potrdili 387 novih primerov okužbe, to pomeni 10,56-odstotni delež pozitivnih testov. Direktor UKC Maribor Vojko Flis je povedal, da se jim po skoraj vsakem vikendu pojavljajo nove okužbe med zaposlenimi, ki pa se okužijo zunaj delovnega časa. Tudi v SB Jesenice je okuženih že 27 zaposlenih, zato so prisiljeni zapirati nekatere oddelke. O novih vdorih virusa v njihove ustanove poročajo tudi iz več domov za upokojence. Mario Fafangel z NIJZ je povedal, da bodo zaradi prevelikega števila primerov prioritetno iskali stike okuženih v DSO, šolstvu, zdravstvu in skupnih gospodinjstvih.

V CUDV Črna že prihaja kadrovska pomoč
08. 10. 2020 16.12
V Centru za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Črna na Koroškem, ki se zaradi okužb z novim koronavirusom spopada s kadrovsko stisko, so prejeli prvo kadrovsko okrepitev, in sicer varuha iz CUDV Dobrna, prihodnje dni pričakujejo tudi pomoč zdravstvenega kadra. Doslej so v CUDV Črna potrdili 105 okužb, od tega 73 pri uporabnikih.

Nove okužbe s koronavirusom tudi v domovih za starejše
07. 10. 2020 14.17
Ob povečanju okužb z novim koronavirusom so nove okužbe zaznali tudi med varovanci in zaposlenimi v domovih za starejše. V Centru za starejše Murska Sobota so tako v torek potrdili nove okužbe pri treh stanovalcih in dveh zaposlenih. V Domu Petra Uzarja Tržič in Domu za varstvo odraslih Velenje pa so zaznali po eno okužbo med zaposlenimi. Direktor klinike Golnik Aleš Rozman je domove starejših pozval, naj pripravijo lastne rdeče cone, saj starostnikov morda ne bo več mogoče preventivno sprejemati v bolnišnice.

Covid-19 uvrščen v 1. skupino nalezljivih bolezni: bo cepljenje res obvezno?
07. 10. 2020 06.00
Umestitev covida-19 v prvo skupino nalezljivih bolezni, kar je vlada storila z odlokom, ki je začel veljati v začetku septembra, je v javnosti dvignila nemalo prahu. Očitke, da gre za manever, s katerim želijo uvesti obvezno ali celo prisilno cepljenje proti covidu-19, na pristojnem ministrstvu zavračajo in poudarjajo, da vse odločitve sprejemajo po posvetovanju s stroko. Mikrobiolog dr. Alojz Ihan pravi, da na Komisiji za cepljenje o tem sicer niso razpravljali, a hkrati miri, da je strah glede obveznega cepljenja odveč. Zakaj torej ta vladni odlok in kaj pomeni za državljane?

Kacin: Strokovna skupina zahteva, da ukrepi začnejo veljati takoj
07. 10. 2020 07.39
Ukrepi bodo začeli veljati v noči iz srede na četrtek, je povedal vladni govorec Jelko Kacin in pojasnil, da se je vlada tako odločila po nasvetu strokovne skupine za covid-19. Sonja Šmuc iz Gospodarske zbornice Slovenija poziva, da se držimo trenutnih ukrepov, saj bi bil ’rdeč scenarij’, ko bi se morala zapirati podjetja, ’že povsem druga zgodba’. To bi prineslo nove izgube delovnih mest, je prepričana Šmucova. Gostinci pa se medtem sprašujejo: Koliko ljudi se je dejansko okužilo v lokalih, da prav za nas veljajo najstrožji ukrepi?

Narobe svet: Ko gredo levi in desni politiki z ovadbami nad kriminaliste in tožilce
07. 10. 2020 06.14
Zaradi predkazenskih postopkov, v katerih so se znašli gospodarski minister Zdravko Počivalšek, obrambni minister Matej Tonin in državni sekretar za nacionalno varnost Žan Mahnič, so se v postopkih znašli tudi kriminalisti in tožilci, ki vodijo preiskave zoper politike. Prav dosti drugače pa z NPU ni ravnal niti Zoran Janković.

V ponedeljek 189 primerov, v jeseniški bolnišnici okuženih 26 zaposlenih
06. 10. 2020 14.26
V zadnjih 24 urah so v Sloveniji potrdili 189 novih primerov ob opravljenih 2509 testih. Hospitaliziranih je 111 ljudi, na intenzivni enoti 20. Umrli so trije ljudje, dva sta bila oskrbovanca Doma starejših Rakičan. V tem domu je na novo pozitiven še en zaposlen, skupno torej 15 stanovalcev in devet zaposlenih. Največji delež aktivno okuženih glede na število prebivalcev je še naprej v Črni na Koroškem, sledijo pa Mežica, Vitanje in Zreče.

Črno na Koroškem bo minister za zdravje kmalu razglasil za ogroženo
06. 10. 2020 16.02
Predsednik vlade Janez Janša je na novinarski konferenci vlade sporočil, da bodo Črno na Koroškem kmalu razglasili za ogroženo. To bodo naredili zato, da bodo lahko občini, ki se trenutno sooča z največjim deležem aktivnih okužb, omogočili dodatno pomoč, je pojasnil.

Bešič Loredan: Covid-19 je razgrnil vse težave slovenskega zdravstvenega sistema
06. 10. 2020 08.24
Jeseniška bolnišnica je morala zaradi kadrovske stiske zapreti tri oddelke – na bolniški je namreč 19 zaposlenih, ki so okuženi s covidom-19, v karanteni in izolaciji pa še devet, skupno torej 28 zaposlenih. Odpovedali so vse nenujne posege, ogrožena je tudi dejavnost dialize. V oddaji 24UR ZVEČER sta bila soočena kirurg Daniel Bešič Loredan, ki opozarja, da ni bilo storjenega dovolj za pripravo na drugi val, in zdravstveni minister Tomaž Gantar.

Gantar: Cilj vseh ukrepov je omejiti zbiranja in zmanjšati kontakte
05. 10. 2020 09.38
Stvari postajajo resne, čaka nas lahko do 400 okužb s koronavirusom na dan, sporočajo iz Instituta Jožef Stefan. Tudi zato vlada hiti s pripravljanjem novih omejevalnih ukrepov, ki jih predlaga vladna strokovna skupina. Med njimi so omejitev zbiranja ljudi tudi na zasebnih druženjih in zahteva, da morajo v gostinskih lokalih in trgovinah zagotoviti najmanj meter in pol razdalje med gosti.

Poziv iz jeseniške bolnišnice: Spoštujte ukrepe, smo v hudi kadrovski stiski
05. 10. 2020 11.41
V jeseniški bolnišnici so okužbo s covidom-19 odkrili pri 19 zaposlenih, ki so v bolniškem staležu. Poleg tega je šest zaposlenih v karanteni, trije pa v izolaciji. Zaradi izpada kadra imajo zaprte tri oddelke, prekinili so z izvajanjem vseh nenujnih posegov. Na KO za žilne bolezni UKC Ljubljana je deset okuženih bolnikov in prav toliko zaposlenih. En primer so potrdili tudi na oddelku za pljučne bolezni in alergije. V UKC Maribor pa je aktivno okuženih 11 zdravstvenih delavcev in en pacient.