ZAPOSLENI

'Za nekaterimi ljudmi iz omar padajo okostnjaki, za menoj pršuti'
25. 10. 2019 19.37
Tako Gašpar Gašpar Mišič komentira izsledke revizije Računskega sodišča o poslovanju koprskega komunalnega podjetja Marjetica v letih 2015 in 2016, ko je bil Mišič tam direktor. V teh dveh letih je podjetje namreč kupilo dobrih 38 ton sadja in več kot dve toni pršuta.

Odziv visokošolskega sindikata na naše poročanje: Izplačila je treba urediti
25. 10. 2019 14.15
Na naše poročanje o visokih izplačilih dodatkov so se odzvali v Visokošolskem sindikatu Slovenije. Pozvali so rektorja naj naroči revizijo in dosledno uveljavi pravilnik, po katerem morajo zaposleni za delo prek svojih podjetij dobiti njegovo dovoljenje in univerzi plačati prispevek. Zapisali so, da so naši prispevki izpostavili tri tipe spornih praks, ki jih zaznavajo tudi sami.

'Adria je bila naš dom, naša družina, ne vemo, kam naprej'
24. 10. 2019 19.29
Zavodi za zaposlovanje v Ljubljani, Kranju, Domžalah in Kamniku so za nekdanje delavce Adrie Airways, ki so se vpisovali v evidenco brezposelnih, odprli svoja vrata, čeprav ob četrtkih nimajo uradnih ur. Nekateri še vedno žalujejo za "izgubljenim domom", nekateri pa so med tem že dobili zaposlitev v tujini. Naprodaj pa je tudi Adriina letalska šola, ki je skoraj 40 let šolala naše in tuje pilote.

Levica: Zadnja priložnost, da poslanci zavrnejo ta absurdni predlog
24. 10. 2019 18.28
Poslanska večina vztraja pri podpori noveli zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki ukinja dodatek za delovno aktivnost, saj menijo, da dodatek prejemnike odvrača od aktivnega iskanja polne zaposlitve. Po drugi strani vladnemu predlogu najostreje nasprotujejo v Levici, kjer so prepričani, da gre za protisocialen ukrep.

Razkrivamo seznam pekarn, v katerih so inšpektorji odkrili napake
24. 10. 2019 13.08
Nov inšpekcijski nadzor pekarn, nove skrb vzbujajoče ugotovitve. Inšpektorji so med pregledom pri 34 odkrili napake. Čeprav v zadnjih letih pogosto poročamo o nepravilnostih, ki so jih inšpektorji zaznali v pekarnah, se seznam kršilcev očitno še ne skrajšuje. Tri pekarne so začasno zaprli, nepravilnosti pa segajo vse od prisotnosti plesni, mrčesa do pomanjkljive higiene.

Poslanci potrdili razbremenitev plač in večjo obdavčitev kapitala
23. 10. 2019 10.33
Državni zbor je sprejel spremembe štirih davčnih zakonov, s katerimi se razbremenjuje lestvica za odmero dohodnine, po drugi strani pa zvišuje obdavčitev kapitala in uvaja minimalna stopnja obdavčitve podjetij. V proračun se bo zato steklo manj denarja, a naj bi izpad nadomestili z bolj učinkovitim pobiranjem davkov in strožjim nadzorom.

Na Biotehniški fakulteti vre, sestanek o mobingu, izkoriščanju bo 8. novembra
23. 10. 2019 04.24
Mobing, posmeh, prikrivanje, odhajanje zaposlenih, dogovorjene zaposlitve, izkoriščanje, izplačevanje neupravičenih dodatkov, to so ključni očitki vodstvu Biotehniške fakultete. Plaz obtožb se je vsul po včerajšnjem članku in izpovedi nekdanjega zaposlenega o mobingu in izkoriščanju na fakulteti. Dekan prof. dr. Emil Erjavec: "Sem globoko pretresen, ker kolegi in kolegice niso izkoristili drugih možnost in si za način obveščanja izbrali komunikacijo prek medijev."

V Veliki Britaniji v tovornjaku našli 39 trupel
23. 10. 2019 10.45
V industrijski coni v britanskem mestu Grays so v prikolici tovornjaka našli 39 trupel. Voznika, 25-letnika iz Severne Irske, je policija aretirala. Tovornjak je bil sicer registriran v Bolgariji pod imenom podjetja, ki je v lasti irskega državljana.

Mobing na Biotehniški fakulteti, apetiti po dodatnem raziskovalnem denarju na medicini
22. 10. 2019 04.21
Razkritja Dejstev, kako si izbrani profesorji in njihovi ljudje delijo dodatke in avtorske honorarje, kako najdejo načine za zaslužek, preko podjetij, s. p.-jev, zavodov in inštitutov, kako izkoriščajo študente, asistente ..., so spodbudila številne, da so se obrnili na uredništvo z novimi zgodbami. Nekaj jih objavljamo že danes.

Detektivi so odprli vrata svojih pisarn in delili brezplačne nasvete
21. 10. 2019 19.17
Ste se že kdaj srečali z detektivi? Tisti, ki ob tem pomislite na kakega Sherlocka Holmesa, boste najbrž rekli, da ne. Toda pravi detektivi so vas morda že kdaj preiskovali. Detektivska zbornica enkrat na leto celo ponuja brezplačno svetovanje vsem, ki morda potrebujejo detektivske storitve, če je recimo kak njihov dolžnik izginil neznano kam, ali pa sumijo, da jim v podjetju zaposleni krade.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?
21. 10. 2019 04.14
Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Indijska šola nad prepisovanje s kartonskimi škatlami
21. 10. 2019 10.11
Šola v indijskem mestu Haveri v zvezni državi Karnataka je morala izdati javno opravičilo, po tem ko so po družbenih omrežjih zaokrožile fotografije učencev s kartonskimi škatlami na glavah – s čimer naj bi želeli na šoli preprečiti prepisovanje med izpitom. Gre za nov ukrep, ki so ga prvič poskusno izvedli preteklo sredo.

Policisti morajo na stranišče v 400 metrov oddaljene prostore
20. 10. 2019 10.01
Že vse od začetka septembra so policisti policijske postaje Ljubljana Center brez tekoče pitne vode in sanitarij. Če si želijo umiti roke, natočiti kozarec vode ali opraviti potrebo, se morajo po notranjem atriju sprehoditi do 400 metrov oddaljenega sodišča. Na MNZ zagotavljajo, da bo napaka odpravljena do začetka novembra.

Javni dodatki in nakazila prek inštitutov, centrov, društev – kdo je kaj na Pravni fakulteti
18. 10. 2019 05.00
Tokrat objavljamo najvišje plače in dodatke zaposlenih na ljubljanski Pravni fakulteti. A tu je še kopica inštitutov, zasebnih podjetij in zavodov. V nekaterih primerih je ustanovitelj Pravna fakulteta, v drugih so lastniki profesorji. Vsem pa je skupna izjemna podobnost v poimenovanju. Pomanjkanje domišljije ali namerno zavajanje potencialnih strank? In kako morebiten konflikt interesov preprečujejo na fakulteti?

Pomembno je, da tisti, ki imajo, pomagajo tistim, ki pomoč potrebujejo
18. 10. 2019 08.48
Psihosocialna pomoč je izjemno pomembna, saj ljudem pomaga, da zberejo moči, da se opogumijo, se postavijo na noge in uredijo življenje. "Zato si bomo prizadevali čim več ljudem, ki jih je življenje pripeljalo na neprijazne poti, omogočiti dostojno življenje, ki si ga zasluži prav vsak človek," pravijo v Krki, v novem členu v Verigi dobrih ljudi.

'Naše izkušnje kažejo, da revščina močno vpliva na otrokov razvoj'
17. 10. 2019 17.13
Zakaj morajo otroci izstopiti iz avtobusa, če jim njihovi starši ne morejo plačati šole v naravi? Zakaj ne smejo plesati na valeti, če starši nimajo denarja za plačilo plesnih vaj? O tem, da bi morali imeti vsi otroci enake možnosti in kako neenakost zaznamuje njihova življenja, so ob mednarodnem dnevu boja proti revščini spregovorile tri predstavnice programa Botrstvo in ZPM Ljubljana Moste-Polje.

Dodatni zaslužki zaposlenih na javni Ekonomski fakulteti
17. 10. 2019 04.24
Na ljubljanski Ekonomski fakulteti je po podatkih spletne strani zaposlenih 54 rednih profesorjev (vseh zaposlenih je 254). Njihove bruto osnovne plače se začnejo v 53. plačnem razredu pri 3.385,03 evra. Ta znesek fakulteta nekaterim oplemeniti z dodatki, na fakulteti so jih spravili v kar devet kategorij: dodatna pedagoška obveznost, prodaja blaga in storitev na trgu, povečan obseg dela, avtorski honorarji iz proračuna, neproračuna ter tržnih virov ter pogodbe o delu iz proračuna, neproračuna in tržnih virov.

KOMENTAR: Delodajalci, učite se: Dallas zna poskrbeti za dobrega zaposlenega
17. 10. 2019 17.13
Kolikokrat v svojem delovnem okolju ali pa na pivu s prijatelji slišite, da določeni delodajalec ne zna ceniti svojega zaposlenega. Če vse skupaj v eni najbogatejših organizacij na svetu, ligi NBA, natančneje pri franšizi Dallas Mavericks in slovenskemu košarkarju Luki Dončiću, postavimo v osnovni položaj, tj. delodajalec-zaposleni, ugotovimo, da v Dallasu temu ni tako.

Bratuškova po stečaju Adrie: Čez noč smo bili postavljeni pred dejstvo
17. 10. 2019 13.29
Vlada po stečaju Adrie Airways in po zavrnitvi njenega predloga v DZ za vzpostavitev letalske gospodarske javne službe še išče dodatne možne rešitve za večjo povezljivost države s svetom. V kakšno smer se nagiba, ni znano, saj si želi po besedah ministrice Alenke Bratušek najprej pretehtati vse potrebne podatke.

(Stalno) pripravljeni za pritožbe
16. 10. 2019 21.53
Višje sodišče je odločilo: zavrnilo je pritožbo Univerze v Ljubljani in s tem potrdilo odločitev prvostopenjskega sodišča – univerza mora sredstva, porabljena za stalno pripravljenost, vrniti. Univerza je že napovedala, da bo vložila predlog za revizijo tega postopka, kot da dodatnih 200 tisoč evrov, kolikor jih bo morala plačati zgolj za obresti in stroške, ni dovolj. A sodba je pravnomočna in revizija izvršitve sodbe ne ustavi, univerza mora zato zdaj po ocenah ministrstva skupno vrniti okoli milijon evrov.

Na pogorišču Adrie: Lufthansa ne želi lastniško sodelovati s Slovenijo
16. 10. 2019 19.55
Medtem ko na Brnik prihajajo novi ponudniki in ko je precej pilotov že dobilo nove službe, vlada še naprej išče rešitev za državnega letalskega prevoznika. Lastniško sodelovanje je že zavrnila Lufthansa, po naših informacijah pa tudi irski prevoznik City Jet. Edini, ki vztrajno išče podjetje, ki bi si delilo lastništvo nove letalske družbe, naj bi bil Tomaž Besek, predsednik uprave DUTB.

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?
16. 10. 2019 05.00
Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

Primer umorjenega politika: na Kosovem aretirali srbskega policista
16. 10. 2019 08.01
Okrog 100 pripadnikov kosovskih specialnih enot (ROSU), s 25 vozili, tudi oklepniki, je vstopilo na sever Kosova. Aretirali so dve osebi in zaplenili orožje in strelivo. Eden od aretiranih je policist, kosovski Srb, aretaciji pa da sta povezani z umorom politika Ivanovića januarja lani. Beograd je v odzivu že podvomil v te navedbe in ocenil, da gre za zastraševanje Srbov na Kosovu.

Delavcem v Mlekarni Celeia grozi odpuščanje
16. 10. 2019 11.13
Mlekarna Celeia, ki zaposluje več kot 220 delavcev, se v zadnjih letih ni učinkovito prilagajala razmeram na trgu. Da bi bili bolj uspešni, so se lotili aktivnosti, ki naj bi povečale produktivnost, na katero po njihovem mnenju vpliva tudi število zaposlenih. Koliko delavcev se bo znašlo na listi preseženih, v mlekarni niso razkrili.

Iz trezorja na Brniku izginilo več kot 4.500 evrov gotovine
15. 10. 2019 17.46
Zgodba letalskega prevoznika Adrie Airways se je vlekla kar nekaj časa in se naposled zaključila s stečajnim postopkom. Kranjsko okrožno sodišče je za stečajnega upravitelja določilo Janeza Pustatičnika, ki je med drugim ugotovil, da je iz trezorja izginilo pet tisoč dolarjev (okoli 4.500 evrov) gotovine.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.23
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.00
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Po aferi mleto meso le opomin za mesarje, ki so dodajali prepovedane aditive?
14. 10. 2019 19.37
Inšpektorji za varno hrano so že v začetku junija v nekaterih mesnicah večjih trgovskih verig odkrili prepovedano rabo aditivov v mesnih pripravkih, in sicer v čevapčičih in pleskavicah. Bo za afero mleto meso kdo odgovarjal ali jo bodo mesarji res odnesli le z opominom? Na Zvezi potrošnikov Slovenije so kritični do odziva Uprave za varno hrano.

Poslanski privilegiji: izjeme pri dohodnini in neobdavčena kilometrina
13. 10. 2019 18.34
Si bodo v Državnem zboru izglasovali izjeme pri dohodnini in neobdavčeno kilometrino? Spremembe bi potrdili le zase, ne pa tudi za vse zaposlene v Sloveniji. In posledica – denarnice nekaterih poslancev bi bile tako, z že zdaj neobdavčenim dodatkom, vsak mesec debelejše tudi za več kot tisoč evrov. Finančno ministrstvo nameri poslancev nasprotuje.

Po treh urah razprave o propadu Adrie krivca ali rešitve niso našli
12. 10. 2019 18.33
Kdo je kriv za propad Adrie Airways in ali obstaja politična rešitev za zaposlene, za potnike in za povezljivost Slovenije s svetom? Razprava v parlamentu je trajala kar tri ure, a ne krivca ne rešitve niso našli. Računskemu sodišču so naložili, naj opravi revizijo prodajne pogodbe in prodajnega postopka, kar pa Adrie ne bo obudilo od mrtvih.