ZAPOSLENI

Zadnje tri generacije nabornikov niso videle notranjosti vojašnic

02. 09. 2023 11.51

Interes mladih za služenje vojaškega roka se je začel močno zmanjševati, ko sta predsednik SDS Janez Janša in takratni predsednik LDS Janez Drnovšek leta 2002 izjavila, da država ne potrebuje naborniškega sistema, ocenjuje nekdanji načelnik Generalštaba SV Ladislav Lipič. "Politika je nekoliko prehitro začela to komunicirati z javnostjo in ni pomislila, kaj lahko s takšnimi izjavami povzroči," je dejal. "Odločitev je bila na eni strani politična, po drugi strani pa so dolgoletne izkušnje kazale, da so generacije obveznikov vse manjše," je spomnila profesorica obramboslovja Maja Garb.

Pomoč je zapisana v zakon, kaj vse je na seznamu?

02. 09. 2023 08.19

Veljati je začel interventni zakon z nujnimi ukrepi za odpravo posledic in pomoč prizadetim v avgustovskih poplavah. Usmerjeni so v obnovo javne infrastrukture ter poenostavitev postopkov in pridobivanja dovoljenj, prinašajo pa tudi ukrepe za pomoč prizadetim. Večina ukrepov bo veljala do konca leta, sledil bo zakon o obnovi.

Del ceste med Lučami in Ljubnim odprt le za šolske prevoze

01. 09. 2023 12.03

Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je na prvi šolski dan nagovorila prvošolce v Lučah in Solčavi. Izrazila je veselje, da se tudi v teh občinah, ki jih je prizadela avgustovska vodna ujma, novo šolsko leto začenja na isti dan kot po vsej državi. Po njenih besedah še pred dvema dnevoma ni bilo jasno, kako bo s prevoznostjo cest.

Kje lahko vzamete šest mesecev plačanega dopusta?

01. 09. 2023 06.00

Javni sektor je v primerjavi z zasebnim radodarnejši z dopusti, v povprečju za pet dni letno. Če imajo v javnem tudi 60 dni dopusta, imajo v nekaterih zasebnih podjetjih celo neomejen plačan dopust, pa tudi tako imenovano sobotno leto – dopust, ki traja več mesecev. Kje ga lahko delavci koristijo? Primere dobrih praks pa pogosto zasenčijo izkoriščanja. Kakšna in kje?

Černač: Solidarnost brez zakonske prisile. Sajovic: Sredstev za sanacijo ni dovolj

01. 09. 2023 06.00

Je kratkotrajno složnost med koalicijo in opozicijo odnesla uzakonjena solidarnost? Zakaj se je največja opozicijska stranka vzdržala in ni glasovala za interventni zakon? Poslanec SDS-a Zvonko Černač je prepričan, da ljudje solidarnost izkazujejo že brez zakonske prisile, solidarnostni prispevek pa bo obremenil tudi ljudi na najbolj prizadetih območjih. Poslanec Gibanja Svoboda Borut Sajovic pa pravi, da je bilo treba najti mehanizem, da "poleg prostovoljnih prispevkov vsi prispevamo enako". V oddaji 24UR ZVEČER je spomnil, da je škoda enormna in da sredstev za sanacijo nimamo dovolj.

Stisnjeni zobje ob solidarnostnem prispevku, plačali ga bodo tudi poplavljeni

31. 08. 2023 19.46

Kaj pomeni vladna širitev solidarnostnega prispevka s plač zaposlenih in deleža podjetij tudi na druge prihodke; najemnine, nagrade za uspešnost, dividende in ostale kapitalske dobičke? Koalicija je dopolnilo, s katerim bi obdavčili tudi te, t. i. pasivne dohodke, sinoči v zadnjem hipu dodala interventnemu zakonu. Opozicija temu nasprotuje, vladajoče stranke pa v tem vidijo več pravičnosti. Tu pa je še en nov paradoks; solidarnostni prispevek bodo plačali tudi poplavljeni.

Mesec o interventnih ukrepih: razdeljeni so v tri sklope

31. 08. 2023 10.22

Minister za delo Luka Mesec je predstavil interventne ukrepe, ki jih je pripravilo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ukrepi so razdeljeni v tri sklope: pomoč za obnovo poplavljenih nepremičnin, zaščita delovnih mest in poplavna obnova.

V UKC Ljubljana vsak dan na dopustu 240 zdravnikov

31. 08. 2023 06.00

V UKC Ljubljana vsak dan zaradi letnega dopusta manjka povprečno 240 zdravnikov, najdaljši odobreni dopust tako lani kot letos je trajal 66 dni. Zdravstvo je najradodarnejše z dopusti v državi, hkrati pa jim najbolj primanjkuje delovne sile. Dolge odsotnosti – denimo v novomeški bolnišnici je na dan odsotna tudi tretjina zaposlenih – onemogočajo dobro organizacijo. Hkrati pa nekateri zaposleni, ki dobijo tudi 18 dni dodatnega dopusta zaradi težkih pogojev dela, v enako težkih pogojih popoldne ali v času dopusta delajo pri zasebniku. Bi zaposleni v zameno za višje plače pristali na manjše število dni dopusta? "Dopust je denar," pravi radiolog Milenko Stanković.

'Stopniščni hudournik' v Luciji, zalilo tudi vrtec

30. 08. 2023 19.43

Močni nalivi so znova povzročali težave na Obali, meteorna voda je zalila številne objekte v Portorožu in Piranu, tudi vrtec v Luciji. Tja so poleg gasilcev prihiteli tudi zaposleni, da bi pomagali čistiti in razkuževati, so poročali v oddaji 24UR ZVEČER. Zemeljski plaz je zaprl glavni cesti Izola–Sečovlje med Valeto in Lucijo. Del kampa v Luciji se je spremenil v veliko lužo. Dodobra je namočilo tudi vzhodno obalo hrvaške Istre, na območju Labina je poplavilo ulice, ceste in kleti. Pri Splitu pa se je okoli poldneva pojavila vodna tromba, ki je bila po radarskih meritvah visoka kar 12 kilometrov.

Irina Shayk in Bradley Cooper skupaj v Benetkah, z njima hči in njegova mama

30. 08. 2023 18.54

Čeprav so zvezdniki zaradi stavke igralcev in scenaristov v Hollywoodu odpovedali svojo udeležbo na beneškem filmskem festivalu, pa so se kljub temu mnogi odpravili v Italijo. Med njimi sta tudi Bradley Cooper in Irina Shayk, ki sta nedavno skupaj preživela počitnice, v Italiji pa sta se jima pridružili njuna hči in 48-letnikova mati.

So učitelji med poletnimi šolskimi počitnicami dva meseca na dopustu?

30. 08. 2023 06.00

Zaposleni v izobraževanju imajo v povprečju 30 dni dopusta. So učitelji dva meseca na dopustu, ko so učenci na poletnih počitnicah? Učitelji očitke zavračajo, a kaj je res? Na cerkljanski šoli učitelji v času počitnic izvajajo varstvo, specializirane šole pa so kljub kritičnemu pomanjkanju pedagogov – za razliko od večine rednih osnovnih šol – ves čas odprte, enako tudi vrtci. Koliko dopusta imajo? Je dopust vedno bolj pomemben zaradi obremenjenosti učiteljev? Dušan Merc izgorelost enači z nestrokovnostjo.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto

29. 08. 2023 06.00

Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

'Bolj kot struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape'

28. 08. 2023 19.16

V nebo, ki se je nad Slovenijo znova odprlo, najbolj zaskrbljeno zrejo na tistih območjih, ki jih prizadela že nedavna vodna ujma. "Bolj kot same struge večjih rek nas skrbijo manjši pritoki in hudourniške grape, kjer je odloženega še veliko materiala, tam pa dejansko ne vemo, kako bo ta voda odtekla," je v oddaji 24UR ZVEČER dejal hidrolog Janez Polajnar. Na Koroškem so pospešeno kopali kanale za odtekanje vode in prekrivali grozeče plazove. V strahu pred naraslo Poljansko Soro so na Škofjeloškem domove zavarovali s protipoplavnimi vrečami, nekateri so zgradili tudi visoke betonske ograje. Na najhujše so se pripravili v Ljubnem ob Savinji, katere gladina je kar meter in pol višja kot pred poplavami, pripravljeni so tudi na evakuacijo domačinov. Celjski gasilci so vzpostavili klicni center.

Zelenski: Zaveznice ne bi podprle Ukrajine, če boje preseli na rusko ozemlje

28. 08. 2023 07.25

Rusija je ponoči sestrelila dva brezpilotna letalnika v regiji Brjansk blizu meje z Ukrajino, so sporočili z ruskega obrambnega ministrstva. Ob tem je Moskva za napad okrivila Kijev. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je medtem dejal, da zaveznice, ki jim pomagajo v boju proti Moskvi, Ukrajine ne bi podprle, če bi sovražnosti preselila na rusko ozemlje.

Računsko sodišče in KPK nad izplačila dopustov ministrom Janševe vlade

28. 08. 2023 06.00

Računsko sodišče je jasno: izplačilo neizrabljenega letnega dopusta ministrom in državnim sekretarjem ob koncu zadnje vlade Janeza Janše je bilo v neskladju z zakonodajo in tako je bilo po nepotrebnem izplačanih 204.756 evrov iz proračuna. Računsko sodišče pričakuje ukrepe za vračilo neupravičeno pridobljenega denarja. Tudi Komisija za preprečevanje korupcije je proti devetim ministrom prejšnje vlade – Zdravku Počivalšku, Alešu Hojsu, Andreju Vizjaku, Marku Borisu Andrijaniču, Simoni Kustec, Andreju Širclju, Jožetu Podgoršku, Boštjanu Koritniku in Marjanu Dikaučiču – uvedla prekrškovne postopke zaradi istih izplačil. Po mnenju pravnega strokovnjaka Luke Tičarja je tako izplačilo povsem neprimerno in zgrešeno.

Večja izpostavljenost zaslonom povečuje tveganje razvojnega zaostanka

26. 08. 2023 20.48

Če svojemu otroku v želji, da bi ga za nekaj časa zamotili, ko ste zaposleni, daste v roke tablico ali telefon, se vam to verjetno zdi neškodljiva rešitev, a žal lahko ta precej vpliva na njegov razvoj. Nova študija, objavljena v znanstveni reviji JAMA Pediatrics, v kateri so preučevali več kot 7000 otrok, je namreč pokazala, da je večja količina časa, ki ga otroci preživijo pred zaslonom, povezana z razvojnimi zaostanki v komunikaciji in reševanju problemov.

Odzivi gospodarstva: Bojimo se, da bi solidarnostna dajatev postala stalnica

25. 08. 2023 20.15

Kdor ne bo oddelal solidarnih sobot, bo moral v solidarnostni sklad darovati 0,3 odstotka dohodnine. Prejemnik povprečne plače, ta znaša dobrih 1400 evrov neto, bo tako za solidarnost daroval dobrih pet evrov neto. A podjetniki menijo, da je komuniciranje vlade glede tega, kaj je osnova za obračun, precej zmedeno. Ker pa se ujme utegnejo ponoviti, minister Luka Mesec ne izključuje niti možnosti, da bi solidarnostna dajatev lahko ostala tudi po izteku dveletnega obdobja. In prav tega se bojijo tudi v gospodarstvu.

'Sobotno delo v številnih panogah ni smiselno'

25. 08. 2023 20.14

Sobotne delovnike bodo oddelali v tistih podjetjih, kjer imajo dovolj dela in naročil, da se jim bo to obrestovalo, ocenjujejo v delodajalskih združenjih. "Mi smo in bomo prispevali svoje," pravijo, a ob tem vlado opozarjajo, da bremena ne bo moglo nositi zgolj gospodarstvo. Na ministrstvih odločitve, ali bodo uradniki oddelali dve soboti, niso še sprejeli, predsednik državnega sveta Marko Lotrič pa si delovnih sobot v javnem sektorju ne predstavlja, saj da bi bile te nesmiselne.

V Ljubnem gospodarstvo še ni zaživelo, Mesec obljubil pomoč

25. 08. 2023 18.28

Minister za delo Luka Mesec z ekipo je obiskal podjetje KLS na Ljubnem ob Savinji, ki ga je vodna ujma močno prizadela. Predstavil je ukrepe za pomoč gospodarstvu po poplavah in znova zagotovil, da bo država angažirala vse sile za normalizacijo življenja na prizadetih območjih. Podporo države za vnovičen zagon pričakujejo tudi v KLS Ljubno.

Kakšna pomoč je trenutno na voljo tistim, ki so jih prizadele poplave?

25. 08. 2023 10.22

Po podatkih vlade je po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku meseca opustošile večji del države, neprimernih za bivanje skoraj 500 stanovanjskih objektov, 34 jih je popolnoma porušenih, še veliko večje število pa jih po uničenju potrebuje sanacijo. 649 ljudi se je moralo razseliti. Vlada je v četrtek potrdila predlog interventnega zakona, ki prinaša številne ukrepe za v poplavah prizadete prebivalce, a te mora zdaj potrditi še državni zbor. Kakšna pomoč pa je trenutno na voljo osebam, ki jo potrebujejo? Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije.

Interventni zakon: socialna pomoč, odlog kredita in obvezni prispevek

24. 08. 2023 08.14

Vlada je znova razpravljala o predlogu interventnega zakona po poplavah in ga sprejela. V njem določa dodatne mehanizme pomoči prebivalcem in podjetjem. V skladu s predlogom bodo oškodovanci na centrih za socialno delo lahko na primer zaprosili za enkratno socialno pomoč, na bankah pa za 12-mesečni odlog plačila kredita. Uvajajo pa se tudi solidarnostne sobote oziroma enkratni obvezni solidarnostni prispevek, ki se bo prištel k dohodnini.

Namesto štirih sobot dve ali solidarnostni prispevek

24. 08. 2023 21.22

Vlada je precej spremenila prvotno idejo o štirih prostovoljnih delovnih sobotah. Namesto tega uvaja nov prispevek, to je obvezni solidarnostni prispevek. Gre za delež dohodnine, ki ga bodo morali poravnati vsi zaposleni, enak znesek pa bodo morali v sklad prispevati tudi delodajalci. Predvidoma bo, po besedah ministra Mesca, ta znašal 0,3 odstotka dohodnine. Plačilu prispevka se boste lahko tudi izognili, če boste 'oddelali' delovno soboto. Eno v letošnjem in eno v prihodnjem letu.

V napadu z nožem na univerzi v Oslu poškodovana dva profesorja

24. 08. 2023 20.21

Na oselski univerzi je 20-letnik z nožem napadel in ranil dva človeka. Pri tem je eden utrpel hujše poškodbe in so ga prepeljali v bolnišnico, je sporočila lokalna policija. Napadalca so obvladali ljudje, ki so bili prisotni na prizorišču, kasneje so ga prijeli policisti. Žrtvi naj bi bila profesorja, napadalec pa študent.

Pregled ukrepov: kaj vse prinaša interventni zakon?

24. 08. 2023 17.03

Po več pogovorih je vlada sprejela predlog interventnega zakona, ki v več kot sto členih določa dodatne ukrepe za pomoč prebivalcem, gospodarstvu in občinam. Omenja tudi sanacijske ukrepe na javni infrastrukturi in vodotokih. Kaj vse pa se natančneje skriva v predlogu?

V Kočevju uspeli rešiti težave s pomanjkanjem zdravnikov

24. 08. 2023 13.35

V občini Kočevje ocenjujejo, da jim je uspelo rešiti težave s pomanjkanjem zdravnikov. "Trenutno je v prihodu devet novih zdravnikov, z dvema pa še tečejo pogovori," je na novinarski konferenci povedal direktor ZD Kočevje Gregor Košir. Ta je sicer kljub temu podal odstop z mesta direktorja. Za področje zdravstva namerava skrbeti kot podžupan.

Poplave poškodovale 12 vrtcev in 19 osnovnih šol, pouk 1. septembra bo

23. 08. 2023 16.25

Po podatkih ministrstva za vzgojo in izobraževanje je bilo v poplavah poškodovanih 12 vrtcev, 19 osnovnih šol in pet srednješolskih zavodov. Večinoma sicer ne gre za resnejše poškodbe, tako da lahko s poukom v vseh šolah pričnejo že 1. septembra. Nekaj težav je le z dostopom do nekaterih šol, in sicer zaradi poškodovanih cest, dve šoli poročata o težavah pri oskrbi s pitno in komunalno vodo. Kot so sporočile občine, bodo šole iskale najboljše možne rešitve za posamezne učence.

Uspešna zgodba rehabilitacije: pijana povzročila smrt prijatelja in sprejela pomoč v zaporu

22. 08. 2023 15.22

Novice ob hudih prometnih nesrečah se v medijih praviloma zadržijo le za kakšen dan. Ljudje, ki so bili v njih udeleženi ali so jih povzročili, pa to nosijo s seboj vse življenje. V ženskem zaporu na Igu smo znova obiskali mlado žensko, ki je pred nekaj leti pijana povzročila smrt svojega 25-letnega prijatelja iz otroštva. V zaporu je sodelovala in osebnostno zrasla, zaposleni v zaporu pa si želijo še več takšnih uspešnih zgodb rehabilitacije. Zaupala nam je, da že kmalu odhaja domov.

Prihajajo solidarnostne sobote? 'Vsekakor to ne sme biti obveza'

22. 08. 2023 16.05

Vlada je med drugim za lajšanje posledic poplav predlagala uveljavitev tako imenovanih solidarnostnih sobot. "To vsekakor ne sme biti obveza," ob tem opozarja Obrtno-podjetniška zbornica. Trgovinska zbornica izpostavlja, da so bila v poplavah prizadeta tudi števila podjetja in da so mnoga podjetja in fizične osebe že donirala ali kako drugače pomagala prizadetim v poplavah. Na Gospodarski zbornici dodajajo še, da država za tak dan nikakor ne bi smela zahtevati plačila davkov in prispevkov.

Policija, tožilstvo, ministrstvo, inšpektorat, šola ... Kdo vse je zatajil?

22. 08. 2023 13.49

Bolj kot se razvija klobčič okrog domnevnega spolnega nadlegovanja ravnatelja z ene od gorenjskih šol, več se pojavlja dvomov in vprašanj o pasivnosti odgovornih institucij. Kranjska policija naj ne bi razširila preiskave, čeprav so bila domnevna početja 'javna skrivnost' in čeprav sta od prijave nadlegovanja po naših informacijah minila dva meseca. Da na naša vprašanja ne morejo odgovoriti, pravijo na kranjskem okrožnem državnem tožilstvu. O domnevno nemoralnih in diskriminatornih razmerah na 'ravnateljevi' šoli je bilo že jeseni obveščeno tudi ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ki je angažiralo inšpektorat, ta pa ni zaznal kršitev.

Osem mesecev po razlitju nafte se ta še vedno izteka v morje

20. 08. 2023 20.28

Osem mesecev po razlitju nafte iz rezervoarja izolskega hotela Delfin se ta v majhnih količinah še vedno počasi izteka v morje v bližnji marini. Sanacijski program je predvideval predvsem izkop vrtin, iz katerih so že načrpali nekaj nafte, ujete v podzemnih žepih. Kljub razlitju pa so v hotelu uspeli rešiti turistično sezono, ki bo, kot kaže, letos rekordna.