ZAPOSLENI

Zaposleni v Tušu za petek napovedali stavko, Tuš: Potrebe po shodu ne vidimo

26. 10. 2022 19.35

Nezadovoljni z delovnimi pogoji in plačami se bodo zaposleni v trgovski družbi Tuš v petek dopoldne zbrali na protestnem shodu pred upravno stavbo podjetja v Celju. Znova nameravajo opomniti vodstvo, naj izpolni njihove zahteve. Če se to ne bo zgodilo, so pripravljeni tudi stavkati. Tuš pa medtem odgovarja, da se s predstavniki sindikata že od začetka pogajanj pogovarjajo o njihovih zahtevah ter da so pogovori po njihovi oceni korektni, zato potrebe po napovedanem shodu ne vidijo.

Županske plače do slabih 5 tisoč bruto, novembra bodo višje

26. 10. 2022 06.00

V Sloveniji imamo 212 občin, prav toliko tudi županov. V aktualnem mandatu funkcijo poklicno opravlja 156 županov, nepoklicno pa 56. Plače so odvisne predvsem od velikosti občine, najvišjo plačo ima župan prestolnice Zoran Janković, ki je uvrščen v 59. plačni razred, na mesec pa prejme skoraj 5000 evrov bruto. Z oktobrsko plačo se jim bodo le-te zvišale za 4,5 odstotka, aprila prihodnje leto pa še za štiri.

Oče, ki je umoril svoje tri otroke, v zaporu storil samomor

25. 10. 2022 21.31

57-letni Harald Kopitz je v hrvaškem zaporu v Lepoglavi storil samomor. Tam je bil zaprt zaradi umora svojih treh otrok. Zaradi zločina ga je zagrebško sodišče obsodilo na 50 let zaporne kazni. Sodba sicer zaradi pritožbe obrambe še ni bila pravnomočna. Sodišče bi svojo končno odločitev moralo najaviti v prihodnjih dneh.

Bešič Loredan: Ponudili smo, kar smo lahko, denarja ni veliko

25. 10. 2022 19.29

Po številnih pogajanjih vlade s sindikati zdravstva in ločenih pogajanjih s Fidesom so prvič za skupno mizo sedli vsi podpisniki kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike. Čeprav so v ponedeljek popoldne dobili nov vladni protipredlog, so se po skoraj treh urah pogajanj dogovorili le, da se bodo čez dva tedna ponovno sestali, saj da je ponudba vlade daleč od pričakovanj sindikatov, posebej Fidesa. Zdravstveni minister odgovarja: "Ponudili smo to, kar smo lahko, denarja ni veliko".

Zwitter: Sončevi mrki več ne predstavljajo znanstvenega izziva

25. 10. 2022 06.26

Ne gre za to, kaj natanko bomo videli, ampak gre predvsem za užitek ob samem gledanju, je ob delnem Sončevem mrku, ki smo ga lahko opazovali tudi iz Slovenije, povedal profesor Tomaž Zwitter z ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko. Kot je dejal, Sončevi mrki danes nekega znanstvenega izziva sicer ne predstavljajo več.

Če bo zima postala predraga, bi podjetja delavce lahko poslala na čakanje

24. 10. 2022 18.54

Vlada bo v okviru ukrepov ob energetski krizi pripravila tudi začasno shemo čakanja na delo, je razkril minister za delo Luka Mesec. Shema bo na voljo med 1. januarjem in 1. aprilom, omogočala pa bo, da gredo zaposleni pod določenimi pogoji v času zime začasno na čakanje. Pogoji za njeno sprožitev pa bodo ostri, da ne bi prihajalo do neupravičenega preusmerjanja poslovnih stroškov na državo, je napovedal. Prvi pogoj bo odločitev države, da je treba zaradi energetskega varčevanja neko proizvodnjo začasno ustaviti. Drugi pogoj pa bo odločitev podjetja za ta korak, denimo zaradi upada naročil ali pa poslovno nevzdržnih stroškov elektrike in ogrevanja.

'Ljudje ne morejo pokriti stroškov goriva in hrane'

24. 10. 2022 11.20

V šestih nemških mestih se je zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali pravičnejšo porazdelitev vladnih sredstev za prihajajoče visoke cene energije in življenjskih stroškov ter hitrejši prehod od fosilnih goriv. Protestov se je skupno udeležilo okoli 24.000 ljudi, samo v Berlinu naj bi se jih je denimo zbralo okoli 6000. Protesti so potekali pod geslom "Skupaj skozi krizo - zagotovite socialno varnost in končajte odvisnost od fosilnih goriv". Poleg nemških mest, se protesti odvijajo tudi po drugih evropskih mestih, vsi z istim namenom.

Razbit kozarec in dobro vzdušje prinesla srečo v Ruski dači

24. 10. 2022 06.00

Vrt pred Rusko dačo v ljubljanskih Gameljnah je bil v nedeljskih večernih urah okrašen s svetilkami, ki so se lesketale na gladini vode, paviljon pa pripravljen na druženje. Na mizah so se bohotile domače dobrote in pijača, na velikem platnu se je predvajala informativna oddaja, ki bo naznanila rezultate predsedniških volitev. Zbrani so bili nasmejani, polni pričakovanj in brez dvomov v zmago.

Nesramni zvezdniki: kdo je razočaral s svojim obnašanjem?

22. 10. 2022 08.00

Osnove bontone so nekaj, kar bi moralo biti vsaj približno jasno vsakemu od nas. Hollywoodski zvezdniki niso pri tem nobena izjema. A očitno se nekateri slavni igralci in pevci tega ne zavedajo ali pa se zaradi svojega imena tega namerno ne držijo, kar se najbolj kaže v njihovem odnosu do natakarjev. Kateri so najbolj nesramni zvezdniki, ki so razočarali s svojim obnašanjem?

Italijanski prevozniki zaradi stavke zračnih kontrolorjev odpovedali več sto letov

21. 10. 2022 13.56

Italijanske letalske družbe so zaradi stavke zračnih kontrolorjev družbe Enav odpovedale več sto letov. Samo italijanski nacionalni prevoznik ITA jih je odpovedal 200, večinoma je šlo za notranje lete. Zračni kontrolorji zahtevajo višje plače in boljše delovne pogoje.

Zaslišali prve priče v zvezi s prenovo petega bloka Teša

21. 10. 2022 13.42

Z zaključkom zagovora Uroša Rotnika in zaslišanjem prvih prič se je na Celjskem sodišču nadaljevalo sojenje v zadevi Teš, v sklopu, ki zajema rekonstrukcijo kotla bloka 5. Rotnik in nekdanji zaposleni v Alstomu Josef Reisel sta že prejšnji teden zavrnila očitke zlorabe položaja pri izbiri izvajalca za obnovo kotla in sklenitvi dveh aneksov.

Kako postati kul babi?

21. 10. 2022 00.15

Ni mi povsem jasno ali se je začel svet hitreje vrteti ali sem postala resnično počasnejša. Mogoče pa eno z drugim. Predvsem pa mi je vsak dan bolj jasno, da moram za to, da ne ostanem zadaj poskrbeti sama.

Hrvaškega zdravnika, ki je pretepel medicinsko sestro, izpustili na prostost

20. 10. 2022 20.30

Hrvaško je te dni pretresel primer fizičnega napada na medicinsko sestro. 55-letnico je v zdravstveni ustanovi napadel njen sodelavec, 36-letni zdravnik specializant. Najprej jo je zmerjal in žalil, nato pa jo je pričel daviti, jo zrušil na tla in ji zlomil roko. Policisti so zdravnika po napadu prijeli, a ga obtožili le kršenja javnega reda in miru ter nato izpustili. Zdravnika so kasneje na "podlagi novih informacij" ponovno prijeli, a je tudi drugič odšel na prostost.

Gostinci in turistični delavci v oster boj za višje plače, možna tudi stavka

20. 10. 2022 15.39

V Sindikatu delavcev gostinstva in turizma Slovenije so izpostavili problematiko nizkih plač, pomanjkanja kadra, težkih pogojev dela in kršitev delovne zakonodaje v panogi. Zaradi slabih razmer so sprožili peticijo Za boljše plače in boljše delovne pogoje ter napovedali stopnjevanje aktivnosti. Pripravljeni so tudi stavkati.

Pesticidi odganjajo štorklje iz Pomurja, drugje v Sloveniji pravi 'bum'

20. 10. 2022 13.03

V Sloveniji je letos gnezdilo 267 parov belih štorkelj, največ od leta 1999, odkar DOPPS letno popisuje te ptice. A v Prekmurju, tradicionalnem domovanju štorkelj, v nasprotju z ostalimi regijami število teh ptic selivk zaskrbljujoče pada. Razlog, da jih vzhodna slovenska regija zanima manj, je velika degradacija ekosistemov na tem območju. Travniki so izginili, na njivah, škropljenih s pesticidi, pa hrane za štorklje ni. Če se bo ta trend nadaljeval, bo Murska ravan čez 25 let brez štorkelj, opozarjajo pri DOPPS.

Najvišja povprečna plača v Podlehniku, najmanj delovno aktivnih v Kuzmi

20. 10. 2022 06.00

Še pred nedeljskim prvim krogom predsedniških volitev se pričenja kampanja pred lokalnimi volitvami, ki bodo v nedeljo, 20. novembra. Novinarji rubrike Dejstva bomo pod drobnogled vzeli kandidate za župane in občinske svete, med seboj primerjali občine, kako se je življenje prebivalcev v tem mandatu izboljšalo oziroma spremenilo, koliko projektov so zaključili in koliko evropskih milijonov pravočasno počrpali. Začenjamo s povprečno plačo, ki je v Sloveniji lani znašala 1.969 evrov bruto.

'Steber razumemo kot lupino brez vsebine, ne vemo, kaj vsebuje'

19. 10. 2022 19.03

Lupina brez vsebine. Tako idejo o posebnem plačnem stebru komentirajo sindikati drugih zaposlenih v zdravstvu. Tudi sami so se udeležili pogajanj na Ministrstvu za zdravje, na katerem naj bi jih seznanili s podrobnostmi dogovora med Fidesom in vlado. Zaposleni v zdravstvu so jasni – če ta plačni steber pomeni nov zakon o plačah v zdravstvu, kjer je izključeno kolektivno pogajanje, bomo ostro proti. Razburja jih tudi dejstvo, da so se o tako pomembni sistemski spremembi dogovarjali le z eno skupino. Bodo novi plačni stebri zdaj nastajali še v šolstvu ali sodstvu, se sprašujejo sindikati.

Putin v štirih okupiranih ukrajinskih regijah razglasil vojno stanje

19. 10. 2022 07.48

Ukrajinska vojska je po trditvah ruskih okupacijskih oblasti v regiji Herson zbrala več deset tisoč vojakov za osvoboditev mesta Herson na jugu države. Vodja teh oblasti, guverner Vladimir Saldo je zato napovedal evakuacijo približno 50.000 ljudi z desnega brega reke Dneper na levega, ki naj bi že potekala. Putin je za štiri zasedene ukrajinske regije odredil vojno stanje, v skladu s tem bodo guvernerji omenjenih regij dobili več pooblastil. Ukrajinska zračna obramba pa je nad Kijevom sestrelila več ruskih raket.

Kako so vlade s političnim kadrovanjem zaposlovale svoje ljudi?

19. 10. 2022 14.06

Komisija za preprečevanje korupcije je pod drobnogled vzela zaposlovanje med menjavami vlad v zadnjih štirih letih. Kot razkriva njena analiza, se je največ ljudi, ki so bili zaposleni na zaupanje – to pomeni, da je bila njihova zaposlitev oprta na mandat funkcionarja oz. vlade –, zaposlilo v času vlade Janeza Janše. Takšnih zaposlitev je bilo 183. Najmanj se jih je zaposlilo, ko je stolček zapustila vlada Alenke Bratušek – 65.

Po Evropi val protestov proti vse dražjemu življenju

18. 10. 2022 09.07

Draginja je na ulice evropskih mest zvabila množice ljudi, ki protestirajo proti svojim vladam, saj se jim zdi, da te ne storijo dovolj, da bi ublažile vse bolj naraščajoče stroške življenja. V Franciji se tako začenja vsedržavna stavka sindikatov. Delavci ob vse višji inflaciji zahtevajo višje plače, predsedniku Emmanuelu Macronu pa so tako postavili enega najtežjih izzivov od njegove ponovne izvolitve maja letos.

'Izplačujem si plačo, s katero lahko preživim. Ni minimalna, ni visoka'

18. 10. 2022 07.00

Nataša Pirc Musar je ob naznanitvi kandidature za predsednico države veljala za favoritko. V času kampanje se srečuje s številnimi očitki glede plače, premoženja, plačevanja davkov, poslovanjem svojega moža in zastopanja tujih korporacij v boju proti domačim sindikalistom. Pirc Musarjeva vse očitke zavrača in pravi, da v predsedniški boj vstopa odkrito in brez pomoči strankarskih omrežij. V pogovoru za POP TV in 24ur.com je med drugim tudi odgovarjala na vprašanja o ostrih napadih konkurenta Milana Brgleza, ugibanjih o umiku podpore Milana Kučana, očitkih o davčni optimizaciji ter o tem, kako bi lahko razširili pristojnosti predsednika države.

Ali izjave predsedniških kandidatov držijo?

17. 10. 2022 19.38

Na POP TV lahko spremljate prvo veliko predvolilno soočenje predsedniških kandidatov. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave kandidatov. V studiu se soočajo Milan Brglez, Anže Logar, Janez Cigler Kralj, Miha Kordiš, Nataša Pirc Musar, Vladimir Prebilič in Sabina Senčar.

Protestnika zvlekli na območje kitajskega konzulata in ga pretepli

17. 10. 2022 12.37

V nedeljo so prodemokratičnega protestnika iz Hongkonga zvlekli na ozemlje kitajskega konzulata v Manchestru v Združenem kraljestvu in ga pretepli. Iz konzulata so prišli neidentificirani moški in protestnika prisilili, da je stopil na ozemlje, preden mu je s pomočjo policije in drugih demonstrantov uspelo pobegniti. Tiskovni predstavnik konzulata je dejal, da so protestniki kazali žaljiv portret kitajskega predsednika. Britansko zunanje ministrstvo je sporočilo, da želi razjasniti incident, manchestrska policija pa je že začela s preiskavo.

ZN: Revščina je posledica določenih odločitev pristojnih

17. 10. 2022 08.35

Tako v Sloveniji kot v svetu se ob mednarodnem dnevu za izkoreninjenje revščine, ki poteka pod geslom Dostojanstvo za vse tudi dejansko, vrstijo pozivi k odpravljanju revščine, ki jo je pandemija covida-19 še poglobila. Revščina ni nekaj, čemur se ni mogoče izogniti, ampak je posledica določenih odločitev pristojnih, so kritični v Združenih narodih.

'V krizi ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba'

16. 10. 2022 18.50

V času covidne krize smo iskali novo normalnost, ki smo jo naposled našli. Ta nova normalnost pa je trajna kriza, ki se nikoli ne konča, opaža antropolog Dan Podjed. Vpliv kriz še kako čutimo tudi v svojih denarnicah. A ne vsi enako. Kot ugotavljajo na statističnem uradu, se primerjava med uradno izmerjeno in občuteno inflacijo velikokrat precej razlikuje. Vsak izmed nas ima namreč svojo osebno inflacijo, saj ima tudi vsak drugačno potrošno košarico. Zakaj imamo ljudje velikokrat občutek, da so se cene zvišale bolj, kot kaže letna stopnja inflacije? Višja inflacija, kot smo je bili vajeni doslej, bo vztrajala še vsaj nekaj let, pravijo ekonomisti. Denar na bankah tako izgublja svojo vrednost. Kot svetuje Podjed, v času finančne krize investirajte v sosede, v prijatelje, v znance in neznance, poziva: "V trenutku krize namreč ne smemo pozabiti, da smo solidarna družba, da se vam tisto, kar podarite, vedno povrne." Kot pa svetujejo finančni strokovnjaki, je nujno, da Slovenci prevzamemo več odgovornosti za boljšo starost.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka

16. 10. 2022 07.00

Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Bešič Loredan: V ponedeljek bo bolj jasno, ali zdravniška stavka bo

14. 10. 2022 06.22

Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je pojasnila, da so se na včerajšnjih pogajanjih dodatno dogovorili, da bo vlada realizirala vse dogovore iz preteklosti. "Novembra podpisani dogovor, ki je bil delno realiziran, je povzročil tako veliko škodo, da bi mogoče veljalo razmisliti, da bi koga ovadili z odškodninsko in kazensko odgovornostjo," je bila ostra. Vlada sicer za vsa pogajanja predvideva 613 milijonov evrov. Ponovno so za pogajalsko mizo sedli tudi predstavniki sindikata Fides in vladne pogajalske skupine. "Imeli smo kar konstruktivna pogajanja," je dejal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Za pogajalsko mizo bodo ponovni sedli v ponedeljek, ko bo po ministrovih besedah "bolj jasno, ali stavka bo".

Na seji ESS podpora uskladitvi minimalne plače: najmanj 804 evre neto

14. 10. 2022 06.05

Člani Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so se seznanili z najnovejšo višino minimalnih življenjskih stroškov in soglašali, da se mora njihovi rasti prilagoditi tudi znesek minimalne plače. Tega bo minister za delo še določil, znašal pa bo najmanj 804 evrov neto. Toda sindikati in delodajalci niso enotni glede časovnice uskladitve.

Na Pediatrični kliniki v Ljubljani potekala velika požarna vaja

14. 10. 2022 12.02

Gasilska vaja za primer požara, ki so jo izvedli na Pediatrični kliniki Univerzitetnega centra (UKC) Ljubljana, je pokazala strokovno usposobljenost zaposlenih in vseh ostalih služb za evakuacijo. Vsi otroci, ki se trenutno nahajajo na kliniki, so bili deležni pravočasne in strokovne obravnave, so še sporočili organizatorji.

Vlada in sindikati podpisali dogovor o plačah v javnem sektorju

13. 10. 2022 06.22

Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali dogovor o ukrepih na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju za leti 2022 in 2023. Vladna stran finančni učinek dogovora, ki med drugim večini zaposlenih v javnem sektorju v nekaj mesecih prinaša 8,5-odstoten dvig plač, ocenjuje na 611 milijonov evrov. Zaposleni v javnem sektorju bodo dvig plač prvič občutili ob izplačilu oktobrskih plač v novembru. Ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je ob podpisu pogodbe izrazila zadovoljstvo, da so s sindikati dosegli kompromis. Dogovor je podpisalo 28 od 46 reprezentativnih sindikatov javnega sektorja, nekaj pa jih je še napovedalo podpis.