ZAPOSLENI

V Adientu se še pogajajo za višje odpravnine, sestanki tudi s potencialni investitorji

15. 04. 2021 18.47

Predstavniki zaposlenih v slovenjgraškem obratu družbe Adient se še naprej pogajajo s predstavniki tujega lastnika, da bi dosegli višje odpravnine za odpuščene delavce. Medtem potekajo tudi sestanki s potencialnimi kupci hal. Da interes vlagateljev obstaja, je že kmalu po napovedi zaprtja Adienta marca dejal gospodarski minister Počivalšek.

Vlada posodobila strategijo: prednostna skupina za cepljenje tudi maturantje

15. 04. 2021 22.36

Vlada je na dopisni seji posodobila strategijo cepljenja in s tem na novo opredelila prednostne skupine za cepljenje. V prednostno skupino so dodali osebe, ki zaključujejo izobraževanje v srednjih šolah (maturante) in zaposlene, ki neposredno sodelujejo pri izvedbi mature in še niso bili cepljeni. Neuradno bi lahko zaradi cepljenja maturantov začetek mature prestavili na konec maja.

V osmih regijah se v ponedeljek lahko odprejo terase gostinskih lokalov

14. 04. 2021 07.47

S ponedeljkom bo v goriški, gorenjski, obalno-kraški, pomurski, posavski, podravski, koroški in zasavski regiji spet dovoljena strežba na terasah in vrtovih, in sicer od 7. do 19. ure. Prišlo je tudi do spremembe pri dostavi hrane, ki je sedaj brez časovne omejitve. Vlada je sicer podaljšala večino koronskih omejitev, dopolnila pa je seznam cepiv, ki se upoštevajo kot izjema pri prehajanju meja. Po novem se upoštevata tudi cepivi Sputnik V in Johnson & Johnson.

Bodo morali podjetniki za vračilo državne pomoči najemati kredite?

14. 04. 2021 16.22

Vse več podjetnikov zadnje dni dobiva odločbe Finančne uprave, da morajo vrniti pomoč, ki so jo prejeli v prvem valu epidemije, če so imeli manj kot 10-odstotni izpad prometa glede na leto 2019. Takšen je bil namreč pogoj drugega protikoronskega paketa, če je hotelo podjetje zaprositi za subvencijo za nadomestilo plač zaposlenih, ki so jih dali na čakanje na delo doma. S PKP 5 je gospodarsko ministrstvo te pogoje še zaostrilo in za prejem pomoči je bil potreben 20-odstotni upad prometa. A te odločbe šele pridejo.

So dodatki v javnem sektorju upravičeni? Nekaterim do 2000, drugim nekaj deset evrov

14. 04. 2021 19.47

V javnem sektorju vsi, ki naj bi delali v tveganih razmerah v času epidemije, dobivajo od 500 pa celo do 2000 evrov mesečnega dodatka. Pa so ta izplačila upravičena? Visokih zneskov namreč ne dobivajo le tisti, ki so na terenu, ampak denimo tudi pravniki in finančniki na ministrstvih. Rekorder v Slovenski vojski je januarja prejel celo 2200 evrov bruto dodatka. Medtem pa se morajo številni zadovoljiti z drobtinicami, le nekaj deset evri dodatka, pripoveduje ogorčeni vojak. V zasebnem sektorju pa takšnih dodatkov praviloma sploh ni.

Je zaposleni na celjskem sodišču izdajal zaupne podatke kriminalnemu podzemlju?

14. 04. 2021 19.51

Kriminalisti so po neuradnih informacijah časnika Večer v današnji hišni preiskavi na celjskem okrožnem sodišču iskali dokaze o tem, da naj bi tamkajšnji zaposleni zaupne podatke s sodne preiskave izdajal kriminalnemu podzemlju. Omenjeni zaposleni naj bi imel namreč dostop do računalniške baze z zelo zaupnimi podatki o osumljenih.

Glede domnevno spornih nabav zaščitne opreme zaslišali tudi Poklukarja

14. 04. 2021 16.55

Tudi današnje pričanje direktorjev nekaterih bolnišnic pred preiskovalno komisijo DZ je pokazalo, da se je večina bolnišnic v prvem valu epidemije koronavirusa zaradi pomanjkanja zaščitne opreme znašla v stiski, nekatere tudi zaradi projekta sanacije. Nabave opreme so se večinoma lotevale same in niso čakale na pomoč države.

Gostinci zahtevajo takojšnje odprtje lokalov, pa tudi kritje izpada prometa in regresa

14. 04. 2021 12.23

Kakšni ukrepi za omejitev širjenja novega koronavirusa bodo veljali v prihodnjem tednu? Trenutno je največ nezadovoljstva v gostinstvu in turizmu, edini panogi v gospodarstvu, ki ne dela že osem mesecev. Gostinci zahtevajo odprtje lokalov v celoti, torej ne samo vrtov in teras. Gostinski in nastanitveni obrati niso vir okužb, druženje v zasebnih prostorih in po garažah pa je bistveno bolj tvegano, opozarjajo. Minister Počivalšek sporoča, da iščejo rešitve.

Na slovensko-hrvaški meji aretirali ameriškega igralca: Moral sem pobegniti od Bidna

14. 04. 2021 09.38

Ameriški igralec Don Victor Cisternino, ki so ga aretirali na mejnem prehodu Obrežje, se je po milijonski prevari znašel na Interpolovem seznamu tiralic. Hrvaškim preiskovalcem pa v zagovoru neumorno omenja Donalda Trumpa in Joeja Bidna.

Energetska zbornica: Z izstopom iz premoga se bo povečala energetska odvisnost od uvoza

13. 04. 2021 17.24

Upravni odbor Energetske zbornice Slovenije je obravnaval osnutek nacionalne strategija za izstop iz premoga in prestrukturiranje premogovnih regij, ki predlaga, da se v Sloveniji rabo in izkopavanje premoga opusti do leta 2033. Opozorili so, da se bo z izstopom iz premoga povečala odvisnost od uvoza električne energije.

V drugi krog rektorskih volitev na ljubljanski univerzi Majdič in Papič

13. 04. 2021 17.51

Profesor na veterinarski fakulteti Gregor Majdič in aktualni rektor Igor Papič se bosta pomerila za položaj rektorja Univerze v Ljubljani v drugem krogu, ki bo v sredo, 21. aprila. Nobeden od kandidatov namreč ni prejel več kot 50 odstotkov veljavnih glasov. Majdič je prejel 29,7 odstotka, Papič pa 35,5 odstotka glasov, so sporočili z univerze.

WHO poziva k prepovedi prodaje živih divjih živali na tržnicah

13. 04. 2021 11.44

Število smrtnih žrtev zaradi epidemije je v Evropi preseglo črni mejnik. Zaradi covida je umrlo že več kot milijon Evropejcev. Svetovna zdravstvena organizacija medtem opozarja, da je treba ustaviti prodajo živih sesalcev in ostalih živali na tržnicah. S tem bi preprečili pojav novih bolezni. Nemška vlada pa se je v boju s tretjim valom epidemije novega koronavirusa odločila za uvedbo t. i. nujne zavore, ki ji bo omogočila sprejetje nujnih protikoronskih ukrepov, ki bodo obvezujoči v vseh zveznih deželah.

Poklukar: Samotestiranje bo nov ukrep, ki ne bo namenjen samo šolarjem

12. 04. 2021 22.00

Zdravsteni minister Janez Poklukar upa, da je bilo pravkar končano zaprtje države zadnje v letošnjem letu. "To je mogoče, če se bomo dosledno držali vseh ukrepov," je izpostavil. Dokler ne bomo imeli zagotovljenega dovolj cepiva, pa bomo poskušali še z določenimi novimi ukrepi: "Eden od njih je tudi ta, da uvedemo prostovoljno samotestiranje v najrazličnejših segmentih družbe," je napovedal minister, ki sicer podpira odločitev strokovne skupine, da je cepivo AstraZenece primerno za vse, tudi starejše.

Paradoks strategije cepljenja: prednostna skupina zaposleni na fakultetah

12. 04. 2021 18.42

Naravnost paradoksalno je, da so med tistimi, ki so ena od prednostnih skupin za cepljenje, tudi zaposleni na fakultetah, čeprav so letos študente v živo srečevali manj kot mesec dni in vprašanje je, kdaj jih bodo spet. Študenti naj bi se v predavalnice vrnili v oranžni fazi, s sprostitvijo velikonočnega zaprtja države pa jih je lahko na izpitih in seminarjih naenkrat do deset. Po več kot pol leta so se v laboratorije na obvezne vaje vrnili študentje, ki brez praktičnih vaj ne morejo dokončati študija, brez prakse pa ne morejo dobiti službe.

Vse večja grožnja organiziranega kriminala: kolumbijski karteli se krepijo v Evropi

12. 04. 2021 17.58

V svojem rednem poročilu o organiziranem kriminalu je Europol posvaril, da ni bila grožnja organiziranega kriminala še nikoli tako velika, to pa je opazno predvsem v času pandemije covida-19. Organizirani kriminal se širi še hitreje povsod v Evropski uniji. Predvsem v zahodni Evropi se širijo kolumbijski narkokarteli, njihova vstopna točka pa so postala pristanišča, kot sta Antwerpen in Rotterdam. Policija je v obsežni operaciji zasegla na tone kokaina in pridobila na tisoče sporočil, ki pričajo o delovanju kriminalnih združb, lansko poletje pa so odkrili tudi sobo za mučenje.

Zajc: Na gostince nismo pozabili, v pripravi je nov interventni zakon

12. 04. 2021 14.03

Nismo pozabili na zaposlene v gostinstvu in turizmu, trdijo na gospodarskem ministrstvu. "V pripravi je nov interventi zakon, upam, da ga bo vlada potrdila že do konca tega meseca," je v izjavi za javnost dejal njihov državni sekretar Simon Zajc. Gostinci so sicer razočarani nad novimi ukrepi. Vlada spet ni uslišala njihovih pozivov k odprtju gostinskih lokalov, ki so zaprti v vseh treh valovih. Strokovna skupina je naposled sklenila, da se odpiranje teras gostinskih lokalov premakne iz rumene faze v oranžno, vlada pa naj bi po besedah Zajca o tem odločala še ta teden.

Ponovno odprtje šol in vrtcev. Kakšna so pravila?

12. 04. 2021 06.06

Po strožjem velikonočnem zaprtju države se za vse otroke znova odpirajo vrtci, v šole pa se vračajo vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov srednjih šol. Medtem se bodo dijaki prvih treh letnikov šolali po modelu C, torej izmenjaje. V razredih morajo učenci od šestega razreda dalje, zaposleni, dijaki in študenti obvezno nositi zaščitno masko, ta pa sicer ni obvezna pri predmetu športne vzgoje.

Konec 'zaprtja države', kaj vse se odpira?

11. 04. 2021 07.24

Izteka se zadnji dan strogih omejitvenih ukrepov, ki so z namenom zmanjšanja širjenja epidemije veljali od 1. aprila. Odprli se bodo dijaški domovi. S ponedeljkom bodo za vso državo veljali ukrepi, ki so predvideni za rdečo fazo. Med drugim ne bo več nočne omejitve gibanja, odprte bodo vse trgovine in številne storitve ter šole in vrtci.

Ropar v ljubljanski Šiški grozil prodajalki in odtujil nekaj sto evrov

11. 04. 2021 11.16

Ljubljanski policisti so obravnavali roparsko tatvino, ki se je v petek zvečer zgodila v eni od prodajaln v ljubljanski Šiški. Za zdaj neznani storilec je grozil prodajalki, odtujil nekaj sto evrov gotovine in nato peš pobegnil, je sporočil predstavnik PU Ljubljana Tomaž Tomaževic.

Gostinci razočarani ob novih ukrepih: prihodnjo soboto pol leta od zaprtja lokalov

09. 04. 2021 22.23

Zakaj se trgovine, frizerji, avtopralnice, knjižnice, muzeji in še kaj odpirajo, terase gostiln pa ostajajo zaprte? Tudi v tujini stroka pravi, da ne predstavljajo visokega tveganja. Po novem vladnem semaforju je njihovo odprtje sicer predvideno v oranžni in ne več rumeni fazi, a kdaj jih bodo odprli, še ni jasno. V Sekciji za gostinstvo in turizem pri obrtni zbornici so ogorčeni. Gostinci imajo zaprte lokale že pol leta. Bijejo plat zvona. Nekateri sicer pravijo, bolje, da je zaprto, kot da nas vsak drugi teden odpirajo in zapirajo. Razočarani pa so tudi gostje, ki bi na teresi želeli v miru spiti kavo.

Bil je brez dlake na jeziku: najbolj odmevne pripombe princa Filipa

09. 04. 2021 14.56

Princ Filip se je pred štirimi leti upokojil in se umaknil v ozadje. A v 65 letih javnega delovanja se je javnosti vtisnil v spomin predvsem kot hudomušni član kraljeve družine. S svojim humorjem je prebijal led in po navadi razelektril vzdušje. Zbrali smo nekaj njegovih odmevnih izjav, s katerimi je pogosto izzval smeh, nemalokrat pa tudi zgražanje in kritike.

Na Hrvaškem največ novih okužb, na Poljskem pa največ smrti v enem dnevu

08. 04. 2021 14.51

Na Poljskem je v zadnjih 24 urah umrlo 954 covidnih bolnikov, kar je največ v enem dnevu. Naraslo je tudi število novih okužb z novim koronavirusom, prav tako tudi na Hrvaškem, kjer so jih zabeležili največ od sredine decembra. V Italiji pospešujejo cepljenje proti covidu, tudi ponoči, v Argentini zaradi naraščanja okužb zaostrujejo omejitvene ukrepe.

Kustec: V ponedeljek se otroci vračajo v vrtce, učenci in dijaki pa v šole

08. 04. 2021 10.15

Na vladni novinarski konferenci je ministrica za izobraževanje Simona Kustec sporočila, da se naslednji teden otroci vračajo v vrtce, vsi učenci vrnejo v osnovne šole, za dijake pa bo veljal model C, kar pomeni, da se bodo tedensko izmenjevali.

Vojaki ostali brez polnega dodatka za delo med epidemijo?

07. 04. 2021 13.18

Delovno in socialno sodišče v Ljubljani je zavrnilo zahtevo Sindikata vojakov Slovenije, da se njegovim članom v celoti izplača dodatek v višini 65 odstotkov urne postavke osnovne plače za vse opravljene ure v času epidemije covida-19, z izjemo dela od doma. Kolektivni delovni spor so sprožili, saj so menili, da je prišlo pri izplačilu dodatka do kršitve kolektivne pogodbe za javni sektor. V sindikatu so že napovedali, da se bodo zoper sodbo pritožili na višje sodišče.

Za spremembo zakonodaje zbrali 8000 overjenih podpisov

06. 04. 2021 17.28

Sindikat poštnih delavcev je v odprtem pismu izpostavil krivico, da je Pošta Slovenije, ko je govora o nujnih dejavnostih, vedno poimensko izpostavljena, tudi pri stavki so obravnavani kot družba posebnega pomena, kjer ni mogoče v celoti prekiniti delovnega procesa. Kljub temu v epidemiji glede pravic delavcev niso del kritične infrastrukture. "Nujno je potrebna sprememba zakonodaje, ki ureja delo Pošte Slovenije," so prepričani, v ta namen so zbrali tudi 8000 overjenih podpisov. Izpostavili so tudi dvoličnost političnih strank, ki jim podporo izkažejo, ko potrebujejo promocijo, nato pa pošto zopet pričaka hladen tuš.

'Slovenci finančno stabilnost delodajalca postavljajo pred svojo'

05. 04. 2021 07.56

Zaradi koronavirusa je prišlo do korenitih sprememb temeljnih vrednot in preferenc pri delu, kaže raziskava Global Talent Survey 2020, v kateri je sodelovalo tudi 1617 Slovencev. V Sloveniji sta v ospredju predvsem dober odnos s sodelavci ter usklajevanje zasebnega in poklicnega življenja, nižje na lestvici pa plača in dopust. Slovencem pa sta pomembna tudi dober odnos z nadrejenimi ter možnost učenja in razvijanja veščin.

Amazon priznal, da so delavci morali urinirati v steklenice

04. 04. 2021 15.08

Ameriški spletni trgovec Amazon se je opravičil za zanikanje obtožb delavcev, ki so pričali, da so morali med delovnim časom včasih celo urinirati v steklenice. Vendar ne delavcem, ampak ameriškemu kongresniku Marku Pocanu. V gigantskem podjetju se že dalj časa soočajo z obtožbami o nehumanih delovnih pogojih, izkoriščanju delavcev, zatiranju organiziranja sindikatov in celo ustanavljanju spletne vojske trolov za obrambo pred kritikami.

Taksisti zaradi prihoda Uberja napovedujejo kazensko ovadbo zoper ministra Vrtovca

02. 04. 2021 06.00

Taksisti napovedujejo kazenske ovadbe zoper ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca zaradi prihoda platforme Uber. Platforma Uber prinaša nižje cene prevozov in zeleno prihodnost, pravijo zagovorniki, spet drugi pa, da gre za uničenje nacionalnih taksi prevoznikov. Ti so zaradi napovedane spremembe zakonodaje, ki bi tudi pri nas na papirju digitalizirala mobilnost, na nogah, če bo infrastrukturno ministrstvo pri tem vztrajalo, napovedujejo celo kazenske ovadbe. Po drugi strani pa po javnomnenjski raziskavi Valicona večina Slovencev podpira zakonodajne spremembe, ki bi pri nas odprle tudi vrata za Uber. Do obravnave na matičnem odboru v parlamentu zaradi zaprtja države sicer ni prišlo, so pa v Levici že pripravili amandma. In kaj pravijo Slovenci?

Policija ostro zavrača obtožbe na račun vodstva Nacionalnega forenzičnega laboratorija

02. 04. 2021 06.00

Na oddelku za biološke preiskave v Nacionalnem forenzičnem laboratoriju vladajo nevzdržni odnosi, v anonimnem pismu opozarjajo nekateri zaposleni in kot krivca za slabo vzdušje omenjajo vodjo oddelka Željko Bogovac. V reševanje spora zaposlenih z vodjo oddelka se je po naših informacijah vključil tudi Območni policijski sindikat kriminalistične policije. Zaposleni pozivajo k zamenjavi vodje oddelka, kar pa se po večmesečnih pogovorih zaenkrat še ni zgodilo. Sindikat zato pripravlja tožbo proti policiji, ta pa s pojasnili odgovarja, da gre v pismu za neresnične navedbe.

Redno testirajo le policiste, ki varujejo določene osebe in objekte

01. 04. 2021 10.40

Čeprav je redno hitro testiranje obvezno za številne skupine, ki dnevno prihajajo v stik z večjim številom ljudi, pa to ne velja za policiste, čeprav so v stiku z občani. Na Policiji pojasnjujejo, da testirajo tiste zaposlene, ki so prišli v tvegan stik z okuženo osebo, ter tiste, ki kažejo znake okužbe. Redno testiranje pa je predvideno le za policiste, ki varujejo določene osebe, da se prepreči "morebiten prenos okužbe pri stikih z določenimi najvišjimi predstavniki države".