ZDA; predsednik

Rop obžaluje, da je prišlo do vojne

20. 03. 2003 00.00

Vlada obžaluje, da je prišlo do vojne v Iraku, saj se je vseskozi zavzemala za mirno rešitev iraške krize prek Varnostnega sveta ZN, je po začetku ameriških napadov na Irak dejal slovenski premier Anton Rop.

Marinci vkorakali v Irak

20. 03. 2003 00.00

Ameriške sile so začele drugi val letalskih napadov na Irak. Tarče napada so zlasti oporišča posebnih enot iraškega predsednika Sadama Huseina. Iz Bagdada je slišati silovite eksplozije, gori več zgradb, med njimi tudi ena največjih palač iraškega voditelja. Ameriški in britanski marinci pa so medtem prestopili iraško-kuvajtsko mejo.

Mednarodni odzivi na vojno

20. 03. 2003 00.00

Svetovni odzivi na začetek ameriškega napada na Irak so nasprotujoči. Medtem ko je ruski predsednik Putin prepričan, da vojaška akcija ni upravičena in francoski predsednik Chirac meni, da bo imel napad, ki ga je obsodil tudi turški predsednik Sezer, hude posledice za prihodnost, sta Japonska in Južna Koreja napad podprli.

Turčija odprla zračni prostor

20. 03. 2003 00.00

Turški parlament je odobril predlog vlade, ki ameriškim letalom med napadom na Irak dovoljuje uporabo turškega zračnega prostora. Predlog sicer ameriškim letalom ne dovoljuje uporabe turških letalskih oporišč in postanka na turškem ozemlju za oskrbo z gorivom.

Vojna 'pomemben nauk' za EU

20. 03. 2003 00.00

Voditelji držav članic EU so pred začetkom vrhunskega zasedanja povezave v Bruslju poudarili, da je vojna v Iraku pomemben nauk za petnajsterico, ki mora okrepiti prizadevanja za čimprejšnjo vzpostavitev močne skupne zunanje, varnostne in obrambne politike.

Stališče Slovenije do vojne

19. 03. 2003 00.00

Washington je objavil seznam 30 držav, ki podpirajo napad na Irak. Po Powellovih besedah politiko ZDA proti Iraku podpira še 15 držav, ki pa želijo ostati anonimne. Naši politiki zagotavljajo, da Slovenije med podpornicami ni, v ameriškem kongresu pa so kot svojo zaveznico omenili tudi Slovenijo.

Izjava predsednika republike ob napadu na Irak

20. 03. 2003 00.00

Ob napadu na Irak se je odzval tudi predsednik republike Dr. Janez Drnovšek.

Ameriški blitzkrieg proti Iraku

19. 03. 2003 00.00

Ameriški mediji so v teh dneh preplavljeni z analizami prihajajoče vojne z Irakom in poročili o počutju 280.000 vojakov v bližini prihodnje fronte, saj je po ultimatu predsednika Georgea Busha iraškemu voditelju Sadamu Huseinu jasno, da poti nazaj ni več.

Bushev ultimat se izteka

19. 03. 2003 00.00

Ameriški in britanski vojaki so se že premaknili v demilitarizirano cono na iraško-kuvajtski meji. V četrtek ponoči malo po 2. uri se bo iztekel ultimat, ki ga je ameriški predsednik postavil Sadamu Huseinu, da zapusti državo. Ta je ultimat že predhodno zavrnil, sicer pa je Bela hiša sporočila, da bi ameriška vojska v vsakem primeru napadla Irak. Savdska Arabija in Bahrajn pa sta iraškemu predsedniku ponudila azil.

Abas sprejel mesto palestinskega premiera

19. 03. 2003 00.00

Mahmud Abas, generalni sekretar izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO), je sprejel položaj palestinskega premiera. Abas, ki je bil vrsto let Arafatova desna roka, ima zdaj pet tednov časa, da oblikuje svojo vlado.

Seja sveta vlade za nacionalno varnost

19. 03. 2003 00.00

Predsednik vlade Anton Rop je po seji sveta vlade za nacionalno varnost dejal, da Slovenija ni neposredno ogrožena. Svet je sicer razpravljal o razmerah in vplivih iraške krize na varnostni položaj v Sloveniji.

Islandski predsednik v Sloveniji

19. 03. 2003 00.00

Slovenski predsednik Janez Drnovšek je na Brdu pri Kranju sprejel islandskega kolega Olafurja Ragnarja Grimssona. Predsednika sta največ pozornosti namenila dvostranskemu sodelovanju med državama, slovenskemu vključevanju v zvezo Nato in EU, govorila pa sta tudi o iraški krizi.

Milan Brglez: Vojna za ameriški interes

18. 03. 2003 00.00

V zvezi z napovedanim ameriškim napadom na Irak in prihodnostjo Organizacije združenih narodov smo se pogovarjali s politologom Milanom Brglezom s Fakultete za družbene vede.

Irak zavrnil Bushev ultimat

18. 03. 2003 00.00

Ameriški predsednik je Sadamu Huseinu in njegovima sinovoma postavil ultimat. Dal jim je 48 ur časa, da zapustijo Irak, v nasprotnem primeru bodo ZDA napadle. Ameriške zaveznice so vojno napoved označile kot zadnjo ponudbo za mirno rešitev krize, iraško vodstvo pa je že zavrnilo Bushev ultimat in sporočilo, da je Irak pripravljen na spopad s sovražnikom.

Odzivi na Bushev ultimat

18. 03. 2003 00.00

Sodeč po odzivih zadnji nagovor ameriškega predsednika ni spremenil stališč nasprotnic in zagovornic vojaškega napada na Irak. ZDA in Veliko Britanijo so podprle Avstralija, Poljska, Bolgarija, Danska in Japonska, medtem ko so se za mirno rešitev ponovno zavzele Evropska komisija, Francija, Kitajska, Nemčija, Grčija in države Arabske lige.

Slovenski vrh obžaluje Bushevo odločitev

18. 03. 2003 00.00

Premier Anton Rop in predsednik DZ Borut Pahor sta izrazila obžalovanje, da v varnostnem svetu niso poenotili stališč glede iraške krize. Vlada pa za zdaj ni odobrila preletov letal v slovenskem zračnem prostoru.

Sadam mora zapustiti Irak!

18. 03. 2003 00.00

V nagovoru ameriškemu ljudstvu in svetu je ameriški predsednik Bush iraškemu predsedniku postavil še zadnji, 48-urni ultimat, da zapusti državo, če se želi izogniti vojaškemu konfliktu. Diplomatska prizadevanja za mirno rešitev krize so doživela poraz, ko so v ponedeljek ZDA, Velika Britanija in Španija iz varnostnega sveta ZN umaknile novo resolucijo, ki bi Bagdadu postavila zadnji datum za razorožitev.

V pričakovanju Bushevega govora

17. 03. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush bo ob 02.00 po našem času nagovoril ameriške državljane. V govoru naj bi iraškemu predsedniku Sadamu Huseinu postavil ultimat, da mora zapustiti Irak in opozoril, da se je "okno diplomacije zaprlo". Po poročanju našega vojnega poročevalca se ameriški in britanski vojaki že od zgodnjih jutranjih ur razporejajo vzdolž kuvajtsko-iraške meje, oklepne enote pa se postavljajo v posamezne skupine za napad.

NO french kissing in the USA

13. 03. 2003 00.00

Naša dopisnica je zbrala vtise o življenju v ZDA v dneh, ko se intenzivno pripravljajo na vojno in ko užaljeno reagirajo na vsako dejanje, ki ne izkazuje podpore njihovim prizadevanjem.

Bush: Bliža se dan resnice

16. 03. 2003 00.00

Britanski in španski premier, Tony Blair in Jose Maria Aznar, ter ameriški predsednik George Busha so po izrednem vrhu o Iraku na Azorskih otokih predstavili zaključke srečanja. Bush je dejal, da bo <em>"ponedeljek dan resnice za svet"</em>, države pa bodo morale dokazati svojo podporo takojšnji in brezpogojni razorožitvi Iraka.

Medalje za borce proti terorizmu

15. 03. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v sredo podpisal predsedniški dekret, s katerimi bodo izdelali medalje za nagrajevanje borcev proti terorizmu, je sporočila Bela hiša.

Hu Jintao novi kitajski predsednik

15. 03. 2003 00.00

Kitajski ljudski kongres je za novega predsednika države izvolil generalnega sekretarja Kitajske komunistične partije Hu Jintaoa, ki je na tem položaju nasledil Jiang Zemina.

Drnovšek: Pričakujem pozitiven izid referendumov

13. 03. 2003 00.00

O atentatu na Zorana Đinđića, o tem, kaj za Slovenijo pomeni vstop v Evropsko unijo in Nato, pa o odnosih z Združenimi državami ter o tem, kako bi morebiten začetek ameriške intervencije v času obeh referendumov vplival na odločitev volivcev, se je s predsednikom države Janezom Drnovškom pogovarjal Vladimir Vodušek.

Kitajska predlaga umik resolucije

14. 03. 2003 00.00

Predsednik ZDA Bush in premiera Velike Britanije in Španije, Blair in Aznar, se bodo konec tedna sestali na portugalskih Azorskih otokih, kjer naj bi še zadnjič preučili, kako prepričati druge članice Varnostnega sveta ZN, naj podprejo novo resolucijo, ki bi omogočila napad na Irak. Nemčija in Španija pa sta svoje državljane pozvali, naj nemudoma zapustijo Irak.

Rop prvič jasno o tranzitu orožja

14. 03. 2003 00.00

Kot je danes za francosko tiskovno agencijo AFP izjavil slovenski premier Anton Rop, Slovenija ne bo mogla odobriti ameriške zahteve za tranzit ameriške vojaške opreme na poti proti Turčiji brez odločitve Varnostnega sveta ZN.

ZDA zahtevajo odprtje zračnega prostora

14. 03. 2003 00.00

Ameriški predsednik je od turške vlade uradno zahteval, naj za primer napada na Irak <em>"nujno"</em> odpre zračni prostor. Medtem ko so dodatne ameriške vojaške ladje na poti v Perzijski zaliv, pa je uradna Ankara sporočila, da se bodo o ameriški zahtevi odločili po vzpostavitvi nove vlade. Turški premier Erdogan je danes že predložil seznam ministrov 22-članskega kabineta.

Berlusconijeva žena zagovarja mirovnike

13. 03. 2003 00.00

Soproga italijanskega premiera, Veronica Lario Berlusconi, se je postavila na stran mirovnikov, ki nasprotujejo napadu na Irak. Obenem je razkrila, da se s Silviom Berlusconijem, ki podpira politiko ZDA do Iraka, ne strinja niti njun 14-letni sin Luigi.

V vojno brez glasovanja?

13. 03. 2003 00.00

Ameriški državni sekretar Colin Powell je izjavil, da v Varnostnem svetu ZN morda ne bo glasovanja o drugi resoluciji, ki bi omogočala napad na Irak. Kot je pojasnil, so odprte še vse možnosti, tudi ta, da o resoluciji sploh ne bi glasovali.

Philips bo odpustil 1600 zaposlenih

13. 03. 2003 00.00

Pri nizozemskem proizvajalcu elektronike Philipsu bodo zaradi šibkega povpraševanja po izdelkih lahke elektronike začeli z zmanjševanjem obsega proizvodnje.

Vohunski poleti v bližini Severne Koreje

13. 03. 2003 00.00

Pentagon naj bi se odločil obnoviti vohunske polete ob obali Severne Koreje, ki so bili začasno prekinjeni pred enajstimi dnevi. Severnokorejska lovska letala so takrat 200 kilometrov od Severne Koreje v Japonskem morju prestregla vohunsko letalo RC135S ter ga prisilila v umik na Japonsko.