ZDA

Chang še naprej uspešen na turnirju
24. 04. 1998 17.38
V drugem krogu moškega teniškega turnirja v Orlandu z nagradnim skladom 264.250 dolarjev je prvi nosilec Američan Michael Chang s 7:6 in 6:4 premagal Argentinca Franca Squillarija. Manj uspešen je bil sedmi nosilec Južnoafričan Grant Stafford, ki je moral priznati premoč Brazilca Marcia Carlssona.

Hoechst ne bo več proizvajal poliestrskih vlaken
23. 04. 1998 08.04
Nemško farmacevtsko podjetje Hoechst namerava v prihodnje prodati svojo proizvodnjo poliestrskih vlaken, napovedujejo v podjetju, kjer predvidevajo, da bi omenjeno proizvodnjo odkupila ameriški koncern Kosa in mehiška družba Xtra.

ZDA spet prekršile Dunajsko konvencijo
22. 04. 1998 09.46
ZDA bodo v sredo, 22. aprila, zjutraj po ameriškem času ponovno prekršile Dunajsko konvencijo o konzularnih odnosih. V zvezni državi Arizona bodo namreč usmrtili 46-letnega državljana Hondurasa Jose Roberta Villafuerteja. Villafuerte je bil leta 1983 obsojen na smrt zaradi umora neke ženske, prav tako kot 14. aprila usmrčenega Paragvajca Angela Francisca Brearda pa tudi njega niso seznanili s pravico do navzočnosti konzularnega predstavnika.

Chang z nekaj težavami v drugi krog
22. 04. 1998 08.48
Na moškem teniškem turnirju na Floridi v ZDA - nagradni sklad je 264.250 ameriških dolarjev - so bili nosilci v prvem krogu bolj ali manj uspešni: za četrtega nosilca, domačina Vinca Spadeo, je bil premočan Avstralec Andrew Ilie, tretji in prvi postavljeni igralec, domačin Jim Courier in Michael Chang, pa sta odpravila Američana Geoffa Granta oz. Paragvajca Ramona Delgada.

Čilenec Clintonu podaril Kama Sutro
21. 04. 1998 09.40
Po poziranju za skupinsko fotografijo udeležencev vrha voditeljev 34 ameriških držav v Santiagu de Chile se je predsednik ZDA Bill Clinton odpravil še poklepetat z novinarji in množico, ko mu je domiselni žurnalist izročil izvod Kama Sutre, najstarejšega traktata o ljubljenju, napisanega v Indiji pred 1500 leti, poročajo agencije. Bill Clinton se je za hip ustavil, ošinil platnice knjige z ilustracijo objetega para in jo takoj vrnil darovalcu. Nekaj korakov naprej mu je nekdo ponudil saksofon. Bill Clinton očitno ni hotel načeti slovesa dobrega saksofonista, zaigral je le nekaj osnovnih tonov in ga vrnil. Šaljivca sta voditelja satirične zabavne oddaje na argentinski televiziji in redno prirejajo tovrstna presenečenja pred kamero politikom.

Blair in Arafat o mirovnem procesu
20. 04. 1998 18.49
Palestinski voditelj Jaser Arafat je v Gazi danes sprejel britanskega premiera Tonyja Blaira, s katerim bo razpravljal o zastalem bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Približno tisoč Palestincev pa je v Gazi Blaira prosilo, naj poskusi doseči, da bi Izrael iz zaporov izpustil njihove svojce.

Cohen za podporo izraelskemu predlogu umika z južnega Libanona
20. 04. 1998 18.46
Ameriški obrambni minister William Cohen je danes pozval Libanon in Sirijo, naj podpreta izraelski predlog o umiku vojaških enot z južnega Libanona.

Tomažu Vnuku in Kimu Isselu Zlati plošček Dela
20. 04. 1998 12.22
Prost dan na svetovnem prvenstvu skupine B v hokeju na delu, ki poteka v Ljubljani in na Jesenicah, je športna redakcija časnika Delo s pomočjo Protonavta izkoristila za podelitev nagrade Zlati plošček Dela. Za najboljšega igralca državnega prvenstva je bil že tretje leto zapored izbran Tomaž Vnuk (Olimpija Hertz), naslov najboljšega strelca pa je prejel njegov klubski kolega Kim Issel, ki je trenutno v ZDA in bo nagrado prevzel kasneje.

Umrla je Linda McCartney
20. 04. 1998 10.08
Po skoraj triletnem boju z rakom na dojki je v ZDA umrla Linda McCartney, soproga nekdanjega člana skupine The Beatles Paula McCartneya. Kot je v Londonu sinoči sporočil predstavnik družine, je 56-letna Linda umrla v petek v Santa Barbari na zahodni ameriški obali, kjer je družina McCartney preživljala počitnice.

Mamila v amputiranih človeških udih
20. 04. 1998 09.47
Celo vsega hudega vajeni agentje ameriške obmejne policije na jugu Teksasa so pred kratkim doživeli neljubo presenečenje, ko so v tovornjaku odkrili 1073 kilogramov marihuane in 52 kilogramov kokaina, skritih v amputiranih delih človeškega telesa.

Leon Štukelj končal obisk v ZDA
19. 04. 1998 12.28
Najuspešnejši slovenski olimpijec Leon Štukelj je v soboto, 18. aprila, zaključil svoj štiridnevni obisk New Yorka. Dobitnik treh zlatih olimpijskih medalj si je v soboto na lastno željo ogledal Metropolitansko opero, obkrožil Manhattan z ladjo, pred odhodom na letališče pa si je ogledal še slovensko cerkev, ki jo sam vodi pater Martin Cimerman Krizolog. Leon Štukelj je bil v soboto še posebej razpoznaven v mestu ob reki Hudson, saj mu je časopis New York Times posvetil večji del prve strani, kar je veliko priznanje zanj in tudi za Slovenijo. "Najlepša hvala za vse in upam, da se vidimo 12. novembra v Novem mestu," so bile poslovilne besede Leona Štuklja, ki je s svojim obiskom poživil najbolj noro mesto na svetu in si ustvaril veliko novih prijateljev.

Rekorden zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA
19. 04. 1998 11.25
Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA se je februarja povzpel na rekordno raven v zadnjih desetih letih. Kot je sporočilo ministrstvo za gospodarstvo, je primanjkljaj v blagovni menjavi in storitvah glede na mesec poprej zrasel za 4,2 odstotka na 12,1 milijarde dolarjev. Poznavalci napovedujejo, da bo visok primanjkljaj negativno vplival na gospodarsko rast v prvem četrtletju, in sicer naj bi konjunkturi odščipnil kar eno odstotno točko. Trgovinski primanjkljaj z Japonsko se je februarja povečal za 21,4 odstotka na 5,29 milijarde dolarjev, še januarja pa je znašal 4,4 milijarde dolarjev.

Internet v ZDA dostopnejši za belce
19. 04. 1998 11.16
Najnovejše raziskave so pokazale, da črnsko prebivalstvo v Združenih državah internet redkeje uporablja kot belo. Kot piše časopis Science, je največja razlika vidna v gospodinjstvih z manjšimi dohodki. V gospodinjstvih, v katerih njeni člani zaslužijo manj kot 40.000 dolarjev na leto, belci šestkrat pogosteje uporabljajo internet kot Afroameričani. Medtem ko ima doma računalnik kar 73 odstotkov belih srednješolcev, znaša med črnci ta delež le 32 odstotkov.

ZDA ne bodo namestile svojih vojakov na Kosovu
19. 04. 1998 10.38
ZDA na Kosovu ne bodo namestile svojih vojakov, je po srečanju z vodilnimi albanskimi voditelji v Tirani včeraj poudaril namestnik ameriškega zunanjega ministra Strobe Talbott. Albanski parlament je dan prej zahteval namestitev vojaških enot zveze NATO na Kosovu. Talbott je po pogovorih s predsednikom Rexhepom Meidanijem in premierom Fatosom Nanom pristavil, da njegova država podpira nadaljevanje mandata vojaških enot ZN v sosednji Makedoniji. Ob kasnejšem obisku v Skopju pa je dejal, da bodo ZDA in kontaktna skupina poskrbele, da sosede ZR Jugoslavije na bodo prizadete v primeru gospodarskih sankcij proti Beogradu. Talbott se je v Skopju srečal z makedonskim predsednikom Kirom Gligorovim, premierom Brankom Crvenkovskim in zunanjim ministrom Blagojem Handžiskim. Slednji je dejal, da so sankcije proti ZRJ in sosednje države nesprejemljive.

ZDA ne nameravajo namestiti svojih vojakov na Kosovu
18. 04. 1998 14.32
Združene države Amerike na Kosovu ne bodo namestile svojih vojakov, je danes po srečanju z vodilnimi albanskimi voditelji v Tirani poudaril namestnik ameriškega zunanjega ministra Strobe Talbott. Albanski parlament je dan prej sprejel resolucijo, v kateri je zahteval namestitev vojaških enot zveze NATO za varovanje albanske manjšine na Kosovu.

IMF opozarja ZDA pred padcem vrednosti dolarja in delnic
15. 04. 1998 11.13
Mednarodni denarni sklad (IMF) je v svojem polletnem pregledu dogajanj v svetovnem gospodarstvu opozoril ZDA, da bi azijska finančna kriza lahko vplivala na padec vrednosti dolarja in delnic. V Washington pa je že prispela večina finančnih ministrov iz 182 držav članic IMF, ki bodo razpravljali o učinkih in posledicah azijske krize ter skušali najti odgovor, kako bi naj finanči svet v prihodnosti reagiral na krizne dogodke.

ZDA usmrtile paragvajskega državljana in s tem prekršile Dunajsko konvencijo
15. 04. 1998 10.08
V ameriški zvezni državi Virginiji so sinoči s smrtonosno injekcijo usmrtili 32-letnega paragvajskega državljana Angela Francisca Brearda, obsojenega na smrt zaradi umora. S tem so ZDA prekršile Dunajsko konvencijo o kunzularnih odnosih, podpisano leta 1963, ki tujim državljanom zagotavlja pravico do navzočnosti njihovega konzularnega predstavnika med sojenjem.

Kje se bo sodilo Šakiću?
15. 04. 1998 07.40
Argentinski pravosodni viri so sporočili, da še niso prejeli nobenega naloga za aretacijo nekdanjega poveljnika koncentracijskega taborišča v Jasenovcu Dinka Šakića.

Dve združitvi štirih velikih ameriških bank
14. 04. 1998 08.46
V Združenih državah so v ponedeljek napovedali dve veliki združitvi, ki zadevata štiri velike ameriške banke. NationsBank Corp. in BankAmerica Corp. sta napovedali združitev v bančni gigant, ki bo pokrival celotno območje ZDA. Skupna vrednost njunega premoženja bo znašala 570 milijard dolarjev, kar pomeni, da bo šlo za največjo ameriško banko. Bank One Corp. pa se bo s First Chicago NBD Corp združila v 29,8 milijard dolarjev vredno bančno podjetje. Dve mega združitvi sledita minuli teden napovedani združitvi bančnega giganta Citicorp ter borzne in zavarovalniške skupine Travelers Group. To je doslej največja korporativna poroka, v kateri bo nastalo največje ameriško podjetje za finančne usluge, katerega premoženje bo znašalo kar 76,4 milijard dolarjev.

Veter pihal s hitrostjo 420 kilometrov na uro
12. 04. 1998 11.13
Tornadi, ki so pretekli teden divjali po jugu ZDA, so zahtevali okrog 44 življenj in uničili okrog 2.000 domov. V soboto so se začele prve pogrebne slovesnosti. Najhuje prizadeto je bilo okrožje Jefferson v Alabami, kjer je divjal tornado s hitrostjo 420 kilometrov na uro. Strokovnjaki označujejo tak tornado z oznako F-5, kar je največ po sprejetih jakostnih lestvicah. Strokovnjaki pravijo, da na vsakih tisoč tornadov v ZDA pride le eden z oznako F-5. Njegove posledice so podobne letalskemu bombardiranju. Veter dobesedno trga hiše iz temeljev, dviga do 20 metrov v zrak in jih trešči na tla. Hiše v ZDA so povečini lesene, zaradi česar so še posebej občutljive na divjanje tornadov. Zanesljivega načina za pravočasno opozarjanje pred tornadi za zdaj še ni. Oblasti prebivalcem lahko le priporočijo, da se ob prvih znakih skrijejo v kleti in upajo, da ne bo prišlo do najhujšega. Prizadeta območja je obiskal podpredsednik ZDA Al Gore, ki je obljubil hitro in učinkovito pomoč države pri odpravljanju posledic. Al Gore si je posledice divjanja tornada v Alabami ogledal tudi iz helikopterja in dejal, da kaj takega še ni videl v življenju. Na mestih, kjer so nekoč stale hiše, so ostali le temelji, drevesa so polomljena, od avtomobilov pa so ostali le kupi pločevine. Kljub grozljivim prizorom pa ljudje ostajajo trmasti in so odločeni zgraditi hiše na istih mestih, kjer so zdaj le ruševine.

Irska skupnost v New Yorku zadržana do mirovnega sporazuma
12. 04. 1998 11.13
Newyorčani irskega porekla so povečini zadržani do zgodovinskega mirovnega sporazuma, ki obljublja boljše čase na Severnem Irskem po 30 letih nasilja in 3000 žrtvah. New York je že dolga leta kulturno in politično središče Ircev v ZDA, tako katolikov kot tudi protestantov, ki na Severnem Irskem predstavljajo večino. New York Times je zato opravil raziskavo med različnimi irskimi organizacijami. "Mirovni sporazum obljublja veliko. Toda v preteklosti smo videli že mnogo premirij in sporazumov," je dejala predsednica Galske lige Kathleen Regan. Večina irskih poslovnežev in lastnikov številnih irskih pubov v New Yorku je prav tako pesimistična. "Mislim, da se ne bo nič spremenilo. Versko sovraštvo je pregloboko zakoreninjeno," trdi lastnik gradbenega podjetja Thomas Devine. Direktor Imigracijskega centra smaragdni otok, ki pomaga irskim priseljencem, Eamon Dornan, meni, da je sporazum onemogočil združitev irskih ozemelj in s tem poglobil razdeljenost države. Ameriški Irci izražajo tudi dvome o poštenosti napovedanih referendumov, s katerima bodo Irci potrdili ali zavrgli sporazum. "Zadeva lahko vsak trenutek ponovno eksplodira. Kdo bo nadziral referendum? Na Severnem Irskem ni bilo poštenih volitev že 800 let," je dejal Paddy Reiley,lastnik irskega puba.

Meteorit prodali za rekordnih 40.500 dolarjev
12. 04. 1998 10.54
Meteorit, ki je padel na Zemljo leta 1803, so pred dnevi na dražbi pri sloviti hiši Christie's v Londonu prodali za 40.480 dolarjev, kupil pa ga je anonimni zbiralec iz ZDA. 26. aprila 1803 je meteorit padel na Zemljo v bližini vasi L'Aigle v Franciji.

Zaradi tornadov v ZDA umrlo najmanj 43 ljudi
10. 04. 1998 09.45
V seriji tornadov, ki so prizadeli jug Združenih držav Amerike, je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 43 oseb. Na stotine ljudi je bilo ranjenih, poškodovanih pa je bilo tudi približno 2000 zgradb. Ameriški predsednik Bill Clinton je v prizadetih delih držav razglasil izredne razmere, žrtvam pa obljubil pomoč. Iz ruševin so samo v zvezni državi Alabama potegnili 32 trupel, 10 ljudi je umrlo v državi Mississippi, ena oseba pa v državi Georgia. Prizadeta območja bo obiskal tudi ameriški podpredsednik Al Gore. Rušilni tornadi so v noči na četrtek divjali s hitrostjo do 400 kilometrov na uro. Najbolj prizadet je bil okraj Jefferson v Alabami.

Manjši zaslužek Motorole v prvem četrtletju
08. 04. 1998 08.01
V prvih treh mesecih letos se je zaslužek ameriškega računalniškega koncerna Motorola v primerjavi z istim obdobjem lani zmanjšal za 145 milijonov dolarjev na 180 milijonov dolarjev. Promet pa se je povečal za približno štiri odstotke na 6,9 milijarde dolarjev. Nič kaj optimistične niso tudi napovedi za drugo četrtletje, ko naj bi se dobiček gibal na ravni zaslužka v prvem četrtletju. Tako kot številna podjetja je tudi Motorolo prizadela azijska finančna kriza, čeprav v družbi upajo, da se bo izboljšala prodaja na trgih ZDA in Latinske Amerike.

Državni sekretar ZDA za energetiko bo odstopil konec junija
07. 04. 1998 11.06
Ameriški državni sekretar za energetiko Federico Pena je napovedal, da bo do konca junija letos odstopil s svojega položaja. Pena je v Clintonovi administraciji sodeloval od začetka prvega mandata, ko je zasedal položaj državnega sekretarja za transport. Ob začetku Clintonovega drugega mandata je bil imenovan na položaj sekretarja za energetiko. Pena je kot glavni razlog za svoj odstop navedel družinske razloge. Po mnenju poznavalcev bo Peno na položaju sekratarja za energetiko nasledila njegova dosedanja namestnica Elizabeth Moler.

Zdravilo za raka na dojki
07. 04. 1998 07.47
Nacionalni institut za zdravljenje raka v ZDA je objavil novico, da najnovejše zdravilo proti raku na dojkah, imenovano tamoxifen lahko prepreči to bolezen. Novica je bila objavljena po šestletnih raziskavah, v katerih se je zdravilo pokazalo za uspešno v večini primerov. Hkrati z upanjem pa žal prihajajo tudi kritike. Nekateri opozarjajo, da stranski negativni učinki zdravila še niso zadosti raziskani.

V Davisovem pokalu že znanih šest četrtfinalistov
06. 04. 1998 12.11
Teniške reprezentance v svetovni skupini so se pretekli konec tedna merile v prvem krogu Davisovega pokala. Šest od osmih tekem je že končanih, ZDA proti Rusiji vodijo z 2:1, v Bruslju je izid med Belgijo in Nizozemsko izenačen 2:2, v zadnjem dvoboju pa je Belgijec Christophe Van Garsse vodil proti Sjengu Schalknu s 6:4, 6:4, 3:6, preden je bila tekma prekinjena zaradi teme.

Deset milijonov Američanov pesti lakota
05. 04. 1998 12.20
Združene države Amerike imajo morda močno gospodarstvo, vendar najnovejša raziskava kaže, da je v ZDA lačnih kar deset milijonov ljudi, med njimi štiri milijone otrok. Raziskava Univerze Cornell in Nacionalnega centra za zdravstveno statistiko ugotavlja, da lakota pesti šest odstotkov ameriških otrok in 14 odstotkov revnega odraslega prebivalstva.

Clinton: Martin Luther King eden največjih ameriških junakov
05. 04. 1998 10.59
V ZDA so včeraj potekale spominske slovesnosti ob 30-letnici umora borca za državljanske pravice Martina Luthra Kinga. Osrednji slovesnosti sta bili v Kingovem rojstnem mestu Atlanti in v Memphisu, kjer je bil umorjen. Ameriški predsednik Bill Clinton se je poklonil velikemu borcu za pravice temnopoltih Američanov kot "enemu največjih ameriških junakov".

Priprave na oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid
04. 04. 1998 12.38
Predstavniki več kot stotih držav so se včeraj v New Yorku udeležili zadnjega pripravljalnega sestanka za oblikovanje mednarodnega sodišča za genocid, zločine proti človeštvu in vojne zločine.