ZDa. amerika

11. september, dan, ki je zaznamoval ZDA in svet
11. 09. 2020 18.02
Američani se spominjajo skoraj 3000 žrtev terorističnih napadov 11. septembra 2001, za katerimi je stala teroristična organizacija Al Kaida. Napad je sprožil maščevanje ZDA v Afganistanu in Iraku, vojna proti terorizmu pa je pustila posledice tudi znotraj ZDA. Slovesnosti ob 19. obletnici napadov sredi pandemije novega koronavirusa so na trenutek celo uspele prekiniti žolčno predsedniško kampanjo pred volitvami 3. novembra. Politični govorniki so polni spomina na takratno enotnost države, ki pa je danes močno razdeljena.

Nasilje v Portlandu: Trump krivi demokrate, ti ga obtožujejo spodbujanja sovraštva
31. 08. 2020 08.15
Ameriški demokrati in republikanci krivdo za nasilje v Portlandu prenašajo drug na drugega. Predsednik Donald Trump je odgovornost pripisal županu mesta Tedu Wheelerju, ki prihaja iz vrst demokratov, češ da "dovoljuje smrt in uničenje v mestu". Na drugi strani demokratski predsedniški kandidat Joe Biden obtožuje Trumpa, da "lahkomiselno spodbuja nasilje".

Trump ostro nad Bidna: Te volitve bodo odločile, ali bomo rešili ameriške sanje
28. 08. 2020 06.18
Da bo njegov tekmec za Belo hišo, Joe Biden, uničil ameriške sanje, če bo novembra izvoljen za predsednika ZDA, je v zaključnem govoru na konvenciji republikanske stranke dejal Donald Trump. Demokratskega kandidata in njegovo agendo je prikazal kot radikalno, samega sebe pa kot zadnji branik ameriškega načina življenja.

Pence: Ameriko bomo 'spet spet' naredili veliko
27. 08. 2020 07.14
Na republikanski nacionalni konvenciji je bila tokrat vsa pozornost usmerjena v podpredsednika Mika Pencea, ki je "ponižno" sprejel nominacijo za še drugi mandat. Svoj govor je končal z obljubo, da bodo Ameriko naredili še bolj močno. "Ameriko bomo spet spet naredili veliko," se je poigral z znamenitim sloganom Trumpove prve kampanje, ki je dvojico Trump-Pence nepričakovano ponesla v Belo hišo.

ZDA bi Sudan za 280 milijonov evrov odstranile z zloglasnega seznama
26. 08. 2020 14.54
Združene države Amerike so predlagale odstranitev Sudana s seznama držav, ki podpirajo terorizem – v zameno pričakujejo plačilo 280 milijonov evrov odškodnine, ki naj bi bila namenjena kompenzaciji ameriškim žrtvam Al Kaide. Predlog je revno vzhodnoafriško državo razjezil.

Melania Trump zagotovila, da bo s ponosom ponovno volila svojega moža Donalda
26. 08. 2020 07.33
Prva dama ZDA Melania Trump je kot glavna govornica drugega dne nacionalne konvencije republikanske stranke svojega moža Donalda Trumpa prikazala kot avtentičnega vodjo in neutrudnega borca za Ameriko ter dejala, da bo s ponosom ponovno oddala svoj glas zanj na predsedniških volitvah 3. novembra.

Republikanci svarili pred koncem Amerike v primeru Bidnove zmage
25. 08. 2020 08.17
Kljub napovedim, da se za razliko od nacionalne konvencije demokratov, na kateri so kritizirali predsednika ZDA Donalda Trumpa, v Charlottu obeta pozitivna republikanska konvencija, je njen prvi dan minil v svarilih, da se v primeru zmage demokrata Josepha Bidna obeta konec Amerike. Trump je sicer prepričan, da demokrati lahko zmagajo le s prevaro.

Biden sprejel kandidaturo, Američanom obljubil, da jih bo rešil iz teme
21. 08. 2020 07.30
Joe Biden je v četrtek zvečer sprejel predsedniško nominacijo demokratske stranke in dejal, da bo Amerika izbrala upanje pred strahom, dejstva pred fikcijo in poštenost pred privilegiji. Republikanci bodo imeli svojo konvencijo za potrditev kandidature Donalda Trumpa, ki ga je Biden sicer označil za propagandnega vodjo, prihodnji teden.

Alpski smučarji ostali brez tekem v Severni Ameriki
20. 08. 2020 17.41
Svetovna smučarska zveza Fis je sporočila, da v prihajajoči sezoni zaradi posledic pandemije novega koronavirusa in varnostnih razmer ne bo tradicionalnih smučarskih tekem na začetku sezone v Severni Ameriki. Tja se bodo alpski smučarji vrnili v sezoni 2021/22, v naslednji pa bodo severnoameriške tekme prestavili na druga prizorišča v sezoni.

Trumpov slab odgovor na pandemijo glavno orožje demokratov na volitvah
20. 08. 2020 06.32
Končala se je prva virtualna demokratska nacionalna konvencija v zgodovini ZDA. Demokrati z Joejem Bidnom na čelu so skušali ameriškim volivcem pokazati, da obstaja boljša alternativa Trumpu, ki so ga kritizirali predvsem zaradi njegovega odgovora na pandemijo, ki je v ZDA zahtevala največ smrtnih žrtev. Kamala Harris pa je sprejela nominacijo za podpredsednico ZDA in opravila govor, v katerem je pozvala k čim večji volilni udeležbi za spremembo vodstva države.

Tretji dan demokratske konvencije govorec Obama, Harrisova sprejema nominacijo
19. 08. 2020 21.06
Vrhunec tretjega dne nacionalne konvencije demokratske stranke bo govor senatorke iz Kalifornije Kamale Harris, ki bo sprejela nominacijo za podpredsedniško kandidatko stranke na ameriških splošnih volitvah 3. novembra. Demokrati so že potrdili predsedniškega kandidata Josepha Bidna. Med govorci imajo tokrat glavno vlogo ženske, med vidnejšimi nastopajočimi pa bo tudi nekdanji predsednik Barack Obama.

Velika Britanija po Španiji karanteno uvedla tudi za Francijo
14. 08. 2020 08.44
Ne samo tisti, ki prihajajo iz Španije, v 14-dnevno karanteno na Otoku bodo po novem morali tudi britanski državljani, ki se vračajo iz Francije in Nizozemske. Ukrep je nujen za zajezitev okužb z novim koronavirusom, pravijo oblasti, zaradi naglo sprejete odločitve pa je pričakovati velike gneče na letališčih. Francija je medtem napovedala podoben ukrep za Veliko Britanijo.

Saga 5G: jastogi na soncu in kitajsko pravilo 'zob za zob'
14. 08. 2020 10.48
Tudi dvajsetkrat hitrejši prenos podatkov, odzivni čas pod eno milisekundo, kar pomeni povsem nove možnosti komunikacije ... Tako "vroča", kot so omrežja 5G v tehnološkem, so tudi v političnem smislu. Odločitev Slovenije, da stopi na stran ZDA in se odmakne od kitajske tehnologije, tako danes močno odmeva tudi v tujih medijih. Katere pa so alternative kitajski tehnologiji, potem ko je preostali del sveta to področje leta zanemarjal? Vsaj en konkurent je prepričan, da tehnološki razvoj brez Huaweia ne bo nič slabši.

Slovenija potrebuje ZDA, še bolj EU, globalizacije pa je konec, četudi Trump izgubi
13. 08. 2020 12.32
"Za Slovenijo je absolutno pomembno, da z ZDA oblikuje dobre odnose," pravi sogovornik, profesor ameriških in svetovnih študij na Fakulteti za družbene vede Bogomil Ferfila. Kot ocenjuje, so bili ti odnosi preveč zapostavljeni. Vseeno pa kot najpomembnejši zunanjepolitični cilj Slovenije vidi dobre odnose z EU. Obisk ameriškega zunanjega ministra Mika Pompea pri nas ocenjuje kot pomemben dogodek, ki pa ima ob vprašanju Huaweija tudi širši pomen. Čeprav trenutno zunanjepolitično delovanje ZDA vidi tudi v volilnem duhu, poudarja, da ne glede nato, ali bo zmagal Donald Trump ali Joe Biden, osnovna pot prihodnje ameriške zunanje politike ostaja jasna: globalizacije, kot jo poznamo, je konec.

Latinska Amerika z rekordnim številom smrti
08. 08. 2020 10.45
Latinska Amerika in Karibsko otočje sta v petek prehitela Evropo in postala najhuje prizadeta regija po številu mrtvih zaradi covida-19. Indija pa je v petek dosegla nov mejnik, saj so od začetka epidemije potrdili več kot dva milijona okužb z novim koronavirusom. Pogajalci Bele hiše in demokratski kongresniki pa se še vedno niso uspeli dogovoriti o drugem paketu pomoči prebivalcem ZDA in gospodarstvu ob pandemiji.

S koronavirusom okužen kosovski premier, ZDA v novi fazi epidemije
03. 08. 2020 08.28
Kosovski premier Avdullah Hoti je sporočil, da je okužen z novim koronavirusom. Predsednik vlade ima sicer milejše simptome, povezane z blagim kašljem. Nahaja se v izolaciji. Svetovalka Bele hiše za novi koronavirus Deborah Birx pa je posvarila, da so ZDA v novi fazi epidemije covida-19. Virus je po njenih besedah "izjemno razširjen". V Veliki Britaniji medtem želijo z uvedbo hitrega testiranja državo pripraviti pred hujšimi izbruhi virusa jeseni in pozimi. V Južni Ameriki pa se število okuženih približuje petim milijonom.

Odmerek politične moči: kdor bo imel cepivo, bo 'rešitelj'
31. 07. 2020 13.40
Tekma za to, kdo bo imel prvi v rokah cepivo proti novemu koronavirusu, se zaostruje. Pa ne le med podjetji, ampak tudi med državami, kjer naj bi potekala prava vojna med Kitajsko, ZDA, Evropo, Indijo in Rusijo, v bitko pa naj bi bili poleg najboljših znanstvenikov še kako vpleteni tudi najboljši hekerji in vohuni.

Izmišljeni razlogi za revščino temnopoltih
27. 07. 2020 10.57
Ameriško poletje protestov ni izbruhnilo samo zaradi policijskega nasilja, vedno novi primeri takšne brutalnosti so le iskre, ki padajo na kresilno gobo desetletij neenakosti. Posebej med belimi konservativnimi Američani je priljubljeno mnenje, da bi se morali temnopolti samo "malo bolj potruditi", pa bi jim šlo bolje. Analize kažejo, da je to še en mit, s katerim bela Amerika opravičuje svoj nadrejen položaj.

Na Poljskem največ novih okužb po mesecu dni, Belgija ostreje za nošenje mask
23. 07. 2020 09.51
Kalifornija je po številu okužb prehitela New York. Samo v sredo je potrdila rekordnih 12.807 novih okužb. Število okuženih skokovito narašča tudi v Latinski Ameriki in na Karibih, kjer je število okužb z novim koronavirusom preseglo štiri milijone, polovico teh okužb so potrdili v Braziliji. Belgija je zaostrila ukrepe glede nošenja zaščitnih mask, na Poljskem pa so v zadnjem dnevu zabeležili 418 primerov okužbe z novim koronavirusom, kar je največ po več kot enem mesecu.

Po svetu zaradi koronavirusa umrlo najmanj 600.000 ljudi
20. 07. 2020 10.17
Od začetka pandemije do danes je po svetu z novim koronavirusom potrjeno okuženih že več kot 14.400.000 ljudi, najmanj 600.000 jih je umrlo. V Indiji je okuženih že več kot milijon ljudi, število narašča tudi v ZDA in Latinski Ameriki. Rekordno rast dnevno okuženih beležijo tudi na Japonskem, v Avstraliji pa so zaradi naraščanja števila okuženih zaostrili omejitve gibanja.

Umrl je John Lewis, pionir boja za državljanske pravice v ZDA
18. 07. 2020 08.38
Po nekajmesečni bitki z rakom trebušne slinavke je umrl John Lewis, eden največjih aktivistov za pravice temnopoltih v ameriški zgodovini. Leta 1963 je bil pri 23 letih poleg Martina Luthra Kinga eden glavnih govornikov na zgodovinskem shodu pred Lincolnovim spomenikom v Washingtonu.

'Azijsko, kitajsko ali ameriško stoletje? S tem smo končali. Trenutno živimo v izjemnem obdobju.'
18. 07. 2020 07.00
Dr. Ian Bremmer je ameriški politični znanstvenik, avtor ter ustanovitelj in predsednik Eurasia Groupa, vodilnega raziskovalnega in svetovalnega podjetja na področju globalnih političnih tveganj. Za spletni medij Homopolitikus je spregovoril o ameriški politiki, ameriško-kitajskem rivalstvu in tehnološki hladni vojni, geopolitični sliki sveta po covidu, vlogi Evropske unije na geopolitičnem parketu in priložnostih za Slovenijo, ki bo naslednje leto predsedovala EU.

Na ameriški Floridi potrdili več okužb kot na višku pandemije v New Yorku
13. 07. 2020 06.56
V ZDA se je po podatkih univerze Johns Hopkins z novim koronavirusom okužilo že 3,3 milijona ljudi, umrlo pa jih je več kot 135.000. V zadnjih štirih dneh so v ZDA vsak dan potrdili približno 60.000 novih okužb, nov rekord pa je postavila Florida, kjer so potrdili 15.299 primerov. Medtem so v Južni Afriki za zajezitev virusa že drugič prepovedali prodajo alkohola.

Striček Joe Trumpa prehiteva po levi in po desni
13. 07. 2020 10.34
Demokratski predsedniški kandidat Joe Biden zadnje tedne ni imel veliko dela. Njegova kletna kampanja je skoraj nemo opazovala samouničevanje Donalda Trumpa, ki se vse bolj oddaljuje od drugega predsedniškega mandata. Potem je demokrat za dobro mero predstavil še vrsto političnih predlogov, na čelu s 700 milijard dolarjev vredno obnovo gospodarstva, ki močno diši po Trumpovem protekcionizmu, in zabil nov žebelj v krsto republikanca.

Podatki z ameriškega trga dela že drugi mesec zapored nad pričakovanji
02. 07. 2020 15.08
Podatki o zaposlovanju na ameriškem trgu dela so že drugi mesec zapored občutno presegli pričakovanja. Ameriški delodajalci so ob odpiranju gospodarstva po osrednjem delu koronske krize junija ustvarili 4,8 milijona delovnih mest več, kot so jih ukinili. Stopnja brezposelnosti je upadla s 13,3 na 11,1 odstotka.

'Najprej Amerika': ZDA kupile svetovno zalogo zdravila remdesivir
01. 07. 2020 08.42
ZDA so odkupile svetovno zalogo remdesivirja, (za zdaj) ključnega zdravila v boju proti covid-19. Druge države tako vsaj tri mesece ne bodo mogle dostopati do novih pošiljk omenjenega zdravila. Poleg tega so pri podjetju Gilead Sciences naročili celotno zalogo, ki jo bodo proizvedli julija, ter 90 odstotkov avgustovske in septembrske zaloge.

Pirova zmaga za ameriško pravico do splava
01. 07. 2020 06.30
Vprašanje, ali imajo ženske pravico prekiniti nosečnost, je eno najstarejših bojišč ameriške kulturne vojne med konservativnim in progresivnim političnim polom. Tudi zaradi tega so evangelijski kristjani množično glasovali za Donalda Trumpa in njegovo obljubo, da bo vrhovno sodišče napolnil s sodniki, ki bodo znova prepovedali splav. Za zdaj so razočarani.

Đoković se brani: Vse smo naredili čistega srca in z iskrenimi namerami
23. 06. 2020 07.54
Srbski teniški as Novak Đoković je v torek dobil rezultate testiranja na novi koronavirus, ki ga je 33-letni Beograjčan opravil skupaj z družino in člani ekipe po povratku iz Zadra. Iz Srbije prihajajo informacije, da je Đoković po Bolgaru Grigorju Dimitrovu in Hrvatu Borni Ćoriću naslednji v vrsti okuženih udeležencev s turnirja Adria Tour. Okužena je tudi žena Jelena Đoković, otroka pa sta zdrava.

Rdeča Amerika je žrtev pandemije in politike
23. 06. 2020 08.28
New York, ameriški simbol najhujših posledic koronavirusa, je začel odpirati vrata trgovin, frizerji so se zagnali v sračja gnezda po treh mesecih karantene. Toda virus ni "šel stran", kot je obljubljal Donald Trump, samo preselil se je na jug in zahod. V 29 zveznih državah število okuženih narašča, v devetih z rekordno hitrostjo. Celo iz Bele hiše zdaj že prihajajo sporočila, da se pripravljajo tudi na morebiten jesenski drugi val.

Izbiranje morebitne prve (pod)predsednice ZDA
20. 06. 2020 07.46
Predsedniški kandidat iz kleti, kot so se v času samoizolacije norčevali iz demokrata Joeja Bidna, pozornost nase usmerja z ugibanjem javnosti, s kom se bo podal na volitve. Vemo, da bo ženska in da ne bo senatorka slovenskega rodu Amy Klobuchar, ki se je odpovedala tej časti. Hkrati pa je Bidnu položila na srce, naj izbere temnopolto kandidatko za podpredsednico.