ZPS

Ko kupujete darila, ne pozabite na svoje pravice

07. 12. 2015 11.42

Se vam je že kdaj zgodilo, da ste kupili darilo, ki obdarovancu ni bilo prav ali pa mu preprosto ni bilo všeč? Kaj ste storili? Ste mogoče kdaj ob nakupu prek spleta dobili poškodovan izdelek oziroma ta ni imel obljubljenih lastnosti? Kaj lahko kot potrošnik storite v takih primerih?

Ko postane hrana v restravraciji nočna mora: ali je brezglutenska hrana res brez glutena?

01. 10. 2015 17.54

Ob obrokih v restavracijah nas ima večina težave le s tem, kaj iz obširnega jedilnega lista izbrati. Precej bolj zapleteno pa je za tiste, ki imajo pri prehranjevanju omejitve. ZPS je tokrat preverjala, kako je poskrbljeno za bolnike s celiakijo. Naročili so hrano brez glutena, vzorce pa nato odnesli v laboratorij.

Kljub kakovostnim briketom je miš še vedno boljša izbira za mačko

23. 09. 2015 11.26

Mačja 'suha' hrana je kakovostna, ponudba pa pestra in raznolika, kljub vsemu pa bodite pozorni pri odstotku ogljikovih hidratov. Prav tako mačk ne hranite le z briketi. Kljub dobri kakovosti hrane, pa na ZPS pravijo, da bi mačka, če bi lahko, raje kot brikete, izbrala miš.

Pretirani stroški storitev mobilnih operaterjev: prekinitev naročnine lahko zaračunajo celo, ko naročnik umre

01. 09. 2015 09.06

Ob izibiri naročniškega paketa smo pogosto pozorni le na cene storitev, ob podpisu pogodbe pa nas neprijetno presenetijo dodatni stroški, ki jih operaterji zaračunavajo za administrativne storitve. Ti so lahko zelo visoki, na Zvezi potrošnikov pa so prepičani, da so pogosto neutemeljeni.

Nezgodno zavarovanje otrok: ponudbe zavarovalnic so podobne, a bodite pozorni na podrobnosti

27. 08. 2015 15.34

Šola je tik pred vrati in s tem tudi odločitev, ali bo vaš otrok potreboval nezgodno zavarovanje. Na ZPS poudarjajo, da so si sicer ponudbe zavarovalnic na prvi pogled zelo podobne, a strašem svetujejo, da si pri izbiri vzamejo čas in preverijo ponudbo.

Tudi do 30 evrov za prekinitev naročniškega razmerja, pa četudi smo mrtvi?

07. 07. 2015 11.49

Je zaračunavanje priključnine, prehod k drugemu operaterju, sprememba številke in prekinitev razmerja upravičeno? V ZPS močno dvomijo, operaterjem so poslali javni poziv za znižanje cen administrativnih stroškov.

Hrenovke na testu ZPS: rezultati so slabi. Živilo je drago, pri sestavinah nas ne sme presenetiti nič

02. 07. 2015 16.59

Na ZPS so pod drobnogled vzeli 12 vzorcev predpakiranih hrenovk. Rezultati so slabi, saj nobenega izmed vzorcev ne izpostavljajo kot dobrega oziroma kot priporočilo za nakup. V hrenovkah so tudi nekateri nepotrebni aditivi.

Katero zavarovanje skleniti pred odhodom na počitnice?

29. 06. 2015 16.06

Ali plačljiva zavarovanja res nudijo veliko več zdravstvenih storitev kot brezplačna evropska kartica? Pred sklepanjem zavarovanj dobro preučite in primerjajte ponudbe, preverite pogoje in izberite tisto, ki najbolj ustreza vašim potrebam.

V EU ne sme leteti kar 232 letalskih družb iz 21-ih držav

29. 06. 2015 16.31

Evropska komisija je osvežila seznam letalskih prevoznikov, ki ne smejo leteti v EU. Največja sprememba seznama je ta, da so umaknili prepoved letenja za vse Filipinske prevoznike. Na najnovejši črni listi letalskih prevoznikov je 232 letalskih družb iz 21-ih držav. Pred potovanjem izven EU preverite črno listo letalskih prevoznikov.

FOTO in VIDEO: Sumljive pošiljke: ni šlo za prah, temveč za iztrebke

16. 06. 2015 13.48

Na ustavnem sodišču, Zvezi potrošnikov Slovenije v Ljubljani, primorski fakulteti ter finančnem ministrstvu so prejeli sumljive pisemske pošiljke. Policisti so ugotovili, da pošiljki, ki so ju prejeli na ZPS in koprski fakulteti, ni vsebovala nevarnih snovi, pošiljki na ustavnem sodišču ter finančnem ministrstvu pa nista vsebovali prahu, temveč iztrebke.

Ena kavica, dve kavici, morda tri… Ali veste, koliko je preveč?

02. 06. 2015 08.59

Dejstvo je, da kofein poveča našo pozornost, naša delovna storilnost je večja, kava naj bi celo "čistila" arterije. A če pretiravamo, je lahko učinek slab, hitreje smo razburjeni, strah je potenciran, lahko se pojavijo težave s srcem in ožiljem. Kakšna je torej prava mera? Koliko kavic na dan?

Z zamenjavo banke lahko prihranite tudi do 206 evrov na leto

31. 05. 2015 10.46

Banka Slovenije je izračunala, da lahko posameznik, ki pretežno uporablja tradicionalne bančne storitve, z zamenjavo ponudnika prihrani od 106 do 206 evrov na leto. Pri tistih, ki uporabljajo e-bančništvo, se prihranek giblje med 27 in 53 evri.

Je storitev, ki jo plačamo s kuponom, slabša od tiste, za katero plačamo polno ceno?

18. 05. 2015 12.02

53 odstotkov popusta na masažo, 63 odstotkov popusta pri montaži in centriranju pnevmatik, do 82-odstotni popust za tečaj tujega jezika ... S takšnimi in podobnimi ponudbami ponudniki kuponov spodbujajo k nakupu. A storitev ni vedno takšna, kot bi morala biti, ugotavljajo na ZPS.

Od 40 do 400 evrov globe, če ne boste shranili računa?

08. 05. 2015 16.37

V osnutku zakona, ki predvideva uvedbo davčnih blagajn, je predvideno tudi kaznovanje potrošnikov v primeru, da ne bodo prevzeli in zadržali računa neposredno po odhodu iz poslovnega prostora oz. do poteka garancijske dobe oz. ga na zahtevo ne bodo predložili pooblaščeni osebi.

Rdeča luč za veliko vrst kosmičev na slovenskih policah: 'To ni več zdrav zajtrk, to je sladica'

09. 04. 2015 17.37

Na Zvezi potrošnikov Slovenije so ocenjevali izdelke za zajtrk, ki naj bi bili zdravi, pa vsebujejo veliko preveč sladkorja. Ugotovili so, da so bila nekatera žita celo tako sladka, da jih lahko primerjamo bolj s sladicami kot pa z zdravim obrokom.

Banke dražijo svoje storitve, zato preverite, kako in kje lahko privarčujete?

18. 03. 2015 13.25

Kar 9 od 17 bank je že ali še bo do maja podražilo plačilne storitve, ki jih najbolj pogosto uporabljajo potrošniki. Najbolj se bodo storitve podražile pri treh bankah - Hranilnici Lon, Abanki ter Poštni banki.

Stroški debelosti so enaki stroškom vojne. Zato je pravica do zdrave hrane še toliko pomembnejša

15. 03. 2015 06.30

Letošnji svetovni dan potrošnikov je namenjen pravici do zdrave hrane. Ker v Sloveniji izrazito narašča telesna teža otrok, kot posledica nezdravih prehranjevalnih navad in življenjskega sloga, je na nas potrošnikih, da z izbiro zdrave in kakovostne hrane ponudnikom pokažemo, kakšno hrano si želimo.

Niste zoprna stranka, ste zahteven kupec!

15. 03. 2015 07.00

So vam kdaj očitali, da se pritožujete za vsako malenkost? Se vrnete v trgovino, če ugotovite, da so vas ogoljufali na primer za dva evra, trgovini, kjer ste imeli slabo izkušnjo, pa se ognete za dlje časa? Eni bi rekli, da ste malenkostni, mi pa vam pravimo zahteven potrošnik.

Brez strahu si jo privoščite, saj vsebnost živega srebra ni bila presežena

10. 03. 2015 11.50

Test tunine v oljčnem olju je pokazal, da vsebnost živega srebra ni bila presežena v nobenem vzorcu, so pa velike razlike v količini soli, kakovosti oljčnega olja in senzoričnih lastnostih. Strah, da bi zaužili nevarne kovine, je odveč.

Nastaja nova skupina revežev: kreditojemalci, vezani na frank, pred rubežem

03. 03. 2015 11.17

Neuradno se je na robu prepada zaradi kreditov, vezanih na franke, znašlo 10.000 slovenskih družin. V ZPS opozarjajo, da so bankirji ljudem zatrjevali, da bo prej propadla EU kot Švica in da se ob vezavi na frank nimajo česa bati.

Pomoč kreditojemalcem: preračun iz frankov v evre naj bo brezplačen

20. 02. 2015 12.54

Banke naj ponudijo konvertiranje posojil v švicarskih frankih pod pogoji, ki so veljali na dan sklenitve pogodbe, opozarjajo v ZPS. V poročilu ugotavljajo, da banke pri odobravanju kreditov niso v zadostni meri preverjale kreditne sposobnosti potrošnikov, prav tako so uporabljale zavajajoče poslovne prakse.

Zmaga za potrošnike: izvor mesa v lazanjah ali klobasah mora biti označen

16. 02. 2015 12.57

Če ste eden tistih, ki pri nakupu lazanje želite vedeti še kaj več kot to, kje je bil izdelek proizveden, potem boste morali počakati le še nekaj mesecev, saj bo kmalu za vse vrste mesa obvezno označevanje porekla mesa.

Zaradi dražjega franka poziv za zaščito slovenskih posojilojemalcev

16. 01. 2015 12.32

V ZPS pozivajo gospodarskega in finančnega ministra k hitri pripravi ukrepov za zaščito Slovencev s posojili v švicarskih frankih. S finančnega ministrstva so sporočili, da "ne morejo komentirati odločitve tujih centralnih bank". Hrvaški finančni minister pa se je že srečal z bankirji.

Se vam zdi, da vas serviserji vozil pretirano obirajo? Z malo pazljivosti lahko veliko privarčujete

08. 01. 2015 15.11

Gotovo se strinjate, da jekleni konjiček predstavlja velik strošek, še posebno, če ga vedno servisiramo na pooblaščenih servisih. Popravila delov, za katere garancija ne velja, lahko popravljamo tudi pri cenejšem nepooblaščenem serviserju, ki ima potrebne certifikate, a biti moramo previdni.

Kaj pa, ko je treba darilo zaviti?

24. 12. 2014 16.15

Če še ne veste, v kaj zaviti vaša božična in novoletna darila, potem lahko preberete priporočila zveze potrošnikov. Svetujejo, da uporabite že uporabljen papir, ali pa takšnega, ki ga je mogoče reciklirati, lahko pa izdelate tudi svoj unikaten ovoj.

Brezhibnih izdelkov prodajalci niso dolžni zamenjati

09. 12. 2014 08.52

Prodajalec ni dolžan zamenjati brezhibnega izdelka ali zanj vrniti denar, če ga kupec želi vrniti. To je dolžan le takrat, ko je to izrecno obljubljal, oziroma, če se izkaže, da ima izdelek napako.

Nižje provizije in cenejše kartično plačevanje. Kaj pa cenejši izdelki?

11. 11. 2014 08.54

Evropska komisija načrtuje znižanje medbančnih provizij za kartične plačilne transakcije za 80 odstotkov. Pričakovati je, da bodo trgovci znižanje provizij prelevili v nižje cene izdelkov, izkušnje iz drugih držav pa kažejo, da se to ne bo zgodilo.

Ste naivni ali preverite, kaj podpisujete?

28. 10. 2014 06.30

Ali vedno preverite, kaj podpisujete, ali pa zaupate v poštenost tistih, ki vam pod nos molijo dokumente? Zgodba našega bralca je primer, kako pomembno je, da si vzamete tistih nekaj minut časa in vsaj preletite dokument, pa čeprav gre le za servisni nalog.

Skupinski nakup elektrike uspel: povprečni letni prihranek 164 evrov

20. 10. 2014 12.01

Prvi skupinski nakup elektrike v Sloveniji se je izkazal za zelo uspešnega. V nakupu je sodelovalo kar 24.168 gospodinjstev, ki so si pri elektriki in plinu izborila povprečni letni prihranek 164 evrov.

Kako znižati račun za elektriko in zemeljski plin kar za četrtino?

27. 08. 2014 19.10

To obljublja nova akcija Zveze potrošnikov Slovenije. Slovenci namreč plačujemo eno najvišjih cen električne energije v Evropi, a se le redko odločimo za menjavo dobavitelja. Zato bodo na Zvezi mesec in pol zbirali prijave zainteresiranih, nato pa izvedli licitacijo, kjer bodo nižali cene ponudnikov.