Zakon o varstvu okolja

'Ko se izobešajo zastave, naj bo slovenska enakovredna ali dominantna v primerjavi s tujo'
25. 03. 2023 18.12
Izobešanje (tujih) zastav na območju Republike Slovenije je že nekajkrat dvigovalo prah oziroma delilo mnenja ob ukrajinskih zastavah na oknih domov v znak solidarnosti, izraelski zastavi na poslopju vlade, med romanjem hrvaških navijačev na Euro 2008. Tudi med nedavno športno prireditvijo na gorenjskem koncu so tamkajšnji policisti dobili prijavo, zaradi katere so se odpravili na teren.

Izročanje računov po letu dni spet obvezno
22. 03. 2023 13.13
DZ je sprejel novelo Zakona o davčnem potrjevanju računov, s katero se nekaj več kot leto dni po ukinitvi vnovič uvaja obveznost izročanja računa kupcu za kupljeno blago oz. prejeto storitev. Glasove so po vetu državnega sveta znova prispevali poslanci koalicije, saj v opoziciji v noveli vidijo le nepotrebno birokratsko oviro. Višina globe za kupca, ki računa ne bi prevzel, je določena pri 40 evrih.

Za večjo zaščito živali: mačke bodo čipirane, konec verig za pse?
16. 01. 2023 15.40
Na posvetu Za boljšo prihodnost živali, ki je potekal v DZ na pobudo predsednice DZ Urške Klakočar Zupančič, so se zavzeli za zakonodajo, ki bo bolj prijazna do živali, pa naj gre za rejne živali ali za hišne ljubljenčke. Za boljšo prihodnost živali so se poleg predsednice DZ zavzeli tudi predsednica republike, predsednik vlade in predsednik DS.

Zelena luč odbora DZ Maljevcu, Jevšku, Kumru in Hanu
13. 01. 2023 09.35
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je predstavitev kandidata za ministra za solidarno prihodnost Simona Maljevca ocenil kot ustrezno. Tudi kandidat za ministra za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je s svojo predstavitvijo prepričal odbora za gospodarstvo in za zadeve EU. Kandidat za ministra za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer je prav tako uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za infrastrukturo, okolje in prostor. Kandidat za ministra za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je uspešno prestal zaslišanje pred odborom DZ za gospodarstvo.

Vizjak: O preiskavi me ni obvestil nihče
13. 12. 2022 19.45
Na okoljskem ministrstvu po odhodu ministra Andreja Vizjaka očitno iz omare padajo novi okostnjaki. Prostore ministrstva so namreč konec novembra obiskali kriminalisti nacionalnega preiskovalnega urada, neuradno pa naj bi jih zanimali predvsem posli s podjetjem še enega nekdanjega ministra Senka Pličaniča. Ta je v preteklih dveh letih pri pripravi zakonodaje tesno sodeloval z ministrstvom in bil za to tudi bogato nagrajen. Na račun podjetja je z ministrstva v tem obdobju steklo nekaj manj kot milijon evrov. Kaj o tem pravi nekdanji okoljski minister?

Vizjak pod drobnogledom kriminalistov
12. 12. 2022 12.25
Nacionalni preiskovalni urad preiskuje posle ministrstva za okolje in prostor s podjetjem Senka Pličaniča, prijatelja nekdanjega ministra Andreja Vizjaka. Po poročanju medijev naj bi Vizjak v času vodenja okoljskega resorja Pličaniču omogočil več donosnih pogodb z ministrstvom v vrednosti več kot 600.000 evrov.

Neusmiljena borba za smeti
10. 12. 2022 08.35
Da bi se čim več plastenk vrnilo k proizvajalcem, da ne bi ležale ob cestah, v gozdovih, da se jih ne bi preprodajalo v manj razvite dežele, potapljalo v morja in odlagalo v puščave, želi Evropska Unija do 1. 1. 2029 povsod po Evropi vpeljati kavcijski sistem. Sistem je preprost, za vračilo plastenke dobiš povrnjeno embalažnino. Celoten strošek predelave plastenk bi bil breme proizvajalca in nič več nas, uporabnikov. In tudi Slovenija, čeprav že zdaj zgledno ločujemo, želi vpeljati kavcijski sistem. A se je zataknilo. Družbe za ravnanje z embalažo so zakonu prižgale rdečo luč s pritožbo na Ustavnem sodišču.

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?
13. 10. 2022 12.01
Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki
31. 05. 2022 14.49
Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

Uredba o sežigu odpadkov: Vlada preslišala opozorila zdravnikov
25. 05. 2022 12.25
Vlada je v začetku maja izdala uredbo o sežiganju odpadkov, ki podrobneje predpisuje dejavnost opravljanja službe sežiganja gorljivih komunalnih odpadkov. Uredba med drugim predvideva podelitev koncesij za opravljanje te službe za 30 let brez predhodne presoje vpliva na okolje. S tem se ne strinjajo v Zdravniški zbornici Slovenije, češ da se bo s podelitvijo koncesije določilo tudi mesto sežigalnice, ki morda ne bo primerno in bo ogrožalo zdravje ljudi. Na Ministrstvu za okolje in prostor odgovarjajo: "Sežigalnice bodo le tam, kjer bo to varno za ljudi in okolje."

Janševa vlada zadnji teden mandata sprejela več (spornih) odločitev
13. 05. 2022 11.26
Zadnji teden mandata je Janševa vlada sprejela številne odločitve, med njimi take, ki so na levici sprožile burne odzive. Tako so v novem koalicijskem trojčku že napovedali, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da prekličejo nakup oklepnikov boxer, prav tako je Janševa vlada postavila več veleposlanikov, zaradi česar je Robert Golob že napovedal sprožitev postopkov za njihovo menjavo.

(Ne)lastništvo nad divjadjo razburilo lovce
05. 05. 2022 12.16
S 13. aprilom je prenehal veljati Zakon o varstvu okolja, po katerem je bila divjad v lasti države. Nov zakon je omenjeno določbo črtal, kar pomeni, da je divjad na naših tleh trenutno nikogaršnja last, opozarjajo v Lovski zvezi Slovenije, kjer menijo, da zakon ustvarja razliko med zavarovanimi vrstami in ostalimi prostoživečimi živalmi. A na ministrstvu za okolje pojasnjujejo, da so določbo črtali zaradi nevpletanja v drugo zakonodajo in da to ne pomeni nobenih sprememb.

Poznate pravila za varno kresovanje?
30. 04. 2022 17.43
Po dveh letih rahlega zatišja bodo letos prvomajski kresi znova zagoreli v vsem svojem sijaju. Odpravljena je večina protikoronskih ukrepov, zato se bodo tudi slavja odvijala v precej večjem številu, kot smo jih bili vajeni še do nedavnega. A ob tem na Upravi RS za zaščito in reševanje opozarjajo tudi na odgovorno kurjenje kresov. Na kaj vse moramo biti pozorni, da naše slavje ne pripelje do požara?

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Koalicijska pogodba: kaj so obljubili, kaj izpolnili in na kaj pozabili
17. 03. 2022 06.00
SDS, NSi, SMC in DeSUS so 25. februarja 2020 podpisale koalicijsko pogodbo za obdobje dveh let. Ukrepe so razdelili na devet področij. Preverili smo njihove obljube in ocenili, ali so jih izpolnili.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike
31. 01. 2022 11.09
Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Proizvajalci pijač za kavcijski sistem zbiranja odpadne embalaže
26. 01. 2022 13.46
Predstavniki slovenske industrije pijač so na okoljskega ministra naslovili pobudo za uveljavitev kavcijskega sistema zbiranja odpadne embalaže, kakršnega med drugim poznajo na Hrvaškem. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke in pločevinke plačal določen znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Ob tem so spomnili na evropsko direktivo, ki države članice zavezuje, da do leta 2025 za namene recikliranja ločeno zberejo 77 odstotkov odpadnih plastenk pijač, že do leta 2029 pa naj bi ta delež narasel na 90 odstotkov.

Podpora novemu predlogu: ne 30, le še 20 dni bolniške v breme delodajalca
21. 01. 2022 08.57
Odbor za zdravstvo je prikimal skrajšanju obdobja izplačila bolniškega nadomestila v breme delodajalca, in sicer s 30 na 20 dni. Čeprav je predlog dobil zeleno luč šele na odboru, se obeta sprejetje predloga, saj so mu naklonjeni tudi v koaliciji.

Vizjak po prestani interpelaciji: Večina prepoznala, da štejejo dejanja, ne besede
18. 12. 2021 07.36
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po uspešno prestani interpelaciji ocenil, da je očitno tudi del opozicije prepoznal, da so očitki v interpelaciji za lase privlečeni. Še posebej pomembno se mu zdi, da je večina prepoznala, da štejejo dejanja, ne besede. Njegov odhod z ministrskega mesta je sicer podprlo 43 poslancev, 29 jih je bilo proti.

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister
17. 12. 2021 06.54
Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Pred poslanci debirokratizacija in avdiovizualne medijske storitve
15. 12. 2021 14.52
V nadaljevanju seje DZ so med drugim obravnavali predlog zakona o debirokratizaciji, novelo zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah ter novelo zakona o postopnem zapiranju Rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije. Glede predlaganih rešitev za debirokratizacijo so poslanci razdeljeni, zlasti pri predlaganem elektronskem vročanju in vzpostavitvi Uradnega registra RS. Predlogu novele o medijskih storitvah so poslanske skupine večinoma naklonjene, predlog zakona o ravnanju z odpadki pa je končal pot v državnem zboru.

Tudi plastenke in pločevinke kmalu kot povratna embalaža?
11. 12. 2021 16.45
V Eko krogu poudarjajo, da se kavcijski sistem kaže kot cenejši, učinkovitejši in preglednejši sistem zbiranja odpadne embalaže. Poleg tega odpira nova delovna mesta, prispeva k manj smetenja ter omogoča več ponovne uporabe embalaže pijač in kvalitetnega recikliranja. Kavcijski sistem pomeni, da potrošnik ob nakupu pijače za embalažo plača znesek oziroma kavcijo, ki jo ob vrnitvi nazaj na zbirno mesto dobi povrnjeno. V stranki LMŠ so se zavzeli za vzpostavitev takšnega sistema, podporo tej ideji je izrazil tudi minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

V boj z odpadno embalažo bi šli z vračanjem denarja za plastenke in steklenice
02. 12. 2021 13.04
Društvo Eko krog je okoljskemu ministrstvu in političnim strankam poslalo predlog zakonodajnih sprememb, s katerimi bi v Sloveniji lahko vzpostavili kavcijski sistem za zbiranje odpadne embalaže pijač. To bi pomenilo, da bi potrošnik ob nakupu pijače za plastenke, pločevinke in steklenice plačal znesek oziroma kavcijo, ki bi se mu ob vrnitvi embalaže na zbirno mesto povrnila. Tak sistem že poznajo v številnih evropskih državah.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Iniciativa Glas ljudstva v predvolilnem času z zahtevami do političnih strank
08. 11. 2021 17.51
Mreža civilne družbe in nevladnih organizacij, ki se v predvolilnem času povezuje v iniciativo Glas ljudstva, je na novinarski konferenci med drugim naslovila problematiko pravne države, podnebnih sprememb, stanovanjske politike, starejših in socialne države. Obenem politične stranke poziva, da se do njihovih zahtev opredelijo.

Zelena luč predlogu Zakona o varstvu okolja: trenutni sistem ne dosega okoljskih ciljev
04. 11. 2021 17.51
Predlog novega Zakona o varstvu okolja, ki ga je pripravilo Ministrstvo za okolje in prostor, je prejel zeleno luč vlade. Gre za sistemski zakon na področju varstva okolja, ki je nujno potreben tako zaradi neurejenih razmer na področju odpadkov kot zaradi prenosa direktive EU v slovensko zakonodajo, pojasnjuje vlada.

Vizjak o pogovoru s Petanom: Ščitil sem državni interes, zato imam povsem čisto vest
04. 11. 2021 09.21
Po tem, ko smo v oddaji 24UR ZVEČER objavili daljši del pogovora med nekdanjim ministrom za gospodarstvo in sedanjim ministrom za okolje in prostor Andrejem Vizjakom ter tajkunom Bojanom Petanom, predsednikom uprave DZS, posnetke pa so pregledali tudi strokovnjaki in ocenili, da ne gre za lepljenko, se je danes odzval minister Vizjak. Pozdravil je objavo celotnega posnetka pogovora, ki je po njegovi oceni avtentičen. Kot pravi, je takrat hotel preprečiti oškodovanje Term Čatež, ščitil je državni interes, zato ima povsem čisto vest. Obžaluje le izjavo o sodnikih.

Ministra Vizjaka zaradi afere Glupi davki in Zakona o vodah čaka interpelacija
27. 10. 2021 12.16
Opozicijske poslanske skupine LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP so vložile interpelacijo zoper ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka.Med drugim mu očitajo nezakonito in netransparentno delovanje v škodo države, pa tudi sprejem zakona o vodah, ki je po njihovi oceni škodljiv in v nasprotju z zakoni. Vizjak je v odzivu ocenil, da gre za nadaljevanje političnega boja opozicije zoper delo vlade v času zaostrovanja epidemioloških razmer v državi.

NSi po pogovoru z Vizjakom: Če je res nagovarjal k utaji davka, bi moral odstopiti
21. 10. 2021 15.40
V NSi menijo, da bi moral okoljski minister Andrej Vizjak odstopiti s položaja, če bodo nadaljnje preiskave pokazale, da je posnetek pogovora med njim in podjetnikom Bojanom Petanom pristen. Če pa ni, je to po oceni NSi nedopusten poskus medijske diskreditacije ministra. Na sestanku jim je Vizjak zatrdil, da gre za lepljene posnetke. Med drugim je Vizjak prst uperil proti t. i. smetarski mafiji, ki se ga domnevno želi znebiti.

Kdo je domnevna smetarska mafija, ki jo Vizjak omenja, ko si poskuša oprati ime?
20. 10. 2021 19.36
Ne glede na jasnost posnetka in poziv ministra k neplačevanju davka, se Andrej Vizjak brani, da gre za lepljenko. Da bi se izvlekel iz velike težave, ki si jo je nakopal, pa celo trdi, da se mu maščuje t. i. smetarska mafija. A hkrati ne pove natančno, kdo vse to so. Lahko bi šlo za šest družb, ki si trenutno deli slovenski trg z odpadno embalažo. Če pa bo Vizjakov zakon potrjen, bi bila za vso embalažo določena zgolj ena neprofitna organizacija.