Zakon

SKD o zamenjavah v obrambnem ministrstvu in proračunu

10. 04. 1998 17.38

Slovenski krščanski demokrati (SKD) obžalujejo zamenjavo dosedanjega načelnika generalštaba generalpolkovnika Albina Gutmana, ki je bil na tem mestu od osamosvojitve dalje. Po njihovem mnenju imenovanje polkovnika Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske (SV) in polkovnika Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve, ni dobra naložba zato, ker sta se šolala na jugoslovanskih vojaških akademijah, sta na novinarski konferenci poudarila podpredsednik stranke Alojz Zupančič in poslanec Izidor Rejc. Krščanskim demokratom se poleg tega zdi zanimivo, da se v vrhu SV pojavljajo sami piloti, s čimer se ustvarja t.i. pilotski lobi. Sicer pa jih odstavitev Gutmana ne čudi, saj so se že takrat, ko je bila v vladi tudi SKD, pojavljali poskusi za odstavitev Gutmana, čemur pa so sami nasprotovali, je dodal Rejc. V zvezi z letošnjim proračunom, ki je prav tako pozno sprejet, SKD poudarja, da ni varčevalno naravnan. Po njihovem mnenju bi morali v proračunu več sredstev nameniti za odpravljanje brezposelnosti, kot rezervo za proračunske prihodke pa vidijo predvsem v odpravi sive ekonomije, kar bi lahko prineslo 5-7 odstotkov dodatnih sredstev. SKD meni, da proračun za letošnje leto ne predstavlja koraka naprej za vključitev v EU. Poslanec SKD Izidor Rejc pa je predstavil tudi nedavno sprejet zakon o zaključku lastninjenja in privatizaciji pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe (SRD), katerega glavni namen je pokritje certifikatske luknje, ki po nekaterih ocenah znaša 130 milijard tolarjev. Poudaril je, da so po večkratnem usklajevanju že na matičnem delovnem telesu dosegli bistvene premike pri zakonu, ki v osnovnem predloženem besedilu ni bil harmoniziran z ostalo zakonodajo.

V Franciji sprejet novi zakon o tujcih

09. 04. 1998 11.12

Kljub sporu v vladajoči koaliciji je večina poslancev francoske narodne skupščine sinoči glasovala za osnutek novega francoskega zakona o tujcih, ki ga je predlagal notranji minister Jean-Pierre Chevenement. Pred glasovanjem so Zeleni napovedovali, da bodo glasovali proti zakonu, komunisti pa, da se bodo glasovanja vzdržali.

Tudi sloni in nilski konji se bodo postili

09. 04. 1998 09.27

Ko so pred judovskim praznikom vse pekovske izdelke pospravili iz biblijskega živalskega vrta v Jeruzalemu, so se sloni in nilski konji počutili nekoliko slabotno. Od začetka tega tedna živali ne dobivajo več po deset štruc kruha na dan kot doslej. Judovski zakon namreč v času praznika, na katerega se Judje spominjajo osvoboditve izpod egiptovskega suženjstva, prepoveduje uživanje živil, ki vsebujejo sredstva za vzhajanje. Praznik se bo začel v petek zvečer.

Poslanska skupina SDS predlaga ustavno obtožbo zoper predsednika vlade

07. 04. 1998 12.52

Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes v državni zbor vložila predlog ustavne obtožbe proti predsedniku vlade Janezu Drnovšku v zvezi s spornim slovensko-izraelskim sporazumom, podpisanim leta 1995. Opozicijska stranka se zavzema za to, da državni zbor s posebnim sklepom predlaga ustavnemu sodišču, naj ta ugotovi, da je predsednik vlade pri opravljanju svoje funkcije v več členih kršil ustavo, zakon o vladi in zakon o zunanjih zadevah, ter naj v skladu s takšno ugotovitvijo sprejme odločitev, da Janezu Drnovšku prenehala funkcija predsednika vlade. Ustavno obtožbo predsednika vlade je na novinarski konferenci podrobneje pojasnil predsednik SDS Janez Janša in napovedal, da bo poslanska skupina svoj predlog še dodatno obrazložila v parlamentarni razpravi na to temo

Koordinacija strank o zaščitni zakonodaji

02. 04. 1998 08.14

Koordinacija parlamentarnih strank je včeraj pozno popoldne za zaprtimi vrati začela razpravo o projektu zagotavljanja varovanja javnega oziroma državnega interesa od vstopanju Slovenije v Evropsko unijo. Na je bila predstavljena strategija sprejemanja zaščitne zakonodaje, to je 16 zakonov, ki naj bi bili sprejeti prednostno še pred uveljavitvijo pridružitvenega sporazuma, je pred začetkom razprave povedal podpredsednik vlade Marjan Podobnik, v kabinetu katerega omenjeno zaščito tudi pripravljajo.

V Riu de Janeiru mladoletnim prepovedali tetoviranje

30. 03. 1998 12.22

Vlada brazilske države Rio de Janeiro je sprejela zakon, na podlagi katerega je osebam, mlajšim od 18 let, prepovedano tetoviranje, pa tudi nošenje priljubljenih uhanov na jeziku, v nosu in popku.

Parlamentarne volitve v Ukrajini

30. 03. 1998 08.06

V Ukrajini je včeraj potekal prvi krog parlamentarnih volitev, na katerih je približno 38 milijonov volilnih upravičencev volilo 450-članski parlament. Za glasove se je potegovalo 30 strank in zvez, ki morajo za vstop v parlament preseči 4-odstotni prag.

V veljavi je zakon o varstvu potrošnikov

29. 03. 1998 12.33

V soboto je stopil v veljavo zakon o varstvu potrošnikov, ki ureja pravice potrošnikov pri ponujanju, prodajanju in drugih oblikah trženja blaga in storitev s strani podjetij in določa dolžnosti državnih organov in drugih subjektov, da te pravice zagotavljajo.

Kaj nam prinaša zakon o športu?

27. 03. 1998 10.15

Državni sekretar za šport dr. Janko Strel je včeraj na javni tribuni Kaj nam prinaša zakon o športu pojasnil vsebino zakona o športu, ki ga je državni zbor (DZ) sprejel 4. marca skupaj s številnimi amandmaji.

Češki predsednik podpisal zakon o predčasnih volitvah

26. 03. 1998 18.02

Češki predsednik Vaclav Havel je danes podpisal ustavni zakon, ki omejuje mandat sedanje poslanske zbornice na 30. junij. S tem je odprta pot za organizacijo predčasnih volitev. Oba domova parlamenta sta omenjeni zakon že podprla.

Možnost vpisa presežnih certifikatov

26. 03. 1998 17.12

Vlada je na včerajšnji seji obravnavala zakon o zaključku lastninjenja in s tem v zvezi predlog o rešitvi problema približno sedmih milijard tolarjev presežnih certifikatov, vpisanih do lanskega 30. junija v sklade Nacionalne finančne družbe in KBM Infonda. Vlada je sprejela predlog, po katerem naj bi bilo vsem 27 družbam za upravljanje v Sloveniji, ki bodo dobile dovoljenje za povečanje kapitala, vendar ne za več kot za milijardo tolarjev, omogočen vpis presežnih certifikatov. Vlada je prepričana, da bo takšen predlog sprejemljiv tudi za poslance in da bo potem končno sprejet zakon o zaključku lastninjenja, ki naj bi začel veljati predvidoma sredi aprila. To je na seminarju Ljubljanske borze o spremembah na trgu kapitala povedal državni sekretar za privatizacijo Edo Pirkmajer.

Odbor DZ za finance in monetarno politiko danes o proračunu za letošnje leto

24. 03. 1998 10.34

Danes se bo sestalo pet parlamentarnih delovnih teles.

SLS nezadovoljna z odločanji poslancev LDS

24. 03. 1998 08.40

Slovenska ljudska stranka (SLS) v izjavi za javnost očita Liberalni demokraciji Slovenije (LDS) oziroma njenim poslancem, ki na seji parlamentarne komisije za nadzor lastninskega preoblikovanja niso podprli vladnih amandmajev, s katerimi naj bi v zakon o zaključku lastninjenja in privatizacije pravnih oseb v lasti Slovenske razvojne družbe vnesli nekatere rešitve v zvezi z ugotavljanjem minulih oškodovanj družbenega premoženja.

DS o noveli zakona o sodnih taksah

23. 03. 1998 10.34

Državni svet (DS) bo na današnji sedmi seji poleg pobud in vprašanj obravnaval zahtevo za oceno ustavnosti novele zakona o sodnih taksah, ki ga je DZ ponovno sprejel 4. marca, ter zakon o dopolnitvi zakona o sodniški službi. Na dnevnem redu ima tudi poročilo Družbenega pravobranilca RS o stanju, pojavih in problemih na področju varstva družbene lastnine in varstva pravic delavcev v letu 1997.

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu

18. 03. 1998 16.12

Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".

Svilen robček avstrijske cesarice Sissy prodali za 10.000 dolarjev

18. 03. 1998 08.11

Na neki javni dražbi na Dunaju so za 120.000 šilingov (skoraj 10.000 dolarjev) prodali svilen robček, ki je nekdaj pripadal avstrijski cesarici Elizabeti, bolj znani kot Sissy. Robček je Elizabeti podarila mati, ko se je hčerka leta 1853 poročila s sorodnikom iz habsburške rodbine, cesarjem Francem Jožefom I. Robček si je po telefonu priboril neznani kupec iz Nemčije. Sissy je s poroko s Francem Jožefom I. postala središče pozornosti, vendar pa se je njun zakon že na začetku izkazal kot nesrečen. Zadnja leta svojega življenja je Sissy potovala po Evropi, leta 1898 pa jo je neki italijanski anarhist ob Ženevskem mestu zabodel z nožem. Na dražbi so prodali tudi platnen robček, last Sissyjinega soproga, vendar za precej manjšo vsoto, 14.400 šilingov.

15. marec - svetovni dan potrošnikovih pravic

15. 03. 1998 10.28

Urad za varstvo potrošnikov je ob današnjem svetovnem dnevu potrošnikovih pravic pozval slovenske potrošnike, naj se zavedajo svojih pravic ter jih tudi uveljavljajo pri pristojnih organih. Za boljšo osveščenost bodo kmalu izdali v brošuri zakon o varstvu potrošnikov, brošura pa bo na voljo brezplačno v vseh svetovalnih pisarnah po Sloveniji, so sporočili iz omenjenega urada. 15. marec je posvečen svetovnemu dnevu potrošnikovih pravic. Pred petindvajsetimi leti je tedanji predsednik ZDA John Kennedy razglasil štiri temeljne potrošnikove pravice, in sicer pravice do varnosti, do obveščenosti in do izbire ter pravico, da se sliši glas potrošnikov. Organizacija Consumers International pa je dodala še štiri pravice: do zadovoljevanja osnovnih potreb, do odškodnine, do izobraževanja in do zdravega okolja.

LDS zavrača očitke ZLSD

13. 03. 1998 16.09

Generalni sekretar Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Gregor Golobič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani zavrnil očitke vodje poslanske skupine Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Mirana Potrča o domnevni nedoslednosti premiera Janeza Drnovška in stranke pri sklicevanju na ustavo in v zvezi z držo stranke pri vračanju gozdov Rimskokatoliški cerkvi (RKC). LDS je ob dejstvu, da je ustavno sodišče s svojimi razsodbami praktično zaprlo prostor možnih sprememb zakona o denacionalizaciji, storila največ, kar je bilo mogoče, ocenjuje Golobič in zatrjuje, da zaradi sorazmernega neuspeha stranka ne bo spreminjala svojih stališč, da RKC do tolikšnega premoženja ni upravičena in da ga za svoje delovanje ne potrebuje. LDS pa da si bo tudi vnaprej prizadevala za čim večji delež javnih gozdov. Golobič je uvodoma ocenil, da se v javnosti pred sklepnim dejanjem spreminjanja zakona o denacionalizaciji začenja brezobzirna bitka za interpretacijo, kdo je kriv, da zakon na koncu ne bo niti po volji in prepričanju velike večine državljanov in ne tak, kakšnega si želijo nekatere politične stranke. Liberalna demokracija z izidom sicer ni zadovoljna, je priznal Golobič, marsikaj pa je sama oziroma v sodelovanju s koalicijskima partnerkama in Združeno listo tudi dosegla, je opozoril; gre za možnost revizije pravnomočnih sodb, boljši položaj najemnikov stanovanj in poslovnih prostorov, uveljavljanje hipotek in med drugim nevračanje premoženja fevdalcem. "Glede vprašanja gozdov in cerkve bi ob drugačni večinski opredelitvi ustavnih sodnikov, treznejšemu oziroma manj militantnemu nastopu slovenske RKC ter manj prestižnemu obnašanju posameznih političnih strank lahko dosegli bistveno več," je ocenil Golobič.

Matični odbor podprl sprejem zakona o t.i. kulturnem tolarju

13. 03. 1998 10.27

Odbor DZ za kulturo, šolstvo in šport je na dopoldanski seji soglasno podprl sprejem zakona o zagotavljanju sredstev za nekatere nujne programe v kulturi, s katerim želi skupina 22 poslancev vseh strank v prihodnjih šestih letih (1998-2003) v približno enakih letnih deležih za določene programe zagotoviti 23 milijard tolarjev.

Slovenska vlada o proračunu 1998 in Slovenskih železarnah

12. 03. 1998 16.39

Slovenska vlada je na današnji seji obravnavala dopolnjeni predlog državnega proračuna za letošnje leto. Odločanje o državni blagajni bo nadaljevala še na jutrišnji seji.

Zakon o varstvu živali ne more v obravnavo

11. 03. 1998 16.28

Poslanec SDS Pavel Rupar je februarja v zakonodajno proceduro vložil evropsko primerljiv predlog zakona o varstvu živali pred mučenjem, ki pa ne more biti obravnavan, dokler ne bo dokončan postopek obravnave zakona o zaščiti živali, ki sta ga leta 1994 vložila poslanca SNS Polonca Dobrajc in Zmago Jelinčič, ki pa za umik nimata posluha, je poudaril Rupar. Poslanec SDS Janez Mežan pa je predstavil stališča stranke do nedavno sprejetega zakona o športu, ki naj bi bil slab in delu športa nenaklonjen.

Westendorp odredil, naj stopi v veljavo zakon o tujih vlaganjih v BiH

10. 03. 1998 17.56

Visoki mednarodni predstavnik za BiH Carlos Westendorp je danes odredil, naj začasno stopi v veljavo zadnja različica zakona o politiki neposrednih tujih vlaganj v BiH, ki ga parlament BiH sicer še ni sprejel.

V Vietnamu sta se poročili lezbijki

10. 03. 1998 08.10

V vietnamskem mestu Vinh Long so bili nedavno priča redkemu dogodku - poroki istospolnih oseb. Vzeli sta se 20-letna Cao Tien Duyen ter deset let starejša Hong Kim Huong, kar je prva poroka lezbijk v tem delu Vietnama. Na vietnamskem pravosodnem ministrstvu so pojasnili, da ne obstaja zakon, ki bi prepovedoval poroke istospolnih oseb, vendar pa le-tem pogosto nasprotujejo lokalne oblasti. Tako je bilo tudi v primeru Duyenove in Huongove, ki pa sta si vseeno izmenjali poročna prstana.

Parlament sprejel novi stanovanjski zakon

09. 03. 1998 18.27

Predstavniški dom parlamenta muslimansko-hrvaške federacije je na današnjem zasedanju v Sarajevu sprejel zakon o razveljavitvi dosedanjega zakona o zapuščenih stanovanjih, ki omogoča vrnitev stanovanjske pravice predvojnim nosilcem te pravice z določenimi omejitvami.

Vlada pripravila zakon o vojnih grobiščih

09. 03. 1998 16.50

Vlada je v zakonodajno proceduro vložila zakon o vojnih grobiščih, ki ga je pripravilo ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, saj se na področju varstva vojnih grobišč še vedno uporablja prevzeta zvezna zakonodaja, ki jo je potrebno uskladiti z ustavo.

Newyorški senatorji o uporabi mrtvečeve sperme

09. 03. 1998 08.45

Nasprotja med demokrati in republikanci se v senatu zvezne države New York kažejo tudi pri doslej neobdelani temi - kdo lahko odloča o uporabi sperme moškega, ki je umrl.

Poroka za določen čas

06. 03. 1998 08.21

V Španiji je neki par sklenil zakon za določen čas. Pogodba med njima namreč velja le dve leti, nato pa jo morata, če želita še naprej ostati skupaj, obnoviti. Ženin iz španskega mesta La Coruna je povedal, da ne more dati zagotovila, da bo njegova ljubezen do žene večna. Par je pogodbo dal overiti pri notarju, tako da je povsem veljavna.

Vlada potrdila novele carinskega zakona

05. 03. 1998 17.13

Slovenska vlada je na današnji seji potrdila spremembe in dopolnitve carinskega zakona, obravnavala poročilo o stanju dolga naše države v tretjem četrletju lani ter začela razpravo o resoluciji o zunanji politiki Slovenije, ki pa je še ni končala.

Sindikat zdravstva in socialnega varstva nasprotuje sklepu, ki določa obseg sredstev za delovno uspešnost

04. 03. 1998 11.32

Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije je v javnem protestu zapisal, da nasprotuje sklepu vlade, ki določa, da obseg sredstev za delovno uspešnost za letošnji februar znaša dva odstotka sredstev za plače, medtem ko zakon omogoča do 3 odstotke. Sklep, ki ga je vlada sprejela letošnjega 26. februarja, po mnenju sindikata pomeni kršitev 18. člena zakona o razmerjih plač v javnih zavodih, državnih organih in organih lokalnih skupnosti.

Oklahoma na poti uzakonitve kastracije

04. 03. 1998 09.50

Ameriški mediji poročajo, da bo zvezna država Oklahoma kmalu postala prva, ki bo uzakonila kastracijo kot kazen za posiljevalce, sodomiste in pedofile.