Zasavje

Zaradi neurij oranžno opozorilo, ponekod že klestila toča
05. 06. 2022 10.01
Za severni in jugozahodni del države je napovedana možnost krajevnih neurij z močnimi nalivi in sunki vetra, izključen ni niti pojav toče. Agencija RS za okolje je zato izdala oranžno vremensko opozorilo. Neurje s točo se je sicer že razbesnelo v okolici Celja, med drugim o toči poročajo iz širšega območja Vojnika. Precej velika toča je klestila tudi na območju Frankolovega.

Zakaj letos neurja nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije?
03. 06. 2022 09.14
Za nami je po obsegu in škodi najsilovitejše neurje v letošnjem letu. Neurja letos nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije. V zadnjih tednih je namreč k nam od juga pogosto dotekal zelo topel zrak, občasno pa se je čez nižje predele vzhodnih Alp spustil tudi nekoliko hladnejši zrak, ki je ob kombinaciji z močnim soncem povzročil nastanek nevihtnih oblakov.

Inštitut 8. marec začel zbirati podpise proti škodljivim posegom politike
30. 03. 2022 08.15
Danes ob polnoči je začel teči 60-dnevni rok za zbiranje podpisov volivcev v podporo predlogu Zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike ter zagotavljanje spoštovanja pravne države, kot ga predlaga Inštitut 8. marec. Za vložitev predloga novele in začetek zakonodajnega postopka je potrebnih 5000 overjenih podpisov, rok se izteče 28. maja. Inštitut je na ljubljansko upravno enoto oddal prvih 840 podpisov. "Ciljamo na to, da zberemo bistveno več kot 5000 podpisov," je ob tem dejala predstavnica inštituta Mojca Lukan. Medtem so opozicijske stranke LMŠ, SD, Levica in SAB sporočile, da podpirajo predlog zakona za zmanjšanje neenakosti in škodljivih posegov politike.

Zadnje priprave pred začetkom cepilnih dni: 'Cepljenje je učinkovit instrument'
12. 01. 2022 09.59
Število okužb neustavljivo narašča, zaradi česar pristojni v zadnjem času še glasneje pozivajo k cepljenju proti covidu-19. To je namreč najboljša možnost za zaščito pred okužbo in za omejevanje širjenja nalezljivega virusa. V torek smo že drugi dan zapored zabeležili rekorden dnevni prirast okužb. "V zadnji cepilni akciji se je cepljenje približno podvojilo, tudi pri cepljenju otrok," je dejala vodja koordinacije in organizacije Cepilnega centra ZD Ljubljana Simona Repar Bornšek ter dodala, da to pričakujejo tudi tokrat.

4511 okužb, med okuženimi in hospitaliziranimi prevladujejo necepljeni
04. 11. 2021 07.06
Po podatkih NIJZ so včeraj potrdili 4511 okužb, opravili pa so 10.156 testov PCR. Oboje je največ doslej. V bolnišnice so včeraj sprejeli 130 novih bolnikov s covidom, hospitaliziran je tudi novorojenček, je sporočila vlada. Umrlo je devet bolnikov. Iz podatkov NIJZ je razvidno, da med okuženimi in hospitaliziranimi s covidom-19 v Sloveniji prevladujejo necepljeni. Bolnišnice so medtem na robu zmogljivosti. Koordinator za covidne postelje Robert Carotta je prepričan, da je edina rešitev popolno zaprtje države.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki
28. 09. 2021 18.00
Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

1037 novih okužb, hospitaliziran tudi 18-letnik, na intenzivni negi pa 27-letnik
28. 09. 2021 10.04
V ponedeljek so opravili 4785 PCR-testov in potrdili 1037 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo malo več kot 21 odstotkov testov. Hospitaliziranih je 419 oseb, na intenzivni negi jih je 107. Najmlajši bolnik je star 18 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa ima 27 let. Umrlo je 9 ljudi, kažejo podatki vlade.

Odbor DZ zavrnil zakonsko ureditev brezplačnega lokalnega prevoza za upokojence
08. 09. 2021 11.59
Člani odbora DZ za infrastrukturo so s sedmimi glasovi za in 10 proti zavrnili predlog novele zakona o prevozih v cestnem prometu, s katerim so želeli v SAB sistemsko zagotoviti brezplačen prevoz za upokojence v mestnem potniškem prometu. Predlogu je nasprotovala vlada, saj da že dosedanja ureditev daje zadostno pravno podlago za takšno ureditev.

Voda zalivala kleti, veter ruval drevesa, klestila tudi debela toča
31. 07. 2021 09.40
Močno neurje s točo je nastalo v Posočju in se nato čez Gorenjsko in severni del Ljubljanske kotline pomikalo proti vzhodu. Toča je povzročila veliko škode predvsem na kmetijskih površinah. Gasilci so imeli polne roke dela, saj je meteorna voda zalivala kleti, veter pa je podiral drevesa in odkrival strehe. Neurja so nepripravljena ujela tudi planince.

Zaželena potrdila PCT: po gneči na upravnih enotah na voljo dodatna prijavna mesta
03. 06. 2021 08.27
Kot sta izpostavila minister za zdravje Janez Poklukar in minister za javno upravo Boštjan Koritnik, bo podlaga za pridobitev PCT-potrdila, kmalu pa tudi za evropsko zeleno potrdilo, ki bo omogočalo potovanja, digitalna identiteta. Državljane zato pozivata, da to pridobijo, zato pa morajo fizično obiskati prijavno mesto. In ker želi vlada v čim širšem obsegu preiti na digitalno izdajo covidnih potrdil, širi nabor teh prijavnih mest. Poleg upravnih enot bodo to še cepilna mesta, centri za socialno delo, finančni uradi FURS in na lokaciji Ministrstva za pravosodje, so povedali na vladni novinarski konferenci.

30 vrhov za 30 let samostojne Slovenije
29. 05. 2021 17.14
Slovenci smo že od nekdaj povezani z gorami, saj smo alpski narod. Do njih imamo poseben odnos, imamo jih radi. Zato ni čudno, da je naš očak postal simbol slovenstva, je del slovenske zastave in grba. Ker mineva 30 let, odkar je naša država pokončno stopila na samostojno pot, in ker so slovenski hribi prostor, kjer smo si Slovenci izbojevali neodvisnost in samostojnost, je zaživela knjižica 30 vrhov. V njej bodo planinci zbirali žige in za različno število vrhov prejeli simbolične nagrade.

Podjetniški pospeševalnik Katapult svoja vrata odprl tudi v Ljubljani
07. 05. 2021 06.00
Podjetniški pospeševalnik Katapult je v Ljubljani odprl vrata novim idejam in vsem pogumnim, ki začenjajo svojo poslovno pot. Pod streho zasavske gazele Dewesoft že leta domuje trboveljski Katapult z najmanj 16 uspešnimi podjetniškimi zgodbami. Ti posamezniki se lahko pohvalijo ne le s svojim podjetjem, ampak tudi s številnimi priznanji, predvsem pa z inovativnostjo, ki oživlja prekarne poklice, povezuje znanost z gospodarstvom ter iz premoga celo ustvarja nekaj najbolj zaželenega. Kdo si upa, kdo zmore in komu je uspelo?

Se bodo v torek otroci z Obale, Krasa in Zasavja lahko vrnili v šole?
02. 02. 2021 20.32
Pred sredinim vladnim pretresanjem ukrepov je epidemiološka slika v posameznih regijah spet nekoliko spremenjena. Glede na sedemdnevno povprečje števila okužb, se je stanje poslabšalo v osrednjeslovenski, koroški in – najbolj – gorenjski regiji. Kot kaže danes, pa bi se s ponedeljkom v šole lahko vrnili otroci na Obali in Krasu ter v Zasavju.

V rdečih regijah, kjer je to možno, pouk v šoli tudi v ponedeljek
29. 01. 2021 12.51
Vlada je izdala pričakovani odlok o tem, da se šolarji prve triade v rdečih regijah v ponedeljek lahko vrnejo v šolske klopi, v črnih regijah pa se začneta nujno varstvo za otroke in šolanje na daljavo. Učitelje bodo testirali na okužbo z novim koronavirusom pred poukom. Skoraj 90 odstotkov šol je namreč sporočilo, da so sposobne to izvesti.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode
11. 10. 2020 09.36
Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Podpisali koncesijsko pogodbo za proizvodnjo električne energije na srednji Savi
02. 10. 2020 14.23
Okoljski minister Andrej Vizjak je s HSE podpisal koncesijsko pogodbo za rabo vode za proizvodnjo električne energije na srednji Savi od Ježice do Suhadola. Z zasavskimi župani, kjer se bo začela gradnja hidroelektrarn na srednji Savi, je podpisal tudi sporazum o načinu izvajanja koncesijske pogodbe.

Evforija v Komendi: Upali smo na najboljše, vendar rumene majice nismo pričakovali
20. 09. 2020 19.11
"Vse se dogaja spontano. Tudi nas je presenetil, saj smo vsi pričakovali belo majico, ne pa rumene." V Pogačarjevi Komendi so po zgodovinski zmagi odmevale slovenske pesmi, navijaški bobni, vihrale so slovenske zastave. V rumenem je tudi domači kraj Primoža Rogliča. Domačini pravijo, da je v njihovih očeh on še vedno zmagovalec.

Na Obali odpravljajo posledice neurja, poškodovanih več objektov
04. 08. 2020 06.14
Za prebivalci 25 slovenskih občin je dolga noč, v kateri so odpravljali posledice hudega neurja. Najhuje so jo odnesli na Obali. V neurju po državi je bilo podrtih več dreves, poškodovana so bila ostrešja objektov ter druga infrastruktura. Sprožila sta se tudi dva zemeljska plazova, udari strel so povzročili požare, meteorne vode pa so ogrožale objekte in zalivale cestišča. Nevihtno vreme pa se nadaljuje.

Gasilci posredovali na več kot 500 lokacijah
30. 07. 2020 06.22
Neurje z močnimi nalivi in vetrom, ki je ponekod s seboj prineslo tudi več kot pet centimetrov debelo točo, je povzročilo ogromno škodo na objektih, avtomobilih in vrtninah. Pristojne službe, ki so delale pozno v noč, danes nadaljujejo z intervencijami na terenu, pregledujejo najbolj ogrožene objekte in odpravljajo največje težave. Na delu so že tudi zavarovalnice, saj je prijav škode ogromno. Zavarovalnice za prijavo te medtem priporočajo elektronske poti.

Steklarna Hrastnik zaradi posledic epidemije v znižanje števila zaposlenih
19. 05. 2020 12.13
Steklarna Hrastnik se zaradi epidemije sooča z drastičnim upadom naročil in prodaje. V podjetju so zato sprejeli ukrepe za ohranitev dolgoročnega poslovanja in zdravega jedra proizvodnje. Med drugim bodo do septembra znižali število zaposlenih, vezanih na namizni program, in sicer za 60.

Rogličev intervju s trenažerja: Želel sem postati najboljši skakalec na svetu
18. 05. 2020 12.07
V nizozemskem podcastu In Het Wiel (V kolesu) je bil tokratni gost slovenski šampion Primož Roglič, ki je dobro uro odgovarjal na vprašanja med vrtenjem pedal na trenažerju v domačem Zasavju.

Adrenalinski dan žena v 'jami': Brez šminke, parfumov in popolnih frizur
06. 03. 2020 06.00
318 adrenalink iz Slovenije, Litve, Nemčije, Španije, Avstrije in Hrvaške se bo na dan žena podalo na približno pet kilometrov dolgo traso v rudniških rovih med Trbovljami in Hrastnikom. Na prireditvi ne bo šminke, dišečih parfumov, frizur, lesketajočih dresov, sončnih očal … Bo pa ogromen nasmeh na koncu rova in kljub blatnemu obrazu zadovoljstvo in poln koš dobre volje, obljubljajo organizatorji.

Klic bogate kneževine: Roglič že več kot dve leti v Monaku?
31. 12. 2019 06.00
Razkritje slovenskega kolesarja Primoža Rogliča, da se tudi zaradi priprav na prihajajočo dirko po Franciji seli v Monako, je poželo veliko zanimanja. Po zadnjih informacijah, ki uradno še niso potrjene, je član nizozemske ekipe Jumbo-Visma in zmagovalec dirke po Španiji v davčno ugodnejši kneževini preživel že najmanj eno leto ali celo dve.

'Analizi sta pokazali, da je elektrofiltrski pepel nenevaren odpadek'
24. 10. 2019 11.58
HSE-Energetska družba Trbovlje je začela prevzemati in skladiščiti elektrofiltrski pepel iz Energetike Ljubljana. Medtem ko civilna iniciativa temu močno nasprotuje, češ da odpadek škoduje zdravju in okolju, je trboveljski občinski svet pepelu prižgal zeleno luč, čeprav je sprva nasprotoval, da bi se skladiščil v njihovi občini. Z občine so nam pojasnili, zakaj so si premislili.

'Ali smo v Trbovljah res željni pepela na vso domačo onesnaženo podlago?'
23. 10. 2019 10.19
Potem ko je sredi poletja prebivalce Trbovelj močno vznemirilo, da bo tamkajšnja energetska družba začela skladiščiti pepel, ki ostane po zgorevanju premoga v ljubljanski toplarni Energetika Ljubljana, ga bo zdaj zares začela prevzemati. Iz HSE-Energetske družbe Trbovlje zagotavljajo, da gre za nenevaren odpadek, ki ga bodo predelali v gradbeni material. Trboveljčani jim ne verjamejo, proti pepelu se bodo borili naprej.

V Trbovljah zaskrbljeni zaradi odpadnega pepela iz ljubljanske toplarne
08. 08. 2019 16.38
Močno zaskrbljeni so prebivalci Trbovelj. In to nad domnevno nepravilnim odlaganjem in skladiščenjem pepela, ki ga hrani tamkajšnja Energetska družba. Potem ko je inšpekcija prepovedala delovanje naprave za predelavo odpadkov moravškemu Termitu, je pepel, ki ostane po zgorevanju premoga v ljubljanski toplarni, Energetika Ljubljana začela voziti v Trbovlje. To pa je prebivalce v že tako okoljsko obremenjeni občini vznemirilo.

ANIMACIJA: Slovenijo zajele močnejše nevihte. Številni udari strel, veter ruval drevesa
02. 08. 2019 09.45
V skladu z napovedmi so se ponekod razbesnela neurja z močnim vetrom in dežjem. Tako je bilo zlasti v širši okolici Ljubljane, na Dolenjskem in na delu Štajerske. Strela je udarila v tri stanovanjske hiše. Proti večeru je z zahoda Slovenijo zajela nova fronta.

Centri za socialno delo bodo lahko delali hitreje
19. 07. 2019 18.07
Novi informacijski sistem Krpan, ki so ga do junija uvedli na centrih za socialno delo, omogoča hitrejše, bolj fleksibilno in učinkovito delo z dokumentnim gradivom, so prepričani na ministrstvih za javno upravo in za delo. Po načrtih naj bi ta sistem do leta 2023 dobila celotna državna uprava.

Zapore na štajerski in vipavski avtocesti bodo močno ovirale promet
17. 05. 2019 12.37
Promet na avtocestah bodo ta konec tedna marsikje po državi ovirala vzdrževalna dela. Na štajerski avtocesti med Blagovico in Vranskim proti Mariboru bodo sanirali vozišče v predoru Jasovnik in opravili še druga vzdrževalna dela. Na Darsu voznikom svetujejo, naj se temu odseku izognejo. Zaprta bo tudi vipavska hitra cesta proti Ljubljani.

Čez vikend zapore na štajerski, primorski, vipavski in gorenjski avtocesti
29. 03. 2019 13.23
Ta konec tedna se na slovenskem avtocestnem omrežju izvajajo različna gradbena dela, ki bodo vplivala na pretočnost prometa. Delno bodo zaprti štajerska avtocesta, šentviški predor in vipavska hitra cesta. Na primorski avtocesti so se zaradi del čez ves dan pojavljali daljši zastoji.