Zavarovanje

Švicarji na volišča: odmik od 'zelenega vala' in še večji premik v desno

22. 10. 2023 10.14

Na parlamentarnih volitvah v Švici je glede na izide vzporednih volitev zmagala desničarska Švicarska ljudska stranka z 29 odstotki glasov. Stranki, ki je imela že doslej največ poslancev, se je podpora zaradi migrantske krize v Evropi še okrepila. Na drugem mestu so levi Socialni demokrati s 17 odstotki glasov, na tretjem pa sredinska stranka Sredina s 15-odstotno podporo. Zelenim, ki so veliko pridobili na prejšnjih volitvah leta 2019, pa je podpora precej upadla.

Rumena stopnja ogroženosti: 'Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen'

21. 10. 2023 18.22

Ko je Medresorska delovna skupina za protiterorizem sporočila, da oceno teroristične ogroženosti s predhodno opredeljene nizke dviguje na srednjo, nato pa sta se v Ljubljani zgodila še dva incidenta, je bržkone marsikoga zaskrbelo za lastno varnost in varnost najbližjih. Kaj sploh pomeni, da je ogroženost sedaj v "rumenem"? Bi državljane v tem trenutku res moralo skrbeti? "Dobro je biti previden, ni pa dobro biti paničen," poudarja predstojnik Katedre za kriminologijo na Fakulteti za varnostne vede v Mariboru dr. Gorazd Meško.

Bomo še imeli pokojnine?

21. 10. 2023 10.38

Dobra novica za upokojence: prihodnje leto bodo pokojnine nekoliko višje, predvidoma za 8,2 odstotka. Gre za eno najvišjih rednih uskladitev pokojnin doslej. A hkrati je kruto dejstvo: zaradi nizkih plač v preteklosti pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost; dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov.

Pokojnine: najnižja 310, najvišja skoraj 4 tisoč evrov

20. 10. 2023 06.00

Živimo vse dlje, upokojitvene starosti so vse višje, pokojninske dobe vse daljše, pokojnine – kot razkriva razmerje med povprečno plačo in povprečno pokojnino – vse nižje. Kruto dejstvo torej je: zaradi nizkih plač pogosto tudi 40 let dela ni dovolj za dostojno starost. Dobra polovica upokojencev danes živi s pokojninami, ki so pod pragom tveganja revščine. Več kot 40 odstotkov prejema manj kot 700 evrov, kar ne zadošča niti za pokritje minimalnih življenjskih stroškov. Kako pa bo v prihodnje? Na mizi je namreč nova pokojninska reforma. Bomo torej delali dlje? Šli v pokoj kasneje, a imeli zato višje pokojnine? Pa tudi: kako zagotoviti vzdržnost pokojninskega sistema in povrniti zaupanje vanj, zlasti med mladimi?

Si kmetje lahko privoščijo zavarovanje pridelkov?

19. 10. 2023 19.13

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. Čeprav je narava iz leta v leto bolj neprizanesljiva s kmeti, pa je zavarovana le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka?

Zakaj vse več Slovencev živi na poplavnih območjih?

19. 10. 2023 06.00

V avgustovskih poplavah, ki so pod vodo spravile 17.203 kvadratnih kilometrov Slovenije, je bilo zalitih 16.230 stanovanjskih stavb, še 756 jih je bilo zasutih s plazi. Poplavljena so bila tudi območja, ki prej niso veljala za poplavno ogrožena oz. se prebivalci niso zavedali, da so poplavna. Pogosto gre za idilična območja ob vodotokih, kjer je ob običajnih razmerah zelo prijetno, a ko pride do poplav – sploh hudourniških – lahko ljudem odnese vse, opozarja geograf Tajan Trobec. A na poplavnih območjih živi več kot 190.000 ljudi oz. več kot devet odstotkov populacije. Poleg tega je na teh območjih postavljenih 92.670 objektov. Kako je mogoče, da na poplavnih območjih živi vse več ljudi?

ZZZS ne želi financirati brezcevne črpalke za diabetične bolnike

18. 10. 2023 19.40

Zavod za zdravstveno zavarovanje noče iti v korak s časom in sladkornim bolnikom omogočiti uporabe sodobne brezcevne inzulinske črpalke. 170.000 je v Sloveniji sladkornih bolnikov, najhujšo obliko bolezni tip 1 ima desetina. Brez črpalke bi težko preživeli, zavod nekatere sicer plačuje, ne želi pa financirati ene najsodobnejših, ki bi jim bistveno olajšala življenje.

Duševno zdravje: 'V Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev'

16. 10. 2023 18.15

Nedavno so predstavniki kliničnih psihologov, psihiatrov in pedopsihiatrov izrazili zaskrbljenost glede informacij o predlogu zakona o psihoterapiji. Menijo, da je ministrstvo njihovo strokovno mnenje pri pripravi predloga zakona popolnoma zaobšlo in ugodilo zasebnim interesom izvajalcev psihoterapije izven zdravstva. "V sistem regulacije naj bi bili pripuščeni tudi psihoterapevtski pristopi, ki nimajo znanstvene podlage ali ki so celo dokazano škodljivi, poleg tega pa še ideologija, ki je izrazito izločevalna in ne sprejema, denimo, ustavno zagotovljene pravice do splava in pravic članov skupnosti LGBTQ," so zapisali. Strokovnjaki, ki delajo zunaj zdravstva, pravijo, da gre za enostranske in obtožujoče izjave ter opozarjajo, da v Sloveniji ni sistematične kontrole kvalitete storitev – ne le psihoterapevtov, pač pa tudi psihiatrov in kliničnih psihologov.

140-milijonski primanjkljaj v zdravstveni blagajni bo pokril proračun

16. 10. 2023 07.56

Primanjkljaj v zdravstveni blagajni zaradi preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, ki ga na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije ocenjujejo na 140 milijonov evrov, bo pokril proračun, je v odgovoru na poslansko vprašanje vodje poslanske skupine NSi Janeza Ciglerja Kralja dejal predsednik vlade Robert Golob.

Regres 2023: ste dobili izplačan regres v višini 1.203,36 evra?

16. 10. 2023 00.15

S 1. NOVEMBROM SE IZTEKA SKRAJNI ROK ZA IZPLAČILO REGRESA

'ZZZS bo moral postati bolj strateški in aktiven kupec zdravstvenih storitev'

14. 10. 2023 09.52

Bo zdravstvena reforma sploh izpeljana, bomo po ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja plačevali prav toliko ali še več, kot smo zasebnim zavarovalnicam, in kako zmanjšati število ljudi, ki so brez osebnega zdravnika? Nova zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel meni, da se zdravstvo lahko izboljša le skozi "sklop majhnih korakov". Napoveduje, da bo na ravni države treba določiti, kakšno košarico pravic si želimo kriti z denarjem, ki je na voljo. Znesek dopolnilnega zavarovanja, ki je določen v zakonu in znaša 35 evrov, pa bo fiksen do konca 2024, obljublja.

Koliko slovenska gospodinjstva porabijo za hrano in prevoz?

14. 10. 2023 08.27

Slovenska gospodinjstva so lani za nakupe življenjskih potrebščin v povprečju namenila 23.934 evrov oz. 10.006 evrov na posameznega člana. Od tega so največji del – več kot petino – predstavljali izdatki za prevoz, ki vključujejo tudi nakupe prevoznih sredstev, ugotavljajo na Statističnem uradu RS. Sledijo hrana in stanovanjski stroški.

Spomladi upor proti zavarovalnicam, zdaj bi premijo zvišal tudi ZZZS

13. 10. 2023 19.45

Se še spomnite javnega ogorčenja, ko so tri zavarovalnice spomladi napovedale dvig premij dopolnilnega zavarovanja za 10 evrov? Vlada je takrat odreagirala odločno, premijo je omejila, dopolnilno zavarovanje pri zasebnih zavarovalnicah, ki je bilo prostovoljno, pa ukinila in kot obveznega prenesla v javni Zavod za zdravstveno zavarovanje. Toda manj kot pol leta kasneje, še preden je do prenosa dejansko prišlo, tudi iz javne zavarovalnice sporočajo, da bi morala biti premija vsaj 10 evrov višja.

Za čiščenje po poplavah zavarovani za 12.000 evrov, zavarovalnica izplačala le 3000

13. 10. 2023 06.00

Uničujoče avgustovske poplave so zalile 16.230 domov. Mnogi so želeli čim prej očistiti svoje domove – sami, s pomočjo prijateljev in sorodnikov. A čeprav so zavarovalnice zagotavljale, da bodo tistim, ki so imeli v zavarovanju tudi vključene stroške čiščenja, v celoti povrnili zavarovalnino, pa so bili mnogi nato razočarani – na račune so dobili bistveno manj, tudi po le četrtino zavarovalne vsote. Še več – takšne odločitve zavarovalnic so pogosto brez kakršnih koli obrazložitev, ljudem pa ostane le tožba ali mediacija. To pa ljudem, ki so že tako v stiski, za sabo prinese dodatne odvetniške stroške.

V Gazi zmanjkuje hrane in vode, izraelske sile zadele stavbo v begunskem taborišču

12. 10. 2023 06.11

Izrael ne bo dovolil oskrbe območja Gaze z vodo, hrano, elektriko in gorivom niti dobave humanitarne pomoči, dokler palestinsko islamistično gibanje Hamas ne bo izpustilo talcev, ki jih je zajelo ob napadu na izraelsko ozemlje, je poudaril izraelski minister za energijo Israel Katz. Izrael je medtem na južni meji okrepil vojaško prisotnost z rezervisti, tarča napadov pa je podzemno omrežje Hamasa. Izraelska vojska se sicer pripravlja na kopensko ofenzivo na območje Gaze, če se bo politično vodstvo za to odločilo. Odločitev o tem sicer še ni bila sprejeta.

Izvajalci pritiskajo in se jezijo, občine Zgornje Savinjske doline pa še brez denarja

12. 10. 2023 11.47

Občine Zgornje Savinjske doline od države še niso prejele denarja za povrnitev intervencijskih stroškov po avgustovski ujmi. Kot je povedal mozirski župan Ivan Suhoveršnik, so vse občine pravočasno oddale vloge za povrnitev stroškov. Dejal je, da se zato nanje jezijo izvajalci del in podjetja. Iz vlade so sporočili, da bodo občine poplačila dobile v naslednjih dneh.

ZZZS svari pred 140-milijonsko luknjo

12. 10. 2023 13.38

Skupščina ZZZS se je seznanila s finančno projekcijo poslovanja v obdobju od leta 2023 do 2025. Samo zaradi preoblikovanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v obvezni prispevek, ki ga bodo državljani s prihodnjim letom plačevali zdravstveni blagajni, na ZZZS za leto 2024 napovedujejo primanjkljaj v višini 140 milijonov evrov.

V osnovni polici res tisto, kar se lahko zgodi vsakemu – tudi padec letala?

12. 10. 2023 06.00

V osnovnem zavarovanju hiše ali stanovanja imate zavarovan denimo padec letala, zavarovane so tudi demonstracije. Niso pa v tej isti osnovni polici zavarovane poplave. Zakaj ne? Je v Sloveniji na stanovanjski objekt sploh že kdaj padlo letalo? Anomalij pri zavarovanjih je več, katerih? Ali zavarovalnice oglašujejo tudi produkte, ki jih sploh ne ponujajo? Ali – kot je kritičen odvetnik Luka Švab: "Zavarovalni agenti, ki so plačani tudi od uspešnosti prodaje, morda ne predstavijo ljudem, kaj je res treba zavarovati in v kakšni višini."

Imamo zavarovane hiše, če se zgodi v Ljubljani rušilni potres?

11. 10. 2023 06.00

"V Ljubljani je bil potres pred 120 leti in lahko se zgodi jutri," opozarja gradbeni inženir Andrej Pogačnik. Posledice bi bile neprimerljivo večje kot zaradi ujm v začetku avgusta. Ogroženih je do 100.000 stavb in do 228.000 življenj, škoda pa lahko seže do osmih milijard evrov. Zavarovalničarji, ki se potresa najbolj bojijo, hkrati ocenjujejo, da v Sloveniji nismo dovolj zavarovani za nevarnost potresa. Zakaj ne? So previsoke premije? Se splača zavarovati proti potresu?

Prevolnik Ruplova dobila zeleno luč odbora DZ za zdravstvo

10. 10. 2023 17.43

Kandidatka za ministrico za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je s svojo predstavitvijo prepričala odbor DZ za zdravstvo. Predstavitev ekonomistke je kot ustrezno ocenilo 11 članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet. V predstavitvi je poudarila, da si je kot prioritete zastavila dostopnost, kakovost, neopredeljene in košarico pravic.

Denar samo, če zlomiš pravo kost

10. 10. 2023 06.00

Zdravstvena, življenjska, nezgodna zavarovanja. Slovenci se po opozorilih strokovnjakov premalo življenjsko zavarujemo, bistveno bolj zavarujemo svoje avtomobile in nepremičnine. In še tisti, ki se odločijo za življenjska zavarovanja, imajo po navadi zastarele police ali pa sploh ne vedo, za kaj so zavarovani. Kako se odločiti, kakšno zavarovanje skleniti? Lahko na slepo verjamemo agentu? Na kaj je treba biti pozoren, da na koncu ne bomo ostali brez izplačila zavarovalnine, tako kot je naša sogovornica, ki je bila zavarovana za zlome kosti, a je na koncu ostala praznih rok, ker si je zlomila napačno kost?

Golob napoveduje, da bodo nekateri novi ministri 'znani zelo hitro'

09. 10. 2023 15.53

Premier Robert Golob ob menjavah v vladni ekipi poudarja, da bodo novi ministri "znani zelo hitro". S kandidatko za novo zdravstveno ministrico je zadovoljen, menjava na čelu okoljskega ministrstva bo prinesla več učinkovitosti, je prepričan. Zgodba z ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hovnik pa je zanj "kadrovsko začasno zaključena".

Zdravstveno storitev, ki jo plačamo, je pomembno dobiti v roku, kot se obljublja

09. 10. 2023 00.15

Čakalne dobe ostajajo glavna težava našega javnozdravstvenega sistema. Ne samo, da so dolge, vse prepogosto so tudi daljše od zakonsko dovoljenih. Z novim letom se bo dopolnilno zdravstveno zavarovanje prestrukturiralo v obvezno, ni pa še jasno, kaj bo to pomenilo za paciente.

Pozebe, poplave, neurja, toča in plazovi – nova realnost za kmete, a zavarovana le četrtina zemljišč

09. 10. 2023 06.00

Pozeba, poplave, neurja, toča in plazovi. Vse to je letos klestilo po kmetijskih pridelkih, ponekod je popolnoma uničen. Skupna škoda samo avgustovskih poplav je okoli 145 milijonov evrov. A zavarovana je le dobra četrtina kmetijskih površin. Država od julija letos kmetom krije 60 odstotkov zavarovalne premije, a hkrati vse višje državno sofinanciranje premij blaži vse višje zavarovalne premije. Si kmetje lahko privoščijo zavarovanja? Ali je boljše vprašanje, si lahko privoščijo izgubo celotnega pridelka? "Določeno zavarovanje moramo imeti, ker kot je pokazalo letošnje leto, lahko čez noč izgubiš to, kar so ustvarjale tudi tri generacije," pravi kmet iz Starš Milan Selinšek.

Družina pristala v veliki finančni stiski

09. 10. 2023 00.15

Tragična zgodba Mojce

Zavarovalnice lani s 180 milijoni evrov dobička, a premije se dražijo

06. 10. 2023 06.00

Zavarovalništvo je močna gospodarska panoga, vsako leto se v njej "obrne" več milijard evrov denarja. Lani so zavarovalnice ustvarile skupaj skoraj 180 milijonov evrov dobička, člani uprav štirih največjih zavarovalnic, ki obvladujejo več kot 80 odstotkov trga, pa so prejeli več kot štiri milijone evrov bruto. Zavarovalnice imajo v lasti tudi za 6,6 milijarde različnih naložb. Zavarovanja se dražijo, v zadnjem letu bolj od rasti plač in inflacije. Bodo letošnja izplačila škod v prihodnjem letu pognala premije v nebo? Si bomo ob vse višjih premijah lahko zavarovanje privoščili tudi v prihodnje?

Prva izplačila občinam za intervencijske stroške prihodnji teden

05. 10. 2023 20.05

Občine, ki so že oddale prve zahtevke za povračilo stroškov avgustovske intervencije po ujmi, bodo prva izplačila prejele prihodnji teden. Med prvimi bodo koroške občine, prva bo Občina Prevalje, je dejal generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin. Zatrdil je, da bodo občine dobile povrnjene vse upravičene stroške.

5 novih kriptovalut za nakup, ki so v trendu na Twitterju

05. 10. 2023 09.42

Družabni medij Twitter si je na področju projektov kriptovalut in ključnih osebnosti v panogi pridobil veliko naklonjenost.

Avto zasut osem metrov globoko, zavarovalnica zahtevala, da ga poslikajo

05. 10. 2023 06.00

Pretresljiva zgodba družine Jelšnik Kovač, ki je v poplavah in zemeljskem plazu izgubila vse – hišo, opremo, kmetijo – se nadaljuje. Tri hektarje velik plaz je uničil tudi avto. Zasul ga je osem metrov globoko, do njega še danes ne morejo. Ko je Janez Jelšnik prijavil škodo, mu je zavarovalnica dejala, da potrebuje fotografijo avtomobila s štirih strani. Mu je zavarovalnica priznala popolno škodo oz. t. i. totalko? Na kaj moramo biti pozorni, ko sklepamo avtomobilska zavarovanja? Zakaj zavarujemo bolj vozila kot hiše? Zakaj bodo avtomobilska zavarovanja še dražja?

Višji upokojitveni starosti nasprotujejo mladi: 'Zaslužimo si priti do upokojitve vitalni in zdravi'

04. 10. 2023 19.28

Prve podrobnosti nove pokojninske reforme, ki jo snujejo na ministrstvu za delo, kažejo, da se ne bomo upokojevali več s 65 leti, pač pa s 67 leti. In tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24, več pa bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Vse to so novosti, ki po besedah pristojnega državnega sekretarja še niso povsem usklajene in bi jih uvajali postopoma. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi, v Sindikatu Mladi plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.