Zavarovanje

Ni plačevala obveznih prispevkov delavcem, lažno prijavila začasna bivališča tujcev

23. 09. 2020 12.05

Mariborski policisti so končali več mesecev trajajočo preiskavo osebe, ki svojim delavcem več let ni plačevala prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Poleg tega je osumljena oseba upravni enoti prijavila 103 začasna bivališča tujcev, ki na prijavljenih naslovih nikoli niso bivali, za začasno prijavo pa so plačevali. Osumljena je v priporu.

Zdravniška zbornica: Sistem je treba prilagoditi razmeram in ne iskati krivcev

22. 09. 2020 13.39

Potem ko na dan prihaja vse več zgodb o bolnih ljudeh, ki zaradi epidemije ne morejo priti do ustrezne zdravstvene oskrbe, je zdaj tudi upravni odbor ZZZS izvajalce zdravstvene dejavnosti pozval, naj se ustrezno organizirajo in odpravijo zaostanke. Zahteva tudi, da zagotovijo optimalen oziroma nemoten dostop do izbranega osebnega zdravnika. Sicer jim grozijo tudi pogodbene kazni.

SD skupaj s SAB vložili predlog zakona o slovenskih demografskih rezervah

17. 09. 2020 18.42

Socialni demokrati so skupaj s SAB v parlamentarno proceduro vložili predlog zakona o slovenskih demografskih rezervah. Kot so pojasnili v SD, v primerjavi z vladnimi načrti predlagajo boljši način za plemenitenje denarja, namenjenega izključno za pokojninske potrebe po letu 2040, in za zavarovanje strateško pomembnih podjetij pred privatizacijo.

Dodatek za zdravstvene delavce in ponovno pomoč za samozaposlene?

17. 09. 2020 17.23

Vlada je pripravila osnutek petega paketa protikoronskih ukrepov. V njem naj bi med drugim predlagala dodatek za delo zaposlenih, ki so v neposrednem stiku z obolelimi s covidom-19, nadomestilo za starše mlajših otrok v karanteni, podaljšanje čakanja na delo za določene panoge ter ponovno izplačilo temeljnega dohodka prizadetim samozaposlenim.

Turistični boni: kaj če gost kljub rezervaciji ne pride?

16. 09. 2020 09.21

Tržni inšpektorat obravnava več primerov sumov goljufij s turističnimi boni. Srečujejo se tudi z različnimi življenjskimi okoliščinami, ki jih zakonodaja ni predvidela, denimo z vprašanjem koriščenja bona, če gost kljub rezervaciji ne pride. Ocenjujejo, da ponudnik v takem primeru ne sme trgati sredstev z bona.

Koalicija usklajena: v demografskem skladu bodo strateške in portfeljske naložbe države

15. 09. 2020 09.32

Koalicijski vrh se je, kot kaže, v pretežni meri uskladil glede predloga zakona o demografskem skladu. Vlada ga bo potrdila v kratkem, je napovedal premier Janša. V osnovi bodo v skladu strateške in portfeljske naložbe države, so povedali v stranki DeSUS.

Zaradi zlorabe uradnega položaja ovadeni Hojs, Kangler in Bradač

11. 09. 2020 16.51

Zaradi zlorabe uradnega položaja sta vrhovno in okrožno državno tožilstvo prejela anonimno kazensko ovadbo zoper notranjega ministra v odhodu Aleša Hojsa, direktorja Direktorata za policijo in druge varnostne naloge MNZ Lada Bradača in državnega sekretarja na MNZ Franca Kanglerja. Kot smo že pred časom razkrili, je Kangler od prvega moža policije Andreja Juriča zahteval sankcije zoper kriminaliste NPU, ki so preiskovali kazniva dejanja, povezana s prostitucijo v novogoriškem klubu Marina, pri čemer je bil ovaden mariborski poslovnež Jože Kojc. Ovadba proti Hojsu pa se nanaša na pet predkazenskih postopkov in njegov zahtevek po uvedbi revizije.

Za vstop v javni vrtec obvezno cepljenje le proti ošpicam, mumpsu in rdečkam

10. 09. 2020 15.08

Odbor DZ za zdravstvo je na današnji seji z 12 glasovi za in brez glasu proti podprl novelo zakona o nalezljivih boleznih, ki jo je predlagala skupina 38 poslancev iz SMC, SDS in DeSUS. Z dopolnili so med drugim umaknili sprva predlagano določbo o obveznem cepljenju zdravstvenih delavcev proti sezonski gripi. Omilili so tudi določbo o zavrnitvi necepljenega otroka v javni vrtec – po novem je pogoj opravljeno cepljenje le proti trem boleznim in sicer proti ošpicam, mumpsu in rdečkam.

Karanteno ob vstopu v Slovenijo skrajšali s 14 na 10 dni

10. 09. 2020 09.32

V sredo smo v Sloveniji opravili 2489 testov in potrdili 77 novih primerov. Vlada je skrajšala obdobje karantene s 14 na 10 dni ob vstopu v Slovenijo iz držav s slabšo epidemiološko sliko. Sprememba bo uveljavljena v nedeljo, 13. septembra. Izjemi, ko karantena ne bo odrejena, za pogreb bližnjega sorodnika in vzdrževanje stikov z ožjimi družinskimi člani, pa ne bosta več omejeni na 24 ur. Zahtevana veljavnost negativnega testa se s 36 ur podaljšuje na 48 ur.

Janša in Kurz na vrhu: 'Čudovito vreme, odlična družba in vsebinski pogovori'

08. 09. 2020 06.12

Avstrijski kancler Sebastian Kurz in slovenski premier Janez Janša sta si bila na pogovorih enotna v nasprotovanju, da bi jeseni za obvladovanje okužb z novim koronavirusom ponovno sledilo popolno zaprtje javnega življenja in gospodarstva, kot je to bilo spomladi ob začetku pandemije covida-19. Ob koncu srečanja sta se podala na skupno plezanje v Triglavsko severno steno. "Čudovito vreme na vrhu. Odlična družba izvrstnega gornika in vsebinski pogovori," se je glasilo sporočilo Janše, ko jima je uspelo.

Tretjina vseh pritožb je s področja zobozdravstva

05. 09. 2020 07.00

Kakšne so vaše izkušnje z zobozdravstvom? Kakšno zobozdravstvo imamo v Sloveniji? Kaj je dobro in kje vse so težave? Čakalne dobe, doplačila, kakovost, dostopnost, izkušnje pacientov, izbira zobozdravnika, javno in zasebno. Kakšen sistem imamo, kaj vemo in kaj bi bilo treba spremeniti?

Ibišević se je pri Schalkeju odpovedal plači, ta v dobrodelne namene

04. 09. 2020 13.49

Dolgoletni reprezentant Bosne in Hercegovine Vedad Ibišević je ob prestopu iz vrst berlinske Herthe v Schalke 04 razkril, da bo v Gelsenkirchnu igral le za znesek, ki pokriva njegovo letno zdravstveno zavarovanje in premije. Njegova plača bo tako skorajda v celoti podarjena v dobrodelne namene.

Julija Adlešič: Šlo je za nesrečo pri delu, za splet nesrečnih okoliščin

03. 09. 2020 16.08

Julija Adlešič ostaja v hišnem priporu. Sodnica namreč ni odločila o tem, da bi konec sodbe dočakala na prostosti. Kljub temu da je ta nedavno v dolgem zagovoru med drugim opozorila, da očitek ne more biti zgolj napisano dejstvo, da je v partnerski zvezi s Sebastienom Abramovim. Tudi tokrat smo spremljali sojenje, obširen zagovor in hkrati zaključne besede Adlešičeve.

Bo zakon o dolgotrajni oskrbi ponovno padel v vodo?

02. 09. 2020 18.55

Minister za zdravje Tomaž Gantar je že pred počitnicami predstavil predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, glede katerega vlada še vedno ni enotna. Minister za delo Janez Cigler Kralj se namreč ne strinja, da bi manjkajočih 300 milijonov za dolgotrajno oskrbo plačali zaposleni in delodajalci, ker je delo že zdaj pri nas preveč obremenjeno. Gantar kljub temu napoveduje, da bodo zakon uskladili in ga sprejeli že letos.

Bo Toninu uspelo uvesti zavarovanje, s katerim bi pokrili drago gorsko reševanje?

02. 09. 2020 14.25

Ker narašča število reševanj v gorah, minister za obrambo razmišlja, da bi država uvedla sistem zavarovanja za pokrivanje visokih stroškov reševanja v gorah. Če bi bilo dovolj zanimanja za zavarovanje, bi lahko letna premija znašala 10 evrov. Dežurne helikopterske posadke Slovenske vojske so letos avgusta na pomoč poletele že 82-krat, od začetka leta pa 441-krat.

Neurja vinogradnikom uničila do 50 odstotkov letošnjega pridelka

31. 08. 2020 06.09

Zaradi krajevnih neurij z močnim vetrom in ponekod tudi točo so imeli gasilci 166 poklicnih in prostovoljnih enot polne roke dela. Po vsej državi je bilo v zvezi z neurjem zabeleženih 351 dogodkov. Sunki vetra so podirali drevesa, meteorna voda je zalivala objekte, ponekod je bila motena oskrba z električno energijo. O hudi škodi poročajo tudi vinogradniki, v Ljutomersko-Ormoških goricah je toča uničila tudi do 50 odstotkov pridelka.

Brez protikoronskih ukrepov bi bila gospodarska aktivnost za 1,5 odstotka manjša

31. 08. 2020 12.43

Dosedanji dejanski javnofinančni učinek sprejetih protikoronskih ukrepov je precej manjši od predhodnih ocen. Skupaj je dosedanja vrednost vseh ukrepov z neposrednim javnofinančnim učinkom okoli 1,5 milijarde evrov, kar je skoraj pol manj od ocen vlade ob njihovem sprejemanju. Rezultati simulacij vseh ukrepov pa pokažejo, da bi bila brez vladnih protikoronskih ukrepov gospodarska aktivnost letos manjša še za 1,5 odstotka.

Pišeta teniško zgodovino: Đoković in Pospišil bi ustanovila novo združenje

29. 08. 2020 14.17

Prvi igralec z računalniške lestvice ATP, Srb Novak Đoković, želi skupaj s kanadskim kolegom Vasekom Pospišilom ustanoviti novo združenje teniških igralcev, kakršnega karavana ne pomni od 70. let prejšnjega stoletja.

Predlog Levice: v določeni primerih delavcem v karanteni 100-odstotno nadomestilo

28. 08. 2020 15.25

Levica je dopolnila predlog sprememb zakona o delovnih razmerjih, v skladu s katerimi bi delavcu pripadlo 100-odstotno nadomestilo, če mu je odrejena karantena zaradi stika z okuženim na delovnem mestu. Prav tako bi 100-odstotno nadomestilo pripadalo javnim uslužbencev v primeru preventivne izolacije in staršem, ko je karantena odrejena otroku.

Nov predlog: v določenih primerih 100-odstotno nadomestilo za karanteno?

28. 08. 2020 15.09

Levica je dopolnila predlog sprememb zakona o delovnih razmerjih, v skladu s katerimi bi delavcu pripadlo 100-odstotno nadomestilo, če mu je odrejena karantena zaradi stika z okuženim na delovnem mestu. Prav tako bi 100-odstotno nadomestilo pripadalo javnim uslužbencev v primeru preventivne izolacije in staršem, ko je karantena odrejena otroku.

Dovnik: Naj bo koronavirus kamenček, ki bo sprožil nujne spremembe

27. 08. 2020 10.21

V odprtem pismu je pediater Igor Dovnik opozoril na pasti slovenskega zdravstvenega sistema, ki je, kot pravi sam, na kritični točki. Če nujnih sprememb ne bo, čez pet let primarnega zdravnika ne bo imela od tretjina do polovica državljanov, poudarja. V oddaji 24UR ZVEČER sta poglede na stanje v zdravstvu soočila Dovnik in direktor ZZZS Marjan Sušelj.

Javno zdravstvo na psu: polovica državljanov lahko ostane brez zdravnika

26. 08. 2020 09.36

"Čas se izteka. Čez pet let primarnega zdravnika (družinskega zdravnika, ginekologa, pediatra, zobozdravnika) ob sedanjih trendih ne bo več imela od tretjina do polovica državljanov," je v odprtem pismu v imenu Združenja zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov zapisal pediater Igor Dovnik. Opozoril je, da se je dostopnost do zdravstvenih storitev zaradi pandemije še poslabšala, ZZZS pa zahteva nemogoče. Hkrati v Sloveniji nastaja sistem vzporednega, povsem zasebnega zavarovanja in zdravstva.

Prispevna stopnja za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo 1,47 odstotka

21. 08. 2020 09.47

Predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki začenja javno razpravo, predvideva 100-odstotno kritje pravic dolgotrajne oskrbe iz obveznega zavarovanja za dolgotrajno oskrbo. Prispevna stopnja bi bila 1,47 odstotka, pri čemer bi se nekoliko znižal prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje. Posameznik z minimalno plačo bi tako v sveženj za dolgotrajno oskrbo prispeval mesečno 11 evrov, enak delež tudi njegov delodajalec, posameznik s povprečno plačo pa 21 evrov. Za upokojence bi se zagotavljal prispevek iz sredstev Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje v višini sedem evrov.

Nov nadzor na NPU. Brskali po računalnikih, odpirali zaupne dokumente

20. 08. 2020 07.27

Čeprav se še ni polegel prah okoli domnevno nezakonitih revizij kriminalističnih preiskav, ki jih je odredil notranji minister Aleš Hojs, so včeraj po naših informacijah na Nacionalni preiskovalni urad že vkorakali novi nadzorniki, tokrat inšpektorji ministrstva za notranje zadeve. To je namreč odredilo še izredni nadzor nad varovanjem tajnih podatkov na NPU.

Abramov dobil 16 mesecev zaporne kazni, vrniti bo moral 15.300 evrov

20. 08. 2020 11.12

Sodišče je 30-letnemu Sebastienu Abramovu naložilo leto in štiri mesece zaporne kazni, poleg tega bo moral vrniti 15.300 evrov. Na Okrajnem sodišču v Žalcu je namreč ponovno stekel sodni postopek zaradi suma goljufije na račun staršev Abramove pokojne partnerice Sare Veber.

Z aplikacijo Girocarshare do najema sosedovega vozila

19. 08. 2020 16.44

Razvijalci so na trg poslali aplikacijo Girocarshare, prvo slovensko aplikacijo, ki omogoča deljenje vozil. Aplikacija povezuje tiste, ki bi svoje vozilo radi oddali in s tem zaslužili, ter tiste, ki vozilo potrebujejo le občasno in bi ga radi najeli. S pomočjo delitvene ekonomije bodo uporabniki morda tako lahko najeli tudi sosedov avtomobil.

Neurejeni čakalni seznami: kako dostopno je slovensko zdravstvo med koronakrizo?

19. 08. 2020 12.31

Na nas se je obrnila bralka, ki trdi, da je njen oče z akutno odpovedjo ledvic na Internistični prvi pomoči v UKC Ljubljana čakal več kot sedem ur, preden so ga sprejeli v bolnišnico. Ker podobne zgodbe odmevajo po vsej državi, se zastavlja vprašanje, ali je slovensko zdravstvo postalo še slabše dostopno. Pristojni rešujejo problem? Zaradi covid-19 so se namreč podaljšale čakalne dobe. Za koliko in kaj to pomeni za bolnike, ki čakajo na preglede in posege, nismo izvedeli, saj nam pristojni z ministrstva za zdravje in NIJZ v dveh tednih še niso odgovorili.

'Novi koronavirus ne sme biti razlog, da se bolnika ne obravnava'

18. 08. 2020 17.37

Minister za zdravje Tomaž Gantar se je z direktorji bolnišnic pogovarjal o pripravljenosti bolnišnic za obvladovanje epidemije covida-19, razpravljali pa so tudi o njihovih finančnih zagatah. Gantar je predstavil možne rešitve, od bolnišnic pa pričakuje podatke o tem, koliko storitev so dejansko sposobne opraviti.

Delala je po 14 ur, v času epidemije jo je delodajalec odpustil – in to v času bolniškega staleža

18. 08. 2020 10.55

Kar se je zgodilo mami samohranilki, je najhujši možni scenarij izmed vseh, ki jih je naplavila epidemija koronavirusa. Ni izgubila le službe, doletela jo je tudi huda bolezen, do zdravil pa včasih ni mogla, saj ni imela denarja zanje. Brez pomoči bi, kot je dejala, pristala na cesti.

Za dolgotrajno oskrbo primanjkuje 360 milijonov evrov sredstev

17. 08. 2020 15.47

Ministrstvo za zdravje bo še ta teden v javno razpravo poslalo osnutek zakona o dolgotrajni oskrbi, je napovedal minister za zdravje Tomaž Gantar. Več podrobnosti, tudi tega, kako v zakonu predlagajo kritje manjkajočih 360 milijonov evrov sredstev za zagotavljanje dolgotrajne oskrbe, še ni želel razkriti.