Zbor za prihodnost

Gneča za predčasno glasovanje, na voliščih nekaj zmede in zapletov
06. 07. 2021 06.26
Na prvi dan predčasnega glasovanja o zakonu o vodah se pred volilnimi mesti vijejo kolone volivcev, ki bi radi oddali svoj glas. "Ljudje čakajo v vrsti po več ur, tudi na soncu, in se zato vračajo domov, volišče je zelo slabo označeno," razmere v Ljubljani opisujejo v Gibanju za pitno vodo. O težavah poročajo tudi iz drugih slovenskih mest. Državna volilna komisija odgovarja, da DVK zaplete na voliščih rešuje s pristojnimi okrajnimi enotami in volivce poziva k potrpežljivosti.

Novela zakona o vodah po oceni geografov s Filozofske fakultete neprimerna
06. 07. 2021 12.56
Novela zakona o vodah je neprimerna, saj ne prispeva k vzpostavitvi boljših okvirjev za upravljanje z vodnimi viri, temveč učinkuje ravno nasprotno, ocenjuje Oddelek za geografijo ljubljanske Filozofske fakultete. Med drugim so zapisali, da bi bilo treba pri tako občutljivih vprašanjih zasledovati najširši možni družbeni konsenz. Zmaga na referendumu bi bila po oceni SD velika zaušnica Janševi vladi, po mnenju Šarca pa pomeni prihodnost.

Druga protestna ljudska skupščina: 'Čas je, da vzame ljudstvo zadeve v svoje roke'
02. 07. 2021 20.14
Na Trgu republike spet poteka shod petkovih protestnikov, ki se tokrat odvija v znamenju druge protestne ljudske skupščine. Njen namen je krepitev zavezništva civilne družbe, nadgradnja vizije prihodnosti Slovenije in skupna zasnova konkretnih prihajajočih akcij. "Petkovi protesti zadnje leto in pol ves čas odpirajo prostor za naslavljanje različnih problematik, ki jih s svojim delovanjem in diskurzom povzroča strahovlada Janeza Janše," sporočajo ob tem.

V Radencih znova boj za Cesto osamosvojitve Slovenije
30. 06. 2021 10.26
Potem ko je ustavno sodišče odpravilo odlok o preimenovanju Titove ceste v Radencih v Cesto osamosvojitve Slovenije, je občinski svet na seji preimenovanje znova podprl. Odlok bo začel veljati 15. dan po objavi v Uradnem listu, s čimer bodo po besedah župana Romana Leljaka v celoti spoštovali odločitev ustavnega sodišča.

Na kongresu stranke DeSUS je zmagal Ljubo Jasnič
19. 06. 2021 09.18
Na tokratnem kongresu stranke DeSUS so glasove nabirali Ljubo Jasnič, Srečko Felix Krope in Gorazd Žmavc. Njihov cilj je bil jasen: preboj stranke v državni zbor tudi na prihodnjih volitvah. Največ glasov pa je po koncu glasovanja prejel Ljubo Jasnič, ki je tako postal novi vodja stranke upokojencev. Mesto podpredsednice pa je prevzela Julijana Bizjak Mlakar.

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti
19. 06. 2021 08.01
Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

Pahor: Slovenija ni v politični krizi, ampak v razmerah povečane politične negotovosti
30. 05. 2021 18.05
Slovenija ni v politični krizi, se pa nahaja v razmerah povečane politične negotovosti, je ob srečanju s predsednikoma Nemčije in Portugalske dejal predsednik republike Borut Pahor. O usodi vlade odločata vlada in parlament, to ni v pristojnosti predsednika republike, je še poudaril. Trije predsedniki so izpostavili pomen etnonosti Evrope in evropske ideje.

Pobudniki referenduma o zakonu o vodah državljane pozivajo k dejanjem
20. 04. 2021 08.00
Pobudniki referenduma o zakonu o vodah, zbrani v pobudi Za pitno vodo, so ob začetku zbiranja podpisov danes pozvali državljane, naj izkoristijo priložnost in s svojim dejanjem vplivajo na dogajanje v državi. "Vsak državljan lahko nekaj naredi. Ne jamrajte, ne pravite, da se ne da. Zdaj je priložnost, zberimo te podpise," je dejal Uroš Macerl.

Ustavno sodišče razveljavilo člen o podaljševanju akreditacij visokošolskim zavodom
06. 04. 2021 10.37
Ustavno sodišče je razveljavilo člen protikoronskega zakona, ki je podaljševal rok za izpolnjevanje pogojev za ustanovitev visokošolskega zavoda s prvega na drugo podaljšanje akreditacije. V Nakvisu so zadovoljni, da bodo postopki lahko tekli naprej. Ostrejši pa so v opozicijskih vrstah, tudi s ponovnimi pozivi k odstopu ministrice Simone Kustec.

Konstruktivna nezaupnica: Janševa vlada uspešno prestala glasovanje
15. 02. 2021 08.11
Kandidatu za predsednika vlade Karlu Erjavcu na tajnem glasovanju ni uspelo zbrati dovolj glasov. Podprlo ga je 40 poslancev, sedem jih je glasovalo proti. Poslanci so sicer prevzeli 53 glasovnic, vse so bile vrnjene. Šest glasovnic je bilo neveljavnih. Da bi predlog uspel, bi ga moralo podpreti najmanj 46 poslancev. V sklepnem delu razprave pa je bilo slišati zlasti poslance KUL, ki so uperili kritiko zoper vlado in obljubili prijaznejšo politiko, ki bo spoštovala vladavino prava. V SDS so jim očitali razglašenost in pomanjkanje programa.

Plakat s podobo Tonina na Rožniku: 2000 evrov škode
14. 02. 2021 07.26
Kot smo poročali, so neznanci na fasado cerkve na ljubljanskem Rožniku nalepili nalepko obrambnega ministra Mateja Tonina. Kot so sporočili ljubljanski policisti, so pri tem po prvih ocenah povzročili za 2000 evrov škode.

Na cerkev na Rožniku nekdo nalepil podobo ministra za obrambo
13. 02. 2021 12.00
Bralci in bralke, ki so se v soboto dopoldne odločili za sprehod na Rožnik, so nas obvestili, da je nekdo na cerkev Marijinega obiskanja, ki stoji na Cankarjevem vrhu, nalepil podobo vodje NSi in ministra za obrambo Mateja Tonina. Tonin se je odzval z besedami, da bi se temu pristopu samo nasmehnil, če ne bi šlo za uničevanje tuje lastnine in kulturnega spomenika.

Janševa vlada poskuša utišati Slovensko tiskovno agencijo?
01. 12. 2020 08.40
Po skoraj 30 letih delovanja je obstoj Slovenske tiskovne agencije ogrožen. Vlada ji je namreč ustavila izplačila iz državnega proračuna, prav tako ne namerava skleniti pogodbe za naslednje leto. Janšev spopad z mediji se torej nadaljuje, tokrat s še bolj skrajnimi sredstvi, prav tako pa tudi orbanizacija Slovenije. Ob tem pa je zanimivo, da so tudi koalicijske partnerice ogorčene zaradi odločitve, ki so jo - pozor - sprejeli na seji vlade, v kateri sodelujejo.

Težave Srednje šole Črnomelj, ki jih povečuje lokalna politika
29. 11. 2020 07.00
'Šolo imamo radi, a odnosi se morajo spremeniti’, je v marcu o slabih odnosih na Srednji šoli Črnomelj poročala kolegica Manca Turk. Devet mesecev kasneje je stanje večinoma nespremenjeno, eden najboljših učencev je klonil pod pritiski in se prepisal v Ljubljano, zapustila pa jo je tudi dolgoletna učiteljica.

Vrstijo se tudi domači odzivi: 'Izdaja nacionalnih interesov, hlapčevstvo Orbanu'
18. 11. 2020 11.45
Vrstijo se tudi domači odzivi na Janševo pismo. Predsednica SD Tanja Fajon je zapisala, da Janševo pismo prihaja v času, ko je zdravstveni sistem na robu kolapsa, bolnišnice, v katerih ljudje umirajo, pa so brez nujne opreme. Predsednik koalicijske NSi Matej Tonin je dejal, da pismo predstavlja mnenje predsednika vlade ter da vlada o njegovi vsebini ni odločala. Vsebino pisma pa so ostro zavrnili tudi v SMC. "Na volitvah leta 2014 smo zmagali pošteno," so sporočili iz stranke.

Hamo & Tribute 2 Love: Prihaja čas objemov, poljubov in iskrenosti
17. 11. 2020 13.08
Nov košček albuma 4K, šesti singel, Srce ne more več, nam zasedba Hamo & Tribute 2 Love pošilja kot opomin na čase, ko smo še lahko uživali, čase, ki so v resnici zelo blizu, saj so globoko v vseh nas. Hamo pa nam je o njem in trenutnem stanju razložil še vse kaj drugega.

Šesti protikoronski paket stranki DeSUS otežuje izvedbo kongresa
11. 11. 2020 19.55
V novem protikoronskem paketu je tudi določilo, ki političnim strankam v času epidemije močno otežuje izvedbo kongresa. Ali skuša vlada Janeza Janše preprečiti vrnitev Karla Erjavca na vrh Desusa? Začasni predsedujoči stranke upokojencev Tomaž Gantar je predlogu nasprotoval, a je na glasovanju ministrov ostal osamljen. Toda v koalicijski partnerici, ki se spogleduje tudi z morebitno alternativno koalicijo, so odločeni, da načrtovano glasovanje o novem šefu Desusa kljub temu bo.

OZS: Država naj povrne izpad dohodka, najemnine, fiksne stroške, ...
04. 11. 2020 15.13
Obrtno-podjetniška zbornica opozarja na težak položaj nekaterih podjetij, ki jih je prizadela epidemija. Vladi so posredovali nove predloge pomoči obrtnikom. Predlagajo številne rešitve, med njimi tudi povrnjen izpad dohodka ali fiksnih stroškov za tiste, ki so morali zapreti svoje obrate zaradi vladnega odloka. Ministrstvo za gospodarstvo zagotavlja, da bo šesti paket ukrepov rešil stisko majhnih in srednjih podjetij.

Bogunov: Brez teme se ne bi zavedali svetlobe, brez žalosti pa ne veselja
17. 10. 2020 08.00
Rock zasedba Bogunov je po petnajstih letih od nastanka naposled dočakala izid prvenca More bijesa. Njihova glasba deluje neverjetno iskreno, odlikuje pa jo čustveno močna lirika, ki je delo pevca in avtorja Ognjena Zeljića. Več o plošči, zgodovini zasedbe, vplivih in še čem nam je ob izidu albuma razložil v našem pogovoru.

Novela zakona o obrambi potrjena, Tonin: Vojake čaka bolj gotova prihodnost
29. 09. 2020 20.35
Državni zbor je potrdil novelo zakona o obrambi, ki bo po zagotovilih predlagateljev z ministrstva za obrambo predvsem izboljšala položaj vojakov po 45. letu. Podprli so jo v koaliciji ter opozicijskih SD, SNS in SAB, pa tudi manjšinska poslanca. V LMŠ so bili vzdržani, proti pa je bila le Levica. DZ je opravil tudi razpravo o zakonu, ki predvideva 780-milijonsko investicijo v Slovensko vojsko med letoma 2021 in 2026, a zaradi predloga za posvetovalni referendum o njem še ni odločal.

Bratuškova o Vizjakovem nakupu delnic: V Janševi vladi se nič ne zgodi naključno
25. 09. 2020 06.00
Kako je okoljski minister Vizjak zasenčil vladno sprostitev cen goriv in s svojim nakupom delnic Petrola sprožil vprašanje o domnevni zlorabi notranjih informacij in konfliktu interesov. Kako na očitke odgovarja minister Vizjak? Alenka Bratušek medtem pravi, da ne verjame v naključja. Se bodo cene goriv res dvignile?

Financiranje vojske: stari očitki, iste želje in politični pacifizem
20. 09. 2020 11.33
Že najmanj deset let poslušamo opozorila vojakov, da je sistem v vojski v kritični fazi. Medtem ko so vsi obljubljali, se radi fotografirali pred helikopterji in poudarjali pomembnost vojske, je ta v zadnjih letih dosegla najnižjo točko bojne pripravljenosti. Premier, ki je vojski največ vzel in ji nikoli vrnil, je zdaj tisti, ki v predsedniški palači sprejema negativne ocene o pripravljenosti. In kot kažejo podatki, je 780 milijonov evrov znesek, ki bo pokril najnujnejšo opremo za bojno sposobnost. Tudi dejstvo, da do zdaj niso uredili statusa vojakov po 45. letu, ki so enostavno pristali na cesti, pove veliko o prioritetah v politiki. A za kaj bo ta znesek uporabljen? To res potrebujemo? Politiki sploh vedo, kaj Slovenija potrebuje?

'Vlada je trdno odločena, da mora šolski sistem delovati do konca šolskega leta'
09. 09. 2020 06.00
Kot vse kaže, se Sloveniji konec letošnjega leta ne obeta ponovitev spomladanskega scenarija, ko je zaradi širitve okužb z novim koronavirusom prišlo do zaustavitve javnega življenja in gospodarskega krča. Vladni govorec Jelko Kacin je v oddaji 24UR ZVEČER razkril, da si bo Slovenija prizadevala za usklajevanje s sosednjimi državami, pri tem pa je omenil tesnejše sodelovanje z Avstrijo.

Slovesnost pred praznikom združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom
16. 08. 2020 21.10
V Murski Soboti je bila osrednja slovesnost pred dnevom združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Slavnostni govornik, pisatelj Dušan Šarotar, tokrat ni klasično premišljeval o obletnici, zgodovini in položaju Prekmurja, ampak o poeziji, pripovedih o končnosti vsega in o nesmrtnosti, dotaknil pa se je tudi vpliva jezika in ravnice.

Peterle ob 30. obletnici osamosvojitvene vlade opozoril na 'virus razdeljenosti'
16. 05. 2020 08.20
Predsednik republike Borut Pahor je na slovesnosti ob 30. obletnici izvolitve osamosvojitvene vlade kot vzporednico med tedanjim časom in danes izpostavil osredotočenost na cilj v kriznih razmerah. Ob tem je pozval k sodelovanju. Predsednik osamosvojitvene vlade Lojze Peterle pa meni, da je danes naša glavna težava virus razdeljenosti.

Šarec o parlamentarni preiskavi koalicije: Lisica bi preiskovala, koliko kokoši je izginilo
05. 05. 2020 12.17
Koalicijske SDS, SMC, DeSUS in NSi so prehitele opozicijo in same vložile zahtevo za parlamentarno preiskavo o nabavi zaščitne opreme za obdobje od 1. februarja do 30. aprila. Takoj za to napovedjo so uvedbo parlamentarne preiskave napovedali tudi v opoziciji, ob tem pa obtožili koalicijo, da želijo preiskovati sami sebe. Odgovore od vlade glede nabave zaščitne opreme pa opozicija zahteva tudi na komisiji za nadzor javnih financ, na kateri sta bila tudi predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel in nekdanji direktor blagovnih rezerv Anton Zakrajšek.

Zemlja ima rojstnodnevno zabavo kot že dolgo ne. Ko udari kriza, se 'ustavi' onesnaževanje. Kaj pa potem?
22. 04. 2020 13.06
Čeprav smo se morali zaradi pandemije soočiti s tragičnimi izgubami, je svet tudi pridobil. Iz ozračja se je zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti v veliki meri 'razkadil oblak emisij', kar je s seboj prineslo čistejši zrak, obnovo nekaterih ekosistemov ... In čeprav se bo svet verjetno kmalu vrnil na stare tirnice, ima Zemlja, kot pravijo Ekologi brez meja, letos prav posebno rojstnodnevno zabavo. Nevladne organizacije pa pozivajo, da nikar ne ponovimo napake iz prejšnje krize, ko so emisije zaradi reševanja te strmoglavo narasle.

Pivčeva premagala Erjavca, ta napovedal odstop z mesta obrambnega ministra
18. 01. 2020 10.54
Na čelo stranke DeSUS stopa Aleksandra Pivec. Kmetijska ministrica je na kongresu v Ljubljani po napetem boju za vodenje stranke namreč premagala dolgoletnega predsednika Karla Erjavca, ki je stranko vodil od leta 2005. Pivčevo je podprlo 143 delegatov, Erjavec je dobil 80 glasov. Slednji je po porazu napovedal odstop z mesta ministra za obrambo.

Proračun 2020: črn scenarij ali svetla prihodnost?
19. 11. 2019 19.27
Potem ko se je DZ seznanil s predlogom državnih proračunov za naslednje dveletno obdobje, se je podrobneje lotil predlaganega proračuna za leto 2020. V njem je po mnenju nekaterih poslancev opozicije vlada državljanom začrtala črn scenarij. Na drugi strani dvorane govorijo o svetli prihodnosti.

'Naraslega morja v Izoli ne moremo pripisati podnebnim spremembam'
14. 11. 2019 15.30
Posamične naravne nesreče, denimo naraslega morja v Izoli ta teden, ne moremo pripisati podnebnim spremembam. Na dogajanje namreč vedno vpliva več dejavnikov, vreme pa je spremenljivo. Je pa posledica podnebnih sprememb večja pogostost takih pojavov, ob robu posveta 'Podnebna prihodnost' pojasnjuje klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.