Zbor

Poročili preiskovalnih komisij
29. 06. 2000 13.17
Poslanci državnega zbora so včeraj za zaprtimi vrati razpravljali o poročilih dveh parlamentarnih preiskovalnih komisij, t.i. Zamernikove, ki je raziskovala okoliščine vohunske afere pri Zavrču ter Mogetove, ki se ukvarja s trgovino z orožjem iz skladišča Ložnica in najdbo orožja na mariborskem letališču. Seja je bila za javnost zaprta, ker obe poročili nosita oznako vojaška skrivnost - strogo zaupno.

Podpora vnovični izvolitvi Ivana Bizjaka
29. 06. 2000 12.53
Komisija za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) je na izredni seji brez glasu nasprotovanja (15:0) podprla predlog predsednika države Milana Kučana, da državni zbor na položaj varuha človekovih pravic vnovič izvoli Ivana Bizjaka. Šestletni mandat se bo sedanjemu ombudsmanu iztekel 29. septembra letos.

Slovenska vlada na današnji seji
29. 06. 2000 11.00
Slovenska vlada bo na današnji redni seji osrednjo pozornost predvidoma namenila poročilu o napredku Slovenije pri vključevanju v EU, analizi gospodarskih gibanj v letu 1999 in napovedi za leti 2000 in 2001 oziroma t. i. pomladanskemu poročilu 2000 ter nekaterim predlogom zakonov iz svežnja t. i. evropske zakonodaje.

Gostovanje Slovenske filharmonije
28. 06. 2000 13.14
V organizaciji Slovenskega kulturnega društva Cankar bo 6. julija v Sarajevu gostoval orkester Slovenske filharmonije. Pod taktirko Uroša Lajovica bo izvedel Sonatino za godala Uroša Kreka, Koncert za klavir in orkester št. 1 v b-molu Petra I. Čajkovskega s solistko Dubravko Tomšič in 8. simfonijo A. Dvoržaka. Nazadnje je orkester gostoval v Sarajevu po olimpijskih igrah leta 1987 na festivalu Sarajevska zima.

Gostovanje pevskega zbora iz Skopja
27. 06. 2000 17.08
V Skopju sedmo leto deluje slovensko kulturno društvo France Prešeren, ki z razvejano kulturno dejavnostjo ohranja in neguje slovensko besedo in kulturo v Makedoniji. Leta 1997 je društvo ustanovilo mešani pevski zbor, ki ga vodi priznani makedonski dirigent Tomislav Šopov. Zbor bo letos prvič obiskal Slovenijo in imel med 28. junijem in 3. julijem več nastopov po raznih krajih države.

Deveta obletnica samostojne države
24. 06. 2000 21.19
Pred dnevom državnosti, 25. junijem, so in še bodo po vsej Sloveniji potekale številne prireditve ob deveti obletnici samostojne države. Osrednja državna prireditev bo drevi na Trgu republike v Ljubljani, kjer bosta slavnostna govornika predsednik republike Milan Kučan in predsednik vlade Andrej Bajuk. V počastitev državnega praznika pa se bo na slavnostni seji drevi sešel tudi državni zbor, slavnostni govornik bo predsednik DZ Janez Podobnik. Tradicionalna srečanja so pripravili tudi nekatere politične stranke, civilna in veteranska združenja.

Poslanci nadaljujejo izredno zasedanje
23. 06. 2000 11.42
Državi zbor (DZ) nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjeno drugo obravnavo predloga zakona o računskem sodišču, zatem pa se bodo poslanke in poslanci po hitrem postopku lotili sprejemanja predloga zakona o pogojih koncesije za izkoriščanje energetskega potenciala spodnje Save.

Podpora Društvu prijateljev Lipice
22. 06. 2000 12.37
Upravni odbor slovenskega centra PEN je na redni seji 20. junija letos sklenil, da je nujno podpreti pismo Društva prijateljev Lipice, ki ga je dr. Boris A. Novak naslovil na državni zbor, njegovega predsednika Janeza Podobnika, poslance ter slovensko javnost. Slovenski PEN že od vsega začetka podpira akcijo za ohranitev slovenskih lipicancev, kar je tudi del dejavnosti tega društva, pravi njegov predsednik Veno Taufer.

Postopno zapiranje rudnika Trbovlje-Hrastnik
21. 06. 2000 14.38
Državni zbor je sprejel zakon o postopnem zapiranju rudnika Trbovlje-Hrastnik in razvojnem prestrukturiranju regije ter zakon o prevoznih pogodbah v železniškem prometu. Zakon sodi v sveženj t.i. evropske zakonodaje, uporablja pa se za razmerja, nastala s pogodbo o prevozu potnikov, prtljage in blaga v javnem železniškem prometu doma ter v mednarodnem železniškem prometu. T.i. zasavski zakon pa je podlaga za postopno zapiranje rudnika do vključno leta 2012 ob sočasnem pridobivanju premoga za energetske potrebe najkasneje do 30. decembra 2007 ter za izvajanje okoljevarstvenega nadzora po dokončanju zaprtja rudnika, za razvojno prestrukturiranje regije zaradi postopne opustitve energetske dejavnosti do vključno leta 2008.

Spremembe v Olimpiji
21. 06. 2000 10.54
Standardni član litovske reprezentance Mindaugas Žukauskas je podpisal enoletno pogodbo z ljubljansko Union Olimpijo z možnostjo podaljšanja, pogodbo pa je sklenil tudi Petar Arsič iz ZR Jugoslavije.

Novi poslanci v DZ
20. 06. 2000 20.16
Državni zbor je danes dobil tri nove poslance, ki so zasedli mesta ministrov Lojzeta Peterleta, Janeza Janše in Jožeta Zagožna. Ireni Virant, ki se današnjega zasedanja zaradi bolezni ni udeležila, Janezu Cimprmanu in Vidi Čadonič Špelič so poslanci soglasno potrdili mandate.

APZ Tone Tomšič drugi v Tolosi
20. 06. 2000 13.50
Akademski pevski zbor Tone Tomšič iz Ljubljane se je z vodjo Stojanom Kuretom vrnil s tekmovanja za XII. veliko nagrado Evrope v zborovskem petju (Grand Prix Europeen du Chant Choral) v španski Tolosi, kjer se je v konkurenci petih najboljših zborov na svetu, izbranih na različnih tekmovanjih po Evropi, uvrstil na drugo mesto. Veliko nagrado Evrope za leto 2000 je prejel dekliški zbor Vesna iz Moskve, je v imenu zbora za STA povedal Miha Barborič. Tekmovanja se vsako leto udeleži le pet zmagovalcev največjih evropskih tekmovanj, tomšičevci pa so si udeležbo priborili z zmago na lanskem tekmovanju v francoskem Toursu. Na tekmovanju v Toursu je APZ Tone Tomšič na vseh nastopih, vključno s finalnim, pel tudi dela slovenskih skladateljev. Tudi letos je zbor v tekmovalni spored uvrstil dve pesmi mladega domačega skladatelja Ambroža Čopija in eno pesem skladatelja Lojzeta Lebiča.

SDS sprejela resolucijo o volilnem sistemu
18. 06. 2000 12.32
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) je včeraj med konferenco v Novem mestu sklenila, da bo v primeru, če državni zbor ne bo uzakonil večinskega volilnega sistema, predlagala ustavni referendum. To pomeni, da bi volivci na referendumu ne le odločali za kateri volilni sistem se zavzemajo, temveč bi s svojimi glasovi sprejeli zakon, ki bi pričel veljati že naslednji dan po objavi uradnih izidov.

Sklican svet vlade za kulturo
13. 06. 2000 19.01
Svet za kulturo, svetovalni organ slovenske vlade, se bo sestal v petek, 16. junija, in med drugim obravnaval osnutek nacionalnega kulturnega programa, za katerega je novi kulturni minister Rudi Šeligo menil, da bi ga bilo mogoče dokončati in sprejeti še v letošnjem letu.

Predlog zakona o posebnih manjšinskih pravicah
12. 06. 2000 09.14
Državni zbor naj bi v kratkem prvič obravnaval zakon o posebnih pravicah italijanske in madžarske narodne skupnosti na področju vzgoje in izobraževanja, s katerim želita poslanca italijanske in madžarske narodnosti, Roberto Battelli in Marija Pozsonec, omenjeno področje uskladiti z novo šolsko zakonodajo iz leta 1996, omogočiti pripadnikom narodnih skupnosti ohranjanje jezikovne in kulturne identitete ter spodbujati razvoj sožitja med ljudmi na narodnostno mešanih območjih. Za uresničitev omenjenih ciljev predlagana zakonska ureditev določa posebne pogoje za načrtovanje, organizacijo in izvajanje vzgojno-izobraževalnega dela. V skladu z zastavljenimi cilji naj bi zakon zagotavljal zaščito javne mreže vrtcev in šol za pripadnike obeh narodnosti tako, da uvaja obvezno soglasje vlade ob morebitnih spremembah obstoječe mreže ter v zvezi s tem tudi določa pristojnosti obeh samoupravnih narodnih skupnosti v odnosu do lokalnih skupnosti, ki so sicer pristojne za spremembe.

SNS predlaga novo sestavo delovnih teles DZ
09. 06. 2000 13.58
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je danes predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku poslal pismo, v katerem predlaga, da državni zbor Polonco Dobrajc razreši funkcij in članstva v vseh parlamentarnih delovnih telesih, v katerih je predsednica, podpredsednica, članica ali nadomestna članica. Glede na to, da Polonca Dobrajc ni več članica poslanske skupine SNS, v delovnih telesih ne more več predstavljati in zastopati poslanske skupine te stranke, je zapisal Jelinčič.

Obletnica izida prve slovenske knjige
08. 06. 2000 12.37
Ob koncu leta 1550 sta v nemškem Tuebingenu izšli prvi slovenski knjigi, Katekizem in Abecednik, ki ju je pripravil slovenski protestantski reformator Primož Trubar. Te pomembne okrogle, 450letnice se bodo spomnili na osrednji slovenski proslavi v nedeljo, 11. junija, ob 13. uri na Trubarjevi domačiji na Rašici na Dolenjskem. Slavnostni nagovor, posvečen predvsem usodi slovenske knjige danes, bo podal predsednik Društva slovenskih pisateljev Evald Flisar.

Slovenija ima novo vlado
08. 06. 2000 09.39
Državni zbor je včeraj v drugem krogu potrdil listo 17 ministrskih kandidatov, ki jo je enako kot v prvem krogu v državni zbor 1. junija predložil predsednik vlade Andrej Bajuk. S tem se je končala dvomesečna vladna kriza, ki je nastopila potem, ko je parlament 8. aprila izglasoval nezaupnico Drnovškovi vladi. Prehodna vlada, v kateri so ministri iz vrst združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter SDS, tako nadomešča koalicijsko vlado LDS, SLS in DeSUS pod vodstvom Janeza Drnovška. Izmed 18 članov vlade, skupaj s premierom, jih je osem članov združene stranke SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, pet je članov SDS, pet pa nestrankarskih kandidatov. Omenjen vladni kabinet, ki bo vodil državo do rednih jesenskih volitev, v prvem krogu volitev ni dobil ustrezne podpore, saj je zanjo glasovalo 45 poslancev, prav tako 45 pa jih je bilo proti. Poleg predlagateljev nove vlade iz vrst pomladnih strank so novo vlado podprli poslanki Eda Okretič-Salmič (neodvisna poslanka, nekdaj DeSUS) ter Polonca Dobrajc (neodvisna poslanka, nekdaj SNS). Proti imenovanju vlade so glasovali poslanci LDS, ZLSD, DeSUS in SNS.

Drugi krog imenovanja nove vlade
07. 06. 2000 17.27
Državni zbor je začel 50. izredno zasedanje, na katerem bodo poslanci odločali o predlogu mandatarja Andreja Bajuka za potrditev liste 17 ministrskih kandidatov, ki naj bi do letošnjih rednih parlamentarnih volitev oblikovali prehodno vlado koalicije Slovenija.

''Evropska'' seja vlade bo v četrtek
06. 06. 2000 19.54
Vlada, ki sicer opravlja tekoče posle, se namerava na napovedani ''evropski'' seji vlade sestati v četrtek, v okviru redne seje. Na ''evropskem'' delu seje naj bi vlada med drugim sprejela dva zakonska predloga, ki predstavljata temelj reforme javne uprave (zakon o javnih uslužbencih in zakon o agencijah), zakon o zunanjih zadevah, zakon o potrošniških kreditih ter zakon o popisu prebivalstva in gospodinjstev v letu 2002, vse pa v državni zbor poslala v obravnavo po hitrem postopku.

Drugo glasovanje o Bajukovi ministrski listi
05. 06. 2000 15.55
Državni zbor bo sredi tedna drugič glasoval o predlogu mandatarja Andreja Bajuka za potrditev liste ministrskih kandidatov, ki naj bi do letošnjih rednih parlamentarnih volitev oblikovali prehodno vlado koalicije Slovenija. Za razliko od tajnega glasovanja v prvem poskusu, bodo poslanci po nedavnih poslovniških spremembah o imenovanju nove vlade glasovali javno in to po običajnem postopku z glasovalno napravo.

DZ nadaljuje z zasedanjem
02. 06. 2000 15.22
Državni zbor danes nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjenim hitrim postopkom oziroma drugim zakonodajnim branjem pri sprejemanju novega zakona o kmetijstvu, za tem pa bodo po napovedih predsednika DZ Janeza Podobnika prešli na drugo obravnavo zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo .

Potrjen zakon o telekomunikacijah
01. 06. 2000 17.48
Vlada, ki opravlja tekoče posle, je na današnji seji, ki jo je vodil v.d. ministra za delo Anton Rop, potrdila zakon o telekomunikacijah, ki naj bi ga državni zbor obravnaval po hitrem postopku. To je po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za promet in zveze Mira Rozmana sistemski zakon, katerega temeljni namen je polna liberalizacija na trgu telekomunikacijskih storitev, in ki zagotavlja pravni okvir za harmonizacijo področja telekomunikacij s pravnim redom EU, ki obsega več kot 100 dokumentov. Za polno harmonizacijo pa je potrebno sprejeti še okoli 25 podzakonskih aktov.

Poslanci nadaljujejo izredno sejo
01. 06. 2000 11.36
Državni zbor nadaljuje izredno zasedanje s prekinjeno tretjo obravnavo predloga zakona o usmerjanju otrok s posebnimi vzgojno-izobraževalnimi potrebami, nato pa se bodo poslanke in poslanci lotili hitrega postopka pri sprejemanju zakona o kmetijstvu.

Poslanci ratificirali več sporazumov
31. 05. 2000 15.33
Državni zbor je v nadaljevanju zasedanja ratificiral dvanajst mednarodnih sporazumov in konvencij, zatem pa prešel na obravnavo dopolnitev zakona o vodah po hitrem postopku.

Motociklistični praznik v Portorožu
28. 05. 2000 18.02
Svetovna motociklistična organizacija FIM je tudi letos podelila Avto moto društvu Domžale organizacijo dirke za Veliko nagrado Slovenije 2000 v motociklizmu, ki bo 17. in 18. junija na letališču v Portorožu.

Vseslovensko romanje v Oglej
27. 05. 2000 13.07
Na vseslovensko romanje v Oglej, k baziliki Matere božje in sv. Mohorja in Fortunata, se bo danes odpravilo približno 2000 slovenskih romarjev. Udeležili pa se ga bodo tudi vsi slovenski ordinariji, poleg ljubljanskega nadškofa in metropolita Franca Rodeta tudi mariborski škof Franc Kramberger in koprski škof Metod Pirih.

Prihodnji torek izredna seja DZ
26. 05. 2000 12.34
Po dogovoru na kolegiju predsednika DZ Janeza Podobnika bo državni zbor v torek, 30. maja, ob 14. uri začel izredno sejo, na kateri bo poleg več zakonskih predlogov iz naslova harmonizacije slovenske zakonodaje z Evropsko unijo po skrajšanem postopku obravnaval tudi predlog Združene liste (ZLSD) za spremembe poslovnika, s katerimi bi doslej tajna glasovanja o imenovanju ministrov spremenili v javna.

Zagožen o drugem krogu glasovanja
26. 05. 2000 08.39
Predsednik SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franc Zagožen je dejal, da ni treba, da bi listo ministrov spreminjali, če bo potreben drugi krog glasovanja o predlagani listi kandidatov za ministre, ki jo je ponudil mandatar Andrej Bajuk. Zagožen je v pogovoru za POP TV še dejal, da razmerje kandidatov za ministre približno ustreza razmerju poslancev, ki jih imata stranki SDS in SLS+SKD v parlamentu. Stranka SLS+SKD ima 11 predlaganih članov vlade, vključno s predsednikom vlade, SDS pa sedem, je dejal Zagožen.

DZ ni podprl prehodne vlade
24. 05. 2000 13.06
Državni zbor (DZ) je na tajnem glasovanju zavrnil predlog mandatarja Andreja Bajuka za imenovanje ministrov prehodne vlade.