Zda

Clintonovo opravičilo Italijanom

06. 03. 1999 08.53

Ameriški predsednik Bill Clinton je v petek po srečanju z italijanskim premierom Massimom D'Alemo v Washingtonu izjavil, da so ZDA odgovorne za lansko nesrečo v Cavaleseju, v kateri je umrlo 20 ljudi, zato se je ob tem vnovič opravičil. D'Alema je poudaril, da nesreča ni bila ''normalna niti sprejemljiva'' in dodal, da morajo biti odgovorni zanjo kaznovani.

Močna reakcija angleške vlade glede grožnje ZDA

05. 03. 1999 19.05

Britanski premier Tony Blair je poudaril, da se bo osebno posvetil reševanju sporov, ki so grožnja za pričetek trgovinske vojne med ZDA in EU. Za Radio Clyde je še povedal, da je v četrtek opravil zelo konstruktiven telefonski pogovor z ameriškim predsednikom Billom Clintonom glede ameriške grožnje škotskim izvoznikom kašmirja, da bodo uvedle 100 odstotne davke na določene dobrine. Škotska je največji svetovni proizvajalec izdelkov iz kašmirja. Ta grožnja, ki je povezana z prerekanjem okoli trgovanja z bananami, je izzvala močno reakcijo britanske vlade, ki je bila do sedaj bolj ali manj pro-ameriško usmerjena in je močno simpatizirala s Clintonovo politiko.

EU zaradi spora z ZDA o bananah zahteva zasedanje WTO

05. 03. 1999 16.17

Evropska unija se je danes pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) pritožila proti ZDA, ker ta država zaradi nerešenega spora glede unijinega uvoznega režima za banane, na izbrane izdelke iz EU, ki jih ZDA na leto uvozijo v skupni vrednosti 520 milijonov dolarjev, uvaja 100-odstotne uvozne tarife. ZDA je EU obtožila neodgovornega enostranskega ukrepanja in s tem grobega kršenja mednarodnotrgovinskih pravil ter zato zahtevala sklic zasedanja WTO.

EU beleži upočasnjeno rast BDP

05. 03. 1999 15.43

Po podatkih Eurostata se je bruto družbeni proizvod (BDP) v državah Evropske unije v zadnji četrtini prejšnjega leta v primerjavi s prejšnjo povečal za 0,2 odstotka. Podatki kažejo na upočasnjevanje rasti, saj je bila ta v tretji četrtini leta v primerjavi z drugo 0,6-odstotna.

Pete Sampras izpadel v drugem krogu

05. 03. 1999 11.11

Prvi teniški igralec sveta Pete Sampras je izpadel v drugem krogu teniškega turnirja v Scottsdalu v ameriški Arizoni (350.000 ameriških dolarjev nagradnega sklada). Premagal ga je rojak Jan Michael Gambill s 4:6, 6:3 in 6:4. Uspešen pa je bil četrti nosilec Hrvat Goran Ivaniševič, ki je izločil Argentinca Hernana Gumyja s 6:4 in 6:4.

Hillary Clinton na sedežu OZN

05. 03. 1999 09.41

Soproga predsednika ZDA Hillary Clinton je v četrtek obiskala sedež OZN v New Yorku, kjer je skupaj z generalnim sekretarjem Kofijem Annanom spregovorila o bližajočem se mednarodnem dnevu žena 8. marcu. Hillary Clinton je v polurnem govoru poudarila pomen in raznolikost žensk ter pozvala k spoštovanju njihovih pravic.

Zaradi Schwarzeneggerja okregan pravosodni minister

05. 03. 1999 09.16

V japonskem parlamentu so pred dnevi kritizirali pravosodnega ministra, ker je Arnoldu Schwarzeneggerju dovolil vstopiti v državo brez potnega lista. Minister Shozaburo Nakamura je 27. oktobra lani igralcu dovolil prehod meje na letališču v Osaki, kamor je igralec priletel v zasebnem letalu, čeprav ''Arni'' pri sebi ni imel potnega lista.

V New Yorku so ljudje najbolj izpostavljeni srčnemu infarktu

05. 03. 1999 09.07

V milijonski metropoli New York srčni infarkt prizadene več ljudi kot v kateremkoli ameriškem mestu, nevarnost zanj pa je v tem mestu 55 odstotkov višja od državnega povprečja. V New Yorku umre celo več turistov kot drugje v ZDA, je izsledke svojih raziskav sporočil psiholog Nicholas Christenfeld. Psiholog z univerze v San Diegu je analiziral mrliške liste iz obdobja med leti 1985 in 1994, je sporočil časnik US Today.

50.000 dolarjev za jajčno celico

05. 03. 1999 08.59

Neki ameriški par brez otrok ponuja 50.000 dolarje za eno samo jajčno celico. Seveda pa darovalka ne more biti kdorkoli - biti mora vitka, zelo inteligentna in športna. Odvetniki para so se iskanja lotili z ustrezno oglaševalsko kampanjo v glasilih najuglednejših ameriških univerzitet, je poročal časnik New York Times. Doslej naj bi se na oglas odzvalo že 200 voljnih žensk.

Pilot v primeru Cavalese oproščen krivde

05. 03. 1999 08.34

Ameriškega pilota Richarda Ashbyja, ki je povzročil gondolsko nesrečo v italijanskem Cavaleseju, so včeraj oprostili krivde. Osemčlanska vojaška porota v Camp Lejeuneu v ameriški zvezni državi Severna Karolina je sklenila, da Ashbyju ne morejo dokazati, da je 3. februarja leta 1998 iz malomarnosti povzročil smrt 20 ljudi. Natančnejše obrazložitve za oprostitev za zdaj niso navedli.

ZDA podpirajo Indonezijo

04. 03. 1999 18.33

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je Indoneziji danes obljubila podporo pri političnih reformah in rešitvi spora glede Vzhodnega Timorja. ''Podpiramo svobodne, poštene in verodostojne volitve,'' je po pogovoru z indonezijskim zunanjim ministrom Alijem Alatasom v Džakarti dejala Albrightova.

Roton naj bi pocenil pot v vesolje

04. 03. 1999 11.25

V puščavi Mojave v ZDA so v začetku tedna predstavili zasebno vesoljsko plovilo Roton, s pomočjo katerega naj bi se v prihodnosti vesoljski poleti močno pocenili.

V ZDA lani za 2,7 odstotka več stečajev kot leta 1997

03. 03. 1999 09.17

Po podatkih ameriških sodišč je v letu 1998 več kot 1,4 milijona ameriških posameznikov in podjetij razglasilo stečaj, kar je za 2,7 odstotka več kot leta 1997. Število bankrotov od leta 1996 vsako leto postavi nov rekord v zgodovini ZDA. Najbolj se povečuje število osebnih bankrotov posameznikov, ki ne zmorejo odplačati dolgov, podjetja pa propadajo počasneje. Tako je lani v ZDA bankrotiralo le 44.000 podjetij, kar pomeni, da skupno številko 1,4 milijona sestavljajo skoraj sami osebni bankroti.

Začetek grško-ameriških vojaških vaj Aleksander Veliki 99

02. 03. 1999 16.31

V Egejskem morju so se danes začele redne grško-ameriške vojaške vaje, imenovane Aleksander Veliki. Končale se bodo 11. marca, je sporočilo vrhovno poveljstvo grške vojske.

Slovenija prvič na konferenci transatlantskega foruma

02. 03. 1999 08.42

Slovenski obrambni minister Franci Demšar se z delegacijo obrambnega ministrstva udeležuje konference Transatlantskega foruma Zahodnoevropske unije (WEU) v Washingtonu. Konferenca se bo začela in končala v torek, 2. marca, slovenski obrambni minister pa se je v ponedeljek ob robu konference srečal s predstavniki Pentagona in članom sveta za nacionalno varnost za Srednjo Evropo Stevenom Flannaganom. Po besedah direktorja centra za strateške študije Zorana Klemenčiča, ki spremlja slovenskega obrambnega ministra, je sedanja konferenca prva, na katero so bile povabljene tudi države pridružene partnerice. Skupaj se je udeležuje 28 držav. Transatlantski forum predstavlja obliko sodelovanja držav članic WEU s Kanado in ZDA, preko njega pa poteka izmenjava informacij in pojasnjevanje evropske obrambne strukture. Klemenčič je dejal, da bo konferenca razdeljena v dva programska sklopa. Predstavniki držav bodo najprej predstavili, kaj je bilo doslej storjenega na področju evropskih varnostnih struktur v skladu z načeli WEU, nato pa bodo sledili predstavitev prihodnjih nalog ter predlogi za izboljšave.

Ameriška letala znova napadla iraške položaje na severu države

01. 03. 1999 20.01

Ameriška letala vrste F-15 so danes bombardirala več komunikacijskih objektov, radijskih oddajnikov ter položaje iraške protiletalske obrambe na severu države, je sporočil Pentagon.

ZDA zavrnile iraške očitke o poškodbi naftovoda

01. 03. 1999 20.00

ZDA so zavrnile očitke Iraka, da so ameriška bojna letala bombardirala pomemben iraški naftovod, ki vodi v Turčijo. ''Takšne poškodbe ne moremo potrditi,'' je sinoči po lokalnem času v Washingtonu dejal tiskovni predstavnik Pentagona Richard Bridges.

Hill in Petritsch prispela v Prištino

01. 03. 1999 18.45

Christopher Hill in Wolfgang Petritsch, posrednika ZDA in Evropske unije na Kosovu, sta danes popoldne prispela v Prištino, kjer se bosta sestala s predstavniki delegacije kosovskih Albancev, ki so sodelovali na mirovnih pogajanjih v francoskem Rambouilletu, je ob prihodu dejal Hill.

Pogovori med Kitajsko in ZDA v polnem teku

01. 03. 1999 09.14

Kitajske oblasti so ob današnjem sprejemu Madeleine Albright v Pekingu zvišale ton in obsodile ZDA, da skušajo z vrsto ''protikitajskih'' ukrepov upočasniti razvoj ameriško-kitajskih odnosov, kot je dejal zunanji minister Tang Jiaxuan. Madeleine Albright je potrdila, da Washington zelo skrbi stanje človekovih pravic na Kitajskem, kar bo tudi ena najtežavnejših tem pogovora med dvodnevnim obiskom na Kitajskem. Madeleine Albright je sicer pred današnjim srečanjem s kitajskim kolegom Tangom Jixuanom čestitala kitajskim oblastem, da niso razvrednotile juana, in zdaj upa na napredek v sprejemanju Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), kar je po besedah Albrightove zelo pomembno tudi za ZDA. Kitajska, ki se že več kot dvanajst let trudi vstopiti v WTO, je v četrtek dala vedeti, da se je ''pripravljena potruditi'' za sklenitev sporazuma z ZDA o tem vprašanju.

Libanon prosi za pomoč

01. 03. 1999 09.05

Libanon je ZDA in Francijo danes zaprosil, naj preprečita izraelske povračilne ukrepe zaradi včerajšnjega napada na vojaško patruljo izraelske vojske v zasedenem območju ob meji s severnim Izraelom. V napadu, ki so ga izvedli pripadniki proiranske milice Hezbolah, je bil ubit izraelski general, dva vojaka in en novinar. Izraelske oblasti so prebivalce ob meji z Libanonom pozvale, naj ostanejo v zakloniščih in bunkerjih.

Madeleine Albright prispela v Peking

28. 02. 1999 13.57

Ameriška državna sekretarka je ob začetku šestdnevne azijske turneje danes prispela v Peking.

Delacroix na Japonskem

28. 02. 1999 13.39

Slika z naslovom Svoboda vodi ljudstvo francoskega romantičnega slikarja Eugena Delacroixa iz leta 1831, ki v višino meri skoraj tri metre, je od 26. februarja na ogled v narodnem muzeju v Tokiju, in sicer v okviru celoletnega projekta obeležitve Francije na Japonskem. Omenjena slika, ki od leta 1874 visi v pariškem Louvru, je tokrat šele tretjič zapustila Francijo; leta 1956 je bila na turneji po vzhodnoevropskih državah, leta 1974 pa je bila na ogled v ZDA.

Clinton pisal Drnovšku

28. 02. 1999 12.52

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek je prejel pismo ameriškega predsednika Billa Clintona. Slednji se je premieru Drnovšku ''iskreno zahvalil za prijateljsko podporo, ki mu je veliko pomenila v minulih mesecih'', so danes sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Nesreča slovenske snowboardarke

28. 02. 1999 12.39

Svetovno mladinsko snowboard prvenstvo Mednarodne smučarske zveze (FIS) v Alpe di Siusiju se je nesrečno končalo za edino slovensko predstavnico Petro Škrabar.

Ameriška gospodarska rast ne kaže znakov umirjanja

28. 02. 1999 09.51

Ameriško ministrstvo za trgovino je ugotovilo, da je gospodarska rast ZDA v zadnjem četrtletju leta 1998 znašala 6,1 odstotka na letni ravni. Skupna letna gospodarska rast po vračunani inflaciji pa je lani znašala 3,9 odstotka.

Albraightova prihaja v Peking

28. 02. 1999 09.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo drevi prispela na dvodnevni obisk v Peking. Obisk velja kot priprava na obisk kitajskega premiera Zhu Rongija v ZDA aprila letos. Po ameriških ocenah do obiska Albrightove prihaja v trenutku, ko so se odnosi med državama znova ohladili.

Coetzer in Venus Williams v finalu

28. 02. 1999 09.01

Finalistki teniškega turnirja v Oklahoma Cityju (nagradni sklad 180.000 dolarjev) sta Južnoafričanka Amanda Coetzer in Američanka Venus Williams. V polfinalu je tretja nosilka Coetzerjeva premagala Rusinjo Ano Kurnikovo s 6:4, 6:2, prvopostavljena Williamsova pa je bila boljša od rojakinje Lilie Osterloh s 6:2, 6:3.

Demšar prihodnji teden na konferenci transatlantskega foruma WEU

28. 02. 1999 08.49

Obrambni minister Franci Demšar se bo 1. in 2. marca v Washingtonu udeležil konference Transatlantskega foruma Zahodnoevropske unije (WEU), so sporočili iz obrambnega ministrstva.

George Bush mlajši bo napovedal kandidaturo za predsednika ZDA

28. 02. 1999 08.40

Guverner zvezne države Texas George Bush namerava v roku dveh tednov narediti prvi korak h kandidaturi za predsednika ZDA na volitvah leta 2000. Sin predsednika, ki je v Beli hiši leta 1989 nasledil Ronalda Reagana, je namreč napovedal ustanovitev raziskovalnega odbora za kandidaturo, prek katerega bo začel nabirati potrebna finančna sredstva.

Arafat in Clinton 23. marca o odlogu razglasitve Palestinske države

27. 02. 1999 17.37

Palestinski voditelj Jaser Arafat se bo 23. marca srečal z ameriškim predsednikom Billom Clintonom, s katerim bo govoril o odlogu razglasitve palestinske neodvisnosti na čas po 4. maju, ko se izteče petletno obdobje avtonomije.