Zda

Schroeder za reformo finančnega sistema

23. 11. 1998 14.47

Nemški kancler Gerhard Schroeder želi izvesti reformo svetovnega finančnega sistema, kar bo tudi osrednja tema na srečanju skupine G7 v Kölnu junija prihodnje leto. Na sprejemu v Bonnu, ki se ga je udeležilo 160 predstavnikov različnih narodov, je povedal, da hoče Nemčija slediti predlogom za reforme, ki sta jih že izvedle ZDA in Velika Britanija.

Spodkopavanje države s pomočjo interneta?

23. 11. 1998 13.01

Na Kitajskem te dni poteka sodni proces proti nekemu računalniškemu strokovnjaku, ki je obtožen, da je s pomočjo interneta skušal uničiti državo. Obtoženi 30-letni Lin Hai naj bi s pomočjo elektronske pošte povezal s ''sovražnimi organizacijami v tujini'' ter na več tisoč naslovov v ZDA poslal več člankov, ki spodbujajo uničenje državne moči in socialističnega sistema.

Venturini/Škufca 5. na SP v Bremerhavnu

23. 11. 1998 11.09

Slovenska plesalca Katarina Venturini in Andrej Škufca sta osvojila 5. mesto na svetovnem prvenstvu v latinskoameriških plesih v Bremerhavnu. Njun uspeh pa je dopolnil še drugi slovenski par Koselj - Krajcar, ki je osvojil 9. mesto.

FBI ugotavlja upad števila zločinov

23. 11. 1998 09.47

Zvezni preiskovalni urad (FBI) ugotavlja, da število hudih zločinov v ZDA vse bolj upada. Stopnja umorov je bila leta 1997 najnižja v zadnjih 30 letih, upadlo pa je tudi število posilstev, ropov, vlomov, kraj avtomobilov in požigov. Generalna državna tožilka ali po naše pravosodna ministrica Janet Reno je ob tem dejala, da vojna proti kriminalu še zdaleč ni končana.

Šef UNSCOM-a Butler ni za takojšnje napade na Irak

23. 11. 1998 09.30

Izvršni direktor Posebne komisije OZN za nadzor nad razoroževanjem Iraka (UNSCOM) Avstralec Richard Butler je v nedeljo za televizijsko postajo CNN dejal, da za zdaj še ni napočil trenutek za napad na Irak, ker tamkajšnja vlada ni predala zahtevanih dokumentov. UNSCOM od Iraka zahteva predajo dokumentov o orožju za množično uničevanje, vendar iraške oblasti zatrjujejo, da ti več ne obstajajo, ali da so jih že predali.

Avstrijski rekordni izvoz v ZDA

23. 11. 1998 08.06

Avstrijski izvoz v ZDA je v prvem polletju presegel zgodovinski dve milijardi mark, kar je skorajda 30-odstotno zvišanje glede na enako obdobje lani. Prav strateško najpomembnejši sektorji industrije, in sicer prodaja specializiranih strojev, električnih aparatov in medicinsko-farmacevtskega blaga bodo predvidoma prispevali k nadaljnji rasti. Povečanje so zabeležili tudi v izvozu vozil ter avstrijskih vrhunskih vin v ZDA. V prvem polletju je za 4,3 odstotke porasel tudi uvoz iz ZDA v Avstrijo, ki je dosegel 2,5 milijarde mark. V omenjenem primerjalnem obdobju se je okrepila tudi investicijska dejavnost obeh držav. Ameriška podjetja so v Avstrijo investirala približno 71 milijard mark, avstrijska podjetja pa v ZDA skoraj 43 milijard mark.

Clinton pozval Pjongjang, naj spoštuje jedrski sporazum iz leta 1994

22. 11. 1998 12.22

Ameriški predsednik Bill Clinton, ki se mudi na obisku v Južni Koreji, je danes pozval Severno Korejo, naj spoštuje sporazum o jedrski varnosti, ki ga je leta 1994 podpisala z Združenimi državami.

Palestinska vlada zahteva izpustitev 150 političnih zapornikov

21. 11. 1998 10.10

Palestinska vlada je po seji v Hebronu Izraelu sinoči očitala, da je kršil del sporazuma iz Wye Plantation glede izpustitve palestinskih zapornikov. Sporazum, o katerem sta se obe strani sporazumeli 23. oktobra v ZDA, predvideva izpustitev 750 Palestincev, ki so zaprti v Izraelu iz političnih ali varnostnih razlogov, je pojasnila palestinska vlada. Nedopustno je, da se med izpuščene mešajo kriminalci, ki v izraelskih zaporih prestajajo zaporne kazni. Izrael je v petek izpustil 250 palestinskih zapornikov, od tega 150 kriminalcev in 100 političnih zapornikov. Zato je palestinska vlada sinoči zahtevala, da Izrael v skladu s sporazumom izpusti še 150 političnih zapornikov.

Starr na 12-urnem zaslišanju ponovil obtožbe proti Clintonu

20. 11. 1998 09.48

Neodvisni svetnik Kenneth Starr, ki že nekaj let skuša dokazati kršitve zakona s strani predsednika ZDA Billa Clintona, je v četrtek več kot 12 ur odgovarjal na vprašanja članov pravosodnega odbora predstavniškega doma ameriškega kongresa ter Clintonovega odvetnika.

Poziv azijskim državam po poostritvi tobačne zakonodaje

20. 11. 1998 08.57

Strokovnjaki so pozvali azijske države, naj poostrijo tobačno zakonodajo, ker veliki izdelovalci cigaret zaradi strogih omejitev v ZDA in drugod vedno bolj pritiskajo v ta del sveta. Azijske države bi morale slediti singapurskemu vzoru, kjer so dosegli najnižji delež kadilcev v državi in uvesti strog proti-tobačen nadzor.

George Michael bo za kazen delil hrano bolnikom z aidsom

20. 11. 1998 08.48

Britanski pevec George Michael bo moral za kazen, ker se je v začetku leta ''nespodobno razkazoval'' na nekem moškem stranišču v ZDA, petnajst dni razdeljevati hrano bolnikom z aidsom v Los Angelesu.

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj je optimistična

19. 11. 1998 07.58

Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) pričakuje zaradi mednarodne finančne krize v prihodnjem letu upočasnitev gospodarske rasti. V letu 2000 pa je mogoče znova pričakovati zagon rasti kojunkturnih gibanj. Nemčija npr. kljub začasnemu padcu konjunkturne krivulje z 2,7 na 2,2 odstotka napoveduje za obdobje od leta 1999 do 2000 zmanjšanje števila brezposelnih pod 4 milijone. Tudi v preostalih evropskih državah naj bi šel razvoj v to smer, saj OECD pričakuje rast bruto domačega produkta za 2,9 odstotka v tekočem letu in 2,5 v prihodnjem, pri čemer pa se bo rast v ZDA s 3,5 znižala na 1,5 odstotkov. Obrestne mere in stopnje inflacije so na rekordno nizki ravni, tudi cene surovin so rekordno nizke, kar pomeni okrepitev kupne moči potrošnikov ter notranjega povpraševanja, skupaj z okrepljenimi tečaji pa to obeta pozitiven razvoj. OECD je optimistična in meni, da bo rast v najslabšem primeru nična, poudarjajo pa nujnost stalne pripravljenosti politikov za takojšnje ukrepanje v primeru konjunkturnih nihanj na slabše, ki jih brez dvoma še ni konec.

Madžarski predstavnik v ZDA o Sloveniji kot najresnejši kandidatki za drugi krog širitve zveze NATO

18. 11. 1998 10.12

Državni podsekretar v madžarskem obrambnem ministrstvu, pristojen za obrambno politiko, Istvan Gyarmati je po današnji konferenci predstavnikov držav članic in treh kandidatk za priključitev zvezi NATO prihodnje leto v ameriškem Norfolku povedal, da Madžarsko, Poljsko in Češko zdaj čaka pomembna naloga posredovanja svojih izkušenj z vključevanjem ostalim kandidatkam; pri tem je omenil Slovenijo kot po splošnem prepričanju najresnejšo kandidatko za sprejem v drugem krogu širitve. Istvan Gyarmati, ki se je pred današnjo konferenco v Norfolku v Washingtonu včeraj pogovarjal s predstavniki ameriškega State Departmenta, je obenem poudaril, da nameravajo Madžarska, Češka in Poljska razširiti sodelovanje s Slovaško.

ZDA pripravljene za napad na Irak

18. 11. 1998 09.27

Na otoku Diego Garcia v Indijskem oceanu naj bi ostalo enajst ameriških bombnikov, ki bodo v pripravljenosti za morebiten napad na Irak. Tako bodo Združene države pripravljene na takojšen vojaški napad, če bi iraški predsednik Sadam Husein spet oviral inšpekcije Združenih narodov, je sinoči v Washingtonu povedal tiskovni predstavnik ameriškega obrambnega ministrstva.

Deset milijard dolarjev pomoči za gospodarsko krepitev azijskega gospodarstva

18. 11. 1998 09.10

Japonska in ZDA nameravata po skupni odločitvi nameniti 10 milijard dolarjev za oživitev azijskih držav, ki se utapljajo v krizi. Paket pomoči je sestavljen iz štirih programov: skladi za pospešitev bančnih reform, povečanje trgovinskega financiranja, zavarovanje in financiranje zasebnih naložb ter tehnična pomoč za prestrukturiranje finančnega in podjetniškega sektorja. Pri tem bodo pet milijard namenili predvidenim bančnim reformam, od katerih bo po poročilih Japonska dobila tri milijarde pomoči. Od petih milijard dolarjev, kolikor bo ZDA namenila financiranju podjetij in zavarovanju naložb, bodo, kot je pred srečanju predsednikov držav azijskopacifiškega gospodarskega foruma Apec v Kuala Lumpurju napovedal ameriški podpredsednik Al Gore, tri milijarde razdelili med Tajsko, Indonezijo in Korejo, dve milijardi pa bodo namenili spodbujanju drugih naložb v azijski regiji.

Sandoval odslej ameriški državljan

17. 11. 1998 17.11

Na Kubi rojeni džez trobentač Arturo Sandoval je končno dobil ameriško državljanstvo, ki so mu ga v prejšnjih letih v ZDA vztrajno odklanjali, ker je bil nekoč pripadnik Kubanske komunistične stranke, so sporočili v Miami Heraldu.

Texaco napovedal odpuščanje 1000 delavcev

17. 11. 1998 07.55

Ameriški naftni gigant Texaco, eden od petih vodilnih v ZDA, namerava odpustiti približno tisoč delavcev po vsem svetu oziroma 12 odstotkov skupne delovne sile ter tako letno zmanjšati stroške za 200 milijonov dolarjev. Vodstvo družbe pričakuje, da bo reorganizacija končana do konca prvega tromesečja prihodnjega leta. Tako se tudi Texaco pridružuje daljšajočemu se seznamu naftnih družb, ki so se odločile zmanjšati stroške poslovanja z odpuščanjem presežne delovne sile.

Med nordijskimi smučarji prvi na vrsti Cuznar

16. 11. 1998 15.55

Nordijski kombinatorec Igor Cuznar bo prvi slovenski nordijski smučar, ki bo v sezoni 1998/99 nastopil v svetovnem pokalu. V Rovaniemiju na Finskem ga konec tega tedna in prihodnji torek čakata 15 kilometrska tekma in šprint. ''Presrečen bi bil z uvrstitvijo med prvih 30. Če ne, tudi nič hudega,'' pred prvo tekmo meni 19-letni Kranjčan, ki si je nastope v pokalu A zagotovil z 10. mestom na lanskem mladinskem svetovnem prvenstvu v St. Moritzu.

Irak razpravlja z ZN in ne z ZDA

16. 11. 1998 11.10

Iraški podpredsednik Taha Jassin Ramadan je ponoči v pogovoru za katarsko televizijsko postajo al-Jazira izjavil, da njegova država ''razpravlja z Združenimi narodi in ne z Združenimi državami Amerike'' ter dodal, da Bagdad ''ne zaupa ameriškim nameram''.

Upočasnjena zunanjetrgovinska rast EU

16. 11. 1998 10.56

Po podatkih Eurostata je imela Evropska unija julija letos 7,8 milijarde ekujev zunanjetrgovinskega presežka. V prvih sedmih mesecih leta je presežek skupaj znašal 8,6 milijarde, medtem ko je bil ta v enakem obdobju lani 26 milijard.

Albrightova predčasno zapušča srečanje foruma APEC

15. 11. 1998 10.05

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright bo zaradi krize med Irakom in Združenimi narodi predvidoma že danes odpotovala iz malezijske prestolnice Kuala Lumpur, kjer se udeležuje srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za sodelovanje (APEC). Albrightova tako ne bo obiskala Tajske in Indonezije, kot je bilo predvideno, se je izvedelo danes iz ameriških virov v Kuala Lumpurju.

Najnižja brezposelnost v Republiki Irski v zadnjih 14 letih

15. 11. 1998 09.48

Število ljudi, ki so na Irskem brez dela, je po najnovejših podatkih tamkajšnjega statističnega urada najnižje v zadnjih 14 letih. V državi s približno 3,6 milijona prebivalcev je bilo oktobra letos brez zaposlitve 212.459 ljudi, kar je najmanj po letu 1984. V enem letu, od oktobra lani, se je število brezposelnih zmanjšalo za 31.500, kar je tudi rekord. Stopnja brezposelnosti je bila letošnjega oktobra 8,7-odstotna, oktobra leta 1994 pa 13,2-odstotna. Irsko gospodarstvo je v 90. letih raslo močneje kot druga gospodarstva Zahodne Evrope, predvsem zaradi precejšnjih vlaganj ZDA ter Evropske unije na področjih računalniške elektronike, finančnih storitev in farmacije. Bruto domači proizvod naj bi bil letos glede na lansko leto večji za približno devet odstotkov, prihodnje leto pa naj bi se njegova rast povzpela prek 11 odstotkov.

Ministrska konferenca Azijsko-pacifiškega gospodarskega foruma

14. 11. 1998 12.05

V malezijskem glavnem mestu Kuala Lumpurju se je danes začela ministrska konference Azijsko-pacifiškega gospodarskega foruma (Apec). Ministri za zunanje zadeve in trgovino iz 18 držav članic naj bi poskušali še pred vrhunskim srečanjem predsednikov vlad, ki bo v torek in sredo, razrešiti spor med ZDA in Japonsko glede nadaljnje liberalizacije trgovanja. Jedro spora je predvsem to, da bi morala Japonska odpreti trg za ribiške in gozdarske izdelke.

Manjša gospodarska rast na svetovnih trgih

14. 11. 1998 11.53

V primerjavi z letom 1997 se je gospodarska rast v svetu prepolovila. Jesenske napovedi mednarodnih ustanov o rasti svetovnega gospodarstva v letošnjem in prihodnjem letu so za približno odstotno točko nižje od spomladanskih. Letos naj bi tako svetovna gospodarska rast po napovedih modela Link in Mednarodnega denarnega sklada (MDS) dosegla okoli dva odstotka, v letu 1999 pa 2,5 odstotka. Glavni vzrok za zniževanje ocen gospodarske rasti je pojav svetovne finančne krize, ki jo spremlja tudi gospodarska recesija, so objavili v oktobrski številki Ekonomskega ogledala, glasila urada za makroekonomske analize in razvoj.

Vojaška vaja CAE 98 v Sloveniji

14. 11. 1998 11.47

Na območju štirinajstih občin na Dolenjskem, Kozjanskem in v Posavju se bo začela vojaška vaja Cooperative Adventure Exchange 98 (CAE 98), ki bo potekala do 2. decembra. Vaja se bo uradno začela 20. novembra, Slovenija pa bo enote zveze NATO in držav članic Partnerstva za mir, ki se bodo urili na taktični vaji, gostila že od 14. novembra. Gre za eno večjih vaj zveze NATO, ki bo prvič v zgodovini potekala izven območja držav članic NATO. V taktični vaji bo sodelovalo več kot 5500 oseb, od teh je več kot 4000 pripadnikov zveze NATO, 280 pripadnikov Partnerstva za mir in približno 1210 pripadnikov Slovenske vojske. Na vaji bodo sodelovale enote iz osmih držav zveze NATO: Belgije, Danske, Nemčije, Italije, Luksemburga, Nizozemske, Velike Britanije in ZDA ter desetih držav Partnerstva za mir: Avstrije, Češke, Madžarske, Latvije, Moldavije, Poljske, Romunije, Makedonije, Finske in Slovenije. Namen same vaje je promoviranje ciljev in aktivnosti Partnerstva za mir ter urjenje poveljstev in enot na podlagi načel organiziranja in uporabe večnacionalne brigade v izvajanju mirovne operacije. Izvedba vaje podpira doseganje ciljev povezljivosti posameznih članic Partnerstva za mir z zvezo NATO. Koncept vaje predvideva eskalacijo konflikta med namišljenima državama, ki pripelje do vojne, sledi prekinitev ognja, podpis mirovnega sporazuma ter pričetek mirovne operacije, ki jo pod okriljem OZN izvede NATO.

Odbojkarji začeli SP na Japonskem

13. 11. 1998 15.56

Na Japonskem se je v petek začelo novo svetovno prvenstvo v odbojki, tokrat za moške. V prvem krogu so favorizirana moštva brez večjih težav zmagala. Italija je premagala Kanado, ZR Jugoslavija Avstralijo in Rusija Turčijo, vse tekme so se končale s 3:0. Nizozemska je s 3:1 premagala Češko, Kuba s 3:0 Poljsko, ZDA pa z enakim izidom Tajsko.

Spor med ZDA in Japonsko pred srečanjem držav članic Apec

13. 11. 1998 14.53

Neposredno pred vrhunskim srečanjem Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (Apec) v Kuala Lumpurju se je spor med Združenimi državami in Japonsko glede trgovinske liberalizacije še bolj poostril. Visoki predstavniki 18 držav članic Apeca so med dvodnevnimi pogovori skušali zaman izdelati kompromisni predlog za sporni področji ribolova in gozdarstva.

EU: Indija naj bi podpisala CTBT

13. 11. 1998 13.04

Indija naj bi po mnenju Evropske unije podpisala Sporazum o prepovedi jedrskih poskusov (CTBT).

Japonski premier v Moskvi; Moskva v prizadevanjih za znebitev zalog kemičnega orožja

12. 11. 1998 09.24

Japonski premier Keizo Obuči, ki je včeraj prispel na tridnevni uradni obisk v Rusijo, se bo danes v Kremlju srečal z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom. Pogovarjala se bosta predvsem o nerešenem vprašanju Kurilskih otokov, ki jih je v začetku druge svetovne vojne zavzela takratna Rdeča armada. Obuči se bo v petek srečal tudi z ruskim premierom Jevgenijem Primakovom. Gre za prvi obisk kakega japonskega premiera v Rusiji v zadnjih 25 letih.

VS razpravljal o Iraku

12. 11. 1998 08.24

Po trditvah diplomatskih virov naj bi ZDA obvestile generalnega sekretarja OZN Kofija Annana, da umikajo osebje iz Iraka in sosednjih držav, nato pa so se tudi Združeni narodi odločili, da umaknejo vse mednarodno osebje.