Zdravstvo

Junija najnižja medletna inflacija v zadnjih treh letih
28. 06. 2024 11.51
Medletna inflacija je junija znašala 1,5 odstotka, medtem ko je bila ta v enakem mesecu lanskega leta 6,9-odstotna. To je najnižja rast cen po juniju 2021, ko je bila letna stopnja inflacije 1,4-odstotna, je objavil statistični urad.

'Naredimo konec prilagajanju zgodovine trenutnim političnim interesom'
24. 06. 2024 16.37
Slovenija bo v torek ob 33. obletnici osamosvojitve praznovala dan državnosti, že danes pa so po državi potekale številne slovesnosti. Časi pred osamosvojitvijo niso bili lahki, a smo znali videti svetlo prihodnost, je na proslavi ob dnevu državnosti poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Zdaj so na obzorju temni oblaki, nanje moramo biti pripravljeni, a prebrodimo jih lahko le skupaj. Zato moramo vsak dan dokazovati, da smo skupnost, je pozvala.

Glas ljudstva s protestom za zamejitev javnega in zasebnega zdravstva
21. 06. 2024 21.36
V civilni iniciativi Glas ljudstva so v Ljubljani izvedli javno protestno akcijo Stop dvoživkam! v sklopu kampanje Ustavimo rušenje javnega zdravstva. Z njo so želeli vlado in javnost opozoriti na zasebne interese, ki da spodjedajo javni zdravstveni sistem in pozvati k pripravi osnutka zakona o zdravstveni dejavnosti.

V zagrebški bolnišnici po okužbi z legionelo umrli trije pacienti
18. 06. 2024 16.09
V zagrebškem kliničnem centru KBC so po okužbi z legionelo umrli trije bolniki. Skupaj naj bi bilo okuženih šest ljudi, vsi pa imajo pridružene bolezni in slab imunski sistem.

Kdo se boji mavrične zastave in sklenjenih rok istospolnih oseb?
16. 06. 2024 11.01
"Zakaj se lahko moja starša v javnosti držita za roke in se poljubita, pa ob tem ne trzne nihče? Zakaj je drugače, če bi to jaz počela s partnerko?" ogledalo nasprotnikom nastavi predsednica društva Parada ponosa Simona Muršec. Nepoštenosti LGBTIQ+ osebam niso nekaj tujega, njihov boj za enakopravnost tudi v Sloveniji še ni zaključen. Poleg sistemskih težav so tu še vedno negativne reakcije iz okolice. "Vendar pa mavrična zastava ali pa istospolni osebi, ki se držita za roke, resnično ne škodujeta nikomur," poudarja Murščeva. Zakaj torej nasilje, ki zadnja leta spremlja tudi slovenske parade ponosa?

Pred odhodom v tujino si pravočasno uredite zdravstveno zavarovanje
13. 06. 2024 13.08
Za ZZZS pred poletnimi dopusti, ki jih bodo mnogi Slovenci preživeli v tujini, zavarovancem svetujejo, naj si pravočasno uredijo zdravstveno zavarovanje in pridobijo evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. S tem se lahko izognejo plačilu praviloma visokih stroškov za zdravstvene storitve, ki jih bodo morda potrebovali v tujini.

Množičen pretep v italijanskem parlamentu, poslanec v bolnišnici
13. 06. 2024 08.13
V sredo je v italijanski poslanski zbornici prišlo do burne debate in celo do fizičnega obračuna, po katerem so enega od predstavnikov opozicije s seje odpeljali na invalidskem vozičku. Poslanci so se sprli zaradi predloga zakona o krepitvi avtonomij dežel, ki ga je predlagala desna vlada premierke Giorgie Meloni. Opozicija meni, da bi zakon le še povečal razlike med bogatejšim severom in revnejšim jugom Italije.

Vlada in Fides po 148 dneh stavke še vedno ne najdeta skupnega jezika
10. 06. 2024 18.30
148 dni oziroma skoraj pet mesecev zdravniške stavke je že za nami, vlada in sindikat Fides pa še vedno nista našla skupnega jezika. V javnost prihaja vse več javnih pisem zdravnikov oziroma klicev na pomoč, kot jim sami pravijo. Zadnjega je podpisalo več kot 1100 zdravnic in zdravnikov. V njem opozarjajo, da se razmere v slovenskem zdravstvu kljub drugačnim obljubam pred volitvami vsak dan slabšajo in da se erozija zaupanja med vlado in zdravništvom ne sme nadaljevati. Vladi dajejo ultimat, da ponovno vzpostavi integriteto zdravstvenega sistema.

'Dokler ne uredimo odpadkov obstoječe elektrarne, ne moremo govoriti o novem bloku'
06. 06. 2024 13.23
Vladna ekipa se je mudila na obisku v Posavju. Premier Robert Golob je pojasnil, da se je vlada odločila, da sejo opravi v Krškem. "V okviru obiska so ministri obiskali različne lokacije v skladu s svojimi pristojnostmi, sam pa sem obisk posvetil jedrski energiji," je pojasnil. Poudaril je, da je ponosen, da so položili temeljni kamen za gradnjo odlagališča radioaktivnih odpadkov in dodal, da dokler ne bo poskrbljeno za odpadke trenutne elektrarne, ne moremo govoriti o izgradnji novega bloka.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?
06. 06. 2024 06.00
705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

V novogoriški bolnišnici vse večja kadrovska stiska, kaj pravi ministrica?
04. 06. 2024 19.41
Novogoriško bolnišnico, kjer je pet kirurgov pred dvema tednoma hkrati dalo odpoved, je obiskala ministrica za zdravje. Direktor bolnišnice namreč še vedno upa, da se bo s katerim od odhajajočih kirurgov vendarle dogovoril za nadaljnje sodelovanje, hkrati pa ne izključuje tudi kakšne nove odpovedi, če bo vlada strogo ločila zasebno in javno zdravstvo.

Med vodilnimi pri vstavitvah aortnih zaklopk brez odpiranja prsnega koša
04. 06. 2024 13.51
Slovenija je po številu vstavitev aortnih zaklopk brez odpiranja prsnega koša druga v EU na milijon prebivalcev, kar kaže na odlično oskrbo bolnikov, so izpostavili predstavniki UKC Ljubljana. Lani so opravili 320 posegov, letos je načrtovanih 380. Bolnik na ta poseg v UKC Ljubljana čaka največ 30 dni, so še navedli. Sporočili so tudi, da so sodelovali v prebojni primerjalni študiji o aortnih zaklopkah, objavljeni v strokovni reviji Lancet.

Dodatna medicinska sestra: kaj v praksi pomeni takšna razširitev tima?
03. 06. 2024 19.28
Razbremenitev, večja dostopnost do osebnega zdravnika, višja kakovost zdravniške obravnave in boljše timsko delo. 26 ambulant družinske medicine bo julija okrepljenih z diplomirano medicinsko sestro za polni delovni čas. Največ, kar štiri, v zdravstvenem domu Nazarje. V ta namen bo vseh 26 ambulant, ki so oddale pravilno izpolnjene vloge, prejelo dodatni denar, hkrati pa bodo morale sprejeti od sto do dvesto novih pacientov. Kaj v praksi pomeni taka razširitev tima in predvsem zakaj zaradi nje največ pridobi pacient?

V 26 družinskih ambulant prihaja dodatna diplomirana medicinska sestra
02. 06. 2024 14.51
Ministrstvo za zdravje je na poziv ambulantam družinske medicine za vključitev dodatne diplomirane medicinske sestre prejelo 26 popolnih vlog. Vseh 26 ambulant bo tako prejelo dodaten denar, s katerim bodo lahko od julija v ekipo ambulante vključili dodatno medicinsko sestro, hkrati pa bodo morali opredeliti dodatne paciente.

Nagrajevanje zaposlenih v zdravstvu tudi s plačilom 'super nadur'
31. 05. 2024 17.43
Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je predstavila izhodišča za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti. Ta bo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. Ob tem izhodišča predvidevajo nagrajevanje dodatnega dela zaposlenih v javnih zdravstvenih ustanovah, tudi s plačilom t. i. super nadur. Kako bodo plačane, še niso dorekli, zagotovo pa bodo bolje od običajnih nadur.

Opozicija kritična, Golob: Slovenija je evropski šampion po gospodarski rasti
31. 05. 2024 13.45
Predsednik vlade Robert Golob se je na opozicijski predlog priporočil ob 2. obletnici delovanja vlade na seji DZ odzval z besedami, da je Slovenija šampion v Evropi po gospodarski rasti in po nizki brezposelnosti. Te uspehe vlada po njegovih besedah beleži kljub posledicam ruske agresije na Ukrajino, inflacije in poplav. Prvak SDS Janez Janša pa je medtem vladi znova očital, da je kljub dobremu izhodišču uspela uresničiti le slabih 14 odstotkov svojih obljub. Roke je zamudila tudi pri reformah, ki si jih je sama zadala, je dodal.

Do 2026 skoraj 10 milijonov evrov za spodbujanje zaposlovanja v socialnem varstvu
31. 05. 2024 13.44
Predlog interventnega Zakona o ukrepih za boljše kadrovske in delovne pogoje pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, ki ga je vlada pripravila za obravnavo v DZ, je nujen korak na poti izboljševanja razmer na obravnavanem področju, meni minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Po njegovih navedbah bo olajšal delo.

Golob: Rezultati bodo prinesli še en mandat
30. 05. 2024 08.49
Vlada Roberta Goloba bo 1. junija zabeležila drugo leto na čelu države. Ob tem je Golob izpostavil rekordne dobičke v gospodarstvu, obenem pa so se rekordno dvignile tako zagotovljene pokojnine kot tudi minimalna plača. Zagotovil je, da vlada nadaljuje pripravo strukturnih reform; sprejela je izhodišča za davčno, prav tako je sprejela izhodišča za spremembo Zakona o zdravstveni dejavnosti. Prepričan je, da bodo rezultati prinesli še en mandat. Zagotovil je, da bodo vse obljube volivcem izpolnili v dveh mandatih. Kot meni, so na 'odlični poti', da jim to uspe.

Janša: Koalicija v dveh letih uresničila slabih 14 odstotkov napovedanega
30. 05. 2024 14.46
Koalicija je v prvi polovici mandata po vsebini uresničila slabih 14 odstotkov tega, kar si je sama zadala, je na odboru DZ ugotavljal prvak SDS Janez Janša. Kritike na vlado je usmeril tako na področju zdravstva, obvladovanja migracij kot na plačni sistem v javnem sektorju. Poslanec NSi Jožef Horvat je dve leti vlade Roberta Goloba danes pospremil z besedami, da smo spremljali dve leti počasnega učenja. Gledamo že četrto ponovitev vlad novih obrazov, rezultati pa so podobno neučinkoviti kot v prejšnjih predstavah, je dodal.

Konec zasebnih zdravstvenih praks v prostorih in z opremo javnih zavodov?
29. 05. 2024 15.11
Na odboru DZ za zdravstvo na zahtevo NSi razpravljajo o izhodiščih za pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bodo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. V NSi očitajo, da bo novela še podaljšala čakalne vrste, državni sekretar na ministrstvu za zdravje Marjan Pintar pa je poudaril, da so izhodišča še v usklajevanju.

'Obdavčitev najpremožnejših bi pomagala pri zmanjšanju neenakosti'
27. 05. 2024 18.20
Stranki SD in Vesna podpirata vseevropsko pobudo "Tax The Rich". Ki opredeljuje, obdavčitev najpremožnejših, po mnenju strank bi s pobudo lahko omogočili pravičnejšo obdavčitev in zmanjšali neenakosti.

Ob dnevu urgentne medicine: 'Sistem je pod velikim pritiskom, ukrepanje je nujno'
27. 05. 2024 15.18
Tudi Slovenija ni imuna na posledice podnebnih sprememb, saj je vedno več naravnih nesreč in posledično njihovih vplivov na zdravje ljudi. Tudi zato so v UKC Maribor ob dnevu urgentne medicine pozvali k nujni ureditvi področja nujne medicinske pomoči v državi, pa tudi k zavzetju ničelne tolerance do nasilja nad zdravstvenim osebjem.

Ločitev javnega in zasebnega: zakon kmalu nared, Brecelj ima pripombe
23. 05. 2024 20.07
Natanko 130 dni od začetka zdravniške stavke se premika tudi pri vladnih načrtih v zdravstvu. Zakon, ki bo po besedah premierja Goloba ostro razmejil javno in zasebno zdravstvo, bo predvidoma pripravljen v tednu ali dveh, napoveduje podpredsednik vlade Matej Arčon. Izhodišča sprememb, do katerih je bilo zdravništvo v prvih odzivih izrazito kritično, je pod lupo vzel tudi premierjev strateški svet za zdravstvo, ki ga vodi vplivni kirurg Erik Brecelj. Kaj so sklenili?

Varnost in obramba prednostni področji srednjeročnega ukrepanja EU
23. 05. 2024 16.37
Po mnenju Evropejcev bi morali biti varnost in obramba prednostni področji srednjeročnega ukrepanja EU, kažejo podatki raziskave Eurobarometer. Za Slovence sta medtem zdravstvo in migracije pomembnejši temi. Da je trenutno vojna v Ukrajini najpomembnejši izziv EU, pa meni tako večina vprašanih v Sloveniji kot na ravni unije. Več kot dve tretjini državljanov povezave pa se strinjata, da je EU kraj stabilnosti v nemirnem svetu.

Kdo bo vodil Evropsko komisijo? Soočenje petih kandidatov
23. 05. 2024 14.57
V Evropskem parlamentu v Bruslju je potekalo soočenje petih vodilnih kandidatov in kandidatk za predsednika oz. predsednico naslednje Evropske komisije.

Je medicinska fakulteta brez kliničnega centra sploh smiselna?
22. 05. 2024 11.18
Robert Golob je v Kopru z rektorico Univerze na Primorskem Klavdijo Kutnar podpisal Pismo o nameri za razvoj in izvajanje enovitega magistrskega študijskega programa Medicina na Univerzi na Primorskem. Pismo sta podpisala ob prisotnosti ministrice za zdravje dr. Valentine Prevolnik Rupel in ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije dr. Igorja Papiča. Zdravniške organizacije so po premierjevi napovedi odprtja tretje medicinske fakultete v izjavi za medije izpostavile, da je za delovanje medicinskih fakultet treba zagotoviti visoko kakovost učiteljev in kliničnih oddelkov za učenje. Ob tem so opozorile, da obstoječi fakulteti nista dobili zahtevanih dodatnih prostorov za svojo širitev.

Gorenjski župani za obnovo jeseniške železniške infrastrukture
22. 05. 2024 13.39
Predsednik Sveta gorenjske regije in kranjski župan Matjaž Rakovec je v torek na vlado, državni zbor in državni svet poslal dopis, v katerem poudarja, da gorenjski župani močno podpirajo načrtovano investicijo v železniško infrastrukturo na Jesenicah, pa tudi posodabljanje in nadgradnjo železniške infrastrukture v celotni regiji.

Zdravniške organizacije za izenačitev plačila za delo med javnimi in zasebnimi izvajalci
22. 05. 2024 10.59
V zdravniškem društvu, zbornici in združenju zasebnih zdravnikov pozdravljajo načrtovano noveliranje zakona o zdravstveni dejavnosti. A menijo, da je konec dvojne prakse zdravnikov le obrobni del, bolj pomembna za ohranitev javnega zdravstva sta ustrezno plačilo zdravstvenih storitev in izenačitev plačila za delo med javnimi in zasebnimi izvajalci.

Dimiceva: Denar naj sledi pacientu. Novakova: Dvojne prakse je treba prekiniti
22. 05. 2024 06.00
V Novi Sloveniji Golobovi vladi očitajo, da s pripravo novele zakona o zdravstveni dejavnosti izvaja ideološko čistko, ustvarja nove razredne sovražnike, vse skupaj pa vodi v kolaps javnega zdravstva. Novela predvideva dokončno razdelitev javnega in zasebnega zdravstva, zaposleni v javnem zavodu pa bi lahko z dovoljenjem direktorja delali le pri drugem, prav tako javnem zavodu. NSi zaradi izhodišč novele, ki jih obsojajo, zahteva sklic nujne seje odbora za zdravstvo.

NSi: Golobova vlada še naprej ustvarja nove razredne sovražnike
21. 05. 2024 14.00
V NSi v luči predlaganih izhodišč novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki po njihovem mnenju prinašajo kolaps in privatizacijo javnega zdravstva, zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za zdravstvo. Vlada naj predstavi izhodišča, analizo vpliva predlaganih sprememb in pripravi zakonodajne rešitve, ki bodo v središče postavile paciente, pozivajo.