Zemin

Zemin bi bil Mao
01. 07. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je v govoru ob 80. obletnici ustanovitve Komunistične partije Kitajske primerjal z nekdanjima kitajskima voditeljema Mao Zedongom in Deng Xiaopingom ter obenem obljubil, da bo zgradil močno in moderno komunistično stranko. V govoru je še izpostavil svoj projekt "demokratične diktature", v kateri bo upošteval potrebe moderne družbe in se soočil z gospodarskimi reformami kapitalističnega tipa.

Šanghajska organizacija proti ZDA
15. 06. 2001 00.00
Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.

Val usmrtitev na Kitajskem
23. 05. 2001 00.00
V zadnjem valu usmrtitev, ki so jih kitajske oblasti v minulih šestih tednih izvedle v sklopu kampanje za zajezitev kriminala z imenom "Udari močno", je bilo usmrčenih najmanj tisoč ljudi, so danes v Pekingu sporočili diplomatski viri, medtem pa kitajski tisk še naprej objavlja sezname likvidacij obsojencev.

Zemin o prijateljskih odnosih z ZDA
09. 05. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal obisk na svetovnem gospodarskem forumu v Hongkongu. Srečanje s tajskim premierom je označil kot zanimivo, enourni pogovor z nekdanjim ameriškim predsednikom Billom Clintonom pa kot prijateljski. Njuno srečanje so pozitivno sprejeli tudi kitajski mediji. Sicer pa je hongkonški forum potekal v znamenju protestov na Kitajskem prepovedane sekte Falun Gong. Številnim pristašem "zle sekte", kot jo imenuje kitajska vlada, niso dovolili v Hongkong.

Sovražniki sedme sile
30. 04. 2001 00.00
Mafija, paravojaške enote in teroristične skupine so postali najnovejši nasprotniki sedme sile, kaže danes objavljeno poročilo Novinarjev brez meja (RSF) in Mednarodnega združenja novinarjev (IFJ). Poročilo, ki so ga objavili pred bližnjim dnevom svobode tiska, 3. maja, med drugim vsebuje seznam 30 največjih sovražnikov pravice do svobode izražanja, na njem pa so se letos predsednikom držav pridružili tudi vodje kolumbijskih gverilcev in baskovske separatistične organizacije ETA.

Kitajska ne popušča
21. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je po občutljivih pogovorih o ameriškem vohunskem letalu, ki so potekali v minulih dneh, izjavil, da ne bo dovoljeval kršitev kitajske državne suverenosti. Jiang je v komentarju, ki so ga danes prenašali vsi državni mediji, še dodatno poudaril nepopustljivo stališče Kitajske po trčenju ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem. Jiang je od ameriške strani znova zahteval, naj opusti prelete ameriških vohunskih letal nad kitajskim priobalnim pasom.

Pohvala kubanskemu "herojstvu"
13. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je začel uradni obisk na Kubi. V pozdravnem govoru je izrazil podporo "edinemu komunističnemu prijatelju" Kitajske in še posebej boju Kube z ZDA, ki traja že desetletja.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00

Peking zahteva opravičilo
05. 04. 2001 00.00
Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Kitajska dovolila ZDA dostop
03. 04. 2001 00.00
Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Resen spor med Kitajsko in ZDA
03. 04. 2001 00.00
Še vedno odmeva nedeljsko trčenje ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, ki je povzročilo resen spor med državama. Kitajski predsednik Zemin je po dveh dneh molka zahteval, da Združene države prevzamejo polno odgovornost za nesrečo.

Rusija in Kitajska proti protiraketnemu ščitu
20. 02. 2001 00.00
Ruski predsednik Vladimir Putin je v pogovoru z generalnim sekretarjem zveze NATO Georgeom Robertsonom znova izrazil nasprotovanje Moskve širitvi Severnoatlantskega zavezništva na Vzhod, predlagal pa je tudi oblikovanje evropskega sistema protiraketne obrambe, ki bi bil nekakšna konkurenca ameriškemu protiraketnemu ščitu. Robertson pa je dejal, da mora biti prednostna naloga zveze NATO in Rusije izgradnja odnosa, ki bo temeljilo na zaupanju in odprtosti in bo odporno na krize. Putin je poudaril, da širitve zveze NATO proti ruskim mejam ni mogoče videti drugače kot grožnjo Rusiji. Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov pa je po srečanju z Robertsonom širitev zveze NATO celo primerjal s Hitlerjevo priključitvijo Avstrije Nemčiji leta 1938.

Podpis memoranduma v Pekingu
20. 11. 2000 00.00
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson in namestnik kitajskega zunanjega ministra Wan Guanyan sta v Pekingu podpisala memorandum o razumevanju človekovih pravic. Dokument, ki javnosti ni dostopen, navaja projekte in področja, na katerih bodo ZN in Kitajska sodelovali v naslednjih treh letih, so povedali po podpisu memoranduma.

Vrh Azijsko-pacifiškega foruma
15. 11. 2000 00.00
V brunejsko prestolnico, kjer se bo danes začel dvodnevni vrh predsednikov držav in vlad Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC), so sinoči pripotovali ameriški, ruski in kitajski predsednik Bill Clinton, Vladimir Putin in Jiang Zemin.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži
14. 11. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Zemin čestital Koštunici
07. 10. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes čestital Vojislavu Koštunici kot novemu jugoslovanskemu predsedniku. Jiang je Koštunici zaželel miren prevzem novega položaja, uresničitev prizadevanj za stabilnost in napredek ZRJ.

Člani VS podprli reforme
08. 09. 2000 00.00
Voditelji držav članic Varnostnega sveta Združenih narodov so na seji med vrhom tisočletja v New Yorku sprejeli izjavo v kateri so izrazili potrebo po utrditvi osrednje vloge ZN v mirovnih operacijah in se strinjali, da so glede izvajanja teh potrebne korenite reforme. Delovno gradivo za voditelje 15 držav je bilo poročilo skupine strokovnjakov, ki so po naročilu generalnega sekretarja ZN Kofija Annana izpostavili pomanjkljivosti in predlagali izboljšave glede mirovnih operacij.

Zavrnjen izpust domnevnega vohuna
02. 09. 2000 00.00
Prizivno sodišče v Denverju je takoj po prejemu pritožbe tožilstva na odločitev sodnika Jamesa Parkerja v Albuquerqueju o izpustitvi iz pripora po plačilu varščine za jedrskega znanstvenika po rodu s tajvana Wen Ho Leeja, to odločitev zavrnilo in ukazalo, da mora Lee ostati v zaporu.

Bo razglasitev palestinske države prestavljena?
14. 08. 2000 00.00
Palestinci bi lahko razglasitev neodvisne države prestavili na november, je danes izjavil predstavnik izvršnega odbora Palestinske osvobodilne organizacije (PLO) Zakaria al-Agha. Kot je pojasnil, je razglasitev sicer napovedana za 13. september, prestavili pa bi jo lahko predvidoma na 15. november, vendar mora odločitev o tem sprejeti osrednji svet PLO. Palestinski parlament v eksilu je namreč 15. novembra leta 1988 v Alžiru simbolično razglasil neodvisno palestinsko državo.

Putin in Jiang proti protiraketnemu ščitu
18. 07. 2000 12.34
Ruski predsednik Vladimir Putin in kitajski predsednik Jiang Zemin sta danes v Pekingu podpisala deklaracijo proti ameriškemu protiraketnemu ščitu (NMD). Bistvo načrtovane vzpostavitve ameriškega protiraketnega ščita je v ''stremljenju po enostranski nadvladi na vojaškem področju,'' je po poročanju ruske tiskovne agencije Interfax zapisano v deklaraciji. Oba predsednika sta mednarodno skupnost obenem pozvala, naj ukrepajo proti NMD.

Jiang in Mbeki o sodelovanju
25. 04. 2000 21.36
Južnoafriški predsednik Thabo Mbeki in kitajski predsednik Jiang Zemin sta danes potrdila sodelovanje za vzpostavitev novega svetovnega reda, v katerem ne bo nobena država ali narod prevladoval nad drugimi.

Zemin iz Grčije v JAR
24. 04. 2000 21.29
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal uradni obisk v Grčiji in odpotoval v Južnoafriško republiko. Namen štiridnevnega obiska v Južnoafriški republiki je okrepiti politično in gospodarsko sodelovanje med državama. Gre za prvi obisk kakega kitajskega predsednika v JAR. JAR je zadnja postaja Jiangove turneje, med katero je obiskal še Izrael, Turčijo, Egipt in Grčijo.

Kitajski predsednik v Turčiji
19. 04. 2000 21.54
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes začel tridnevni uradni obisk v Tučiji. Dopoldne se je srečal s turškim kolegom Sulejmanom Demirelom, ki je poudaril pomembnost odnosov med Kitajsko in Turčijo. Kitajski predsednik pa je ocenil, da bi se morala v novem stoletju odpreti nova področja sodelovanja med državama.

Palestinci prosili Kitajsko za pomoč
15. 04. 2000 18.48
Palestinski predsednik Jaser Arafat je danes zaprosil kitajskega predsednika Jianga Zemina, ki se mudi na obisku v Palestini, da imenuje stalnega odposlanca, ki bo pomagal pri pogajanjih o mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu. Kitajski odposlanec naj bi imel podobno vlogo kot stalni odposlanec Združenih narodov Terje Larsen in odposlanec Evropske unije Miguel Moratinos.

Odmevi na volitve v Rusiji
27. 03. 2000 21.36
Združene države Amerike so v prvih komentarjih ob izvolitvi Vladimirja Putina podvomile, da bo spodbujal demokratične spremembe v državi. Predsedujoča Evropski uniji Portugalska je sporočila željo po strateškem partnerstvu z Rusijo in nadaljevanju ruske modernizacije.

Tajvan za srečanje s Kitajsko
21. 03. 2000 08.39
Novoizvoljeni tajvanski predsednik Chen Shui Bian je včeraj pozval Peking k vrhunskemu srečanju in izrazil pripravljenost za pogovor o ''enotni Kitajski'' ob upoštevanju načela enakopravnosti. Peking zastopa stališče, da je Kitajska ena država z dvema sistemoma, Tajvan pa obravnava kot eno od kitajskih provinc. Chen je v soboto zmagal na predsedniških volitvah in premagal kandidata stranke Kuomantang, ki je bila na oblasti zadnjih 50 let. Najnovejša izjava pomeni omilitev stališča o neodvisnosti Tajvana.

Tajvanska vojska v pripravljenosti
16. 03. 2000 10.51
Dva dni pred sobotnimi predsedniškimi volitvami na Tajvanu in dan po ostrih grožnjah Pekinga je danes tajvanska vojska v stanju okrepljene pripravljenosti. Tajvanski obrambni minister Tang Fei je pojasnil, da so pripravljenost vojske povišali po sredinih izjavah Pekinga, poudaril pa, da ne gre za fazo priprav na spopade.

Kriza v odnosih med Kitajsko in Tajvanom
07. 03. 2000 09.24
Včeraj so kitajske oblasti zopet pričele s grožnjami Tajvanu, kjer se pripravljajo na predsedniške volitve. Združene države Amerike so besedno vojno označile kot >>nepomembni nastop<< pred svetovno javnostjo.

Solana ob Tuđmanovi smrti
11. 12. 1999 16.52
Skupni zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Javier Solana je danes ob robu vrhunskega zasedanja v Helsinkih ob smrti hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, ki ga je opisal kot pomembno osebnost tako za Hrvaško kot za Balkan, izrazil upanje, da bo po bližnjih volitvah država ostala na poti demokratizacije.

Preko gospodarskih tudi politične spremembe
05. 11. 1999 12.56
Nemški kancler Gerhard Schroeder je ob koncu tridnevnega obiska na Kitajskem danes dejal, da je potrebno v dialogu s Kitajsko opozoriti na pomanjkljivosti v delovanju pravne države, hkrati pa dati priznanje napredku. Schroeder pričakuje, da bo s pomočjo tržnogospodarskih reform na Kitajskem dolgoročno prišlo tudi do političnih sprememb.