a eu

Vračilo neustavnih covidnih glob: 'Država bo na nek način popravila krivice'

19. 09. 2023 06.53

DZ je obravnaval predlog zakona o povračilu glob zaradi covidnih odlokov. Ker je o zakonu že potekala splošna razprava, ni bilo predstavitve stališč poslanskih skupin. So pa poglede soočili v okviru razprave o dopolnilu SDS. Medtem ko so v koaliciji poudarjali, da gre za popravo krivic, v SDS menijo, da se bodo z zakonom povzročile nove.

'Priti do psihoterapije na napotnico je podobno zadetku na loteriji'

18. 09. 2023 10.02

Strokovnjaki s področja duševnega zdravja se strinjajo, da jih je premalo. Nizko število strokovnjakov pa vodi v absurdno dolge čakalne vrste. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana. Na dostopnost pomoči vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. Opaziti pa je tudi neverjeten porast medikalizacije – medtem ko je bilo leta 2006 predpisanih nekaj več kot 348.000 antidepresivov, jih je bilo leta 2022 več kot 651.000.

Ameriški kongresnik pisal Plenkoviću: Hrvaški očita korupcijo in prorusko delovanje

17. 09. 2023 18.38

Hrvaški premier Andrej Plenković je prejel pismo ameriškega kongresnika Douga Lamborna, v katerem mu ta očita korupcijo in povezave z Rusijo. Kongresnik je pismo naslovil tudi na državnega sekretarja ZDA Anthonyja Blinkna. Kot je zapisal, od Plenkovića pričakuje odgovor.

Bi obvestilo o spornih breskvah res zgolj vznemirilo potrošnike?

15. 09. 2023 14.23

Bi morala uprava za varno hrano o spornih srbskih breskvah obvestiti potrošnike? Na upravi odgovarjajo, da so bili vzorci odvzeti 7. julija, rezultati pa znani šele tri tedne pozneje, ko so bile breskve že razprodane, zato se za obvestilo niso odločili. Kot pojasnjujejo, to ne bi prispevalo k večji zaščiti potrošnikov in njihovi varnosti, temveč bi potrošnike zgolj vznemirilo. Kaj pa pravica, da potrošniki vedo, ali so zaužili sporno živilo?

Evropska komisarka med govorom von der Leynove pletla

13. 09. 2023 17.05

Enega najbolj pričakovanih govorov v Evropski uniji so nekateri izkoristili tudi za svoje prostočasne dejavnosti. Evropska komisarka Ylva Johansson je tako več kot uro dolg govor o stanju EU predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen v Evropskem parlamentu v Strasbourgu izkoristila, da je nadaljevala svoj projekt pletenja.

Gospodarska rast se bo letos znižala, naslednje leto pa zvišala

13. 09. 2023 16.36

Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) je napoved gospodarske rasti za letos znižal z 1,8 odstotka na 1,6 odstotka, napoved za prihodnje leto pa zvišal z 2,5 odstotka na 2,8 odstotka. Leta 2025 naj bi rast dosegla 2,5 odstotka, v jesenski napovedi ocenjuje urad.

Von der Leynova izpostavila vsa področja, nekateri poslanci kritični

13. 09. 2023 12.07

V minulih štirih letih je bilo uresničenih več kot 90 odstotkov političnega programa, skupaj smo dokazali, da Evropa, kadar je drzna, zadano tudi uresniči, je v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Vendar delo še zdaleč ni končano, treba se je skupaj pripraviti na prihodnost, je poudarila.

Von der Leyen o stanju v Uniji: močna in odporna EU odgovor na izzive prihodnosti

10. 09. 2023 00.15

Evropska unija je dokazala, da se lahko učinkovito odzove na krizne situacije ter tako zaščiti varnost in blaginjo svojih prebivalcev.

Prebivalce Rigonc skrbi za varnost. Pozivajo, naj ograja ostane

13. 09. 2023 06.00

Slovenija se sooča s povečanim prihodom migrantov. Število nedovoljenih vstopov se je letos povečalo za več kot 300 odstotkov. Samo pretekli konec tedna jih je v Slovenijo na območju novomeške policijske uprave prišlo več kot tisoč. Prebivalci ob meji s Hrvaško so obupani, pravijo, da se bojijo sprehajati po vasi. Brežiški župan je prepričan, da jih Hrvaška k nam usmerja načrtno. SDS napoveduje sklic izredne seje, na ministrstvu za notranje zadeve pa pravijo, da varnost na meji že zagotavljajo. Kljub situaciji so odločeni, da se bo odstranjevanje ograje nadaljevalo.

Klic iz premierjevega kabineta: na seznam potnikov dodali skupino Marand

12. 09. 2023 19.41

Premier Robert Golob je na uradnem obisku v Luksemburgu, z njim pa je odpotovala tudi močna gospodarska delegacija. Podjetja je izbrala agencija Spirit, med njimi pa je tudi takšno, ki se je na seznamu znašlo po izrecnem posredovanju kabineta predsednika vlade. Gre za podjetje Marand poslovneža Andreja Marčiča, ki ga javnost pozna tudi zaradi fotografij, na katerih se druži z nekdanjim premierjem Janezom Janšo, s katerim sta igrala golf na Mavriciju in dopustovala na luksuzni jahti. Skupina Marand je sicer državi v 20 letih prodala za več kot 100 milijonov informacijske opreme.

Bruselj znižal napoved gospodarske rasti za 2023 in 2024

11. 09. 2023 11.16

Evropska komisija je napoved gospodarske rasti za EU za letos znižala z 1,0 na 0,8 odstotka, za evrsko območje pa z 1,1 na 0,8 odstotka. Znižala je tudi napoved za 2024, in sicer za EU z 1,7 na 1,4 odstotka, za območje z evrom pa z 1,6 na 1,3 odstotka. Inflacija se še naprej umirja.

Europol: Večina kriminalnih mrež v EU se financira s pranjem denarja

11. 09. 2023 12.21

Skoraj 70 odstotkov kriminalnih mrež v EU za financiranje svojih dejavnosti in prikrivanje premoženja uporablja eno od oblik pranja denarja, v poročilu ugotavlja Europol. Metode in orodja, ki jih uporabljajo, po pojasnilih evropskega urada hitro napredujejo, saj kriminalci izkoriščajo tehnološki in geopolitični razvoj.

Sklepna izjava voditeljev G20 izrecno ne omenja ruske agresije

09. 09. 2023 17.18

Države skupine G20 so kljub velikim razhajanjem glede vojne v Ukrajini dosegle soglasje o besedilu sklepne izjave voditeljev, je danes sporočil indijski premier Narendra Modi, ki gosti srečanje 20 gospodarsko najpomembnejših držav. Sprejeta izjava izrecno ne omenja ruske agresije proti Ukrajini, prav tako ne poziva k opustitvi fosilnih goriv. Na povabilo indijskega premierja, pa se skupini pridružuje tudi Afriška unija (AU).

'Vsi leti so polni, po potresu turisti želijo oditi'

09. 09. 2023 12.57

Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je trenutno v stiku z 18 slovenskimi državljani v Maroku, ki ga je prizadel silovit potres. Vsi so na varnem, so danes sporočili z ministrstva. Potovanja na prizadeta območja odsvetujejo.

Hrvaška schengenske meje ne varuje, brežiški župan opozarja na bolj vesten nadzor

09. 09. 2023 15.24

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in generalni direktor policije Senad Jušić sta se v občini Brežice seznanila z vse bolj naraščajočo problematiko nezakonitih prehodov meje. Poklukar je domačinom vasi Rigonce, ki je ena najbolj obremenjenih, obljubil okrepitev navzočnosti policije, pa tudi, da bo panelna ograja pri njih ostala. Brežiški župan Ivan Molan pa je kritičen do Hrvaške, ker ima, kot je dejal, "občutek, da Hrvaška schengenske meje ne nadzira tako, kot bi morala".

Letošnji trije poletni meseci najtoplejši v človeški zgodovini

06. 09. 2023 16.11

Leto 2023 bo najverjetneje najbolj vroče leto v zgodovini človeštva, povprečne globalne temperature to poletje pa so bile najvišje do zdaj, je objavila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je to opisal kot začetek "zloma podnebja".

Šest tehnoloških velikanov je dobilo status 'vratarja'

06. 09. 2023 15.27

Evropska komisija je v skladu z aktom o digitalnih trgih določila šest tehnoloških velikanov, med njimi Amazon, Apple, Meto in Microsoft, za katere bodo veljale posebne obveznosti. Zdaj imajo pol leta časa, da svoje delovanje uskladijo s pravili. Nova pravila prinašajo koristi tudi za uporabnike, med drugim bodo lažje menjavali platforme. Če t. i. vratarji ne bodo upoštevali novih pravil, jih lahko doleti finančna kazen v višini 10 odstotkov vseh prihodkov preteklega finančnega leta. Iz omenjenih podjetij že prihajajo odzivi, da se z odločitvijo Bruslja ne strinjajo.

Surs zavrača očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov o rasti BDP

05. 09. 2023 14.23

Po tem, ko so državni statistiki sporočili, da je bila lanska gospodarska rast pravzaprav več kot polovico nižja, kot so kazali prvi uradni izračuni, je generalni direktor Sursa Tomaž Smrekar odločno zavrnil očitke o nepravilnostih pri pripravi podatkov. Pojasnil je, da je razlog za veliko razliko v upoštevanju agregatnih letnih podatkov, ki v času priprave prvotne ocene še niso bili na voljo. "Surs deluje povsem neodvisno," je še zagotovil.

Fiskalni svet: Nekateri ukrepi po avgustovski ujmi prenagljeni

05. 09. 2023 11.47

Državni proračun je imel v prvih osmih mesecih letos 8,22 milijarde evrov prihodkov in 8,96 milijarde evrov odhodkov. Primanjkljaj je tako znašal 735 milijonov evrov, je objavil fiskalni svet. Nekatere ukrepe po ujmi, kot so dodatna zadolžitev in dodatne davčne obremenitve, je ocenil kot prenagljene.

Strupeno zelena Slovenija: kaj se skriva pod idilično površino?

02. 09. 2023 07.00

So kraji, ki so zaznamovani, žalostni kraji, kjer je bolezen, prezgodnja smrt potrkala skoraj na vsaka vrata skoraj vsake hiše.

Gruzijska predsednica na dopustu v Evropi, vladajoča strank zahteva njen odstop

01. 09. 2023 19.23

Gruzijska vladajoča stranka Gruzijske sanje je sprožila postopek, s katerim namerava odstaviti proevropsko predsednico države Salome Zurabišvili. Odstavitev ji grozi predvsem zaradi njenega trenutnega potovanja v Evropi, na katerega se je odpravila brez posvetovanja z vlado, kar ji sicer narekuje ustava, poročajo lokalni mediji.

121 milijonov evrov za plinovod do Madžarske, po njem bi šel tudi vodik

01. 09. 2023 14.42

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je potrdilo skorajšnji podpis memoranduma, s katerim bosta Slovenija in Madžarska dorekli značilnosti plinovodne povezave med državama. Vrednost investicije na slovenski strani je ocenjena na okoli 121 milijonov evrov. Državi sta se dogovorili, da bo plinovod primeren tudi za prenos vodika.

Zaupajte znanosti: Vse, kar morate vedeti o prehranskih dopolnilih in alergijah

21. 08. 2023 00.15

Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) je skupaj z lokalnimi partnerji v 16 državah članicah EU že tretjič zagnala pomembno kampanjo, ki Evropejcem s pojasnjevanjem znanstvenih spoznanj o varnosti hrane pomaga pri samozavestni izbiri živil.

Stisnjeni zobje ob solidarnostnem prispevku, plačali ga bodo tudi poplavljeni

31. 08. 2023 19.46

Kaj pomeni vladna širitev solidarnostnega prispevka s plač zaposlenih in deleža podjetij tudi na druge prihodke; najemnine, nagrade za uspešnost, dividende in ostale kapitalske dobičke? Koalicija je dopolnilo, s katerim bi obdavčili tudi te, t. i. pasivne dohodke, sinoči v zadnjem hipu dodala interventnemu zakonu. Opozicija temu nasprotuje, vladajoče stranke pa v tem vidijo več pravičnosti. Tu pa je še en nov paradoks; solidarnostni prispevek bodo plačali tudi poplavljeni.

Državni zbor potrdil interventni zakon

31. 08. 2023 10.02

DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Slovenija bo iz mehanizma za okrevanje zaprosila za največ 747 milijonov

30. 08. 2023 18.59

Vlada je potrdila okvirni seznam področij za najem dodatnih posojil iz mehanizma EU za okrevanje po koronski krizi. Slovenija, ki je v nacionalnem načrtu za okrevanje do zdaj predvidela najem 545 milijonov evrov posojil, bo zaprosila še za največ 747 milijonov evrov dodatnih posojil. Skupaj torej maksimalno 1,3 milijarde evrov.

'Blejska zaveza': širitev EU na Zahodni Balkan

30. 08. 2023 06.00

Na Blejskem strateškem forumu (BSF) je tudi drugi dan odmevala izjava predsednika Evropskega sveta Charlesa Michela o potrebi po pripravljenosti EU in držav Zahodnega Balkana za širitev do leta 2030, ki jo je zunanja ministrica Tanja Fajon opredelila kot "blejsko zavezo". Po njenih besedah je v Evropski uniji glede tega čutiti nov zagon.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto

29. 08. 2023 06.00

Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Golob: Podnebne spremembe so nekaj, čemur nihče od nas ne bo ubežal

28. 08. 2023 07.11

Nobena država se s podnebnimi spremembami ne more soočiti sama, podnebna agenda pa bo na vrhu prioritet Slovenije v VS ZN, je ob začetku 18. Blejskega strateškega foruma dejal premier Robert Golob. Zavzel se je za širitev EU in mir v Ukrajini. Na izzive, s katerimi se sooča svet, se ni mogoče ustrezno odzvati brez globalnega ukrepanja, ki pa ni možno brez solidarnosti, pa je poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon.

Fiskalni svet: Poplave izjemen javnofinančni šok, rebalans le prvi korak

25. 08. 2023 12.34

Naravna nesreča v obsegu, ki smo mu bili priča ob poplavah avgusta v Sloveniji, pomeni tudi izjemen makroekonomski in javnofinančni šok. Predlagani rebalans predstavlja zgolj prvi korak, večje finančne posledice bodo pokazali proračunski dokumenti za leti 2024 in 2025, je v objavljeni oceni zapisal fiskalni svet.