a eu

Sežigalnica odpadkov tudi v neprevetreni Ljubljani?
27. 05. 2022 06.00
Janševa vlada je tik pred koncem mandata z uredbo omogočila podeljevanje 30-letnih koncesij za sežigalnice in sosežigalnice odpadkov in to kar brez predhodne presoje njihovega vpliva na okolje. Ne le dolgoročne okoljske posledice, zapostavljen je tudi neposredni zdravstveni vpliv sežigalnic na zdravje ljudi, so ostri na zdravniški zbornici. Naraste lahko število rakavih obolenj in prezgodnjih smrti. Strokovnjaki opozarjajo tudi na možnost, da se v sežigalnicah kot surovina ne bi uporabljali samo slovenski odpadki, ampak bi jih uvažali tudi iz tujine.

Poljski poslanci odpravili sporno disciplinsko zbornico za sodnike
26. 05. 2022 21.38
Spodnji dom poljskega parlamenta je glasoval za razpustitev spornega disciplinskega mehanizma vrhovnega sodišča, ki predstavlja osrednje jabolko spora med Varšavo in Brusljem. Zakon o odpravi disciplinske zbornice je predlagal poljski predsednik Andrzej Duda, zdaj pa ga mora potrditi še zgornji dom parlamenta, senat.

Vojna na vzhodu Ukrajine še nikoli tako divjala
26. 05. 2022 09.34
Ukrajinske oblasti so sporočile, da so spopadi na vzhodu države v regiji Donbas dosegli najvišjo stopnjo intenzivnosti doslej, saj ruske sile prodirajo vedno globlje v to industrijsko regijo. Hkrati oblasti sporočajo, da so bile v ruskem obstreljevanju Harkova ubitih sedem oseb. Mesto Severodoneck je že več kot teden dni tarča nenehnega obstreljevanja in naj bi bilo povsem uničeno. V njem naj bi bilo še okoli 13.000 ljudi, mnogi se skrivajo v kleteh. "Potrebujemo pomoč naših partnerjev, zlasti orožje," je Zelenski ponovil pozive Zahodu.

Zakaj Hrvatice prekinitev nosečnosti iščejo v Sloveniji?
26. 05. 2022 06.00
Ne le Mirela Čavajda, v UKC Ljubljani na leto prekinejo 15 visokih nosečnosti tujih državljank, nekaj med njimi je Hrvatic. Samo v Brežicah je letos prekinilo nosečnost 65 Hrvatic. V zadnjih letih, največ leta 2019, skoraj 300. Koliko je še nosečnic, ki jih je hrvaški zdravstveni sistem pustil na cedilu? Jasenka Grujić, ginekologinja iz Zagreba, se boji, da jih je še precej več, saj je imela nemalo pacientk v ambulanti, ki so jim zavrnili splav na Hrvaškem in jih napotili v Slovenijo.

Robert Golob – iz gospodarstva na vrh vlade z obljubami o drugačni politiki
25. 05. 2022 21.22
Robert Golob se je iz gospodarstva dobesedno izstrelil na vrh državne politike. Ni povsem nov obraz, ima tudi nekaj političnih izkušenj, a ga je javnost poznala zlasti kot prvega moža Gen-I. Od tam ga je vladajoča politika odrinila. Sam pa kot novi predsednik vlade napoveduje drugačno politiko, spoštljiv dialog in vrnitev demokratičnih standardov.

Proizvajalec: Na voljo je dovolj cepiva proti opičjim kozam
25. 05. 2022 17.37
Na voljo imamo dovolj zalog cepiva proti opičjim kozam za obvladovanje trenutnega izbruha okužb, je zatrdil proizvajalec edinega cepiva proti tej bolezni Bavarian Nordic. Cepivo Imvanex je sicer trenutno odobreno le v ZDA in Kanadi, pričakujejo pa njegovo odobritev tudi v Evropski uniji.

Rusi prvič napadli mesto Zaporožje, Zelenski: Pogajal se bom le s Putinom
25. 05. 2022 09.50
Razmere v regiji Donbas na vzhodu Ukrajine so izjemno težke, je v nočnem nagovoru dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in opozoril, da "hočejo Rusi uničiti vse". Ob tem je pozval k dobavi še več zalog težkega orožja za Ukrajino. Ob robu svetovnega gospodarskega foruma v Davosu pa je dejal, da se je pripravljen pogajati z Rusijo, toda zgolj neposredno s Putinom. Ukrajinsko obrambno ministrstvo medtem ocenjuje, da je ruska invazija na vzhodu Ukrajine v najintenzivnejši fazi, ki bi lahko odločila o usodi tega dela države. Ruske rakete so zgodaj zjutraj prvič zadele tudi dve območji v mestu Zaporožje, pri čemer je ena oseba umrla, trije ljudje pa so bili ranjeni.

Cene naraščajo, katere naložbe se kljub temu izplačajo?
25. 05. 2022 12.43
Cene življenjski potrebščin občutno naraščajo. Letna inflacija je aprila dosegla 6,9, mesečna 2,6 odstotka. S podobno situacijo smo se nazadnje spoprijeli septembra 1992. Kaj ta inflacija pravzaprav pomeni, kako vpliva in še bo vplivala na potrošnike? Ali bomo manj trošili in skušali vsak evro privarčevati? Ali se bomo odpovedali zgolj določenim dobrinam in 'luksuzu', denimo počitnicam, ker so cene turističnih paketov in letalskih kart poletele v nebo? Se v turbulentnih časih visoke inflacije sploh izplača investirati? Pogovarjali smo se s strokovnjakoma za ekonomijo.

Sodišče EU začasno zadržalo odvzem imunitete Puigdemontu
25. 05. 2022 10.38
Sodišče EU je začasno zadržalo odločitev Evropskega parlamenta, ki je marca 2021 odvzel poslansko imuniteto trem evropskim poslancem – nekdanjemu katalonskemu voditelju Carlesu Puigdemontu, Toniju Comínu in Clari Ponsatí. Trojici v Španiji grozi zaporna kazen zaradi organiziranja referenduma o neodvisnosti Katalonije.

Članice EU v boj z rastjo cen hrane s finančno pomočjo kmetom
24. 05. 2022 19.44
Države EU bodo skušale inflacijo na področju hrane, ki je med drugim posledica vojne v Ukrajini, sprva omiliti s finančno pomočjo kmetom. V Sloveniji bo skupaj na voljo 5,1 milijona evrov, od tega 1,7 milijona evropskih sredstev, je v Bruslju povedal kmetijski minister Jože Podgoršek. Odločitev o tem bo prepustil novemu vodstvu ministrstva.

Maldivi, Zanzibar, Karibi ... Slovenci se vse bolj odločajo tudi za oddaljene destinacije
24. 05. 2022 16.40
Bliža se poletje in posledično so mnogi z mislimi že ob morju, ali na kakšnem avanturističnem potovanju. Preverili smo, za katere destinacije je med slovenskimi turisti največ zanimanja. Sta vojna v Ukrajini in svetovna inflacija vplivali na ponudbo in cene aranžmajev? In kaj lahko turisti pričakujejo na samih destinacijah?

Ukrajina v EU šele čez 15 ali 20 let?
22. 05. 2022 19.09
Ukrajinska prošnja za vstop v EU ne bo finalizirana še 15 ali 20 let, je danes dejal francoski minister za evropske zadeve Clément Beaune. "Ukrajincev nočem zavajati ali jim lagati," je dejal za francoski Radio J.

Težave z verodostojnostjo: je Nemčija izgubila vodilno vlogo v EU?
22. 05. 2022 14.04
Tako se sprašujejo pri DW, kjer analizirajo položaj Nemčije po ruski invaziji na Ukrajino. Ocenjujejo, da ima Nemčija od invazije problem z verodostojnostjo zaradi svoje zgodovine pajdaštva z Rusijo. To pa bi lahko vplivalo na razmerje moči v EU.

131.000 ljudi, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, brez osebnega zdravnika
21. 05. 2022 19.18
Po ocenah ZZZS bi trenutno potrebovali najmanj 200 osebnih zdravnikov, glede na povprečje EU pa celo 300. Številni zdravstveni domovi imajo vsak mesec objavljene razpise za družinske in urgentne zdravnike, vendar prijav ni, ker tega kadra preprosto nimamo. Največji zdravstveni dom v državi, Ljubljana, je imel nekaj sreče v tujini, zdaj se obračajo tudi na študente medicinske fakultete. Nujno potrebujejo najmanj deset zdravnikov, lahko bi jih vzeli celo do 50.

Ihan: Razprave o švedskem modelu v tej fazi pandemije so brez pomena
21. 05. 2022 11.03
Razprave o švedskem modelu so brez pomena, saj smo zaradi prekuženosti in precepljenosti v drugačni fazi pandemije, meni imunolog Alojz Ihan. Bolj kot napovedi epidemičnih valov bi se po njegovi oceni morali ukvarjati z dolgotrajnimi posledicami covida-19, katerih resnost v primeru različice omikron še ni povsem jasna.

Hrvaška je Sloveniji obljubila plin, dobili smo le hladen tuš
20. 05. 2022 10.40
Skrb glede energijske oskrbe v Sloveniji narašča, saj smo v veliki meri odvisni od ruskega plina. Marca so se pojavile pomirjujoče informacije, češ da bo Slovenija plin dobila iz čezmorskih držav prek terminala na otoku Krk. Hrvaška vlada s premierjem Plenkovićem na čelu je Janševi vladi obljubljala pridobitev zadnjih prostih zmogljivosti na omenjenem terminalu. Podjetje Geoplin se je prijavilo na razpis, a se je izkazalo, da so bile vse le prazne obljube. Namesto Geoplina je bilo namreč na razpisu izbrano hrvaško podjetje PPD. To naj bi po nekaterih napovedih zdaj sicer res skušalo prodati plin slovenskim odjemalcem – seveda po čim višji ceni. Minister za infrastrukturo, ki opravlja tekoče posle, Jernej Vrtovec je v odzivu dejal, da je naloga države, da "odpira vrata", pogajanja in dogovori pa so v rokah slovenskih dobaviteljev.

Sodelovanje koalicije: predsednik vlade bo imel zadnjo besedo
18. 05. 2022 21.13
Protokol o sodelovanju koalicijskih partnerjev velik poudarek namenja usklajevanju med koalicijskimi partnerji, tako v vladi kot tudi v DZ. Jasno so določene tudi naloge posameznih deležnikov koalicije. Pri nejasnostih bo tehtnico nagnilo Gibanje Svoboda kot največja koalicijska stranka, predsednik vlade pa bo imel zadnjo besedo.

Švedska in Finska vložili prošnji: Levica nasprotuje širitvi Nata
18. 05. 2022 08.57
Švedska in Finska sta v Bruslju uradno vložili prošnji za vstop v Nato. Prošnji sta generalnemu sekretarju zavezništva Jensu Stoltenbergu davi predala veleposlanika obeh držav. Pridružitev novih članic mora potrditi vseh 30 dosedanjih, nasprotuje ji Turčija. Odločitev obeh držav večinoma pozdravlja tudi slovenska politika, drugačno mnenje ima Levica.

'Ukrajinci nam s svojo krvjo kupujejo čas'
18. 05. 2022 06.00
Markko Kallonen se je rodil v finski prestolnici. Študiral je zgodovino, politologijo in človekove pravice na Finskem in v tujini. V različne države ga je kasneje zaneslo tudi delo. Živel je v Gruziji, pa tudi v Ukrajini, kjer je bival tako v Kijevu kot v trenutnem žarišču vojne med Rusijo in Ukrajino – Donbasu. Sodelovanje pri evropskem projektu ga je zdaj zaneslo v Slovenijo, z njim pa smo se pogovarjali od finskem vključevanju v zvezo Nato in vojni, ki jo označuje kot popolnoma nesmiselno.

Protestno pismo proti avstrijskemu podaljševanju nadzora meje s Slovenijo
17. 05. 2022 12.43
Pet evropskih poslancev iz Slovenije je v pismu avstrijskemu kanclerju Karlu Nehammerju, avstrijskemu ministru za notranje zadeve Gerhardu Karnerju in evropski komisarki za notranje zadeve Ylvi Johansson pozvalo avstrijsko vlado, naj vnovič premisli o svoji nameri glede ponovnega podaljšanja nadzora na meji s Slovenijo. Opozarjajo, da je bila svoboda gibanja za evropske državljane v zadnjih dveh letih močno omejena, države članice in EU pa da se morajo vzdržati odrejanja nepotrebnih in nesorazmernih ukrepov, ki otežujejo uveljavljanje pravic državljanov do svobode gibanja.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti
17. 05. 2022 07.00
Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

'Okupatorji nočejo priznati, da je posebna operacija že propadla'
16. 05. 2022 09.52
Ukrajinski vojaki, ki branijo mesto Harkov, so dosegli rusko mejo, je sporočil regionalni guverner. Trditev še sicer ni bilo mogoče neodvisno preveriti, poudarjajo tuji mediji. Ukrajinski predsednik Zelenski medtem pravi, da je ruska posebna operacija že propadla, čeprav priznava, da država nima sredstev, da bi Ruse pregnala iz Mariupola.

Plače zaposlenih v Melaminu pol leta ostajajo enake
16. 05. 2022 06.15
V kočevski kemični tovarni Melamin, kjer se je prejšnji teden zgodila najhujša industrijska nesreča pri nas, nadaljujejo čiščenje prizadetih delov podjetja. Z razmerami po eksploziji in požaru, ki sta terjala pet življenj, so se na izredni seji seznanili člani nadzornega sveta družbe. Po besedah direktorja Srečka Štefaniča so nadzorniki izrazili zaupanje v predstavljen načrt sanacije. Uprava jih je seznanila tudi s škodo, ki jo ocenjuje na okoli 36 milijonov evrov. Kočevski občinski svet je sprejel sklep o imenovanju komisije, ki bo spremljala sanacijo v Melaminu.

V prvem četrtletju 9,8-odstotna gospodarska rast
16. 05. 2022 10.53
Obseg bruto domačega proizvoda Slovenije se je v prvem letošnjem četrtletju povečal za 9,8 odstotka na letni ravni. Na visoko gospodarsko rast je po podatkih državnega statističnega urada pozitivno vplivalo domače in tuje povpraševanje. Uvoz se je povečal bolj kot izvoz, zato je bil prispevek zunanjetrgovinskega salda k rasti BDP negativen.

Švedska bo zaprosila za članstvo v Natu, Putin: Rusija bi se lahko odzvala
16. 05. 2022 11.39
Parlamenta Švedske in Finske sta pričela z razpravo o prošnjah njunih držav za članstvo v Natu. S tem se državi pripravljata, da bosta že ta teden vložili prošnji za članstvo kot odgovor na rusko ofenzivo proti Ukrajini. Poteze Švedske in Finske so medtem razjezile Rusijo, ki je državi opozorila na daljnosežne posledice vstopa v Nato, čeprav je ruski predsednik Vladimir Putin dejal, da odločitev skandinavskih držav ne predstavlja "grožnje, vendar bo Rusija na to odgovorila". Kot je dejal bodo poglabljali stike in sodelovanje znotraj varnostne organizacije CSTO. Medtem pa Turčija še vedno nasprotuje članstvu Švedske in Finske v Natu.

Vstop v Avstrijo brez omejitve, na letalih brez mask
16. 05. 2022 06.29
Avstrija je odpravila vse omejitve za vstop v državo, ki so jih uvedli zaradi epidemije covida-19. Za vstop v državo ni več potrebno izpolnjevanje pogoja PCT. V EU pa v skladu s smernicami, ki sta jih izdali Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) in Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), na letališčih in letalih ni več obvezna uporaba zaščitnih mask.

Na slovesnosti ob dnevu SV Pahor in Tonin zagovarjala nakup boxerjev
15. 05. 2022 08.51
Z osrednjo slovesnostjo so v ljubljanski vojašnici Edvarda Peperka obeležili dan Slovenske vojske. Govorci, med njimi tudi predsednik republike in vrhovni poveljnik obrambnih sil Pahor, so bili enotni, da mora biti SV, tudi v luči spremenjenih varnostnih razmer, ustrezno pripravljena, usposobljena in opremljena.

Prva predsednica DZ-ja poslancem: 'Mi dajemo ljudem zgled'
13. 05. 2022 06.14
Novoizvoljeni poslanci so se sestali na ustanovni seji državnega zbora. S potrditvijo mandatov vseh 90 novoizvoljenih poslancev je bil deveti sklic državnega zbora tudi uradno ustanovljen, dosedanjemu pa je mandatna doba prenehala. DZ je dobil tudi prvo predsednico v zgodovini, to je postala Urška Klakočar Zupančič iz Gibanja Svoboda. Na tajnem glasovanju jo je podprlo 55 poslancev. "Dolgo smo čakali, ampak verjamem, da bo s tem, ko bo krmilo državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini," je dejala v prvi izjavi po imenovanju. Podpredsednica je postala Meira Hot iz vrst SD-ja.

Rusija naj bi v neuspelem poskusu prečkanja reke izgubila cel bataljon
13. 05. 2022 09.23
Ukrajinska vojska je sporočila, da je ruskim silam v napadu preprečila poskus prečkanja reke Severski Donec na vzhodu Ukrajine, pri čemer naj bi ruska stran izgubila skoraj celotno bataljonsko taktično skupino. Neuspešen poskus prečkanja reke bi lahko pomenil hud udarec za načrte Kremlja v regijah Lugansk in Harkov. Ruske sile medtem nadaljujejo letalske napade na oblegano jeklarno Azovstal v Mariupolu. Ukrajinski predsednik Zelenski pravi, da se je pripravljen pogovarjati s Putinom, a da ne pristaja na ultimate. Iz Ukrajine prihajajo tudi poročila o spolnem nasilju nad otroki.

'Strategija je, da bi Slovenija do leta 2040 postala družba brez tobaka'
13. 05. 2022 15.35
Vlada je v četrtek sprejela strategijo za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030, ki jo je pripravilo ministrstvo za zdravje. Dolgoročna vizija strategije je, da bi do leta 2040 Slovenija postala družba brez tobaka, je na novinarski konferenci poudaril minister za zdravje Janez Poklukar.