a komisija

Evropsko računsko sodišče: EU zaostaja z naložbami v umetno inteligenco

29. 05. 2024 07.41

EU mora pospešiti tempo naložb v umetno inteligenco, saj trenutno zaostaja za vodilnimi državami v tem sektorju, je opozorilo Evropsko računsko sodišče. Za uresničevanje ciljev EU na področju umetne inteligence bodo v prihodnje ključne obsežnejše naložbe in okrepljeno upravljanje, so ocenili na sodišču.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Grošelj, Tomičeva, Lipušček: koliko lobistov želi v Bruslju vplivati na zakonodajo?

27. 05. 2024 06.00

V oddaji 24UR ZVEČER je v četrtek potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča primerjali nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Koliko imamo lobistov? Se je res 10 milijonov Ukrajincev izselilo? Kaj kažejo podatki o umrlih?

Zmanjšanje strahu pred bolečim umiranjem: le redki deležni paliativne oskrbe

24. 05. 2024 18.24

Referendumsko vprašanje o prostovoljnem končanju življenja daje parlamentu vnaprejšnje soglasje, da po politični presoji uredi zakon, javnosti pa odreka možnost, da bi odločala vsebinsko. Tako meni Komisija za medicinsko etiko, ki poudarja pomen dolgotrajne in paliativne oskrbe, ki bi zmanjšala strah bolnikov pred bolečim umiranjem in občutkom, da bodo v najtežjih trenutkih breme svojcem ali osamljeni. Gre namreč za celostno obravnavo neozdravljivo bolnih, ki poleg lajšanja bolečin skrbi še za njihovo socialno, psihološko in duhovno stisko, podporo nudi tudi najbližjim. A je zdravstveni kader o tem premalo izobražen, postelj za paliativno oskrbo je le za vzorec, specializirani paliativni timi so podhranjeni.

Nemčija za odpravo davčnih olajšav, ki koristijo Sheinu in Temuju

24. 05. 2024 09.03

Davčne olajšave Evropske unije so ključne za spletni trgovini Shein in Temu, saj jima omogočajo, da v primerjavi z ostalimi konkurenti v EU potrošnikom svoje izdelke ponujata z večjimi popusti. A ta prednost pri prodaji bi se lahko kmalu spremenila, saj je Nemčija podprla odpravo olajšav, ki koristita tema dvema ponudnikoma. In kaj bi to lahko pomenilo?

Kdo bo vodil Evropsko komisijo? Soočenje petih kandidatov

23. 05. 2024 14.57

V Evropskem parlamentu v Bruslju je potekalo soočenje petih vodilnih kandidatov in kandidatk za predsednika oz. predsednico naslednje Evropske komisije.

Rogaška kljub osmemu mestu ostala brez prve lige

23. 05. 2024 06.00

Licenčna komisija za pritožbe Nogometne zveze Slovenije (NZS) je zavrnila pritožbo Rogaške, ki tako kljub osmemu mestu ne bo smela igrati med slovensko elito. Slatinčani so se na Licenčno komisijo pritožili zaradi zavrnitve za pridobitev licenc UEFA in prvo slovensko nogometno ligo za tekmovalno leto 2024/25.

Senat UL sprejel nove sklepe glede sodelovanja z izraelskimi institucijami

22. 05. 2024 13.29

Senat Univerze v Ljubljani, ki se je nedavno znašel pod pritiskom FDV-ja, ki je od njih zahteval prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami, je na dopisni seji sprejel določene sklepe glede pomoči palestinskim študentkam in študentom ter sodelovanja z izraelskimi ustanovami.

Šarec, Brglez in Prebilič – bo NEK res deloval še 40 let?

22. 05. 2024 06.00

V nedeljskem soočenju je Maja Sodja gostila tri kandidate za evropske poslance. Marjan Šarec (Gibanje Svoboda), Milan Brglez (SD) in Vladimir Prebilič (Vesna) so predstavili svoje poglede o priznanju Palestine, evropskem komisarju, zelenem prehodu in drugem bloku Jedrske elektrarne. Ali njihove izjave držijo?

Referendum o prostovoljnem končanju življenja: kaj morate vedeti?

21. 05. 2024 17.53

Posvetovalni referendum o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, kot kaže, bo. Ustavno sodišče je namreč odločilo, da ne bo zadržalo odloka o razpisu referenduma, za kar so si prizadevali v SDS in NSi. Vsebinsko pa mora o ustavnosti odloka še odločiti. Kako naj bi ta predlog urejal pravico do pomoči pri prostovoljnem končanju življenja?

Novo zaslišanje Žuglja 7. junija, Rezar ne izključuje prisilne privedbe

20. 05. 2024 16.33

Komisija DZ, ki preiskuje sume vmešavanja politike v delo Policije in drugih organov, bo 7. junija ponovno poskušala zaslišati nekdanjega direktorja urada za preprečevanje pranja denarja Damjana Žuglja in nekdanji uslužbenki urada Petro Zakrajšek in Simono Kaučič. Predsednik komisije Aleš Rezar ni izključil možnosti prisilne privedbe prič.

Plaz kritik na Lenarčičevo solidarnost z Iranom in zahteva po izbrisu objave

20. 05. 2024 11.48

V nedeljo zvečer, še preden so pristojni našli razbitine helikopterja in ugotovili, da sta iranski predsednik in zunanji minister mrtva, je evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič sporočil, da bo pri iskanju pomagala tudi EU. Kmalu so se vsule številne kritike tako politikov kot tudi novinarjev in aktivistov. "EU bi morala poslati ekipo, da bi spremljala stanje iranskih političnih zapornikov, ne pa iskala klavca iz Teherana," je zapisala ena od aktivistk. Lenarčič je v odzivu zapisal, da pri pomoči ne gre za politično podporo.

Dostopen splav: milijon izjav o podpori želijo zbrati do evropskih volitev

19. 05. 2024 18.56

Kandidate za junijske evropske volitve pa kmalu čaka izrekanje o tem, ali podpirajo varno in dostopno umetno prekinitev nosečnosti. To bo od njih zahtevala evropska pobuda 'Moj glas, moja izbira', ki jo vodi Inštitut 8. marec. Pobuda mora v enem letu prejeti milijon izjav o podpori iz vsaj sedmih držav članic Evropske unije, če želi, da se nanjo odzove komisija in odloči, ali bo glede njihove zahteve ukrepala. A pri 8. marcu so bistveno bolj ambiciozni, milijon izjav o podpori želijo zbrati že do evropskih volitev.

Soočenje pred evropskimi volitvami: Novakova, Hojs, Bogovič

18. 05. 2024 06.00

Vojne, migracije, vsesplošna draginja, podnebne spremembe. Kako Slovenci živimo 20 let po tem, ko smo vstopili v evropsko družino? Kdo bo naš glas v Evropski uniji, kdo bo branil slovenske interese? V 24UR Fokus so se soočili kandidati sorodnih strank z desnega pola: Ljudmila Novak – Nova Slovenija – krščanski demokrati, Aleš Hojs– Slovenska demokratska stranka in Franc Bogovič – Slovenska ljudska stranka.

Damjan Žugelj ni prišel na zaslišanje pred preiskovalno komisijo

17. 05. 2024 13.14

Komisija DZ, ki preiskuje sume vmešavanja politike v delo Policije in drugih organov, bi morala danes zaslišati Damjana Žuglja, ki je v času nekdanje vlade Janeza Janše opravljal funkcijo direktorja urada za preprečevanje pranja denarja, a Žuglja na zaslišanje ni bilo. Zato ga bodo znova povabili na eno od prihodnjih sej. Portal Necenzurirano poroča, da je komisija odločila, da bodo Žuglju, Zakrajškovi in Kaučičevi v prihodnje vročali povabila s pomočjo detektiva.

Branko Zlobko bo zasedel poslanski stolček Monike Pekošak

17. 05. 2024 10.12

Državna volilna komisija je na dopisni seji sprejela sklep, da bo na prazni poslanski stol največje vladne stranke Gibanje Svoboda sedel Branko Zlobko. Slednji je sporočil, da sprejema mandat poslanca za preostanek mandatne dobe. Poslansko mesto se je sprostilo po tem, ko je Monika Pekošak zaradi zaposlitve na Darsu podala odstopno izjavo.

Radenska Naturelle z najvišjo nagrado prestižnega izbora Monde Selection

17. 05. 2024 00.15

Nagrada Grand Gold Award za biser neokrnjene narave, ki se ponaša z 12.000-letno zgodovino

Ob delitvi premoženja skupine Pomgrad Polaniču svetoval Snežič

16. 05. 2024 17.50

Preiskovalna komisija DZ o domnevno nezakonitem financiranju političnih strank je z zaslišanjem Iztoka Polaniča preverjala morebitno politično posredovanje pri prodaji Panvite družbi Regal-Trgovina v lasti družine Polanič in povezave posla z najemom podjetja Klavdije Snežič. A je komisija ostala brez odgovorov.

Dvorane Cankarjevega doma oddajali brez plačila, so si kupovali politične točke?

15. 05. 2024 19.37

Si je vodstvo Cankarjevega doma, pod taktirko generalne direktorice Uršule Cetinski, kupovalo politične točke in političen vpliv tudi z ugodnim oddajanjem dvoran Cankarjevega doma našim najvidnejšim politikom? Razkrivamo vsaj dva takšna primera. Založbi Beletrina in Primus sta za predstavitvi knjig dveh najbolj vidnih politikov – nekdanjega predsednika države Boruta Pahorja in sedanje predsednice Državnega zbora Urške Klakočar Zupančič – stroške za najem dvorane poravnali kar s knjigami. Tak način oddajanja dvoran, brez plačila po ceniku, je najmanj nenavaden, nas opozarjajo viri. Kako pa odgovarjata nekdanji predsednik države in prva dama državnega zbora?

Ugodna gospodarska klima, skrbi pa pomanjkanje usposobljenih delavcev

15. 05. 2024 12.10

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) je bil v prvem letošnjem četrtletju realno za 2,1 odstotka večji kot v enakem obdobju lani. Po sezonsko prilagojenih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v EU, je bila medletna rast 1,8-odstotna, na četrtletni ravni pa je gospodarska dejavnost stagnirala, je objavil državni statistični urad.

Odziv na hude očitke: Delujemo zakonito, varčno, transparentno

13. 05. 2024 14.49

Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je v objavljenem odzivu zavrnila očitke o domnevnih nepravilnostih v Cankarjevem domu (CD), kot izhaja iz anonimnih prijav, zaradi katerih se je znašla pod drobnogledom določenih organov. Med očitki sta neprimerno vedenje in nepravilna poraba sredstev.

Volitve za evropski parlament, trije referendumi in osem milijonov volilnih lističev

12. 05. 2024 18.37

Skoraj 1,7 milijona volilnih upravičencev, 8,5 milijona volilnih lističev, pet glasovnic na volivca, za izvedbo bo skrbelo 20.000 ljudi – tako bodo v številkah 9. junija najverjetneje videti volitve za evropski parlament skupaj s tremi posvetovalnimi referendumi. Z razpisi referendumov bi, kot kažejo prve ankete, Gibanje Svoboda na volišča res lahko pritegnilo več volivcev, kar je bil tudi njihov namen. Ob tem pa so si prislužili nove kritike koalicijskih partnerjev Socialnih demokratov.

Vesna po smrti Mance Košir na evropske volitve z osmimi kandidati

09. 05. 2024 07.22

Stranka Vesna bo na evropskih volitvah nastopila z osmimi kandidati, prostor, kjer bi bilo zapisano ime njihove pokojne kandidatke Mance Košir, pa bo na glasovnicah ostal prazen, je sklenila Državna volilna komisija (DVK). V Vesni so z odločitvijo zadovoljni. DVK je potrdila tudi kandidatne liste šestih strank.

Medicor: Inšpektorat 10 zdravstvenim delavcem prepovedal samostojno delo

08. 05. 2024 18.54

Zdravstveni inšpektorat je prepovedal samostojno delo desetim zdravstvenim delavcem v izolskem Medicinskem centru Medicor. Da so njuno mamo obravnavali zaposleni brez ustreznih dovoljenj, sta opozorili hčerki 80-letne bolnice, ki je pred sedmimi meseci po srčni operaciji umrla v tej največji zasebni kliniki pri nas. Z Medicorjem pa se ukvarja tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

Primer Jaklič: KPK si ne želi nadaljevanja prelaganja odgovornosti

08. 05. 2024 12.32

Po več tednih še vedno ni jasno, kdo je pristojen za rešitev primera ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki naj bi nezakonito ob funkciji ustavnega sodnika opravljal še dejavnosti v okviru svojega samostojnega podjetja. KPK je prijavo zoper Jakliča odstopila državnemu zboru, mandatno-volilna komisija pa meni, da je za to pristojna KPK. Ta sedaj pravi, da končuje "ping-pong" obračun z državnim zborom in bo za mnenje zaprosila pripravljavca zakonodaje.

Preobrat pri podpori Tomažu Veselu na poti do komisarskega položaja

08. 05. 2024 06.02

Ali Tomaž Vesel postaja tudi koalicijski kandidat za evropskega komisarja, potem ko so bili v SD in Levici sprva zadržani? Zakaj je glede na dosedanje ravnanje Roberta Goloba s svojimi kandidati sprejel ta izziv? Je njegova kandidatura nagrada, ker je v času Janševe vlade kot predsednik računskega sodišča postavil glavo na tnalo? Kaj pravi o očitkih, da je kandidatura prezgodnja? Tomaž Vesel je bil gost oddaje 24UR ZVEČER. Poudaril je, da širša podpora lahko izboljša možnosti Slovenije za pomembnejši resor, saj je enotnost v Evropi zelo cenjena.

'Za najem prostorov bodo plačali več, kot so ti vredni'

07. 05. 2024 15.32

Poslanska skupina NSi zahteva sklic nujne seje komisije DZ za nadzor javnih financ zaradi po njihovi oceni predrage selitve ljubljanske Drame v času obnove na Litostrojsko cesto. Kot je povedal poslanec Jernej Vrtovec, jih v NSi skrbi, da se bo iz davkoplačevalskega denarja za najem prostorov plačalo več, kot so ti vredni.

Ne samo KPK, tudi DZ meni, da ni pristojen za obravnavo prijave zoper Jakliča

07. 05. 2024 10.39

Potem ko je protikorupcijska komisija prijavo zoper Klemna Jakliča glede suma kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov odstopila Državnemu zboru, češ da je to organ, ki izvoli ustavne sodnike, Mandatno-volilna komisija DZ vrača žogico, da tudi oni niso pristojni za obravnavo tovrstnih zadev in da bi stvar morala presojati KPK. Kot pravijo, je DZ pristojen za obravnavo vprašanj s tega področja le za poslance na podlagi Zakona o poslancih, ne pa tudi za druge funkcionarje. Med drugim se sklicujejo na odločbo Ustavnega sodišča iz leta 2007.

Italija bi prekinila schengenski sporazum, Slovenija o tem ne ve nič

06. 05. 2024 15.41

Da je Italija zaprosila za prekinitev schengenskega sporazuma s Slovenijo, je dejal podpredsednik italijanske vlade. Kot razlog je Antonio Tajani navedel nevarnost, da bi se med begunce infiltrirali teroristi z Bližnjega vzhoda. Na slovenskem ministrstvu za notranje zadeve odgovarjajo, da niso prejeli uradnega obvestila s strani italijanskega notranjega ministrstva o podaljšanju nadzora na italijansko-slovenski meji. Evropski poslanec Matjaž Nemec ob tem opozarja, da iz Tajanijevih izjav niti ni jasno, kaj naj bi ta prekinitev schengenskega sporazuma dejansko pomenila v praksi.

90 dni bo treba jasno označevati, da je pakiranje manjše, a cena enaka

03. 05. 2024 16.15

Nad 'skrčflacijo' oziroma potrošniku neprijazne prakse, s katerimi proizvajalci in trgovci prikrito dvigujejo cene izdelkov s krčenjem vsebine embalaže, so se spravili tudi v Južni Koreji. Tamkajšnji regulator bo namreč zahteval, da kupce o tem jasno obvestijo, sicer jih čakajo kazni. Za podoben ukrep obveznega obveščanja so se pred kratkim že odločili tudi v Franciji.