ad hoc

Domači odzivi na odločitev o NKBM

22. 03. 2002 00.00

Odločitev komisije za privatizacijo NKBM, da nihče od ponudnikov za nakup NKBM ne zagotavlja vseh s privatizacijskim programom zastavljenih ciljev, so komentirali v parlamentarnih strankah. Odzvala pa sta se tudi predsednik Banke Slovenije Gaspari in mariborski župan Sovič.

Predali listino o ratifikaciji

04. 01. 2002 00.00

S predajo listine o ratifikaciji Rimskega statuta Mednarodnega kazenskega sodišča generalnemu sekretarju OZN, je Slovenija postala ustanovna članica te bodoče institucije.

Kandidatke o skupnih prizadevanjih

23. 04. 2001 00.00

Na Brdu pri Kranju danes poteka srečanje devetih kandidatk za članstvo v zvezi NATO ali takoimenovane Vilniuške skupine, udeležujejo pa se ga tudi predstavniki treh držav, ki so v zavezništvo vstopile v zadnjem krogu širitve. Kot opazovalka na srečanju sodeluje tudi Hrvaška. Udeležence srečanja je uvodoma pozdravil zunanji minister Dimitrij Rupel, ki je poudaril je, da Vilnuška skupina igra pomembno vlogo v procesu širitve zveze NATO, s tovrstnimi srečanji pa želijo države kandidatke združiti svoja prizadevanja in opozoriti nase. Rupel je prav tako poudaril stališče Slovenije, da bi morala zveza NATO pri vsaki državi kandidatki posebej preučiti, ali ustreza kriterijem, in jo v zavezništvo sprejeti glede na njene zasluge.

Kacin na Malti

20. 01. 2001 00.00

Na Malti se je danes končal dvodnevni sestanek ad hoc Odbora za sodelovanje in varnost v Sredozemlju (CSCM) Interparlamentarne unije (IPU), ki se ga je udeležil tudi predsednik odbora državnega zbora za zunanjo politiko in vodja slovenske nacionalne skupine IPU Jelko Kacin.

DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil

11. 01. 2000 19.13

Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine, ki jo vodi Franc Pukšič (SDS), je pri obravnavi primera Elan zaslišala priči Zlatka Kavčiča, direktorja Gorenjske banke v času stečajnega postopka Elana, ter Franceta Arharja, guvernerja Banke Slovenije, ki je konec leta 1990 sodeloval v ad hoc ekspertni skupini, imenovani s strani takratnega slovenskega izvršnega sveta in ki je pripravljala poročilo o možnih rešitvah takrat izredno zadolženega Elana. Zaslišanja bo komisija nadaljevala v sredo popoldne, ko bodo nastopili Ada Gorjup, nekdanja direktorica SDK, Franci Perčič, upravitelj Elanove stečajne mase, ter predsednik države Milan Kučan.

V Beogradu ustanovili novo stranko

24. 09. 1999 15.19

Srbska prestolnica je dobila novo stranko - Vseljudsko gibanje (ONP), ki združuje 17 civilnih forumov, parlamentov, zvez in združenj.

Države Beneluksa nezadovoljne z oblikovanjem skupne zunanje politike EU

29. 04. 1998 10.50

Države Beneluksa napovedujejo, da bodo na naslednjem neformalnem zasedanju zunanjih ministrov odprle vprašanje skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije in prevlade večjih članic povezave pri njenem oblikovanju. Belgija, Nizozemska in Luksemburg so v pismu svetu zunanjih ministrov na začetku tedna opozorile, da bi ad hoc skupine za reševanje problemov, ki so vitalnega pomena za petnajsterico, vendar pa v njih sodelujejo le posamezne članice unije (na primer kontaktna skupina za nekdanjo Jugoslavijo), utegnile sčasoma oslabiti zaupanje v skupno zunanjo in varnostno politiko EU. Tri države priznavajo, da imajo za prispevek k reševanju določenih problemov nekatere članice povezave resda večji interes ali večjo usposobljenost, vendar pa opozarjajo, da se morajo posvetovati s celotno petnajsterico, preden ta sprejme odločitve ožjih mednarodnih skupin in jih uvede v svojo zunanjo politiko. Odločitve, sprejete v takšnih mednarodnih skupinah ne morejo biti zavezujoče za ostale države EU, če te v posvetovanja in odločanje niso bile vključene, meni Beneluks. Belgija in Nizozemska sta že pred mesecem dni, ob primeru kosovske krize, izrazili "ogorčenje" nad težnjo velikih držav unije, da same uravnavajo zunanjo politiko petnajsterice. Zunanja ministra Nizozemske in Belgije, Hans Van Mierlo in Erik Derycke, sta opozorila, da velike države brez usklajevanja ne bi smele same oblikovati skupne zunanje politike in ostale države petnajsterice po zavzetju stališč preprosto postaviti pred dejstvo.