administrativna

Haaška bratovščina 'zločincev in herojev'
29. 05. 2023 06.20
Ob 30. obletnici ustanovitve sodišča v Haagu se je njegovo delovanje večinoma povzelo v številkah – v letnicah, številu obtoženih, obsojenih. Toda zgodbe izza zidov tamkajšnjega pripora so veliko bolj slikovite, v njih pa ni ločnice med posameznimi verami ali nacijami. Srbski predsednik Slobodan Milošević je dal svoj pulover hrvaškemu generalu Anteju Gotovini, ko so ga v Haag privedli po aretaciji na Kanarskih otokih. Ta se mu je pozneje podpisal pod osmrtnico. Z Miloševićem je rojstni dan praznoval poveljnik obrambe Srebrenice Naser Orić. Srbski radikalec Vojislav Šešelj je postal najboljši prijatelj s poveljnikom hrvaških sil v BiH Mladenom Naletilićem - Tutom, nato pa na njegov pogreb poslal tudi sožalni venec z napisom v cirilici.

Odesa: obešajo ukrajinske zastave, umikajo rusko literaturo, kipe ...
25. 02. 2023 21.31
Ali lahko po kitajskih zamislih o premirju med Ukrajino in Rusijo vendarle zasveti luč na koncu tunela? Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da se je pripravljen sestati s kitajskim predsednikom in se pogovoriti o njihovih načrtih za končanje vojne v Ukrajini. Za posredovanje Kitajske v mirovnem procesu je odprta tudi Moskva, toda pravo vprašanje je, kaj sledi besedam, poudarja Zelenski. Medtem ruska vojska še vedno obstreljuje ukrajinska mesta.

Telefoni zvonijo v prazno, zdravniki so preobremenjeni z administracijo
15. 02. 2023 20.07
V Zdravstvenem domu Ljubljana so odprli še sedmo ambulanto za osebe brez izbranega zdravnika, toda tudi v teh ambulantah telefoni zvonijo v prazno. Komunikacija v primarnem zdravstvu nasploh je zelo slaba, pripovedujejo pacienti in tudi zastopnica njihovih pravic. Zdravniki pa, da jim dragoceni čas jemlje velika obremenjenost z administracijo. O tem govorijo že leta, spremenilo pa se ni nič. A prav ambulante za osebe brez družinskega zdravnika kažejo, da se stvari lahko hitro izpeljejo, če je le politična volja. Zakaj te volje ni za razbremenitev zdravnikov, pa se sprašuje mlada zdravnica, ki med porodniško odsotnostjo pomaga v eni od ambulant.

Chelsea z naskokom zapravljal največ v zimskem prestopnem roku
01. 02. 2023 09.54
Na nogometni tržnici so bili v zimskem prestopnem roku najbolj dejavni pri angleškem Chelseaju. Londonska ekipa je le za letošnje zimske okrepitve odštela 300, skupno v sezoni 2022/23 pa kar 600 milijonov evrov. Za Argentinca Enza Fernandeza so portugalski Benfici zadnji dan prestopnega roka plačali 121 milijonov evrov, kar je rekordna vsota.

Tonin: V središče je treba postaviti bolnika, ne pa državni zdravstveni sistem
18. 01. 2023 13.13
Predsednik NSi Matej Tonin je predstavil paket devetih rešitev za vsem dostopno javno zdravstvo. Med njimi v NSi predlagajo vključitev vseh razpoložljivih zdravstvenih kapacitet v reševanje krize ter zdravstvene storitve, ki bi bile tudi pri zasebnikih in koncesionarjih plačane iz zavarovanja.

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino
17. 01. 2023 06.03
Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Bi po trenutnem zakonu o dolgotrajni oskrbi oskrbovanci izgubili pravice?
25. 11. 2022 22.25
Prvič po aprilskih volitvah sta se na POP TV soočila aktualni predsednik vlade Robert Golob in predsednik stranke SDS Janez Janša. Bi oskrbovanci po veljavnem zakonu o dolgotrajni oskrbi ostali brez pravic? Bi ZZZS moral izdati negativne odločbe? Bomo po Golobovem predlogu o sestavi vlade postali rekorderji po številu ministrstev? Velja zakon o RTV že 20 let?

3,2 milijarde evropskih sredstev – kako do njih?
21. 11. 2022 00.15
Z letom 2023 Slovenija vstopa v novo obdobje črpanja evropskih sredstev. Prvi javni razpisi za skupaj približno 3,2 milijarde evrov že v prvi polovici leta 2023.

Zelenski o miru, Putin z raketami. 'Na koncu dneva teroristi vedno izgubijo'
15. 11. 2022 08.40
V Ukrajini o eksplozijah poročajo iz najmanj 11 regij. Zaradi raketnih napadov, ki so prizadeli elektroenergetsko omrežje v državi, je več kot sedem milijonov gospodinjstev ostalo brez elektrike. Ukrajinska stran meni, da gre za odziv na močan govor ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega na vrhu skupine G20.

Rekordno število požarov v Braziliji: 'Zelo je vroče, to so grozni dnevi'
11. 09. 2022 18.57
Avgusta so v Braziliji zabeležili največ požarov v več kot desetletju. Sateliti brazilske vesoljske agencije so zabeležili več kot kot 33.000 požarov, medtem ko jih je bilo v istem mesecu leta 2021 28.000. Rómulo Batista iz organizacije Greenpeace pa pravi, da so zaznali tudi rekordno krčenje gozdov.

Putinovi apetiti (in napake): 'Ko sklenete kompromis, ni nikoli konca'
17. 07. 2022 08.11
Anton Semiženko je v Ukrajini dolga leta delal kot novinar – reporter. Vojna ga je postavila v novo vlogo. Ureja objave v angleškem jeziku na portalu Babel. Kot poudarja, je podoba Ukrajine v tujih medijih ključna, saj je nanjo vezana zahodna pomoč. Z njim smo se pogovarjali o poteku vojne, pričakovanjih, prihodnosti, predvsem pa o apetitih Vladimirja Putina, ki jih je vse več Evropejcev pripravljeno spregledati, saj kontinent kleca pod naraščajočimi cenami. Putina v resnici ne zanima Donbas, opozarja sogovornik v odgovor vsem, ki predlagajo hitro končanje vojne s predajo vzhoda Ukrajine.

Najbolje plačana študentska dela v letu 2022
28. 06. 2022 12.02
Študentsko delo

Poziv k ponovni uvedbi kratkotrajnih bolniških brez obiska zdravnika
17. 06. 2022 11.59
Zdravniška zbornica Slovenije je vlado pozvala k razmisleku, da bi znova uvedla možnost kratkotrajne bolniške odsotnosti brez obiska zdravnika. Ocenjujejo namreč, da gre pri pisanju potrdil za do tridnevne odsotnosti za povsem birokratsko obremenitev zdravstva, za katero mora zdravstveno osebje namenjati čas po nepotrebnem.

Zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo zastalo, vse več duševnih stisk
22. 03. 2022 13.57
Epidemija covida-19 je močno posegla tudi v življenje bolnikov z multiplo sklerozo in njihovih družin, so na novinarski konferenci opozorili strokovnjaki. Zaradi omejitvenih ukrepov proti širjenju koronavirusa je zdravljenje bolnikov zastalo. Posledice, ki jih je pustila epidemija, pa niso le telesne, temveč je vse več tudi duševnih stisk.

Večina obravnav še vedno prek telefona in elektronske pošte, pacienti si želijo več osebnega stika
22. 02. 2022 20.12
Odprti so nočni klubi, marsikje, tudi v primarnem zdravstvu, ni več treba izpolnjevati pogoja PCT, dostop do izbranih zdravnikov pa ostaja prepuščen telefonom in elektronski pošti. Kdaj se bomo torej vrnili v čas pred epidemijo tudi v zdravstvu? Varuhinja pacientovih pravic pravi, da bolniki pogrešajo in potrebujejo oseben stik z zdravniki. Minister Poklukar zato računa, da bi se zdravstvo že do sredine marca lahko vrnilo v stare tirnice.

Poslanci potrdili zakon: Gre za prvi paket sprememb za debirokratizacijo
27. 12. 2021 20.28
Državni zbor je s 46 glasovi za in 41 proti potrdil zakon o debirokratizaciji. Ta bo po mnenju vlade in koalicije olajšal dostop do javnih storitev in ukinil nekatera administrativna bremena. Nasprotoval mu je del opozicije, kjer so opozarjali, da je bil pripravljen mimo vseh običajnih procesov.

DZ potrdil novelo zakona o DDV
27. 12. 2021 18.01
Državni zbor je s 46 glasovi za in 24 proti sprejel novelo zakona o DDV. Vlada jo je pripravila, potem ko je njenemu prejšnjemu predlogu julija v DZ zmanjkal le glas podpore. Novela prinaša prenos treh evropskih direktiv in izvedbene uredbe, ki urejajo med drugim plačevanje DDV pri čezmejnem trgovanju na daljavo oz. e-trgovanju. Podporo mu je odrekel del opozicije, ki se ne strinja, da je vlada poleg evropskih direktiv vanj vključila spremembe pri nakupu električnih vozil v podjetjih in izročanju računov.

Rangnick se je predstavil medijem, Carrick pa po 15 letih poslovil od kluba
03. 12. 2021 13.40
Britanske oblasti so Ralphu Rangnicku podelile delovno dovoljenje, kar pomeni, da lahko začne opravljati dolžnosti glavnega trenerja Manchester Uniteda. Triinšestdesetletni Nemec se je že predstavil medijem, v nedeljo proti Crystal Palaceu pa bo prvič prevzel vodenje rdečih vragov. Rdeče vrage pa zapušča dolgoletni član Michael Carrick, ki bo po odmoru od nogometa nov izziv iskal drugje.

'Če ni bila administrativna, je to sistemska napaka, ki se ne bi smela zgoditi'
02. 10. 2021 19.39
Profesor Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo je opozoril na cepljenje 264 mladoletnikov z vektorskimi cepivi, ki za starostno skupino od 12 do 18 let niso registrirana. Starše in mladostnike sicer miri, da večje nevarnosti zaradi cepljenja z Janssenom in AstraZeneco ni. V Sekciji za primarno pediatrijo pa dodajajo, da to ne prispeva k večjemu zaupanju v cepilni program.

Slovenski turisti 'talci' nenehnega spreminjanja ukrepov in pogojev za prehod meje
04. 07. 2021 11.13
Čeprav je bilo z uvedbo evropskega covidnega potrdila slišati napovedi o lažjem prehajanju meja, so potovanja v praksi vse prej kot brezskrbna. Vlada pogoje vstopa v državo nenehno spreminja in jih zaostruje. Tako je v soboto pričel veljati nov odlok, po katerem morajo vsi potniki iz temnordečih držav v obvezno karanteno. Vzrok pa: bolj nalezljiva delta različica koronavirusa. To velja tudi za cepljene in prebolevnike, četudi je Evropska agencija za zdravila pretekli teden sporočila, da vsa odobrena cepiva v EU ščitijo pred omenjenim sevom. Zaostrovanje pogojev ne pomeni nič dobrega za promocijo cepljenja, še posebej ob dejstvu, da smo od želene 60-odstotne precepljenosti še precej oddaljeni.

Podaljšali veljavnost PCR-testa, uvedli oranžen in zelen seznam držav
19. 06. 2021 12.51
Veljati je začel spremenjeni odlok vlade o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo zaradi zajezitve epidemije covida-19. Med novostmi je uvedba oranžnega in zelenega seznama držav. Veljavnost negativnega testa PCR se podaljšuje na 72 ur od odvzema brisa, pri hitrem antigenskem testu pa ostaja 48 ur.

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav
18. 06. 2021 21.47
Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

Zaželena potrdila PCT: po gneči na upravnih enotah na voljo dodatna prijavna mesta
03. 06. 2021 08.27
Kot sta izpostavila minister za zdravje Janez Poklukar in minister za javno upravo Boštjan Koritnik, bo podlaga za pridobitev PCT-potrdila, kmalu pa tudi za evropsko zeleno potrdilo, ki bo omogočalo potovanja, digitalna identiteta. Državljane zato pozivata, da to pridobijo, zato pa morajo fizično obiskati prijavno mesto. In ker želi vlada v čim širšem obsegu preiti na digitalno izdajo covidnih potrdil, širi nabor teh prijavnih mest. Poleg upravnih enot bodo to še cepilna mesta, centri za socialno delo, finančni uradi FURS in na lokaciji Ministrstva za pravosodje, so povedali na vladni novinarski konferenci.

Zapustil nas je Radivoj Stanić
01. 06. 2021 16.42
Nenadoma in povsem nepričakovano nas je zapustil Radivoj Stanić, dolgoletni sekretar RD Slovan, tehnični vodja nekdanje Belinke Olimpije in številnih generacij slovenskih reprezentanc. V 67. letu starosti je zaspal v svojem rojstnem kraju v Srbiji. V noči s petka na soboto. Pokopan je bil v nedeljo. Tam, kamor ga je vedno vleklo srce.

V soboto potrdili 135 okužb, ob rdečem še temno rdeči seznam
30. 05. 2021 07.22
Ob opravljenih 1852 PCR-testih na okužbo z novim koronavirusom je bilo tokrat pozitivnih 135 oseb, delež pozitivnih pa je znašal 7,3 odstotka. Opravili so tudi 8656 HAG-testov. V državi imamo tako trenutno 4317 aktivnih primerov okužb. V Slovenijo lahko od danes brez negativnega testa na novi koronavirus in brez napotitve v karanteno vstopajo tudi otroci do 15. leta starosti, ki potujejo v organizirani skupini. Vlada je v odloku, ki stopa v veljavo, na novo določila tudi temno rdeči seznam držav.

Vlada uvaja seznam temnordečih držav, spremembe pri prehajanju meja
26. 05. 2021 06.15
Vlada je na Brdu pri Kranju znova razpravljala o koronskih ukrepih. Večjih sprememb, čeprav smo po trenutnih številkah prešli v zeleno fazo, ni. Vlada po novem uvaja seznam temnordečih držav, spremembe so tudi pri prehajanju meja – otroci do 15. leta, ki potujejo v organiziranem spremstvu, po novem ne bodo več potrebovali negativnega testa.

Vlada podaljšala odloke, spremembe na rdečem seznamu
19. 05. 2021 21.39
Vlada je na seji obravnavala obvladovanje pandemije covida-19. Podaljšala je večino odlokov. Sprejela je ukinitev kontrolne točke tudi na meji z Madžarsko, dodana je izjema za vstop brez karantene ali testa za prebolevnike, ki so se v najkasneje v osmih mesecih po pozitivnem PCR-testu oziroma začetku simptomov cepili vsaj z enim odmerkom cepiva, ki ga priznava Slovenija. Ustrezna zaščita za prebolevnike se vzpostavi takoj po cepljenju.

Macron bo odredil zaprtje elitne francoske šole za visoke uradnike
08. 04. 2021 17.10
Elitna francoska administrativna šola bo, kot kaže, v kratkem zaprla svoja vrata. Šolo so obiskovali številni visoki francoski uradniki, med njimi tudi predsednik Emmanuel Macron. Njeni študenti večinoma izvirajo iz bogatih francoskih družin, ki po besedah kritikov ne razumejo potreb 'navadnih' državljanov.

Od polnoči ni več mogoče potovati v države na rdečem seznamu
28. 03. 2021 17.56
Vlada je sprejela odlok o omejitvi prehajanja državne meje. Kot pravijo, želijo s tem preprečiti, "kar se pričakuje za praznike", še posebej v luči dejstva, da se epidemiološka slika na Balkanu izjemno zaostruje. Po novem tako ne bo več možno zapustiti Slovenije za potovanje v državo, ki je na rdečem seznamu, za vstop v Slovenijo pa bo potreben PCR-test, ki mora biti opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja.

Slovenija uvaja trajne napotnice za kronične bolezni
18. 03. 2021 16.46
Skupščina ZZZS je dopolnila pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja. Sprejela je sklep o zdravstvenih stanjih in drugih pogojih za upravičenost do medicinskih pripomočkov iz obveznega zavarovanja. Ta korak bo med drugim zmanjšal administrativna bremena, zlasti zaradi uvedbe trajne napotnice za kronična stanja.