aida

Vila italijanskega skladatelja Giuseppeja Verdija končno na dražbo
31. 05. 2022 08.48
Razkošna vila italijanskega skladatelja v kraju Sant'Agata di Villanova v bližini severnoitalijanskega mesta Piacenza bo po dolgih pravnih bitkah in družinskih sporih ponujena na dražbi. Italijanska država bo imela predkupno pravico, tako je odločilo sodišče v Parmi.

Varovana labodja družina ustavila koprski promet
30. 05. 2022 17.34
V središču Kopra je voznikom cesto za kratek čas zaprla 10-članska labodja družina. Zaradi lanskih kraj labodjih mladičev je ta prisrčna in zelo velika družina 24 ur na dan pod nadzorom. Med potepanjem po mestu ji vestno sledi oseba, ki pazi, da so vsi mladiči pri starših.

Družinska 'drama' na Snežniku: risa Blisk in Katalin sta oče in sin
17. 05. 2022 15.20
Iz svoje ograde v gozd se je bliskovito pognal že deveti iz Romunije v Slovenijo in na Hrvaško doseljeni ris. Šestletni samec Blisk je dobil svoje ime, ker se tako bliskovito požene na svojo hrano, mogoče pa bo prav tako bliskovito poskrbel za nov naraščaj in s tem za ohranitev populacije. So pa genetske analize pokazale, da je Blisk oče iz Romunije leta 2020 priseljenega risa Katalina.

Avtocestni posnetki: 'Obračun' nepazljivih voznikov s prometno signalizacijo
28. 04. 2022 10.01
Zaradi nepazljivih voznikov na naših cestah največkrat nastradajo prometna signalizacija, varnostne ograje in naletni mehovi. Spodnji posnetek prikazuje le nekaj primerov, v katerih so nepozorni vozniki spregledali signalizacijo in ogrožali promet. Na srečo gre zgolj za materialno škodo, ki jo lahko nadomestimo, a takšne nesreče lahko privedejo tudi do hujših posledic, ki jih ne moremo povrniti, zato vozite previdno.

'Kdor govori, da je rokenrol umrl, govori neumnosti'
24. 04. 2022 16.58
Dogodek RI-LJ New Wave Reunion je obudili energijo, ki že od konca 70. let povezuje Reko in Ljubljano. Nastopili so Paraf, Grad, Lublanski psi in domača priložnostna skupina JAO. Pogovorili smo se z nekaterimi protagonisti.

Vrednost umetniških del robotke Aide presegla 1,2 milijona evrov
08. 04. 2022 18.54
Umetna inteligenca v zadnjih letih drastično spreminja potek naših življenj in nič drugače ni niti na področju umetnosti. Če ste mislili, da lahko portret naslika samo vrhunski slikar, ste se zmotili. V enem izmed londonskih muzejev lahko vaš obraz v pičlih 45 minutah naslika humanoidna robotka Aida. Njena kariera pa več kot očitno cveti. Vrednost prodanih umetniških del, ki jih je naslikala od leta 2019, je namreč že presegla 1,2 milijona evrov. Poleg tega bo prav kmalu odletela v Italijo, kjer bo svoja dela razstavila na slovitem Beneškem bienalu.

Naša ekipa skupaj s prostovoljci in borci na vlaku za Kijev
05. 03. 2022 20.18
Naša ekipa, ki zadnje dni spremlja vojno v Ukrajini na tamkajšnjih tleh, se z Lvova pomika proti Kijevu. Ruska vojska želi skleniti obroč okoli prestolnice, železnica pa je še vedno najvarnejši način prevoza tja. Uspeli so se priključiti humanitarni skupini, ki v bolnišnico pelje pomoč. Predmestje Kijeva je sicer aktivno vojno območje, pred dnevi je bila tam napadena tudi skupina britanskih poročevalcev, ki so padli v zasedo - novinar je bil ranjen, snemalca rešil neprebojni jopič.

Iris: študentsko izdelan robotski rover, ki bo kmalu raziskoval Luno
03. 02. 2022 19.22
Profesor robotike William »Red« Whittaker je vodil razvoj majhnega robota na kolesih, imenovanega Iris, ki bi lahko postal prvi rover brez posadke, ki ga je ZDA poslala na raziskovanje Lune. Iris niso zgradili izkušeni inženirji pri Nasi ali velikem letalskem podjetju, temveč Whittakerjevi študenti na univerzi Carnegie Mellon v Pittsburghu. Robot je bil pred kratkim pritrjen na lunarno pristajalno napravo za izstrelitev, načrtovano za sredino leta 2022.

V vzhodni Turčiji pred zmrzaljo rešili več kot 60 pasjih mladičkov
29. 01. 2022 16.14
V četrtek so v turški vzhodni provinci Erzurum pred izredno nizkimi temperaturami rešili okoli 63 potepuških mladičev. Na podlagi posnetka, ki ga je delil nek okoliški prebivalec, so se reševalne ekipe napotile na območje, kjer so našli 63 mladičkov, med katerimi so mnogi že bili izredno podhlajeni. Takoj so jih odpeljali na zdravljenje v veterinarsko ambulanto, kot sporočajo oblasti, pa so trenutno vsi v dobrem stanju. Temperature v Erzurumu so sicer padle na okoli minus šest stopinj Celzija podnevi in na okoli minus 16 ponoči.

V Kijevu zavijajo sirene, v parkih se urijo prostovoljci: 'Bolje je biti pripravljen'
29. 01. 2022 11.09
Marina Nastevič je 36-letna ukrajinska novinarka, ki že od rojstva živi v Kijevu. Za 24ur.com je spregovorila o tem, kako je ta trenutek videti življenje v njenem mestu. Da so v strahu pred vojno pravzaprav že od leta 2014, se pa napetost v zadnjih dneh in tednih stopnjuje, pravi Marina. Poskušajo živeti čim bolj običajno, prek medijev pa ves čas dobivajo napotke, kaj storiti, ko zatuli sirena, kako se pozanimati, kje je najbližje zaklonišče, kaj spakirati med nujne stvari ... "Upam, da teh napotkov ne bomo potrebovali nikoli, ampak bolje je biti pripravljen," nam je povedala Kijevčanka.

Na jezeru Michigan opazili redek pojav 'ledenih palačink'
24. 01. 2022 10.34
Mati narava je svoje čudeže tokrat pokazala na jezeru Michigan v bližini Chicaga, kjer so mimoidoči na gladini jezera opazili nenavaden pojav, ki jih je spomnil na domačo kuhinjo. Skrivnostne ledene tvorbe, ki spominjajo na zamrznjene palačinke, so opazili na različnih delih jezera.

Na teksaških avtocestah vedno pogostejši samovozeči tovornjaki
21. 01. 2022 08.55
Ogromen 18-kolesni tovornjak vozi po večpasovni teksaški avtocesti, za volanom pa ni nikogar. Morda se sliši nerealno, a ravno to trenutno preizkušajo v drugi največji zvezni državi ZDA, ki je postala središče hitro razvijajoče se industrije samovozečih vozil.

Doseljeni risi s svojimi geni rešujejo dinarsko populacijo pred izumrtjem
20. 01. 2022 10.20
V Sloveniji so v sezoni 2020/2021 na območju slovenskih Dinaridov zabeležili vsaj 24 odraslih risov, dodatnih pet risov ima svoje teritorije še na območju slovenskih Alp. Opazovanja kažejo, da se doseljeni risi uspešno vključujejo v populacijo in z reprodukcijo rešujejo populacijo pred izumrtjem.

Na jugu Kitajske več kot 80 pobeglih nojev tekalo po cestah
11. 01. 2022 10.16
V mestu Čongzuo na jugu Kitajske je v soboto zjutraj državljane presenetil poseben prizor na njihovih cestah. Več kot 80 ujetih nojev je namreč pobegnilo in tekalo po lokalnih cestah. Njihove tekaške trenutke v mestu so ujeli tudi številni mimoidoči. Te neleteče ptice so z lokalne farme nojev pobegnile zaradi neprevidnega delavca, ki ni dobro zaklenil vrat kmetije. Lastniku je s pomočjo policije uspelo dobiti nazaj večino bežečih nojev, poškodovanih zaradi dogodka ni bilo.

Turistični delavci v Kranjski Gori zadovoljni tudi ob 'lisičjem' koncu tedna
09. 01. 2022 19.56
Kakšna je bila ob Zlati lisici, ki je minila brez gledalcev ob progi, podoba Kranjske Gore? Največ je te dni slovenskih gostov, zaradi počitnic ni malo niti Hrvatov. Z množičnim prihodom turistov imajo znova polne roke dela turistični delavci. Zasedenost je trenutno več kot 90-odstotna, tam nekje okoli 96 odstotkov kapacitet je zapolnjenih.

Velika križarka na silvestrovo zaradi okužb obtičala v lizbonskem pristanišču
01. 01. 2022 17.33
V portugalski prestolnici je skoraj 3000 potnikov, ki so želeli silvestrovo preživeti na krovu križarke Aida Nova, ostalo na suhem, potem ko so pri osebju ugotovili več deset primerov okužbe z novim koronavirusom. Kdaj bo velika križarka nadaljevala plovbo, ni znano?

Magnifico v oddaji Ena na ena: 'Marsikdaj sem si želel, da bi nekam pobegnil'
12. 12. 2021 11.07
Robert Pešut, večini bolje znan kot Magnifico, je v oddaji Ena na ena med drugim spregovoril o svojem pogledu na današnjo družbo, slovensko narodnozabavno glasbo, izjavo člana predsedstva Bosne in Hercegovina Milorada Dodika in odnos z ženo Barbaro. Balkanski šarlatan, kot si pravi, Slovencev nikoli ni pustil ravnodušnih, poleg tega pa je eden redkih, ki jim je uspel glasbeni vzpon čez meje Balkana.

V Berlinu bodo razglasili evropske oskarje
11. 12. 2021 13.29
Evropska filmska akademija (EFA) bo nocoj iz studia v Berlinu po spletu razglasila letošnje dobitnike evropskih oskarjev. S po štirimi nominacijami letos vodijo filmi Titan Julie Ducournau, Oče Floriana Zellerja in Quo Vadis, Aida? Jasmile Žbanić. Razglasili bodo tudi tri filme, nominirane za nagrado evropskega občinstva lux.

Kar se da dobro posvetilo Queenom, zabeljeno s simfoniki
08. 12. 2021 14.01
V času, ko je za nami 30. obletnica smrti neponovljivega Freddieja Mercuryja, je bila doza Queenov več kot prijeten opomnik na ikoničnega pevca in izvrstno glasbo, ki je še danes aktualna in popularna. Da so zasedbo Queen Real Tribute Symphony, ki ga na odru spremljata 46-članski simfonični orkester in pevski zbor, dali v Cankarjevem domu, je bila odlična odločitev, dvorana pa polna. Seveda ob upoštevanju PCT pogoja in polovični zasedenosti Gallusove dvorane.

Podelitev evropskih filmskih nagrad znova v digitalni obliki
03. 12. 2021 19.16
Evropska filmska akademija (EFA) se je zaradi trenutnega poteka epidemije odločila, da bo prihajajočo slovesnost 34. podelitve nagrad 11. decembra v Berlinu izpeljala v digitalni obliki. Podelitev so preoblikovali v dogodek v živo na daljavo. Nominiranci in zmagovalci se bodo pridružili v različnih digitalnih formatih in v živo na spletu.

11-mesečna deklica navdušuje z deskanjem na snegu
19. 11. 2021 15.00
11-mesečna deklica z videoposnetkom deskanja na snegu na severu Kitajske navdušuje uporabnike družbenih omrežij. Starši deklice Yuji Wang so po naključju našli otroško opremo za deskanje na snegu in s tem odkrili hčerino strast in talent do tega športa. Čeprav Yuji še ne hodi, ji gre deskanje po snegu zelo dobro, z vsakim spustom po snegu pa postaja pogumnejša.

Študent s pomočjo 3D-tiskalnika ustvaril protezo za psa
19. 11. 2021 12.15
Štiriletna psička Sonia je kmalu po rojstvu zaradi prometne nesreče izgubila del svoje zadnje tačke. Od takrat se uči hoditi le s tremi nogami, a to vpliva na njeno držo in hojo, pojasnjuje lastnica Karolina Popecka. Toda pred Sonio je zdaj svetlejša prihodnost, saj so ji študentje poljske veterinarske fakultete ustvarili protezo. Študent Maciej Szczepanski doma izdeluje individualizirane 3D-tiskane proteze za pse, ki so v podobni stiski kot Sonia. Prepričan je, da lahko neenakomerna porazdelitev teže na tri tačke pri psu povzroči atrofijo sklepa. Kot še pojasnjuje, so njegove proteze primernejše za potrebe posameznih živali, poleg tega pa so veliko cenejše od tradicionalnih protez, ki so nameščene kirurško. Sonii so protezo že namestili, ni pa znano, koliko časa bo še trajalo, preden bo lahko spet normalno hodila, a lastnica upa, da bo to kmalu.

Janković: Delujem tako, da je vse videti, kot da sem na meji, a vsako zadevo preverim
07. 11. 2021 14.00
Zoran Janković, župan z enim najdaljših stažev v Sloveniji, bo v oddaji Ena na Ena spregovoril tako o naslednjih lokalnih volitvah in vrnitvi v državno politiko kot tudi o življenju svojih sinov, ki sta večkrat razburila javnost. Po daljši medijski odsotnosti se je oglasil po sredinih nasilnih protestih, ko je Policija posredovala dva tedna zapored, nazadnje s solzivcem. Tedaj je dejal, da to ni Ljubljana in da si mesto tega ne zasluži. Za mesto, na čelu katerega je od leta 2006, pravi, da je najlepše na svetu.

Navijači na nogometni tekmi v Miamiju rešili padajočega mačka
14. 09. 2021 11.19
Med tekmo ameriškega nogometa v mestu Miami Gardens je črno-beli maček, ki je visel z roba tribune, preživel dramatičen padec. Na stadionu Hard Rock, kjer je potekala nogometna tekma med ekipama No. 22 Miami in Appalachian State, se je sprva z eno tačko oprijemal zidu zgornje tribune, nato pa padel v globino, kjer ga je navijačem s pomočjo ameriške zastave uspelo ujeti. Maček po padcu ni utrpel vidnih poškodb. Upravniki stadiona so pohvalili navijače, ki so mu priskočili na pomoč. "Mačku želimo vse najboljše v njegovih preostalih osmih življenjih," so še zapisali.

Meteor razsvetlil nebo nad Francijo
09. 09. 2021 10.51
Francoski strokovnjaki so potrdili, da je bila bleščeča svetloba, ki so jo v nedeljo pozno zvečer opazili na nebu nad Francijo, meteor. Prvi so ga zaznali nad francosko Bretanijo, in sicer okoli 23. ure. Meteor je po vsej verjetnosti velikosti peščice kamnov. Šlo naj bi za kos asteroida ali kometa, ki je v ozračje vstopil s "precej veliko hitrostjo in pod precej ostrim kotom" je zagotovil Jim Rowe iz združenja Fireball Alliance. Spektakel je bilo mogoče spremljati tudi iz Normandije, južne Anglije in s Kanalskih otokov. Očividci so opisali "nenadno svetlobo", ki ji je sledila eksplozija.

Zvesti Obama čaka na svojega gospodarja že dve leti
09. 09. 2021 09.15
Na ulicah romunskega okrožja Mureș so ljudje priča zanimivi lekciji o zvestobi živali. Nemški kratkodlaki ptičar po imenu Obama čaka svojega lastnika pred njegovo nekdanjo hišo že dve leti. Lastnik, ki ga je vzgajal 16 let, je nenadno umrl, a Obama nikakor ne more razumeti, da ga več ni, pravijo prostovoljci nevladne organizacije, ki rešuje zapuščene pse. Zanj trenutno skrbijo sosedi, ki so navdušeni nad njegovo predanostjo.

Risinja z mladičema v 'zibelki mraza' presenetila voznika
08. 09. 2021 10.12
Konec avgusta je želela risinja v poznih večernih urah v miru prečkati cesto, ko jo je presenetil avtomobil. Voznik je presenečen opazil še dva mladiča, kar je še večja redkost od pogleda na odrasle rise.

Prvi gorenjski naraščaj: risinja Aida ima tri mladičke
25. 08. 2021 12.48
Pohodnici z Gorenjske sta sredi avgusta ob gozdni poti na območju Jelovice opazili risinjo in tri risje mladiče. Strokovnjaki projekta LIFE Lynx so potrdili, da se je risinja Aida takrat zadrževala na tem območju. Glede na podatke, pridobljene s pomočjo njene telemetrične ovratnice, so mladiči stari dober mesec dni.

Kljub vse bližjemu koncu sezone na Hrvaškem več kot milijon turistov
23. 08. 2021 13.49
Čeprav je pred vrati konec letošnje poletne sezone, je stanje pri naših sosedih še vedno nadpovprečno. Največje število prihodov turistov so letos zabeležili v Istri, Kvarnerju in Splitsko-dalmatinski županiji. Trenutno se na Hrvaškem nahaja več kot milijon turistov, od tega je približno 890.000 tujcev. Večinoma gre za Nemce, sledijo jim Poljaki, Slovenci, Čehi in Avstrijci. Ker se približuje konec poletnih počitnic, so se na mejnih prehodih pojavili tudi večurni zastoji. Potnikom so na pomoč priskočili prostovoljci, ki so delili plastenke vode s sporočilom "Ostanite varni!".

Ameriški znanstveniki pri belorepih jelenih odkrili protitelesa proti covidu-19
23. 08. 2021 10.34
Okužbo s covidom-19 so znanstveniki zaznali pri različnih živalskih vrstah. A ena izmed živali, s katerimi imajo ljudje posebno vez, izstopa. Ameriško ministrstvo za kmetijstvo je protitelesa odkrilo v majhnem vzorcu belorepih jelenov v Ilinoisu, New Yorku, Michiganu in Pensilvaniji. "Dejstvo, da smo v vseh štirih državah našli protitelesa pri jelenih, lahko pomeni, da je okužbi izpostavljeno širše geografsko območje, kot smo sprva mislili," pojasnjuje Thomas DeLiberto, direktor Nacionalnega raziskovalnega centra. Zbrali so 481 vzorcev iz štirih držav, 33 odstotkov vzorcev je vsebovalo protitelesa. Kljub temu pa ni dokazov, da bi bili zaradi odkritja covida-19 pri jelenih ogroženi tudi ljudje, ki jedo njihovo meso.