ajdovščina

Težave z digitalnimi boni: nedosegljivih 27 od 29 izvajalcev izobraževanj

03. 08. 2022 20.56

Starejši od 55 let se bodo lahko do konca novembra udeležili brezplačnega tečaja in tako bodo v roke prejeli tudi digitalni bon. Ministrstvo je namreč objavilo seznam izvajalcev tečajev po vsej Sloveniji. A očitno brez težav ne gre. Poklicali smo vseh 29 izvajalcev, 27 jih je nedosegljivih, ena številka je bila celo neveljavna. "Kontaktirajte jih po telefonu, e-pošti, vse, kar smo jim mi naložili, je, da delajo kot dobri gospodarji," odgovarjajo v Službi za digitalno preobrazbo, kjer opozarjajo, da je zanimanja veliko, mest pa premalo, zato so ponekod tečaji že zasedeni.

Vročina se bo stopnjevala: temperature vse do 38 stopinj Celzija

01. 08. 2022 10.02

Po manjši osvežitvi, ki smo je bili deležni v preteklih dneh, se bodo temperature v tem tednu zaradi vročega afriškega zraka znova dvignile, ponekod do 38 stopinj Celzija. Najbolj vroče bo v četrtek in petek, ob koncu tedna pa nas bodo morda spet nekoliko ohladile krajevne plohe in nevihte. Obilnejšega deževja še ni na vidiku, prav tako dolgotrajnejših ohladitev.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo

29. 07. 2022 17.06

Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj

26. 07. 2022 07.51

Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev

25. 07. 2022 06.41

Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Skozi 'hosto' s sekači: več sto pridnih rok ustvarjalo protipožarne koridorje

24. 07. 2022 17.08

Zvok motornih žag, z žagovino prekrite poti in kupi posekanih dreves. Tudi to je te dni moč videti na goriškem Krasu. Pridne in marljive roke prostovoljcev neumorno hitijo pri vzpostavitvi protipožarnih koridorjev, s katerimi želijo požaru preprečiti nadaljnji pohod po presušeni kraški pokrajini. Odziv na klic na pomoč občine Renče-Vogrsko ni ostal neuslišan. Odzvala se je neverjetna množica prostovoljcev, ki so na Kras prihiteli z vseh koncev Slovenije, pa tudi iz tujine. "Gre za dobrosrčne in dobrohotne ljudi. Znova smo dokazali, da znamo stopiti skupaj," je na množico prostovoljcev dejal župan Tarik Žigon.

Izjemen odziv ljudi, ki ponujajo pomoč: je sploh kaj, česar skupaj ne zmoremo?

21. 07. 2022 12.52

Manj kot uro po objavi prošnje gasilcev, ki na Krasu dajejo vse od sebe, so bila skladišča polna pijač in prigrizkov, ki so jih donirali dobri ljudje. Zaradi velikih količin, ki so jih prejeli, je poveljnik regijskega štaba CZ za severno Primorsko prosil, naj se dobava ustavi, saj jim skladiščenje že povzroča težave. "Hvaležnosti, ki jo čutimo ob odzivu vseh dobrih ljudi, vam z besedami ne moremo opisati. Stokrat hvala vsakemu posamezniku!" pa so zapisali gasilci. In ne samo to, družbena omrežja so polna oglasov v obliki nudenja prenočišč, prevozov in namestitev za živali – od konjev do čebel.

Izdano dvojno rdeče opozorilo: zaradi vročine in požarne ogroženosti

21. 07. 2022 08.51

Četrtek smo v večjem delu Slovenije začeli s prijetno svežino, a že kmalu nam bo spet vroče. K nam se namreč širi afriški zrak, ki nam prinaša stopnjevanje vročine. V sredo se je najbolj ogrelo na Goriškem, Tolminskem in v Vipavski dolini, kjer so temperature lokalno presegle 37 stopinj Celzija, danes pa bo tukaj še za stopinjo ali dve bolj vroče. Arso je za petek, soboto in nedeljo povišal stopnjo vremenskega opozorila za visoke temperature za Primorsko na najvišjo – rdečo stopnjo. V soboto bo rdeče opozorilo veljalo tudi za osrednjo in JV Slovenijo.

Vročina se bo stopnjevala, vse kaže na dolgotrajnejši vročinski val

20. 07. 2022 08.05

Vse več meteoroloških izračunov kaže na dolgotrajnejši vročinski val. Po nižinah osrednje in vzhodne Slovenije bomo že danes izmerili od 33 do 35, na Goriškem in v Vipavski dolini tudi do 37 stopinj Celzija, v prihodnjih dneh pa se bo vročina še stopnjevala. Najbolj vroč dan v tem tednu bo na Primorskem petek, v preostalem delu Slovenije pa sobota, ko se bo lahko lokalno ogrelo tudi do 40 stopinj, večinoma pa se bodo temperature gibale od 35 do 39 stopinj Celzija.

Za jugozahodni del države razglašena zelo velika požarna ogroženost

20. 07. 2022 07.02

Uprava RS za zaščito in reševanje je z današnjim dnem razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja v občinah Ankaran, Izola, Koper, Piran, Hrpelje-Kozina, Divača, Sežana, Komen, Postojna, Ilirska Bistrica, Pivka, Nova Gorica, Kanal, Brda, Šempeter-Vrtojba, Miren-Kostanjevica, Renče-Vogrsko, Ajdovščina in Vipava.

Razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja

19. 07. 2022 07.57

Vlada Republike Slovenije je na območjih izpostave Uprave za zaščito in reševanje Koper, Postojna in Nova Gorica razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja. Na ostalih območjih države je razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja. Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami in Policija bosta nad spoštovanjem razglasa izvajala poostren nadzor.

Požar na Krasu: burja se umirja, pogoji za gašenje boljši

18. 07. 2022 06.10

Na območju Renškega vrha nad Renčami še vedno gori, a je gasilcem požar, ki je vzplamtel v nedeljo dopoldan, do ponedeljka zjutraj uspelo spraviti pod nadzor. Kot nam je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je burja nekoliko umirila, zato so tudi pogoji za gašenje boljši kot dopoldne in v nedeljo zvečer. Na kraju tako od petih ostaja le še en helikopter, 425 gasilcev pa gasi manjše izbruhe in skrbi, da se požarna linija ne bi premaknila. In medtem ko policija vzrok požara še preiskuje, so domačini prepričani, da ne gre za nesrečo.

Obljubo o demokratičnem soodločanju držala manj kot polovica županov

18. 07. 2022 09.30

56 slovenskih županov se je v aktualnem mandatu zavezalo k izvajanju procesa demokratičnega soodločanja, pri katerem o porabi dela proračunskih sredstev neposredno odločajo občani. Obljubo o participativnem proračunu pa je izpolnilo le 24 županov, navaja inštitut Danes je nov dan. Skupno v demokratičnih procesih soodločanja pri porabi sredstev sodelujejo prebivalci 39 slovenskih občin.

Prenehanje velike požarne ogroženosti v več delih države

08. 07. 2022 15.06

V nekaterih delih po Sloveniji je preklicana velika požarna ogroženost naravnega okolja, ki je bila razglašena 1. julija. Gre za nekatere občine na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Nova Gorica in Postojna. V veljavi pa ostaja požarna ogroženost na območju izpostav uprave za zaščito in reševanje Koper.

Nov predlog: 15 pokrajin, poseben status za Ljubljano

06. 07. 2022 14.21

Po tem, ko se je strokovna javnost poenotila v pobudi za ustanovitev desetih pokrajin z Ljubljano in Mariborom, ki bi imele poseben status, sedaj državni svet predlaga ustanovitev 15 pokrajin, poseben status pa bi imela samo Ljubljana. Državni svet bo paket treh zakonov za ustanovitev pokrajin vložil v parlamentarno proceduro. Zakonodajno iniciativo je podprlo 28 svetnikov, nihče ni bil proti. Gre za zgodovinski trenutek, je ocenil predsednik republike Borut Pahor, ki se je kot častni gost udeležil seje. Z odločitvijo državni svet zaključuje proces, začet leta 2019, ko je v vnovičnem poskusu ustanovitve pokrajin prevzel vlogo koordinatorja.

Zaradi suše ponekod prepoved zalivanja vrtov, pranja vozil in polnjenja bazenov

04. 07. 2022 15.09

Ne le na površinskih slojih tal in vodotokih, suša je tudi v podzemnih vodah. Izrazita suša podzemne vode je trenutno v goriški, gorenjski, ljubljanski in dolenjski regiji, drugod je v večjem delu zmerna suša podzemnih voda. Stanje bi izboljšale le obilnejše dolgotrajne padavine. V vse več občinah uvajajo določene prepovedi rabe pitne vode.

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?

04. 07. 2022 06.00

Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Bomo morali zaradi suše varčevati s pitno vodo?

02. 07. 2022 07.00

Poleg vsega, kar draži hrano, pa je udarila tudi suša. Bomo letos močno varčevali tudi s pitno vodo? Najbolj skrbi primorske kmete. V Ajdovščini, kjer je sicer vselej obilni izvir vode Hubelj skorajda presahnil, so s pozivov k varčevanju prešli k občasnim prepovedim uporabe vode - ob suši pa je pridelek udarila še žgoča vročina, pričakujejo ga tudi do polovico manj.

Na izviru Rižane ni več vode, v Vipavski dolini prepovedi porabe

23. 06. 2022 15.23

Zaradi zgodnjega začetka turistične sezone je na območju slovenske Istre povečana poraba pitne vode, kar je v kombinaciji s premajhno količino padavin pripeljalo do tega, da na izviru Rižane vode sploh ni več. Za pripravo pitne vode črpajo podtalnico. V državi bi lahko zaradi nizkih vodostajev v kratkem prišlo do pomanjkanja pitne vode, v Vipavski dolini in v kanalski občini so že uvedli prve prepovedi glede porabe.

Netipična mehiška igra na uvodu SP

21. 06. 2022 16.46

V Celju in Laškem se začenja svetovno prvenstvo za rokometašice do 20 let. Slovenke se bodo na uvodni tekmi v v sredo v dvorani Golovec pomerile z Mehiko. Preostali tekmi v skupini F jih čakata v petek in soboto. Najprej bo na sporedu obračun s Čilom, nato z Nemčijo. Slovenke so pred začetkom prvenstva kot osnovni cilj napovedale preboj v drugi del SP.

Mladinke želijo iz skupinskega dela

20. 06. 2022 11.31

Pred začetkom letošnjega svetovnega prvenstva za rokometašice do 20 let, ki bo med 22. junijem in 3. julijem potekalo v Celju in Laškem, je slovenska reprezentanca realizirala vse zamisli v pripravljalnem obdobju. Za konec je uspela še generalka z Argentinkami, v sredo pa bo šlo v Golovcu zares, nasproti Sloveniji bo stala Mehika.

'Naj o prvem mestu odloča tekma z Nemkami'

16. 06. 2022 07.49

Nekaj dni pred začetkom letošnjega svetovnega prvenstva za rokometašice do 20 let, ki bo med 22. junijem in 3. julijem potekalo v Celju in Laškem, je sklepne priprave začela slovenska vrsta. Selektor Sebastjan Oblak je v Zrečah zbral 19 igralk. Po dve najboljši ekipi vsake izmed osmih skupin bosta napredovali v drugi del in s tem v boj za najvišja mesta, medtem ko zadnji čakajo preizkusi v t. i. predsedniškem pokalu za razvrstitev od 16. mesta.

Močan veter v Vipavski dolini uničil del letošnjih češenj

31. 05. 2022 17.33

V zgornji Vipavski dolini se je letos obetala izjemna letina češenj, vendar je že dozorele ob koncu tedna oklestila in poškodovala močna burja. Najhuje je pihala v soboto in nedeljo, ko je poleg dozorelih češenj polomila in na tla zmetala tudi marsikatero vejo in mladiko. Sadjarji sicer pričakujejo, da si bodo nedozorele češnje še opomogle.

Večji del Boscarolove donacije že na računu ajdovske občine

31. 05. 2022 15.43

Predstavniki občine Ajdovščina so tudi uradno podpisali pogodbo, kako bodo unovčili 25 milijonov evrov vredno donacijo, ki sta jo Ivo in Taja Boscarol namenila iz kupnine pri prodaji večinskega deleža Pipistrela ameriškemu Textronu. 21 milijonov evrov, ki so že na občinskem računu, bodo namenjeni trem projektom – gradnji novega zdravstvenega doma Ajdovščina, helikopterskega reševalnega centra in hortikulturnim ozelenitvam mesta in okolice. Boscarol je napovedal, da to zagotovo ni zadnja donacija.

Vse nared za najbolj okusen festival na Vipavskem

24. 05. 2022 00.15

Še malo nas loči do festivala Okusi Vipavske, ki bo 5.in 6. junija v čudovitem ambientu baročnega Dvorca Zemono zaokrožil najbolj okusen mesec v letu z istim imenom na širšem Vipavskem. Festivalske jedi bo tudi letos pripravljal kulinarični virtuoz Tomaž Kavčič z ekipo Gostilne pri Lojzetu, organizatorji pa bodo tako kot vsako leto tudi letos poskrbeli za bogato vinsko spremljavo in vipavsko tržnico s ponudbo lokalnih pridelkov in izdelkov. Vstopnice za obisk osrednjega turističnega promocijskega dogodka Vipavske doline na področju vina in kulinarike so že na voljo.

V Batujah gorela stanovanjska hiša

09. 05. 2022 14.22

Zagorelo je ostrešje starejše stanovanjske hiše v naselju Batuje. V hiši je bilo več ljudi, na preventivni pregled v bolnišnico so odpeljali starejšo osebo, ostale pa niso bile poškodovane. Nastala je le materialna škoda.

V projekt EU podnebno nevtralnih in pametnih mest izbrana tri slovenska mesta

28. 04. 2022 18.10

Evropska komisija je razglasila 100 mest, ki bodo sodelovala v misiji podnebno nevtralna in pametna mesta do leta 2030. Na poziv se je prijavilo več kot 360 mest, tudi osem slovenskih, komisija pa je med njimi za sodelovanje izbrala Ljubljano, Kranj in Velenje.

Slovenija praznuje: 'OF več kot le upor, je tudi nastanek slovenske države'

27. 04. 2022 08.05

Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju, s katerim se spominjamo slovenskega odporništva in nastanka Osvobodilne fronte (OF), ključne odporniške organizacije Slovencev v drugi svetovni vojni. Osrednja slovesnost je potekala v torek na Mali Gori nad Ribnico, državljane pa je že nagovoril predsednik republike Borut Pahor.

Volivci postojnske volilne enote prejeli publikacije z napačnim seznamom kandidatov

15. 04. 2022 18.57

Nekateri volivci v volilni enoti Postojna so prejeli publikacije s seznamom kandidatov, ki ne kandidirajo v njihovem okraju. Kot so pojasnili v tiskarskem podjetju Cetis, ki je natisnilo omenjene sezname, je do pomote pri grafičnem oblikovanju prišlo zaradi časovne stiske in usklajevanj, a zatrjujejo, da to nima vpliva na samo glasovanje.

Nesreča v Ajdovščini: otrok na prehodu odskočil pred vozilom in se poškodoval

11. 04. 2022 10.45

V petek se je v Ajdovščini zgodila prometna nesreča, v kateri voznik avtomobila ni dal prednosti otroku, ki je bil na poti v šolo, čeprav je ta že bil na prehodu za pešce. Nesrečo je preprečil otrok, ki je odskočil nazaj, a je pri tem padel in se poškodoval.