albanski skrajneži

Prekinitev makedonske ofenzive

27. 05. 2001 00.00

Makedonska vojska je v soboto zvečer prekinila vse vojaške operacije proti albanski Osvobodilni narodni vojski, da bi tako vzpostavili pogoje za evakuacijo civilistov, je povedal vojaški tiskovni predstavnik Blagoje Markovski. Enote makedonske vojske pa so v soboto s tanki in minometi nadaljevale z ofenzivo proti albanskim skrajnežem, ki še vedno zasedajo osem vasi na severu Makedonije. Potem ko je v petek makedonska vojska prevzela nadzor nad vasema Vaksince in Lojane, so bile danes cilj ostrih napadov predvsem vasi Slupčane, Matejce in Orizare. Za 24 ur je predstavnik makedonske vojske Markovski potrdil vest, da so makedonske sile zasedle vasi na severu države. Po neuradnih informacijah naj bi v zadnjih dneh umrlo okoli 60 civilistov.

Spopadi na severu Makedonije

23. 05. 2001 00.00

V okolici Tetova na severu Makedonije so se razmere zjutraj spet zaostrile. Slišati je bilo močne eksplozije iz vasi na pobočju Šar Planine, na območju Kumanova in Lipkova, kjer je bilo mirno, pa se nahaja misija mednarodnega Rdečega križa. Za 24 ur je predstavnik makedonske vojske Blagoje Markovski dejal, da "je na območju Tetova prišlo do provokacij albanskih skrajnežev, ki so streljali na policijsko točko, pri čemer je bilo ranjenih šest policistov, na srečo pa so vsi izven življenjske nevarnosti. Trenutno je na severu Makedonije mirno."

Na območju Kumanova mirno

23. 05. 2001 00.00

Po podatkih tiskovnega predstavnika generalštaba makedonske vojske Blagoja Markovskega so na kriznem območju pri Kumanovem danes sicer zabeležili premike albanskih upornikov, vendar ti niso streljali proti položajem makedonske vojske. Markovski je dodal, da je sorazmerno miren dan posledica dejstva, da so predstavniki Mednarodnega Rdečega križa in Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) danes za nekaj ur obiskali vasi, ki jih nadzirajo uporniki. Makedonska policija je sicer davi sporočila, da so albanski skrajneži okrepili napade na Tetovo in pri streljanju na makedonsko policijsko postajo v mestu ranili sedem policistov. Spopadi so potekali predvsem v okolici vasi Vaksince in Slupčane.

Granate padale na Popovo šapko

22. 05. 2001 00.00

Albanski skrajneži so v noči na torek obstreljevali turistično naselje Popova šapka. Oboroženi Albanci naj bi na naselje izstrelili osem granat. Hoteli in koče na Popovi šapki so zaprti že od februarja, ko so se na Šar planini začele dejavnosti albanskih skrajnežev.

Novi spopadi pri Tetovu

19. 05. 2001 00.00

V makedonskem mestu Tetovo so se danes popoldne slišale močne eksplozije iz smeri pobočja Šar planine, kjer so se makedonske sile, kot je izvedela srbska tiskovna agencija Tanjug, spopadle z albanskimi skrajneži. Do spopadov je prišlo na poti od vasi Vejce proti makedonsko-jugoslovanski meji, blizu krajev Kobilica in Karanikolina šija, ki jih skrajneži, pripadniki Osvobodilne narodne vojske (ONV) uporabljajo za ilegalni prehod meje.

V Makedoniji razmeroma mirno

18. 05. 2001 00.00

Na severu Makedonije je danes razmeroma mirno. Makedonski predsednik Boris Trajkovski pa se je v Skopju sestal z visokimi predstavniki makedonskih vojaških in policijskih enot, ki delujejo v operaciji na severu in zahodu Makedonije. Na pogovorih so se posvetili zlasti varnostnim razmeram v državi in prihodnjim akcijam makedonskih vojaških sil na območju Kumanova, kjer albanski skrajneži nadzirajo osem vasi.

Na severu Makedonije mirno

18. 05. 2001 00.00

Po besedah tiskovnega predstavnika makedonske vlade je bilo ponoči in zjutraj na severu Makedonije mirno. Makedonska vlada je za nedoločen čas prekinila vojaške operacije proti albanskim skrajnežem v vaseh na severu Makedonije, ki naj bi jih že v četrtek zapustilo okoli 1500 prebivalcev. Po podatkih organizacije Ovse in tamkajšnjega Rdečega križa pa naj bi na evakuacijo v kraju Lipkovo zahodno od Kumanova čakalo še približno 6000 prebivalcev.

Pomilostitev upornikov na jugu Srbije

15. 05. 2001 00.00

Jugoslovanska vojska je albanskim upornikom na jugu države ponudila pomilostitev, če odložijo orožje in zapustijo vas. V nasprotnem primeru bodo jugoslovanske sile Oraovico napadle. Prebivalce

Hudi spopadi na jugu Srbije

14. 05. 2001 00.00

Albanski skrajneži so popoldne začeli silovite napade na položaje jugoslovanskih enot v vasi Oraovica nedaleč od Preševa. V zadnjih tednih so to najostrejši spopadi med uporniki in srbsko policijo na tem območju. Po poročanju predstavnice tiskovnega središča v Bujanovcu Milene Kovačević se je napad začel ob 16ih deset in še traja, jugoslovanske pa so na napad odgovorile.

Makedonska vojska zožuje obroč

14. 05. 2001 00.00

Makedonski premier Ljubčo Georgijevski je zatrdil, da makedonske sile stiskajo obroč okoli skupin albanskih gverilcev, ki se nahajajo v vaseh okoli Kumanova na severu države. V pogovoru za makedonsko televizijo je dodal, da se sedaj postavlja vprašanje o tem, ali naj izvedejo neposreden napad na njihove položaje ali naj napredujejo "korak za korakom". Če bi makedonske sile vstopile v omenjene vasi in se neposredno spopadle z albanskimi skrajneži, se namreč po besedah makedonskega premiera bojijo izgub med makedonskimi silami in med civilisti.

Zatišje na jugu Srbije

13. 05. 2001 00.00

Siloviti spopadi med jugoslovanskimi varnostnimi silami in albanskimi skrajneži Osvobodilne vojske Preševa, Medvedje in Bujanovca (UCPMB) na jugu Srbije so danes zjutraj povsem prenehali. Albanski skrajneži naj bi po navedbah predstavnika jugoslovanske vojske, polkovnika Velizarja Jovanoviča včeraj napadali predvsem vasi severno od Preševa in v kraj Oraovica, pri tem pa so na položaje jugoslovanske vojske izstrelili več kot 100 granat. Neimenovani viri sicer trdijo, da pripadniki albanskih skrajnežev nadzorujejo Oraovico in da so na cesti Oraovica-Preševo postavili nadzorno točko.

195144inđić v Skopju

10. 05. 2001 00.00

Srbski predsednik Zoran 195144inđić je prispel v Skopje, kjer se je sestal z makedonskim premierom Ljubčem Georgievskim in predsednikom države Trajkovskim. Georgievski je za soboto napovedal ustanovitev koalicijske vlade narodne enotnosti, v kateri naj bi sodelovale tako makedonske kot albanske opozicijske stranke. Novo vlado naj bi potrdili med parlamentarno sejo, je dejal Georgievski. Premiera sta še menila, da je sodelovanje med srbskimi in makedonskimi varnostnimi silami v boju proti albanskim skrajnežem nujno potrebno, saj tudi skrajneži med seboj sodelujejo na območju Kosova, juga Srbije in Makedonije.

Boji na severu Makedonije

08. 05. 2001 00.00

Makedonska vojska je dopoldne s tanki in minometi občasno obstreljevala vasi na severu Makedonije, ki jih nadzorujejo albanski skrajneži. Polkovnik Blagoje Markovski iz Kumanova je za 24 ur dejal: "Ob 8.45 smo napade prekinili, saj so vaščani po telefonu zahtevali evakuacijo. Zagotovili smo jim avtobusni prevoz, vendar jim albanski skrajneži niso dovolili oditi. Čakali smo do 10.30, nato smo napade nadaljevali."

Makedonska vojska začela ofenzivo

03. 05. 2001 00.00

Makedonske oborožene sile so takoj po evakuaciji prebivalcev začele z ofenzivo proti albanskim upornikom v okolici vasi Vaksince, Slupčane in Lipkovo, na severu države blizu Kumanova. Ob 15. uri je namreč potekel ultimat, ki ga je makedonska vlada dala ekstremistom, da se predajo in položijo orožje. Ultimat je sledil194160zasedi v bližini vasi Vaksince, ki so jo postavili oboroženi albanski ekstremisti, v kateri sta bila ubita dva makedonska vojaka, eden pa194160zajet. Do najhujših spopadov194160je prišlo po 18. uri v bližini vasi Slupčane in Vaksince. Poleg tankov in artilerijskega orožja makedonske sile v napadih uporabljajo tudi dva helikopterja.

Dan žalovanja v Makedoniji

01. 05. 2001 00.00

V Makedoniji so z dnevom žalovanja počastili žrtve sobotnega napada albanskih skrajnežev ONV na makedonske varnostne sile pri Tetovu. Makedonski svet za nacionalno obrambo je v nedeljo zahteval, naj zahod Osvobodilno narodno vojsko razglasi za teroristično organizacijo. Zaradi napada so makedonske sile okrepile varnostne ukrepe na meji s Kosovom, v Tetovu pa je policija uvedla policijsko uro.

Novi nemiri v Makedoniji

01. 05. 2001 00.00

Po treh mesecih nasilja in spopadov med makedonskimi silami in albanskimi uporniki, so v Bitoli izbruhnili večji spopadi tudi med civilisti. Štirje civilisti so bili ranjeni, policija pa je priprla več oseb.

Novi spopadi na jugu Srbije

30. 04. 2001 00.00

Albanski skrajneži so sinoči z minometi napadli srbsko vas v bližini Bujanovca. Popoldan pa so se na jugu Srbije vneli spopadi. Albanski viri poročajo, da so jugoslovanske sile silovito napadle položaje upornikov na varnostnem območju. Podpredsednik srbske vlade Nebojša 195134ović pa je v intervjuju za beograjski časnik Blic izjavil, da naj bi bil potrjen prihod varnostnih enot v sektor B varnostnega območja na jugu Srbije. Načrt je srbska stran Natu predstavila v Bruslju.&nbsp

Nato načeloma za srbski načrt

30. 04. 2001 00.00

Načrt o prihodu srbskih enot v sektor B varnostnega območja na jugu Srbije, ki ga je srbska stran predstavila predstavnikom zveze Nato v Bruslju, je načeloma sprejet. To je v pogovoru za časnik Blic izjavil koordinator za jug Srbije in podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović. Čović je ob tem dodal, da datum prihoda varnostnih enot še ni določen.

ONV prevzela odgovornost za napad

29. 04. 2001 00.00

Osvobodilna narodna vojska je prevzela odgovornost za sinočnji napad severno od Tetova, v katerem je bilo ubitih osem makedonskih vojakov in policistov. Eden od albanskih poveljnikov je makedonske sile obtožil, da so se preveč približale njihovim položajem in s tem izzvale napad.

OVN prevzela odgovornost za napad

29. 04. 2001 00.00

Albanski skrajneži so prevzeli odgovornost za sinočnji napad na makedonsko obmejno patruljo ob severni meji s Kosovom, v katerem je bilo ubitih osem makedonskih vojakov in policistov. Gre za najhujši incident po ofenzivi makedonske vojske pred mesecem dni. Sicer pa je bilo danes v Makedoniji mirno.

Kosovo "glavno leglo terorizma" v Evropi

20. 04. 2001 00.00

Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes v govoru na Inštitutu za mednarodne odnose v Moskvi dejal, da je postalo Kosovo "glavno leglo terorizma" v Evropi, predvsem zaradi "prizanesljivosti", ki so je bili deležni "albanski skrajneži". " Kar zadeva Balkan, so naše napovedi zelo pesimistične," je dodal Ivanov. Minister je ponovil pobudo Moskve, da bi države območja pod okriljem Združenih narodov podpisale izjavo o medsebojnem priznavanju ozemeljske celovitosti. Ta zamisel, ki jo je vodja ruske diplomacije predstavil med svojo nedavno turnejo na območju, je naletela na mlačen odziv.

Blokade cest v Kosovski Mitrovici

18. 04. 2001 00.00

Srbi s severa Kosova še vedno blokirajo ceste, ki vodijo na območje severno od Kosovske Mitrovice, kjer živi večinoma srbsko prebivalstvo. Na ta način protestirajo proti uvedbi dajatev za blago, ki prihaja iz Srbije. Dajatve za vse blago razen sadja, zelenjave in žita veljajo od nedelje, uvedla pa jih je misija ZN na Kosovu. Kosovski Srbi trdijo, da uvedba dajatev pomeni postopno uvajanje neodvisne kosovske države. Protestniki predstavnikom Kfor in UNMIK še ne dovolijo vožnje po mestu. Po mestu se lahko vozijo le prebivalci.

Srbi s Kosova blokirali ceste

17. 04. 2001 00.00

Srbi s severa Kosova, ki nasprotujejo odločitvi misije ZN v pokrajini (UNMIK) o uvedbi carinskih nadzornih točk na administrativni meji s Srbijo, so blokirali ceste, ki vodijo do Kosovske Mitrovice. Protestniki naj bi zaprli cesti v mestih Leposavič in Zvečan.

Minirane poti in zapore na cestah

16. 04. 2001 00.00

Albanski skrajneži so po poročanju srbskega tiskovnega središča v Bujanovcu minirali poti v sektorju B varovanega območja na skrajnem jugu Srbije. Sektor B zajema dele občine Bujanovac in Preševo na administrativni meji s Kosovom in je edino območje, kjer se jugoslovanske sile v skladu z dogovorom z mednarodno skupnostjo še niso vrnile.

Albanci predali jugoslovanska vojaka

15. 04. 2001 00.00

Oboroženi Albanci so izpustili dva pripadnika jugoslovanske vojske, ki so ju prijeli marca na jugu Srbije. Albanski skrajneži so vojaka v vasi Končulj, ki velja za središče tako imenovane Osvobodilne vojske Preševa, Medvedje in Bujanovac, predali predstavniku mirovnih sil Kfor.

Vojaška pomoč Makedoniji

05. 04. 2001 00.00

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes v Skopju napovedal, da bo Velika Britanija Makedoniji ponudila dodatno vojaško pomoč za boj proti skrajnežem. Dodatna britanska vojaška pomoč Makedoniji, ki jo je napovedal Cook, naj bi obsegala neprebojne jopiče, opremo za razminiranje in satelitske sisteme za natančno določanje položaja enot (GPS).

V eksploziji ubit častnik

29. 03. 2001 00.00

V eksploziji protitankovske mine v bližini Tanuševcev na severu Makedonije je umrl makedonski častnik, pet vojakov pa je ranjenih. Makedonsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da se je nesreča zgodila, ko je vozilo makedonske vojske zapeljalo na protitankovsko mino. Ranjence so s helikopterji prepeljali v vojaško bolnišnico v Skopju in naj bi bili izven smrtne nevarnosti.

Prva žrtev med novinarji

29. 03. 2001 00.00

Granate, ki so z makedonske strani priletele na kosovsko vas Krivenik, so ubile najmanj tri civiliste, dvajset beguncev pa je bilo ranjenih. Med žrtvami je tudi britanski novinar Associated pressa Kerem Lawton. Ubila ga je granata, ki je zadela vozilo. Ubiti novinar je bil tesni sodelavec ekipe POP TV v Makedoniji. Po poročanju tiskovne agencije AP sta v Krivenik, ki je od makedonske meje oddaljen 1,2 kilometra, poletela dva helikopterja Rdečega križa, ameriški pripadniki KFOR pa so v vasi iskali morebitne žrtve.

Albanski uporniki napadli policijo

27. 03. 2001 00.00

Albanski uporniki so dopoldne napadli srbsko kontrolno točko Cerevajka v okolici Preševa na jugu Srbije. Srbska policija je na napad odgovorila in spopad še traja, eksplozije pa je slišati tudi v 25 km oddaljenem Bujanovcu. Albanski skrajneži so napade izvedli še na več drugih krajih na območju, o žrtvah pa ne poročajo. Cerevajka leži na t.i. varnostnem območju ob administrativni meji s Kosovom, oblikovanem po koncu napadov zveze NATO na ZRJ junija 1999.

Solana v Tetovu

27. 03. 2001 00.00

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je danes obiskal Tetovo, kjer je v spremstvu predsednika Demokratske stranke Albancev Arbenom Xhaferijem obiskal sedež stranke, se pogovarjal z županom Tetova Ismailijem Muzertanom ter z voditelji albanske Demokratske stranke napredka. Solana je prvi visoki predstavnik iz tujine, ki je obiskal Tetovo po začetku spopadov.