alkoholnih

Ceno vodke določa trg
16. 02. 2000 08.16
Kljub temu da se je cena vodke po odločitvi ruske vlade povišala, vršilec dolžnosti ruskega predsednika in premier Vladimir Putin to zanika. Putin pojasnjuje, da je povišanje cen, ki naj bi nastopilo 25. februarja, posledica vladnega sklepa o 40- odstotnem povišanju trošarin na alkoholne pijače. Putin hkrati poudarja, da cen vodke ne regulira ruska vlada, ampak trg, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass.

Največ alkoholnih pijač popijejo Francozi
31. 01. 2000 07.56
Francozi so skupaj s Portugalci na čelu evropskih držav po pitju alkoholnih pijač. Vsak Francoz že od leta 1990 popije v povprečju 13 litrov čistega alkohola na leto, je poročal časnik Le Figaro.

Kranjska Gora čaka nizke temperature
10. 12. 1999 19.55
Prireditelji 39. pokala Vitranc so dobro pripravljeni na letošnjo tekmo za svetovni pokal. Slalom bo na sporedu v torek, 21. decembra. Na novinarski konferenci v Kranjski Gori so poudarili, da jim manjka le snega in da imajo vse nared tudi za izdelavo umetnega snega, čakajo le še na ustrezno nizke temperature. Zaenkrat imajo zagotovljenih le 50 odstotkov snega, drugo polovico pa bodo skušali pripraviti v začetku prihodnjega tedna, v nasprotnem primeru je izvedba dirke ogrožena.

Seagram prodal avstralsko podružnico Fostersu
02. 11. 1999 16.13
Kanadska družba Seagram, ki se ukvarja s proizvodnjo pijač in zabaviščno industrijo, je prodala svojo avstralsko podružnico za proizvodnjo vina in alkoholnih pijač družbi Foster's Brewing Group. Vrednost posla, ki sta ga sklenili podjetji, je 55,4 milijona dolarjev. Avstralski Foster je tako odkupil Seagramove lokalne blagovne znamke alkoholnih pijač in prevzel distribucijo Seagramovih mednarodnih blagovnih znamk, kot so viski Chivas Regal, brendi Martel, rum Captain Morgan in vodka Absolut. Foster bo nekatere od teh pijač tudi polnil. Seagram, tretji največji svetovni proizvajalec alkoholnih pijač, se po pisanju Financial Timesa vse bolj oddaljuje od proizvodnje pijač in se usmerja v zabaviščno industrijo. Sicer pa je lani napovedal, da se namerava osredotočiti na prodajo vina in alkoholnih pijač v ZDA, Veliki Britaniji, Nemčiji, Španiji, na Japonskem in v Koreji. Svoje poslovanje pa naj bi okrepil tudi na hitro rastočih trgih Brazilije, Rusije in Kitajske.

93% Britancev se namerava napiti na silvestrovo
26. 10. 1999 09.20
Devet od desetih Britancev se namerava na letošnje silvestrovo napiti, kaže anketa tednika Ministry. 93 odstotkov vprašanih, starih od 16 do 26 let, meni, da je 31. december 1999 priložnost za 24-urno praznovanje in prekomerno uživanje alkoholnih pijač. Skoraj tri četrtine vprašanih je odgovorilo, da so bolj ali manj ravnodušni do prihoda leta 2000. 72 odstotkov jih sploh še ne ve, kje bodo preživeli najbolj noro noč v tem stoletju.

Slovenski pridelovalci uspešni
23. 10. 1999 10.24
Odkup kmetijskih izdelkov se je avgusta letos v primerjavi z mesecem prej povečal za 19,3 odstotka, pri čemer je bila vrednost prodaje pridelkov iz lastne prodaje organizacij večja za skoraj tretjino, odkup od zasebnih pridelovalcev pa se je povečal za 10,2 odstotka. Avgusta je po podatkih statističnega urada porasla skupna vrednost odkupa večine skupin pridelkov. Tako se je prodalo več žit, vrtnin, krmnih rastlin, sadja, alkoholnih pijač, živine, perutnine, jajc, mleka, mlečnih izdelkov, rib in lesa. Nekoliko nižja pa je bila vrednost odkupa industrijskih rastlin, kož, medu, voska in drugih pridelkov.

JAR in EU podpisali sporazum
11. 10. 1999 18.46
Južnoafriška republika in Evropska unija sta po triinpolletnih pogajanjih danes v Pretorii podpisali prostotrgovinski sporazum.

Septembra cenejše gostinske storitve
10. 10. 1999 12.20
Po podatkih državnega statističnega urada so se cene gostinskih storitev septembra v primerjavi z mesecem prej v povprečju znižale za 0,4 odstotka. V primerjavi z lanskim decembrom so bile cene višje za 3,8 odstotka, v primerjavi z lanskim septembrom pa za 3,9 odstotka.

Fructal prenavlja in posodablja proizvodnjo
05. 10. 1999 18.59
<A HREF=http://www.fructal.si target=_blank> Fructal</A>, eden vodilnih slovenskih proizvajalcev sokov, je na današnji novinarski konferenci predstavil nedavne naložbe podjetja, med katerimi so največje tehnološka prenova polnilne linije za Frutek v skupni vrednosti 4,6 milijona mark ter preselitev proizvodnje iz Ljubljane na Duplico pri Kamniku, katere vrednost znaša pet milijonov mark.

Mesto, kjer so diskoteke odprte 24 ur na dan
14. 09. 1999 08.27
Prebivalci perujskega mesteca Juliaca v bližini jezera Titicaca, ki leži na 3800 metrih nadmorske višine, ne zmorejo več. Nočni lokali v mestu so namreč odprti po 24 ur na dan, zaradi česar postaja mesto vse bolj nevarno in predvsem hrupno. Da bi vzpostavili mir v mestu, prebivalci zahtevajo zapiranje lokalov opolnoči in spoštovanje zakona o prepovedi prodaje alkoholnih pijač zvečer. Juliaca, ki šteje 180.000 prebivalcev, je v preteklosti veljalo za mirno mesto, kamor so se prebivalci Lime zatekali, da bi se naužili čistega andskega zraka.

Skoraj polovica Rusov ima težave z alkoholom
16. 08. 1999 08.54
Približno 40 odstotkov Rusov in 17 odstotkov Rusinj ima težave z alkoholizmom, je sklicujoč se na ministra za zdravstvo poročal ruski dnevnik Segodnia. Samo sedem odstotkov alkoholikov priznava, da ima težave in da si želi odditi na zdravljenje, je povedal minister. Po ministrovih besedah eden od petih Rusov alkohol uživa manj pogosto, toda v velikih količinah. Rusi tako na leto v povprečju popijejo 14,5 litra alkohola oz. približno 170 pollitrskih steklenic vodke. Lani je zaradi zaužitja alkoholnih pijač dvomljivega izvora v Rusiji umrlo skoraj 24.000 oseb.

Prodaja piva ni nič večja kot lani
02. 08. 1999 13.42
V obeh največjih slovenskih pivovarnah - Unionu in Laškem - so letos zvarili že več kot sto milijonov litrov piva. Medtem ko v ljubljanski pivovarni ugotavljajo, da je prodaja na slovenskem trgu približno enaka lanski, pa je bila prodaja laškega piva ob polletju za desetino manjša kot v enakem obdobju lani. Prodaja alkoholnih pijač v Sloveniji se že nekaj let zmanjšuje. To velja tudi za pivo, ugotavljajo pivovarji, ki v drugi polovici leta ne pričakujejo večjega porasta povpraševanja.

Junija dražje gostinske storitve
17. 07. 1999 17.57
Cene gostinskih storitev so se junija v primerjavi z majem v povprečju zvišale za 0,6 odstotka, v primerjavi z lanskim junijem pa so bile višje za 3,2 odstotka, navajajo v državnem statističnem uradu.

Kjer bo šel papež, tam se ne bo pilo
02. 06. 1999 08.25
Poljaki, ki so se nadejali, da bodo bližnji prihod papeža Janeza Pavla II., ki je njihov rojak, proslavili s kozarčkom rujnega, so se motili. Vlada je namreč ''meni nič, tebi nič'' v 11 provincah, ki jih bo obiskal papež, prepovedala prodajo večine alkoholnih pijač. Prepoved se nanaša na pijače, ki vsebujejo več kot 4,5 odstotka alkohola, sem pa spadajo vse žgane pijače, vino in pivo. Poljska je sicer med evropskimi državami z najvišjo porabo alkohola na prebivalca. Tiskovni predstavnik vlade je pojasnil, da bo papežev obisk spremljalo na stotisoče ljudi in da ''je treba obdržati red''.

Cene gostinskih storitev aprila višje za 0,2 odstotka
29. 05. 1999 20.16
Cene gostinskih storitev v Sloveniji so se aprila v primerjavi z marcem v povprečju povišale za 0,2 odstotka. Kot ugotavlja državni statistični urad, so se povišale le cene jedi (za 0,3 odstotka), medtem ko so cene pijač in prenočitev ostale na marčni ravni.

Fructalova viljamovka postala šampion 1999
17. 05. 1999 14.15
V okviru prireditve Vino Ljubljana je konec minulega tedna v organizaciji Ljubljanskega sejma potekalo tradicionalno mednarodno ocenjevanje alkoholnih pijač. Šestčlanska komisija je ocenila 31 vzorcev iz Hrvaške, Italije, Kanade in Slovenije, laskavi naslov šampiona 1999 pa je pripadel Viljamovki iz Fructala Ajdovščina. Prireditelji so podelili še 15 zlatih in 12 srebrnih medalj, medtem ko so tri vzorce izločili.

Eric Clapton pripravlja novoletno zabavo brez alkohola
11. 05. 1999 07.38
Britanski kitarist Eric Clapton bo ob prehodu v novo tisočletje pripravil zabavo brez alkohola za tiste, ki leta 2000 ne želijo pričakati v meglici alkoholnih hlapov. Clapton, ki je pred 12 leti prenehal piti alkohol, spopasti pa se je moral tudi z zasvojenostjo z mamili, je napovedal, da bo na ''nepivski'' zabavi tudi sam nastopil, ni pa želel razkriti, kje točno bo pripravil novoletno rajanje. Znano je le, da se bo dogajalo nekje na angleškem podeželju. Clapton meni, da so novoletne zabave najbolj grozen dan v letu za zdravljene alkoholike.

Brez alkohola v Torinu
20. 04. 1999 21.23
Pred, med in po povratni polfinalni tekmi lige prvakov med Juventusom in Manchester Unitedom v Torinu ne bodo točili alkoholnih pijač. V Italijo je namreč namenjenih kar 6000 angleških navijačev, ki so znani po svojih razgrajaštvih.

LVMH Moet Hennessy Loius Vuitton namerava dobiti večinski delež vodilne italijanske družbe na področju mode Gucci
24. 03. 1999 08.41
Največji svetovni ponudnik luksuznih izdelkov LVMH Moet Hennessy Loius Vuitton namerava v svoje kremplje dobiti tudi večinski delež vodilne italijanske družbe na področju mode Gucci. Predsednik družbe Bernard Arnault že 15 let v svoje mreže zapreda vodilna imena s področja mode, kozmetike in alkoholnih pijač. Arnauld je v svoj poslovni imperij z neusmiljenimi poslovnimi potezami pripeljal znamke Christian Dior, Givenchy, Veuve Cliquot in Louis Vuitton. V minulih dveh mesecih je LVMH za nakup 34-odstotnega deleža Guccija namenil 1,4 milijarde dolarjev, pred dnevi pa je francoski milijarder Francosi Pinault za 2,9 milijarde dolarjev kupil 40-odstotni lastninski delež družbe. To je razbesnelo Arnaulda, ki je vložil tožbo o neveljavnosti Pinaultovega nakupa, sam pa je za odkup celotnega deleža Guccija ponudil 7,86 milijarde dolarjev. LMVH zanima Gucci predvsem zaradi velikega potenciala rasti, ki je le deloma izkoriščen. Družba Gucci je v lanskem zadnjem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem leta 1997 zabeležila 31,8-odstotno povečanje čistega dobička, ki je dosegel 66,3 milijona dolarjev. Obseg prodaje je v tem obdobju zrasel za 17,2 odstotka na 301,8 milijonov dolarjev. Leta 1997 je prodaja družbe znašala 975 milijonov dolarjev. Čisti dobiček LMVH je lani padel za 29 odstotkov na 1,45 milijarde mark, prihodek pa je padel za pet odstotkov na 14,5 milijarde mark. Leta 1997 je prodaja LMVH znašala 8,6 milijarde dolarjev.

Več kot dva milijona Rusov leta 1997 na zdravljenju zaradi alkoholizma
20. 02. 1999 09.19
V letu 1997 sta se zaradi alkoholizma zdravila več kot dva milijona Rusov, je sporočil ruski minister za zdravstvo Vladimir Starodubov in ob tem dodal, da podatki za lansko leto ne bodo na voljo pred letošnjim majem. V Rusiji na leto popijejo 14,5 litra čistega alkohola na osebo, kar je okoli 170 standardnih polliterskih steklenic vodke na leto ali skoraj ena vsak drugi dan. V prvih 11 mesecih leta 1998 je zaradi zaužitja alkoholnih pijač dvomljivega porekla v Rusiji umrlo skoraj 22.000 ljudi, kažejo podatki notranjega ministrstva. Po podatkih ruskih davčnih uradov dve tretjini alkohola, ki ga izdelajo v Rusiji, izvira iz destilarn, ki delujejo na črno.

Ceausescujeve pijače prodali za borih 25.000 nemških mark
29. 12. 1998 08.39
V Bukarešti so za približno 25.000 nemških mark prodali zbirko alkoholnih pijač nekdanjega romunskega predsednika Nicolaeja Ceausescuja. Zbirko pijač je kupilo neko izraelsko podjetje. Kot so ob tej priložnosti pisali romunski časniki, je bil to rezultat že petega poskusa, da bi na dražbi prodali 1150 steklenic vina, žganja in likerjev. Izkupiček od prodaje bodo namenili romunskim domovom za ostarele in otroškim okrevališčem.

V Rusiji le tretjina žganih pijač kupljena po zakoniti poti
23. 10. 1998 07.36
Ruska zvezna davčna služba je sporočila, da sta bili dve tretjini žganih pijač, ki so jih lani spili v Rusiji, proizvedeni doma ali po ilegalnih poteh uvoženi iz tujine. Od 2,5 milijarde hektolitrov žganih pijač so zakonito proizvedli le 970 milijonov hektolitrov. Ilegalni prodajalci alkoholnih pijač so lani tako zaslužili 1,18 do 1,47 milijarde dolarjev.

Pripadniki mirovnih enot na Cipru zlorabljali pooblastila
04. 10. 1998 10.10
Združeni narodi so sprožili preiskavo proti nekaj pripadnikom multinacionalnih mirovnih enot organizacije na Cipru (UNFICYP) zaradi domnevne zlorabe pooblastil pri dostopu do necarinjenih alkoholnih pijač in cigaret.

Kolumbija proti tihotapljenju alkoholnih pijač
21. 09. 1998 08.34
Oblasti v Kolumbiji so v okviru kampanje predsednika Andreasa Pastrane, ki želi poostriti ukrepe proti trgovini s tihotapskim blagom, v kanalizacijo zlile 60.000 steklenic alkohola. Oddelek za davke in carino je sporočil, da je vrednost omenjene količine alkohola ocenjena na dva milijona dolarjev, med zaseženim blagom pa je bilo več vrst alkoholnih pijač, od šampanjca in viskija, do vodke, tekile in vina. Predsednik Pastrana, ki je prevzel dolžnosti prejšnji mesec, je obljubil, da bo poostril mere proti trgovini s tihotapskim blagom, ki je povezana z narkomafijo.

Dragoceni šampanjec s švedske jadrnice
10. 09. 1998 07.33
Člani kraljevih družin in hollywoodske zvezde že stojijo v vrsti, da bi kupile šampanjec z jadrnice, ki so jo letos potegnili z dna Baltskega morja pri zahodni obali Finske. Jadrnica je potonila novembra leta 1916.

Cene gostinskih storitev julija v primerjavi z mesecem poprej višje za 0,6%
17. 08. 1998 09.24
Po podatkih državnega urada za statistiko so bile cene gostinskih storitev julija letos v primerjavi z mesecem poprej višje za 0,6 odstotka, glede na lanski julij pa so se povzpele za 8,2 odstotka. V primerjavi z lanskim decembrom so se cene gostinskih storitev zvišale za 5,8 odstotka. Julija so se glede na isto obdobje lani v povprečju najbolj, za 8,7 odstotka, podražile jedi. Ljubitelji alkoholnih pijač so se morali sprijazniti s 5,5-odstotno podražitvijo, pri brezalkoholnih pijačah pa je bila rast cen kar 10,2-odstotna. V primerjavi z junijem se cene jedi in pijač v povprečju niso spremenile. Prenočitve so bile na letni ravni dražje za 8,3 odstotka. Če pa ste se za letovanje odločili junija namesto julija, ste v povprečju privarčevali 2,8 odstotka cene.

V Rusiji ni dobrih vin
08. 08. 1998 11.15
Po degustaciji vseh vinskih sort v moskovskih veletrgovinah se je skupina ruskih strokovnjakov strinjala, da v Rusija ni dobrega vina, piše v gospodarski prilogi Delovoj Vtornik moskovska Komsomloskaja Pravda. Kot razkriva študija strokovnjaka Mednarodnega združenja vinogradnikov in vinarjev Abdumalika Batukajeva o vinski ponudbi v Moskvi, ruski podjetniki množično odkupujejo in stekleničijo sode francoskega vina, namenjenega destilaciji in proizvodnji alkoholnih pijač. Ta vina, cenejša od piva (dolar za liter), stekleničijo v sloviti vinorodni pokrajini Kuban na jugu Rusije in jih prodajajo s francoskimi nalepkami, je priznal eden od ''uvoznikov''. Dobra vina, naprodaj v redkih moskovskih prodajalnah, so dosti dražja kot v svojih domovinah in nedosegljiva povprečnemu Rusu. Abdumalik Batukajev, tudi član državne Kmetijske akademije Timirjazeva, ki nadzoruje kmetijskoživilsko proizvodnjo, v pogovoru za Pravdo dodaja, da so z ruskih polic izginila tudi kakovostna gruzinska, moldavska in kubanska vina, ki naj bi jih že pred leti nehali pridelovati.

De Bruinova štiri leta brez tekmovanj
06. 08. 1998 16.30
Trikratna olimpijska plavalna prvakinja Irka Michelle Smith-De Bruin na olimpijskih igrah v Sydneyu najverjetneje ne bo mogla braniti svojih odličij. Mednarodna plavalna zveza (FINA) jo je namreč zaradi poskusa prevare pri kontroli urina kaznovala s štiriletno prepovedjo nastopanja.

Junijske cene gostinskih storitev za 5,2 odstotka višje kot decembra
18. 07. 1998 12.59
Cene gostinskih storitev so bile v letošnjem juniju v primerjavi z majem višje v povprečju za 0,6 odstotka, v primerjavi z lanskim decembrom pa za 5,2 odstotka.

V juniju višje cene gostinskih storitev na Hrvaškem
17. 07. 1998 08.34
Na Hrvaškem so se v juniju cene gostinskih storitev povečale za 0,6 odstotka v primerjavi z mesecem prej. Po podatkih hrvaškega državnega zavoda za statistiko so se pri tem najbolj povečale cene nočitev, in sicer za 1,1 odstotka. V juniju se je hrana podražila za 0,3 odstotka, medtem ko so cene brezalkoholnih pijač ostale na majski ravni. V primerjavi z lanskim junijem so se cene gostinskih storitev povečale za 3,6 odstotka, hrane 4,9 odstotka, brezalkoholnih pijač za 4,5 odstotka, alkoholnih pijač za 4,2 odstotka, nočitve pa so bile dražje za 2,5 odstotka.