ambulanta

V Sloveniji 95.000 ljudi išče družinskega zdravnika, prostih zgolj 114
17. 10. 2022 19.17
Če iščete novega družinskega zdravnika, ga je treba iskati skorajda z lupo. Ta trenutek ga v Sloveniji išče 95.000 ljudi. Že zasedeni zdravniki pa so, kot pravijo, preobremenjeni in delajo nadure. Zdaj pa jih po novi uredbi čakajo nagrade. "A dodatki ne bodo rešili družinske medicine," so jasni nekateri zdravniki, kot pravijo: "To je le gasilski ukrep." Čaka jih še ena novost: ves čas dela v ordinaciji bodo morali biti na voljo za telefonsko naročanje. Je to sploh izvedljivo?

Ambulante bodo nagrajene za dodatno delo na primarni ravni
15. 10. 2022 07.35
Veljati sta začeli uredbi, ki določata kriterije za nagrajevanje in višino dodatkov za povečan obsega dela v ambulantah na primarni ravni zdravstva. Poleg ambulant z več opredeljenimi bolniki bodo poseben dodatek prejemali tudi zdravniki iz manj razvitih občin, so sporočili z ministrstva za zdravje. Dopolnjen je tudi pravilnik o naročanju in upravljanju čakalnih seznamov. Po novem bodo morali izvajalci na primarni ravni zdravstva telefonsko naročanje zagotavljati ves čas ordinacijskega časa ambulante, in ne zgolj v določenih terminih.

Policistični jajčniki: se da brez hormonov?
01. 10. 2022 14.23
September je mesec ozaveščanja o sindromu policističnih jajčnikov (PCOS), najpogostejši hormonski motnji pri ženskah v rodni dobi, ki povzroča neplodnost, presnovne motnje in duševne težave. V boj proti debelosti, prekomerni poraščenosti, PMS-u in številnim drugim simptomom se začenjajo podajati tudi slovenski ginekologi. Nekateri so prisluhnili ženskam, ki so bile z obravnavo pogosto nezadovoljne, saj so jim kot rešitev običajno predlagali kontracepcijske tablete. Ker sedanje generacije deklet v večini odklanjajo tovrstne hormonske terapije, so se v Diagnostičnem centru Strah odločili za celosten pristop. Da bi ženskam sporočili, da za naštete težave niso krive same, so pripravili kampanjo s sloganom: "Nisi ti, tvoji jajčniki so."

Pro bono ambulanta je v času pandemije svojo vlogo več kot upravičila
01. 10. 2022 07.00
Pred dvajsetimi leti je zdravnik Aleksander Doplihar ustanovil ljubljansko Pro bono ambulanto, ki je namenjena osebam brez zdravstvenega zavarovanja. Če je bilo sprva mišljeno, da bodo pomoč v ambulanti iskali le ljudje z družbenega roba, pa se je skozi leta struktura uporabnikov zelo spreminjala. Pro bono ambulanta pa je svojo vlogo več kot upravičila.

Mimo čakalnih vrst samo s plačilom?
19. 09. 2022 06.00
Zaradi dolgoletnega zanemarjanja javnega zdravstva se je pojavila niša za dodatna zavarovanja, ki jih ponujajo zavarovalnice. Te omogočajo, da hitreje pridemo do specialista oziroma mimo vrste, z doplačilom. A strokovnjaki opozarjajo: ponujajo nam storitve, ki nam pripadajo v osnovnem zdravstvu, ne pa nadstandarda. Nastaja vzporeden zdravstveni sistem, ki ga kot hitro pot do specialista tržijo zavarovalnice?

Spremembe v ZD Ljubljana, nov način komuniciranja z zdravnikom
17. 08. 2022 11.06
Do konca leta bodo vse ambulante družinske medicine v okviru ZD Ljubljana prešle na nov način elektronske komunikacije, in sicer prek portala za paciente, ki bo v celoti nadomestil obstoječi način komuniciranja prek elektronske pošte. Kot so nam pojasnili v ZD Ljubljana, se nov način uvaja zaradi pomanjkljivosti elektronske pošte, ki so jo zaznali v začetku epidemije covida, in z namenom razbremeniti zdravnike in zdravstvene delavce. Prvi so novi sistem začeli uvajati v enoti Šentvid. Medtem v združenju Srebrna nit opozarjajo, da nimajo vsi starejši niti znanja niti opreme za tovrstno komunikacijo.

'Eden na drugega prelagajo odgovornost, otrok pa bi pomoč potreboval takoj'
11. 08. 2022 07.00
Slovensko zdravstvo se utaplja v neskončnih čakalnih vrstah, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov, je stanje nedavno opisal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Da je problematika res alarmantna, potrjujejo primeri razvojnih ambulant, kjer morajo najmlajši otroci, ki imajo resne težave z razvojem, na prvi pregled čakati celo pet mesecev – tako je denimo v Celju. Pravočasne obravnave ne dobijo, čeprav jim pediatri napišejo napotnico zelo hitro in predlagajo čimprejšnje fizioterapije, kar seveda lahko pusti resne posledice na otrokovem zdravju.

Bohinj: dve od treh zdravnic okuženi, na pomoč priskočili Blejci
21. 07. 2022 09.34
Zaradi vdora covida-19 v tamkajšnji zdravstveni dom je v Bohinju okrnjeno delovanje ambulant in nujne medicinske pomoči. Z novim koronavirusom sta namreč okuženi dve od treh zdravnic. Pri skrbi za bolnike so jim na pomoč priskočili zdravniki iz blejskega zdravstvenega doma.

Dom upokojencev v Kranju v stiski s številom družinskih zdravnikov
12. 07. 2022 19.36
Vse več domov za starejše se sooča z nezadostno zdravniško oskrbo stanovalcev, saj so zdravstveni domovi drastično zmanjšali prisotnost družinskih zdravnikov ali celo zavrnili zagotavljanje domskega zdravnika. V Kranju, kjer stanuje 200 stanovalcev, bi moral biti zdravnik v ambulanti štirikrat tedensko, a zadnji mesec prihaja le enkrat na teden. Prvi pregledi stanovalcev tako zamujajo več mesecev, kronični bolniki čakajo na recepte, zaposleni pa se v stiski obračajo na urgentno službo. Kako bo ukrepala država?

V Ljubljani več sto otrok ostalo brez ortodonta, čakalna doba več kot štiri leta
19. 05. 2022 19.57
V zadnjem času so trije ljubljanski ortodonti odšli iz zdravstvenega doma med koncesionarje oziroma zasebnike. Kaj bo z otroki, ki so že dobili zobni aparat in nujno potrebujejo kontrolne preglede? Vnukinja naše sogovornice bo morala obravnavo nadaljevati v eni od samoplačniških ambulant, kjer že prvi pregled stane 50 evrov. Povprečna čakalna doba na prvi pregled v javnem zdravstvu pa je že več kot štiri leta.

Umrl je Aleksander Doplihar, ustanovitelj ambulante Pro bono
16. 05. 2022 17.23
V 92. letu starosti je umrl Aleksander Doplihar, ustanovitelj ljubljanske ambulante Pro bono, ki je bila namenjena tistim, ki so ostali brez zdravstvenega zavarovanja. Tako je pomagal številnim brezdomcem, izbrisanim, tujcem brez urejenega statusa in ljudem z družbenega roba.

Bo nova vlada uspela izpeljati že dve desetletji napovedovano reformo zdravstva?
11. 05. 2022 19.44
Pomanjkanje družinskih zdravnikov in medicinskih sester, dolge čakalne dobe in morebitni nov val epidemije so le vrh ledene gore težav v zdravstvu, ki čakajo novo vlado oz. novega ministra ali ministrico. Kakšno zdravstvo si želi nova vlada, kako ga bomo financirali, kaj storiti s tako imenovanimi dvoživkami, bo uspela nagrajevati najbolj prizadevne in najpomembneje: Bo v središče zdravstvenega sistema postavila bolnika?

Ankaranske ambulante zdravstvenega doma skoraj ostale brez prostorov
06. 05. 2022 19.40
Nerešena prostorska vprašanja med Občino Ankaran in Ortopedsko bolnišnico Valdoltra bi kmalu pripeljala do tega, da bi na cesti ostali ambulanti splošnega zdravnika in zobozdravnika, ki oskrbujeta 3300 tamkajšnjih prebivalcev. Sedaj ambulanti delujeta v prostorih valdoltrske bolnišnice, kjer pa so jih pozvali, naj v 30 dneh izpraznijo prostore. Posredovati je moralo ministrstvo, za zdaj tako ambulanti ostajata v bolnišnici.

Urad o 'krivični' obravnavi beguncev: Gre za dva različna mehanizma pomoči in zaščite
15. 04. 2022 17.07
Prosilci za azil so opozorili na dvojna merila pri obravnavi beguncev iz Ukrajine in tistih iz drugih držav. Na Uradu za oskrbo in integracijo migrantov odgovarjajo, da so navedbe, verjetno zaradi nerazumevanja statusnih razlik med različnimi oblikami zaščite, neutemeljene. Pojasnili so, da so se prosilci glede pravic, ki jim pripadajo po ZMZ, primerjali z osebo, ki ji je priznana začasna zaščita in ne s prosilci za začasno zaščito. Ukrajinskim beguncem je namreč zaradi sklepa vlade začasna zaščita že priznana.

Hitro testiranje: zasebni ambulanti skoraj enajst milijonov, zdravniški družini slabih deset
09. 03. 2022 20.05
Množično hitro testiranje je davkoplačevalce stalo več kot 100 milijonov evrov, kažejo najnovejši podatki Zavoda za zdravstveno zavarovanje. Med zaslužkarji pa je daleč največ zasebnikov, ki z milijonskimi zaslužki prednjačijo pred javnimi zavodi. Rekorder, podjetje Gro-med, ki je za hitro testiranje zaračunalo skoraj enajst milijonov, je imelo kar 50-krat več prihodkov kot v povprečnem poslovnem letu pred epidemijo. Množično testiranje se je sicer začelo decembra 2020, na zadnji dan mandata takratnega zdravstvenega ministra Tomaža Gantarja, ki je s podjetjem kriptopiramidašev Majbert Pharm podpisal milijon evrov vredno pogodbo za nakup hitrih testov.

Novogoriški zdravstveni dom izvaja le nujne in neodložljive storitve
01. 02. 2022 11.10
V Zdravstvenem domu Nova Gorica zaradi kritične kadrovske situacije in izjemnih obremenitev ob velikem številu obolelih s covidom-19 do nadaljnjega delujejo v izrednih razmerah. Zaradi bolezni, karanten ali nege je namreč trenutno v službi le 20 odstotkov vseh zaposlenih. To pomeni, da v ambulantah družinske medicine in pediatrije izvajajo samo nujne in neodložljive storitve. Nujnost pa bo ocenil izbrani zdravnik.

V ambulantah za tretjino več obravnav, jih bo razbremenil nov protokol testiranja?
31. 01. 2022 15.45
Od začetka epidemije se je število dnevnih obravnav v ambulantah povečalo kar za tretjino, dnevno nekateri obravnavajo tudi do 120 bolnikov. V zadnjem času pa morajo prevzemati še ambulante kolegov, ki so v izolaciji. Družinske zdravnike in pediatre naj bi vsaj delno razbremenil nov protokol testiranja. V Združenju zdravstvenih zavodov Slovenije pa medtem javnost prosijo za razumevanje in pozivajo k strpni komunikaciji.

Anica Mikuš Kos: Mi smo se odločili za človeka
23. 01. 2022 07.00
Da ljudje brez izbranega osebnega zdravnika, teh je več kot 120.000, ne bi ostali brez pomoči, za občane v Ljubljani že dvajset let deluje pro bono ambulanta, drugod po Sloveniji pa še preostalih pet. Ljubljansko so sprva obiskovali predvsem brezdomci in begunci, sčasoma pa tudi vse več obubožanih obrtnikov. Zdaj je med njihovimi pacienti vse več tudi upokojencev, ki ne zmorejo plačati doplačil za svoja zdravila. Celo ustanoviteljica, psihiatrinja, ki je 62 let plačevala zdravstveno zavarovanje in nato ostala brez osebnega zdravnika, je bila usmerjena v pro bono ambulanto.

Naval na pro bono ambulanto: skoraj 130.000 Slovencev brez izbranega osebnega zdravnika
20. 01. 2022 06.00
Zobobol ali pa nenadno poslabšanje zdravstvenega stanja – si predstavljate, da ob takih tegobah ne morete do zdravnika? Da ljudje brez zdravstvenega zavarovanja ne bi ostali brez pomoči, za občane v Ljubljani že 20 let deluje pro bono ambulanta, ki so jo sprva obiskovali predvsem brezdomci in begunci, sčasoma pa je začelo prihajati tudi vse več obubožanih kmetov in obrtnikov. Zdaj je med njihovimi pacienti tudi vse več upokojencev, ki ne zmorejo plačati doplačil za svoja zdravila. Celo ustanoviteljica, psihiatrinja, ki je 62 let plačevala zdravstveno zavarovanje in nato ostala brez osebnega zdravnika, je bila usmerjena v pro bono ambulanto. S kakšnimi stiskami se ljudje obračajo nanje in doklej jim bo še uspevalo obvladovati razmere?

Bolniki zdravniku poslali elektronsko pošto in dobili le avtomatsko povratnico
12. 01. 2022 20.01
Mnogi Ljubljančani so bili v zadnjih dneh presenečeni, ko so se zaradi preobremenjenih telefonskih linij na osebnega zdravnika obrnili prek elektronske pošte, v odgovor pa dobili avtomatsko povratnico, da je zaradi izpada kadra delo zdravstvenih timov okrnjeno, zato tudi ne bodo mogli odgovoriti na vsa elektronska sporočila. Paciente so še pozvali, naj se na zdravnika obrnejo le v nujnih primerih. Primanjkljaj družinskih zdravnikov je sicer težava, ki Slovenijo pesti že leta, saj za specializacijo družinske medicine ni zanimanja, zaradi epidemije pa do zdravnika, če ga sploh imamo, pridemo še težje.

V Zdravstvenem domu Trebnje bodo prisiljeni zapirati ambulante
27. 10. 2021 10.18
Zaradi trenutne epidemiološke slike in kadrovske podhranjenosti na območju celotne države se v Zdravstvenemu domu Trebnje na področju splošnih ambulant in dežurne službe soočajo z velikim težavami. Sporočili so, da se bo razpoložljivost in dostopnost zdravstvenih storitev zmanjšala in da bodo občasno prisiljeni tudi zapirati ambulante.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Stekle priprave na gradnjo nove zdravstvene postaje v Mariboru
10. 10. 2021 12.12
V Mariboru se pripravljajo na gradnjo nove zdravstvene postaje v Jezdarski ulici, ki se bo iz Zdravstvene postaje Tabor po izgradnji novega kompleksa preimenovala v Zdravstveno postajo Magdalena. Ambulante so že preselili v stavbo v Dvorakovi ulici, kjer bodo delovale med gradnjo, gradbena dela pa naj bi začeli spomladi.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil
10. 10. 2021 08.05
V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

V bolnišnicah po državi naval sprejemov otrok zaradi okužb dihal
29. 09. 2021 15.58
Tudi po drugih bolnišnicah, ne le v UKC Ljubljana in novomeški bolnišnici, se soočajo s povečanim sprejemom otrok v bolnišnice zlasti zaradi respiratornih obolenj in črevesnih okužb. Otroški oddelek je trenutno poln tudi v ptujski bolnišnici. Zdravniki ugotavljajo, da so okužbe v takšnem obsegu kot sicer ob koncu jeseni v normalni sezoni.

1037 novih okužb, hospitaliziran tudi 18-letnik, na intenzivni negi pa 27-letnik
28. 09. 2021 10.04
V ponedeljek so opravili 4785 PCR-testov in potrdili 1037 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo malo več kot 21 odstotkov testov. Hospitaliziranih je 419 oseb, na intenzivni negi jih je 107. Najmlajši bolnik je star 18 let, najmlajši bolnik na intenzivni negi pa ima 27 let. Umrlo je 9 ljudi, kažejo podatki vlade.

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Ortodonti: štiri leta do prvega pregleda, visoke cene in skok na Hrvaško
24. 09. 2021 06.00
Za prvi pregled pri ortodontu je treba čakati tudi do štiri leta, razlogov pa je več: med drugim velik razkorak med potrebami in pravicami, ki jih financira ZZZS, ter število otrok, ki so prehitro in nekritično uvrščeni na seznam. ZZZS je v preteklih letih zagotovil financiranje dodatnih petih ortodontskih ambulant in dodatnega 2,3 milijona evrov, pa vendar se število obravnav otrok ni povečalo, čakalne dobe pa se niso skrajšale. Zdravljenje se mora začeti do 18. leta ali pa mora biti potreba po zdravljenju ugotovljena do 16. leta, sicer aparata ne krije ZZZS, cene samoplačniških storitev pa presegajo povprečno slovensko mesečno plačo. Marsikdo se zato odloči za zdravljenje na Hrvaškem – pa je to res ugodnejše?

Do leta 2024 bo moralo novega ginekologa iskati vsaj 172.000 žensk
23. 09. 2021 06.00
31-letna Alenka iz Ljubljane se je po nekaj letih življenja v tujini junija 2019 vrnila v Slovenijo. Uredila si je tako obvezno kot dodatno zdravstveno zavarovanje in se kmalu po vrnitvi lotila tudi iskanja osebnega ginekologa, kar pa se je izkazalo za misijo nemogoče. Po mesecu dni klicev in zavrnitev, češ da novih pacientk ne sprejemajo več, ob tem, da je nujno potrebovala ginekološki pregled, ji je preostalo le še to, da se samoplačniško obrne na ljubljansko Leonišče, kjer za vsak obisk plača približno 35 evrov.

Iščete družinskega zdravnika? V ZD Ljubljana ga ne boste našli
22. 09. 2021 06.00
Po ocenah ZZZS 130.000 zavarovanih oseb v Sloveniji nima izbranega osebnega zdravnika. V ZD Ljubljana so vse ambulante družinske medicine že zasedene, občani pa so primorani zdravnika iskati pri koncesionarjih ali v drugih mestih. Ljubljana sicer ni osamljen primer – s kadrovsko stisko se soočajo po vsej državi. V prihodnosti bomo zaradi hitrega staranja prebivalstva, porasta kroničnih bolezni in novega vala upokojitev potrebovali nove okrepitve, a zadostnega zanimanja za specializacijo iz družinske medicine zaradi slabih delovnih pogojev ni.