ambulante

Do avgusta že več okužb, ki jih prenašajo klopi, kot v celotnem lanskem letu

05. 08. 2020 20.14

Zaradi mile zime in vlažne pomladi so se klopi letos pojavili že zelo zgodaj. In kot kaže so tudi bolj aktivni, saj smo do avgusta v Sloveniji zabeležili že več primerov bolezni, ki jih prenašajo klopi, kot v celotnem lanskem letu.

Kopalci na Viru skušali pomagati hudo poškodovani morski želvi

04. 08. 2020 15.36

Na plažo na hrvaškem otoku Vir je priplavala hudo poškodovana želva. Srčni kopalci so se nemudoma lotili reševalne akcije: poklicali so veterinarja, želvo, ki jo je najverjetneje poškodoval motor čolna pa medtem namestili v večjo posodo in jo pokrili z mokrimi, hladnimi brisačami. Veterinar ji je oskrbel rane, nameravali so jo prepeljati na zdravljenje v Center za pomoč želvam v Pulju, a so bile poškodbe prehude.

15 novih okužb: okužen malček vrtca Mehurčki v Komendi, enota zaprta

01. 08. 2020 09.42

V petek smo v Sloveniji ob 892 testiranjih potrdili 15 okužb z novim koronavirusom, umrl ni nihče. Hospitaliziranih je bilo 22 oseb, pet bolnikov s covidom-19 je potrebovalo intenzivno zdravljenje. Med na novo okuženimi je tudi otrok iz vrtca Mehurčki v Komendi, enota Čebelice pa je zaprta. V Mariboru so medtem znova vzpostavili klicno točko za boljšo dosegljivost ambulant. Potem ko je vlada odpravila v času epidemije covida-19 sprejeto prepoved o obratovanju trgovin ob nedeljah, pa so trgovci zdaj po večini že ponovno vzpostavili nedeljsko poslovanje prodajaln, odpirajo se tudi nakupovalna središča.

'Termin pregleda je bil julij letos, potem pa so rekli, da je junij 2023'

21. 07. 2020 07.00

Na portalu eNaročanje sta starša otroka na prvi pregled pri ortodontu naročila v ZD Ravne na Koroškem, saj je prvi okvirni termin tam julija letos, medtem ko se drugje čaka tudi tri leta in več. A sledil je šok, prostega termina ni, v ZD pa pravijo, da gre za napako na portalu. To pa zanikata tako NIJZ kot resorno ministrstvo, kjer poudarjajo, da termine, tako točne kot okvirne, pošilja izvajalec zdravstvene dejavnosti s pomočjo svojega informacijskega sistema. Zdravstveni inšpektorat je lani sicer obravnaval 32 prijav, povezanih s čakalnimi seznami.

V ponedeljek 10 potrjenih okužb. Novo žarišče Hrastnik z 11 primeri

14. 07. 2020 10.24

Znani so novi uradni podatki glede testiranja na covid-19 za ponedeljek. Opravili so 1218 testiranj in ob tem potrdili 10 novih okužb. Hospitaliziranih je 17 oseb, ena je na oddelku za intenzivno nego. Tri osebe so odpustili iz bolnišnice. Novo žarišče je postala občina Hrastnik, kjer vsaj šest primerov okužbe povezujejo z zasebno zabavo.

Mariborski zobozdravnik zaradi očitkov o spolni zlorabi znova pred sodišče

08. 07. 2020 10.27

Mariborsko višje sodišče je razveljavilo obsodilno sodbo za zobozdravnika Nermina Suljića, ki ga je tamkajšnje okrožno sodišče julija lani zaradi očitkov o spolnem nasilju nad pacientko obsodilo na leto dni pogojne zaporne kazni. Zobozdravnik Zdravstvenega doma Adolfa Drolca bo moral znova pred sodišče že v četrtek.

Testiranje na Hrvaškem za Slovence plačljivo le v nepogodbenih ambulantah

02. 07. 2020 15.34

Testiranje na koronavirus, ki ga odredi epidemiolog, je treba na Hrvaškem takoj plačati le v ambulantah, ki nimajo pogodbe s hrvaško zdravstveno zavarovalnico, medtem ko plačilo v javnem zdravstvenem sistemu ni potrebno. Poleg tega pri plačilu v ambulantah brez pogodbe ob vrnitvi domov ZZZS povrne le del zneska, navajajo v zavodu.

Celjsko bolnišnico zapuščajo štirje specialisti urgentne medicine

01. 07. 2020 17.22

Celjska bolnišnica je prejela odpoved štirih zdravnikov specialistov urgentne medicine zaradi težav z opremljenostjo in organizacijo dela. V skladu z odpovednim rokom se bo delovno razmerje dveh zaključilo z 31. avgustom, dveh pa 30. septembra. Kljub odpovedim se nadaljujejo pogovori o možnostih nadaljnjega sodelovanja z zdravniki.

Družba, politika se mora odločiti, koliko je vredno človeško življenje

19. 06. 2020 06.00

Koliko je vredno človeško življenje starejših, se sprašuje eden najvidnejših strokovnjakov za področje demence, starizma, zdravnik nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Starejših od 80 let je že 115 tisoč Slovencev, čez 30 let jih bo vsaj dvakrat več. Dvakrat več bo tudi dementnih, že danes jih je blizu 50 tisoč. Prepuščeni so samim sebi, sistem pomoči starejših ne deluje, posebne geriatrične bolnišnice nimamo, geriatrični oddelki so izjema. Bo konec otroškega preigravanja politikov, ki jo vodi misel na volitve, ne pa jasno začrtana vizija življenja našega naroda?

ZD Ljubljana: Delujemo v novi realnosti

16. 06. 2020 19.28

Po 567 opravljenih testih smo potrdili še tri nove okužbe s koronavirusom, in sicer v Piranu, Postojni in Krškem. Medtem je število okužb na svetu doseglo že osem milijonov. Slovenija je sicer po mnenju dunajskega Inštituta za politiko, zagovorništvo in upravljanje med devetimi državami na svetu, ki so lahko za zgled drugim, kako ravnati v primeru epidemije. Kljub temu pa se posledice v zdravstvu kažejo tudi dober mesec po sprostitvi vse zdravstvene in zobozdravstvene dejavnosti. Po podatkih NIJZ je bilo namreč tudi maja še za četrtino manj izdanih napotnic kot v enakem obdobju lani. Zdravstveni zavodi trenutno delujejo v novi realnosti, pravijo v ZD Ljubljana, kjer so zaradi novega koronavirusa pridelali štirimilijonsko izgubo.

'Pes najde kapljico krvi, ki je ne vidi nihče in čez katero gre 500 ljudi'

14. 06. 2020 11.29

Kri, semenska tekočina, trupla. Pogrešane osebe. Droge, orožje, eksploziv, tobak. Celo izvor požara. Na letališčih, v pristaniščih, med hišnimi preiskavami, v gozdu, v avtomobilu, na pogorišču, tudi na smetišču. Skrito, pobrisano ali zakopano. Če le ima vonj, potem zagotovo ne uide izurjenemu smrčku slovenskih policijskih psov. Kar iščejo, tudi najdejo – celo tam, kjer tehnika in človek odpovesta.

Kako in kaj v primeru, če boste zboleli med bivanjem na Hrvaškem?

12. 06. 2020 18.21

Vodilni hrvaški epidemiolog je pojasnil, da bo račun za zdravljenje za državljane EU, ki bodo za covidom-19 oboleli na Hrvaškem, izstavljen državi, kjer je bolnik zavarovan. Prav tako je dejal, da bodo morali ostali ljudje, ki bivajo z bolnim v apartmaju ali nastanitvi, ostati v samoizolaciji.

Arsenovič ponosen na rezultate: Maribor uspešno prestal epidemijo

04. 06. 2020 16.43

V Mestni občini Maribor ocenjujejo, da so se z epidemijo novega koronavirusa uspešno soočili ter s sodelovanjem različnih služb priskočili tudi na pomoč najbolj kritičnim delom prebivalstva. "Čaka pa nas verjetno še težja naloga - učinki na ekonomijo, a upam, da bomo tudi to tekmo zmagali," je povedal župan Saša Arsenovič.

So življenja starejših vredna manj?

29. 05. 2020 08.20

"Vlada nam sporoča, da so poskrbeli za perspektivne starejše, tiste starejše s kroničnimi boleznimi pa ne, ker se jim življenje izteka," se je predsednica Srebrne niti Biserka Marolt Meden ostro odzvala na vladni tvit, da premeščanje starostnikov, ki se jim življenje izteka, v bolnišnico, ni smiselno. "Povsod po svetu se zavedajo, da za starejše v času epidemije ni bilo dovolj dobro poskrbljeno, a naši odločevalci še kar pripovedujejo pravljice, kako je bilo vse, tako kot je treba," je dodala. Precej pozno smo dočakali tudi odziv Aleksandre Pivec in Desusa.

V splošnem dogovoru dodatnih 50 timov na primarni ravni, več ortopedskih operacij 

26. 05. 2020 15.34

Vlada je v splošnem dogovoru, sprejetem v ponedeljek, opredelila skoraj 50 dodanih timov družinske in otroške oz. šolske medicine. V letošnjem letu bo plačanih več ortopedskih operacij, vzpostavljajo tudi financiranje triaže za satelitske urgentne centre. Že kmalu sledijo pogajanja za aneks k splošnemu dogovoru.

Kaj vam krije zavarovanje, če za covid-19 zbolite v tujini?

21. 05. 2020 10.16

Pred začetkom poletne sezone, ki bo letos zagotovo drugačna od takšnih, kot smo jih vajeni, se številni sprašujejo, kakšno tveganje sprejemajo z odhodom v tujino – ne samo zdravstveno, tudi finančno. Kaj nam bo osnovno zdravstveno zavarovanje krilo v tujini? In kaj se zgodi, če nam odredijo karanteno v državi, ki smo jo obiskali? Bi te stroške krilo naše zavarovanje ali bi moral okuženi sam plačati bivanje v karanteni? Odgovore smo poiskali na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije.

Zobozdravniki v popolni varovalni opremi, temeljito razkuževanje ambulant

11. 05. 2020 16.45

Večina zobozdravstvenih ambulant v zdravstvenih domovih po državi še ni začela z delom, čeprav je od sobote pod posebnimi pogoji znova dovoljeno izvajanje zobozdravstvenih storitev. Večinoma imajo težave z organizacijo in z zalogami zaščitne opreme, vrata naj bi odprle v tednu dni. Nekateri koncesionarji medtem že delajo.

Znova dovoljeni vsi nenujni zdravstveni pregledi in posegi

10. 05. 2020 18.41

Spet bodo dovoljeni vsi nenujni zdravstveni pregledi in posegi. V obeh kliničnih centrih, ljubljanskem in mariborskem, bodo pacientom na voljo skoraj vsi oddelki, vse ambulante, a zgolj za vnaprej naročene bolnike. Mnoge so že klicali, ostali pa bodo nove datume glede na nujnost napotnic dobili v kratkem.

Opazil težave z roko, a k zdravniku odšel šele, ko mu je ohromela cela desna stran

10. 05. 2020 15.00

Čeprav je v zadnjih mesecih pozornost usmerjena predvsem na pandemijo covid-19, pa še vedno obstajajo tudi druge akutne in kronične bolezni, ki marsikomu lahko povsem spremenijo življenje. Ena takšnih je možganska kap, ki je najpogostejša nevrološka bolezen na svetu. Samo v Sloveniji vsako leto prizadene več kot 4000 ljudi. Veliko jih za posledicami kapi umre, mnogi pa postanejo invalidi. A če možgansko kap prepoznamo pravi čas, lahko ublažimo ali celo preprečimo posledice te bolezni.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi

09. 05. 2020 07.57

Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.

Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država zagotovila zaščitno opremo

07. 05. 2020 08.14

Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije je Program preprečevanja okužb v zobnih ambulantah dopolnilo s priporočili za delo med epidemijo covida-19 ter navodili ministrstva za zdrave in NIJZ. Zaradi tega bo naročanje pacientov nekoliko bolj zahtevno, opozarjajo, podaljšan bo tudi čas obravnave pacienta. Hkrati upajo, da jim bo pri zagotavljanju nujno potrebne zaščitne opreme na pomoč priskočila država.

Življenje se vrača: spet po nakupe, a precej varčneje

05. 05. 2020 06.27

Trgovci so zadovoljni, da so se po dveh mesecih delno odprle tudi neživilske trgovine. A obisk trgovin je bil na prvi dan sproščanja ukrepov 'zadržan'. V trgovinah ob tem opozarjajo na velik upad prihodkov. "Slovenski potrošnik bo po krizi še varčnejši," svarijo. Sodišča pa lahko spet opravljajo naroke ter odločajo in vročajo sodna pisanja tudi v zadevah, ki ne štejejo kot nujne. Organizatorji javnih prireditev, ki zaradi prepovedi v sklopu ukrepov ob pandemiji novega koronavirusa ne morejo več izvajati svoje dejavnosti, pa so na pristojne institucije naslovili predlog ukrepov za odpravo posledic prepovedi izvajanja javnih prireditev.

Covid-19 bolniki še naprej v osrednji stavbi infekcijske klinike, ostali na novih lokacijah

04. 05. 2020 10.18

Specialistične ambulante klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja ljubljanskega kliničnega centra se odpirajo na novi lokaciji, v stavbi na Poljanskem nasipu 58 v Ljubljani. Tam bodo opravljali vse specialistične prve in kontrolne preglede, ki niso povezani z epidemijo novega koronavirusa in niso urgentni.

Ker ne morejo sprejeti vseh pacientov, zobozdravniki bolečine lajšajo s pisanjem receptov

29. 04. 2020 18.23

Zaradi epidemije bo eden večjih zalogajev, kako zagotoviti varen obisk zobozdravnika. Stik tam je zelo tesen in zaradi same narave dela tudi tvegan. Prav v teh dneh se zobozdravniki usklajujejo, kako zagotoviti čim bolj varno okolje za paciente in zase.

Psihiatrinja opozarja: Zagotoviti je treba kakovostne službe za psihološko pomoč v krizi

29. 04. 2020 17.16

"Če v času epidemije želimo preprečiti katastrofalno krizo na področju duševnega zdravja, je treba okrepiti službe na področju duševnega zdravja, ki delujejo lokalno in dosežejo ljudi v stiskah. Okrepiti je treba strokovne in laične vire za pomoč in podporo ranljivim skupinam v njihovem naravnem okolju," poziva psihiatrinja in predsednica Slovenskega združenja za duševno zdravje Vesna Švab.

Je vlada pri ukrepih pozabila na koncesionarje? Maske sterilizirajo kar v pečicah

21. 04. 2020 06.01

Čeprav smo del javnega zdravstva in smo dnevno v stikih s potencialno okuženimi pacienti, vse od začetka epidemije koronavirusa do danes ni bilo izrečene besede o tem, da bi tudi mi dobili dodatke za delo v kriznih razmerah, pravijo zdravniki koncesionarji. Prav tako do pred kratkim niso prejeli prepotrebne zaščitne opreme, zaradi česar so se morali znajti po svoje. Delo je že zdaj stresno, bojimo pa se navala pacientov na primarno mrežo po koncu ukrepov, pravijo.

V času karantene naraslo zanimanje za ločitvene postopke

20. 04. 2020 19.25

Rahljanje strogih ukrepov prinaša tudi precej nenavadne posledice. V Vuhanu so se na primer pojavile dolge vrste pred uradi, kjer lahko začneš postopek ločitve. O povečanem zanimanju za ločitvene postopke poročajo tudi od drugod po svetu, niti Slovenija ni izjema. Strokovnjaki opozarjajo, da s takšnimi odločitvami ne hitite, saj se je v kriznih časih težko pametno odločati o tako zelo pomembni stvari, kot so odnosi z najbližjimi. Poraslo pa je tudi povpraševanje za razne obnove v domu.

Pred Infekcijsko kliniko 'kontejnerske ambulante'. V UKC ta teden skoraj 4000 ambulantnih pregledov

17. 04. 2020 11.41

Pred Infekcijsko kliniko v Ljubljani so vzpostavili nove sprejemne ambulante, tako za tiste, ki sumijo, da so okuženi z novim koronavirusom, kot okužene in že ozdravele, ki potrebujejo kontrolne preglede. V UKC Ljubljana sicer stopnjujejo aktivnosti, samo v tem tednu so opravili skorajda 4000 ambulantnih pregledov. Zaostanke bodo zmanjševali tudi s podaljšanjem delovnega časa in delom ob vikendih. Da smo prišli do stabilne faze epidemije, je potrdil Poklukar. "Ne misliti, da če so kakšni ukrepi razrahljani, da je stanje tako, kot je bilo pred epidemijo. Če si želimo iti v normalno stanje, potem se držimo navodil," dodaja predstojnica Infekcijske klinike.

Zdravniki diagnoze postavljajo na daljavo tudi s pomočjo fotografij

16. 04. 2020 11.46

Koronavirus je precej spremenil tudi delo družinskih zdravnikov. Ti imajo še vedno veliko obravnav bolnikov, se je pa način dela spremenil. Več je komunikacije po telefonu in spletu, bolniki zdravnikom pošiljajo fotografije, občasno pa uporabijo tudi videokonferenco. Zdravniki še opozarjajo, da se nekateri bolniki ne odločajo za pregled, ker jih je strah okužbe s covidom-19, a to ima lahko hude posledice.

Kateri primeri so nujni, kaj naredijo tisti z zobnimi aparati in kje so zasebni zobozdravniki?

15. 04. 2020 11.28

S 16. marcem so morali zobozdravniki po odloku ministrstva za zdravje popolnoma prenehati z delovanjem. Pri njihovem delu se v zraku namreč ustvarja aerosol in v primeru okuženega pacienta bi bila okužena celotna ambulanta. Kaj to pomeni za tiste, ki imajo hude bolečine in potrebujejo nujno zobozdravstveno pomoč?