amerika.

Microsoftov odgovor v protimonopolnem procesu
02. 12. 1999 10.50
Po tako imenovani ugotovitvi dejstev zveznega sodišča v protimonopolnem procesu z ameriškim pravosodnim ministrstvom je Microsoft sporočil, da ta ne odraža izjemne konkurenčnosti in inovativnosti v industriji programske opreme in da se potrošniki odločajo na osnovi kakovosti izdelkov na trgu. Microsoft je dejal, da bo podjetje še naprej branilo načelo inovativnosti in poudaril, da je omenjena ugotovitev le en korak v trajajočem pravnem postopku, v katerem jih ostaja še veliko.

Večji izvoz japonskih avtomobilov
01. 12. 1999 18.08
Japonski proizvajalci avtomobilov so oktobra izvozili 385.047 osebnih in tovornih vozil ter avtobusov, kar je 7,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Vrednost izvoza avtomobilov in rezervnih delov je oktobra dosegla 7,26 milijarde dolarjev, kar je 13,5 odstotka več kot mesec poprej. Skupno so japonski proizvajalce v letošnjih prvih desetih mesecih izvozili 3.663.167 vozil, kar je 2,7 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju, so sporočili iz japonskega združenja avtomobilskih proizvajalcev.

Talibani po radiu predvajali prvo pesem
17. 11. 1999 07.07
Skrajni islamski režim talibanov je prvič, odkar je pred tremi leti prišel na oblast v Afganistanu, dovolil predvajanje pesmi na radiu. Pesem ''Tirada proti ZDA'' vpije po maščevanju proti tej državi. ''Oh Amerika, ti nasprotnica islama, še nisi slišala njegovega mogočnega bučanja...'' se glasi besedilo pesmi, ki jo izvaja moški. Melodija je tradicionalna v spremljavi različnih glasbil. Pesem poziva muslimane po vsem svetu, naj se uprejo Washingtonu, Afganistance pa povzdiguje kot pogumen in ponosen narod. Talibanski režim v Afganistanu izvaja strogo islamsko pravo, ki ženskam prepoveduje delo in šolanje, moški pa morajo nositi brade in moliti petkrat na dan. Tatvino kaznujejo z amputacijo okončin.

Amerika še vedno odstranjuje posledice Floyda
20. 09. 1999 11.21
Vzhodni del Združenih držav Amerike se še vedno bojuje s posledicami orkana Floyd, saj narasle reke še naprej povzročajo škodo na najbolj prizadetih območjih Severne Caroline.

Stresli pepel Johna Kennedyja mlajšega
22. 07. 1999 20.44
Pepel Johna Kennedyja mlajšega, njegove žene in svakinje, so z ameriške vojaške ladje stresli v morje v bližini mesta, kjer se je zrušilo letalo. Za pogreb na morju so se odločile družine pokojnih.

Festival svetovne glasbe v Rimu
14. 07. 1999 15.49
V Rimu bo od 16. do 25. julija potekal tretji Festival svetovne glasbe in plesa, ki bo posvečen predvsem ciganski kulturi. Festival bo odprla skupina Inti Illimani iz Čila z glasbo, ki je mešanica klasične in tradicionalne čilske glasbe. Na festivalu se bodo z glasbo in plesom predstavile še Kuba, Afrika in Severna Amerika nastopila pa bo tudi skupina Pasion Gitana s flamenkom.

Dialog med Kubo in Veliko Britanijo po 40-tih letih
28. 06. 1999 09.08
Prvič po kubanski revoluciji pred 40 leti sta se v nedeljo uradno srečala zunanja ministra Kube in Velike Britanije. Vodja britanske diplomacije Robin Cook in njegov kubanski kolega Felipe Perez Roque sta se srečala dan pred vrhom EU-Latinska Amerika v Riu de Janeiru.

Severna Amerika najpomembnejši Porschejev izvozni trg
26. 06. 1999 07.42
Nemški proizvajalec avtomobilov Porsche namerava letos na svojem najpomembnejšem izvoznem trgu Severni Ameriki prodati več kot 19.000 športnih avtomobilov. Od lanskega avgusta do konca letošnjega maja je Porsche v ZDA in Kanadi prodal 16.876 avtomobilov, kar je za 36,3 odstotka več kot v enakem obdobju lani, so sporočili iz podjetja.

Moskva dobila prvi kino na prostem
20. 06. 1999 08.55
Mnogo kasneje kot Amerika, kjer je bil 'drive in' kino na prostem velika moda pred desetletji, bo tudi Rusija v velodromu uglednega moskovskega predmestja dobila 'drive in' kino.

Zunanji minister Frlec iz Pariza na Norveško
19. 05. 1999 11.38
Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki bo popoldne končal obisk v Parizu, se bo na povabilo norveškega kolega Knuta Vollebaeka danes in jutri v Bergnu udeležil ministrskega sestanka skupine držav in predstavnikov mednarodnih in nevladnih organizacij, namenjenega človekovi varnosti.

Pogovor Franceta Arharja z gospodarstveniki slovenske Istre
19. 04. 1999 22.13
Pri odprtosti in majhnosti slovenskega gospodarstva, ki mora nenehno spremljati dogajanja na svetovnih trgih in upoštevati pozitivne ter negativne izkušnje v svetu, se ne zavzemam za tržno gospodarstvo brez socialne komponente, je na nocojšnjem pogovoru s primorskimi gospodarstveniki, člani Kluba gospodarstvenikov slovenske Istre, dejal guverner Banke Slovenije France Arhar. Svoje prepričanje je utemeljil z dejstvom, da je neskončna svoboda na trgu, ki jo vse bolj okuša tudi slovensko gospodarstvo, brez spremljajočih modelov socialne in druge solidarnosti hudo varljiva ter lahko privede do neželjenih posledic.

Beograd: Izredno stanje zadeva vojsko in policijo
24. 03. 1999 07.50
Srbska televizija je nocoj sporočila, da odločitev jugoslovanske vlade o uvedbi izrednega stanja zadeva pripadnike vojske, policije in javnih služb, ne pa državljanov, ''ki naj ne bi bili tarča morebitni napadov''.

Dunaj gosti razstavo o ameriški umetnosti 19. stoletja
20. 03. 1999 13.41
Na Dunaju bo do 20. junija na ogled doslej največja razstava v Evropi, ki predstavlja ameriško umetnost 19. stoletja. Razstava ne prikazuje samo samostojnost, ampak tudi stilsko in predmetno raznolikost ameriškega slikarstva tistega časa, je povedal kurator razstave ''Amerika - novi svet v slikah 19. stoletja'', Stephan Koja. Zgodovinski okvir obsežne razstave, ki je na ogled v galeriji Belvedere, je razglasitev ameriške neodvisnosti leta 1776 in legendarni newyorški Armory Show iz leta 1913, ki je v tistem času predstavil nove trende v evropski umetnosti.

Amerika zadovoljna s Hrvaško, ker je podprla arbitražo Brčkega
12. 03. 1999 09.23
Posebni odposlanec ameriškega predsednika Billa Clintona za uresničitev Daytonskega sporazuma Robert Gelbard je po sinočnjih pogovorih v Zagrebu s hrvaškim predsednikom Franjem Tudjmanom izrazil zadovoljstvo, da je Hrvaška podprla nedavno arbitražno odločitev o statusu Brčkega, s čimer Hrvaška po Gelbardovih besedah kljub nekaterim nesoglasjem ostaja zvest partner ZDA.

Amerika opozarja Miloševića
22. 01. 1999 13.01
Včeraj so Združene države Amerike opozorile jugoslovanskega predsednika Miloševića o možnosti uporabe sile, če se ne bodo izpolnile zahteve NATO-a in Združenih narodov o prenehanju napadov srbskih sil na Kosovu. Predstavnik Bele hiše je izjavil, da je za mir na področju Kosova pomembna prisotnost mednarodnih mirovnih sil, ki vztrajajo na sodelovanju z srbskimi predstavniki.

Arafat: Zamisel o palestinski državi bliže uresničitvi
09. 12. 1998 14.58
Jaser Arafat je danes v govoru, namenjenemu svojim podpornikom, spregovoril o načrtih za osamosvojitev Palestine. Izrael nima po njegovih besedah nobene pravice vmešavati se v njihove načrte o razglasitvi neodvisnosti. Arafat ni spregovoril o datumu razglasitve neodvisnosti, čeprav se v nekaterih krogih govori o 4. maju, znano pa je že, da bo kot glavno mesto določen Jeruzalem. Po mnenju nekaterih pa je bil govor članom gibanja Fatah le možnost za povečevanje nasprotij z Izraelci.

Amerika čaka na posnetke Clintonovega pričanja
21. 09. 1998 09.30
Ko bo ameriški predsednik Bill Clinton danes govoril pred generalno skupščino OZN v New Yorku, bo pozornost večine Američanov namenjena napovedanemu predvajanju posnetkov zaslišanja predsednika pred tožilci Kennetha Starra. Predvajanje posnetkov je omogočil odbor za pravosodje predstavniškega doma ameriškega kongresa, v katerem imajo večino republikanci.

Nagovor ministrom EU začel z francosko nogometno zmago
14. 07. 1998 08.09
Francoski minister za evropske zadeve Pierre Moscovici je nagovor na ponedeljkovem odprtem delu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki so se v Bruslju prvič zbrali pod predsedovanjem Avstrije, začel z zmago Francije na svetovnem prvenstvu v nogometu. ''Zmaga na finalni tekmi ni bila izredno pomembna le za Francijo, temveč za vso Evropo. Po izpadu Italije, Nemčije in Nizozemske so evropske barve zastopali Francozi. Če bi zmagali Brazilci, bi Južna Amerika imela devet, Evropa pa sedem svetovnih pokalov. Zdaj je rezultat osem proti osem, je med drugim dejal Moscovici.

Razstava Latinska Amerika v Sloveniji
15. 06. 1998 14.30
Galerija Commerce bo od 16. do 26. junija gostila skupino štirih slikark in enega kiparja, ki delujejo oziroma so delovali v Latinski Ameriki. Predstavili se bodo Tamara Burmicky iz Venezuele, Beatriz Tomšič-Čerkez iz Argentine, Guy D'Organs iz Venezuele, Mercedes Rivas iz Kostarike in Norma A. Mouton iz Mehike.

Porsche Amerika raziskuje vzrok okvar zračnih blazin
10. 05. 1998 09.49
Porsche Cars, hčerinsko podjetje družbe Porsche, je začelo z raziskovanjem vzrokov okvar zračnih blazin na avtomobilih znamke 911 iz leta 1996. V zadnjem času se je namreč na večjem številu avtomobilov omenjene znamke pojavile okvare zračnih blazin, ki so se večkrat sprožile brez pravega razloga, zato predstavniki podjetja častnike vozil omenjene znamke opozarjajo na previdnost.

Senatni odbor odobril sprejem Češke, Madžarske in Poljske v zvezo NATO
04. 03. 1998 09.24
Odbor za mednarodne odnose ameriškega senata je v torek s 16 glasovi "za" in dvema glasovoma "proti" odobril sprejem Češke, Madžarske in Poljske v zvezo NATO. Usoda bodočih članic NATA je zdaj v rokah senata, ki bo o potrditvi mnenja odbora glasoval proti koncu meseca. Ameriški predsednik Bill Clinton je že pozdravil odločitev senatne komisije in v sporočilu za javnost, objavljenem v New Yorku, poudaril, da bo s sprejemom treh novih članic "NATO močnejši, Evropa stabilnejša, Amerika pa varnejša".

Kongres podpira Clintona
13. 02. 1998 09.36
Republikanski in demokratski voditelji v ameriškem kongresu so izrazili podporo predsedniku Billu Clintonu v zvezi z iraško krizo. Vodja republikanske večine v senatu Trent Lott je izjavil, da je uporaba vojaške sile upravičena, če bodo vsi diplomatski napori zaman. Dejal je, da bo, če se bo predsednik odločil za poseg, Amerika enotna v svoji podpori. Podobno je dejal vodja demokratske manjšine Tom Daschle.

Latinska Amerika črna celina za novinarje
04. 02. 1998 08.38
Latinska Amerika je bila lani najnevarnejša celina za opravljanje novinarskega poklica; ubitih je bilo 20 novinarjev. Med državami sta se na vrhu sramotnega spiska znašli Kolumbija in Rusija; v vsaki je bilo lani ubitih sedem novinarjev, toliko kot v Aziji, razkriva letno poročilo Mednarodnega novinarskega inštituta s sedežem na Dunaju.

Leto 1998 bo katastrofalno
08. 01. 1998 17.25
Uboji, atentati in razdejanja na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki v letu 1998. Rože pa ne bodo cvetele niti v Evropi in ZDA, trdi znameniti tunizijski mag Hassen Chami, ki si je prislužil mednarodni sloves z napovedjo smrti princese Diane. Napovedi za letošnje leto je zaupal tedniku Jeune Afrique, povzema pa jih tržaški časnik Il Piccolo.

Belgijci pozimi počitnikujejo pod eksotičnimi palmami
08. 01. 1998 08.20
Belgijci vse pogosteje na počitnice odhajajo v tujino. Po podatkih zveze belgijskih turističnih agencij ABTO je v zadnjih mesecih leta 1997 v primerjavi z letom poprej v tujini, največkrat v toplih eksotičnih krajih, počitnikovalo 13 odstotkov več Belgijcev. Južna Amerika, Mehika, Dominikanska republika pa tudi Kuba so v Belgiji med najbolj iskanimi zimskimi počitniškimi destinacijami; večno priljubljeni po podatkih ABTO ostajata tudi bližji Španija in Tunizija. Manj kot leto poprej so se konec 1997 Belgijci odpravili v Turčijo in zaradi pokola v Luksorju v Egipt. Turisti so se namesto v omenjeni dve državi raje odpravili v smeri Azije, ki je postala privlačna tudi zaradi tamkajšnjih šibkejših valut. Pozimi vse bolj privlačen za Belgijce postaja tudi Mjanmar.