amnesty

Policisti nad protestnike

17. 06. 2001 00.00

V senci ameriško-ruskega vrha na Brdu pri Kranju so včeraj v slovenski prestolnici različne neodvisne skupine pripravile mirne demonstracije, na katerih so v Sloveniji gostujočima državnikoma dveh velesil izrekli svojevrstno "ne-dobrodošlico". Okrog poldneva so v Ljubljani pred ameriško ambasado aretirali 22 pripadnikov okoljevarstvene organizacije Greenpeace, ki so protestirali proti ameriški politiki do okolja. Skupina aktivistov mednarodne nevladne okoljevarstvene organizacije Greenpeace je namreč prišla pred poslopje veleposlaništva ZDA, nekaj od njih pa je preskočilo tudi ograjo ter vstopilo na ozemlje veleposlaništva.

Helsinški monitor bo vložil ovadbo

11. 06. 2001 00.00

Helsinški monitor Slovenije (HMS) bo na sestanku z generalno državno tožilko Zdenko Cerar vložil ovadbo zoper neznanega storilca zaradi suma umora Ladislava Trohe, ki je izginil pred petimi meseci. Kot je za 24 ur dejala predsednica organizacije, Neva Miklavčič Predan, "smo se za to odločili zaradi nedejavnosti državnih organov, ki javnosti ne obveščajo o svojih akcijah in za katere pravzaprav ne vemo niti kakšne so, kdaj so potekale, v kakšnem obsegu, itn. Zaprosili smo že za vpogled v spis, kar pa ni možno, dokler ni vložena ovadba. Videti je, da državni organi, ki bi lahko to ovadbo po uradni dolžnosti vložili, nimajo interesa."

Poročilo AI še vedno odmeva

06. 06. 2001 00.00

Ministrstvo za notranje zadeve z vso resnostjo in odgovornostjo obravnava vse pripombe, ki jih v zvezi z delom ministrstva kot tudi policije prejema od občanov, varuha človekovih pravic ali domačih in mednarodnih nevladnih organizacij, je poudaril notranji minister Rado Bohinc v komentarju zadnjega poročila Amnesty International (AI). Slednja je v rednem letnem poročilu o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu prvič omenila Slovenijo. Po očitkih AI - poročilo so minuli teden predstavili aktivisti slovenske sekcije te organizacije - so lani v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu.

Tom Jones za človekove pravice

04. 06. 2001 00.00

Amnesty International (AI) je leta 1961 ustanovil neki britanski odvetnik, da bi pomagal ljudem, ki so jih zapirali zaradi ugovora vesti. V teh štiridesetih letih je AI pomagal pri več kot 47.000 primerih, predvsem z nasprotovanjem mučenju, zapiranju in smrtni kazni. Leta 1977 je organizacija za svoje delo dobila Nobelovo nagrado.

Helsinški monitor bo tožil policijo

04. 06. 2001 00.00

Policija je z brutalnim ravnanjem ustrahovala osem državljanov Bosne in Hercegovine, jim prizadela materialno škodo, s poniževalnim ravnanjem pa je bil kršen tudi 3. člen evropske konvencije o človekovih pravicah. Če od policije ne bodo dobili zadovoljivega odgovora, bodo vložili tožbo, zahtevali bodo odškodnino, o incidentu pa bodo obvestili tudi mednarodne organizacije, je na novinarski konferenci povedala Neva Miklavčič Predan, predsednica Helsinškega monitora Slovenije (HMS).

Slovenija prvič v poročilu AI

30. 05. 2001 00.00

V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Štirideset let Amnesty International

28. 05. 2001 00.00

Amnesty International (AI), svetovno gibanje ljudi, ki se zavzemajo za človekove pravice, praznuje danes 40. obletnico. Danes bodo v ta namen prižgali štirideset dvometrskih sveč v londonski cerkvi St.Martin-in-the-Fields, kjer so leta 1961 za AI prižgali tudi prvo svečo.

Val usmrtitev na Kitajskem

23. 05. 2001 00.00

V zadnjem valu usmrtitev, ki so jih kitajske oblasti v minulih šestih tednih izvedle v sklopu kampanje za zajezitev kriminala z imenom "Udari močno", je bilo usmrčenih najmanj tisoč ljudi, so danes v Pekingu sporočili diplomatski viri, medtem pa kitajski tisk še naprej objavlja sezname likvidacij obsojencev.

Diplomatski poraz ZDA

04. 05. 2001 00.00

ZDA so presenetljivo izgubile sedež v Komisiji ZN za človekove pravice, ki so ga imele nepretrgoma od ustanovitve komisije leta 1947. Na tri mesta, ki jih v komisiji zasedajo zahodne države, je 53-članski ekonomski in socialni svet izvolil Francijo, Avstrijo in Švedsko. Predstavnik ZDA pri komisiji s sedežem v Ženevi James Cunningham je po glasovanju izrazil razočaranje in zatrdil, da ta neuspeh ne bo imel posledic na ameriško politiko do človekovih pravic. Na odločitev se je že odzval tudi State Departement, ki je opozoril, da komisija brez ZDA ne bo več tako močna.

EU pozvala Ankaro, naj razreši zaporniško krizo

30. 04. 2001 00.00

Iz protesta zaradi odnosa turške vlade do približno 250 turških zapornikov, ki že več mesecev gladovno stavkajo, je iz parlamentarne komisije, pristojne za turške zapore, izstopil poslanec Kamer Genc. "Kljub vsem opozorilom, da bi vlada prenehala z osamitvijo zapornikov, ni v preteklih mesecih za to storila ničesar," je v Ankari povedal Genc, sicer tudi član opozicijske stranke Desna pot. Turško vlado pa je k ureditvi razmer v turških zaporih danes pozval tudi evropski komisar za širitev Günther Verheugen.

AIS izvolila novo vodstvo

07. 04. 2001 00.00

Slovenska sekcija mednarodne nevladne organizacije za človekove pravice Amnesty International ima danes v Murski Soboti redni letni občni zbor. Na njem vsako leto pregledajo minulo delo, sprejmejo načrt dela za vnaprej ter izvolijo novo vodstvo. Za novega predsednika sekcije je bil izvoljen dosedanji predsednik Dean Zagorac, v sedemčlanski izvršni odbor pa so bili poleg njega izvoljeni še Maja Smrkolj, Inacio Binchende, Anita Longo, Matej Zakonjšek, Branka Emeršič in Peter Simčič.

Štirinajstletnik obsojen na dosmrtno ječo

10. 03. 2001 00.00

V petek je sodnik v ameriški zvezni državi Florida zavrnil možnost zmanjšanja kazni za petnajstletnika, ki je pred tremi leti ubil dekletce. Sodnik ni hotel spremeniti sodbe iz prvostopenjskega umora v drugostopenjski, češ da so dokazi za umor jasni in neovrgljivi. Fant naj bi na dekletcu kazal rokoborske mete profesionalnih rokoborcev. Zakon, ki omogoča sojenje mladoletniku kot odraslemu so v Floridi sprejeli sredi devetdesetih let. Obsojenega Lionela Tatea so objokanega, z lisicami na rokah in nogah odpeljali iz sodne dvorane. Tate je tako postal najmlajši obsojenec v ZDA, ki naj bi do smrtni ostal za rešetkami. Sam tožilec je izjavil, da se mu zdi predlagana kazen prehuda, dodal pa je, da sta mladoletnikova mati in odvetnik vztrajno zavračala kakršnokoli izvensodno pogodbo, ki bi pomenila le tri leta v zaporu za mladostnike.

Naraščujoče nasilje nad ženskami

08. 03. 2001 00.00

Statistika držav Evropske unije kaže, da je vsaka druga umorjena ženska žrtev svojega partnerja, nasilje nad ženskami pa narašča. Zato je tudi visoka komisarka Združenih narodov Mary Robinson vse države pozvala k reviziji zakonov in svoje politike do žensk, saj večina držav žensk, ki želijo ubežati nasilju s strani zakonskega partnerja, ne zavarujejo ustrezno, temveč jim priporočajo spravo z nasilnim partnerjem. Po podatkih, ki jih je objavil Amnesty International, je na svetu še vedno psihično ali telesno zlorabljenih petina žensk. V Združenih državah Amerike je vsakih 15 sekund pretepena ženska, na leto jih je posiljenih več kot 700 tisoč. Še huje je v državah, kjer je diskriminacija žensk način življenja: Irak,&nbsp

AI ob mednarodnem dnevu žensk

07. 03. 2001 00.00

Pretepena telesa, zlomljena duša, je naslov najnovejšega poročila mednarodne nevladne organizacije za človekove pravice Amnesty International (AI), ki ob mednarodnem dnevu žensk opozarja na to, da so ženske velikokrat žrtve mučenja, nasilja in slabega ravnanja, tako v družini kot tudi s strani predstavnikov državnih organov. Z dobrodelno čajanko bo na predvečer dneva žensk na omenjene kršitve človekovih pravic žensk opozorila tudi slovenska sekcija AI. Prireditev, ki jo je medijsko podprla revija Jana, se bo začela pozno popoldne v Modrem salonu Grand hotela Union v Ljubljani. Pogovor o omenjeni problematiki bodo obogatili glasbeni gosti, svoje izkušnje pa bo podala tudi Katja Bašič iz Združenja proti spolnemu zlorabljanju.

Zrušimo meje... v Novi Gorici

04. 03. 2001 00.00

Gibanje za svobodo ljudi, v kateri sodeluje tudi Mladi forum Združene liste socialdemokratov (MF ZLSD), v nedeljo, 4. marca, v Novi Gorici organizirajo javni shod pod geslom Združimo mesto - zrušimo meje - združimo svet. Istočasno bo na drugi strani meje potekal shod, ki ga organizira Stalni forum za pravice migrantov iz Gorice. Ljudje z obeh strani meje se bodo ob 12. uri srečali na trgu pred železniško postajo v Novi Gorici, so sporočili iz MF ZLSD. Manifestacijo pripravljajo ob robu ekološkega vrha G8 v Trstu. Na vrhu bodo govorili o usodi narodov in ta priložnost nas sili, menijo v MF ZLSD, da "glasno povemo, kaj nam predstavlja globalizacija". V podmladku združene liste globalizacijo razumejo kot univerzalnost državljanskih pravic, Evropo brez meja in Evropo, ki bo spoštovala pravico do življenja prebežnikov in prebežnic. Ljudje iz Slovenije in Italije bodo s srečanjem "združili" novogoriški trg, ki predstavlja delitev enega mesta na dvoje in tudi simbolično delitev človeštva, so še zapisali v MF ZLSD.

Protestni shod v podporo beguncem

21. 02. 2001 00.00

Prireditev je organiziral Urad za intervencije, združenje avtonomnih skupin v znamenje solidarnosti s prebežniki ter v protest proti širjenju ksenofobije, rasizmov, fašizmov in drugih oblik nestrpnosti v našem okolju. Na protestu z obširnim kulturnim programom so bili s plakati prisotni tudi člani Amnesty International, Mirovni inštitut pa je pripravil zbiranje igrač in oblačil, ki jih bodo po koncu izročili Centru za odstranjevanje tujcev na Celovški cesti v Ljubljani.

Amnesty International protestira

31. 01. 2001 00.00

Amnesty International Slovenije (AIS) "ostro protestira" proti načinu, na katerega državne oblasti pogosto opisujejo položaj v zvezi z begunci in migranti v Sloveniji. Ena zadnjih je izjava župana občine Puconci Ludvika Novaka, ki je v časniku Dnevnik označil ljudi, ki so jih iz azilnega doma in iz centra za tujce premestili v Vidonce, kot "golazen". Take izjave državnih uradnikov so v nasprotju z ustavo in s splošno deklaracijo o človekovih pravicah. "Očitno je, da so jim tuja načela, kot so varstvo človekovih pravic, osebno dostojanstvo, enakopravnost, nediskriminacija ter prepoved pozivanja k razpihovanju rasne nestrpnosti," je omenjena nevladna organizacija poudarila v sporočilu za javnost.

Amnesty International ob obisku Seleznjova

30. 01. 2001 00.00

Amnesty International (AI) Slovenije in Hrvaške v skupni izjavi z obžalovanjem ugotavljata, da visoki slovenski predstavniki, ki so se včeraj v Ljubljani sestali s predsednikom ruske dume Genadijem Seleznjovom, visokemu ruskemu predstavniku niso omenili problema kršenja človekovih pravic v Rusiji. Seleznjov bo danes odpotoval v Zagreb, kjer se bo jutri srečal s hrvaškim vodstvom. AI Slovenije in Hrvaške pričakujeta, da bo na dnevnem redu pogovorov tudi vprašanje človekovih pravic v Čečeniji.

Bohinc o problemu azilantov

12. 01. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je danes skupaj s sodelavci obiskal azilni dom na Celovški cesti v Ljubljani, kjer se je seznanil s pogoji nastanitve in se s predstavniki nekaterih nevladnih organizacij pogovoril o problematiki azilantov. Ob tem je predstavil prizadevanja ministrstva pri reševanju težav, ki jih ima Slovenija zaradi ilegalnih migracij.

Peticija o odpravi smrtne kazni

19. 12. 2000 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je na sedežu organizacije v New Yorku sprejel peticijo o odpravi smrtne kazni, ki jo je podpisalo 3,2 milijona ljudi. Annanu, ki je pobudo podprl, so peticijo predali znana aktivistka in borka za odpravo smrtne kazni Helen Prejean, predstavniki mednarodne nevladne organizacije za zaščito človekovih pravic Amnesty International ter skupine Sant Egidio s sedežem v Rimu. Pred palačo ZN pa so pripravili tudi shod v podporo prizadevanjem za ukinitev smrtne kazni.

Mariborski dijaki ob dnevu otroka

20. 11. 2000 00.00

Dijaki šolske skupine Amnesty International Slovenije (AIS) so ob 20. novembru, svetovnem dnevu otroka in v okviru svetovne kampanje proti mučenju na Srednji tekstilni šoli v Mariboru izvedli akcijo, s katero so želeli opozoriti na naraščanje nasilja med otroki in mladostniki. Dijaki so okoli šole naredili živo verigo, v rokah pa so držali trak z napisom "cona brez mučenja". "S to akcijo se dijaki in profesorji zavezujemo, da se bomo vzdržali kakršnegakoli nasilja na šoli, da bomo poskušali kakršnekoli konflikte reševati na miren in strpen način ter tako prispevali k boljšemu vzdušju na šoli," je za STA povedala učiteljica in mentorica šolske skupine AIS na omenjeni srednji šoli Mojca Božnik.

Amnesty International se prek Interneta bori proti mučenju

20. 10. 2000 00.00

Že skoraj štirideset let stara organizacija za boj za človekove pravice poziva vse internavte, naj poleg pisem, ki jih Amnesty International že kar tradicionalno uporablja za osvobajanja političnih zapornikov, začno pisati svoja mnenja in protestna pisma kar preko elektronske pošte. Pri organizaciji upajo, da bodo Amnesty's alert network kmalu uporabljali milijoni uporabnikov Interneta, ki se jim bo treba le prijaviti na stran in podpisati e-mail z eno samo zahtevo: Nehajte mučiti zapornike.

'Cona brez mučenja' v Ljubljani

18. 10. 2000 00.00

Amnesty International je začela štirinajstmesečno svetovno kampanjo proti mučenju, ki se ji je pridružila tudi Amnesty International Slovenije (AIS). V Sloveniji se je kampanja začela s simboličnim ovitjem Centra za odstranjevanje tujcev v trak "cona brez mučenja", kampanji s sloganom Naredite korak za svet brez mučenja pa se je pridružil tudi minister za notranje zadeve Peter Jambrek. Minister je podpisal listino, s katero se je zavezal, da bo Slovenija postala območje brez mučenja, kaznovanja in drugih oblik nečloveškega ali ponižujočega ravnanja do ljudi.

Miren protesten shod v Ljubljani

29. 07. 2000 14.31

Status začasnega zatočišča naj bi po priporočilih Združenih narodov in EU trajal največ pet let. Osebe z začasnim statusom v Sloveniji imajo ta status že osem let; ves ta čas nimajo pravice do dela, obseg zdravstvenega zavarovanja ni določen, čas bivanja pa jim ni uradno priznan, so na transparent zapisali člani Amnesty International Slovenije, ki so se dopoldne zbrali na Prešernovem trgu v Ljubljani. Z mirnim protestnim shodom, ki se ga je udeležilo približno 50 protestnikov, so želeli opozoriti na probleme na področju varstva človekovih pravic beguncev.

Protesti ob prireditvi World Gay Pride 2000

02. 07. 2000 20.52

Homoseksualci, zbrani v Rimu na World Gay Pride 2000, so na današnji okrogli mizi, ki jo je organizirala Amnesty International, pozvali k spoštovanju njihovih pravic. Svetovno srečanje homoseksualcev v italijanski prestolnici, ki se je začelo včeraj, so spremljale demonstracije desničarskih skupin, na katerih se je sinoči zbralo kakih 300 nasprotnikov istospolno usmerjenih. Kljub bojazni zaradi za nekatere spornega srečanja pa do spopadov ni prišlo, je danes poročala italijanska televizija.

Bo Bajuk prisluhnil beguncem?

30. 06. 2000 21.37

Slovenska sekcija nevladne organizacije za človekove pravice Amnesty International Slovenije (AIS) je včeraj predsedniku vlade Andreju Bajuku poslala pismo, v katerem ga je seznanila z delom te organizacije na področju varstva človekovih pravic beguncev. Predvsem pa so v pismu izpostavili kritične pripombe, ki jih delijo z nekaterimi drugimi nevladnimi organizacijami v zvezi s položajem beguncev v Sloveniji. Kot so sporočili iz AIS, je bil njihov namen Bajuka seznaniti s številnimi dolgoletnimi težavami, ki kažejo na izjemno restriktivno slovensko begunsko politiko, in opozoriti na nekatere aktualne probleme. V vednost pa so mu poslali tudi zahteve nevladnih organizacij, ki so jih na vlado naslovili v zadnjem letu.

Nasprotovanje vračanju kosovskih beguncev

28. 06. 2000 20.13

Kosovskim beguncem, ki so še vedno v Sloveniji, se izteka status začasnega zatočišča. V skladu s sklepom vlade o prenehanju začasnega zatočišča za državljane Zvezne republike Jugoslavije z območja Kosova in njihovi vrnitvi domov morajo kosovski begunci najkasneje do 30. junija letos zapustiti Slovenijo in se vrniti v domovino, so sporočili iz slovenske sekcije Amnesty International, ki nasprotuje vračanju kosovskih beguncev, saj so se, kot ugotavljajo predstavniki te mednarodne nevladne organizacije, varnostne razmere na Kosovu še naprej slabe in so se v zadnjih tednih s povečanim številom ubojev celo poslabšale. Države gostiteljice, med njimi seveda tudi Slovenija, v skladu z najvišjimi mednarodnimi obveznostmi po mnenju AI ne bi smele pošiljati beguncev na območja, kjer so njihova življenja ali njihova osebna varnost ogroženi.

V Teksasu usmrtili Garyja Grahama

23. 06. 2000 10.47

V Teksasu so sinoči usmrtili 36letnega Garyja Grahama zaradi umora leta 1981, za katerega je do konca vztrajal, da ga ni zagrešil. Graham se je do konca boril z zaporniškimi pazniki, ki so ga morali tesno prikleniti, ko so ga peljali do ležišča, na katerem so mu vbrizgali smrtonostno tekočino. Grahamova usmrtitev je pritegnila največjo pozornost ameriških medijev od usmrtitve Karle Fay Tucker leta 1998, ker guverner Teksasa George Bush kandidira za predsednika ZDA. Njegova kandidatura je bila pomeben element pri začetku nacionalne debate o upravičenosti smrtne kazni v pravosodnem sistemu, ki je dokazano pomanjkljiv in pristranski.

AIS pripravila miroljubni shod

14. 06. 2000 16.56

Amnesty International Slovenije (AIS) je pred poslopjem državnega zbora pripravila miroljubni shod, s katerim je počastila spomin na žrtve nasilnega zatrtja mirnih protestov kitajskih študentov na Trgu nebeškega miru junija pred enajstimi leti. Gre za miroljubno demonstracijo, ki jo zaradi nadaljevanja grobih kršitev človekovih pravic na Kitajskem in nekaznovanosti odgovornih za omenjeni pokol AIS pripravlja vsakega junija že vrsto let. Za protest pred parlamentom so se v AIS odločili, ker je letos ravno v času te, kakor jo imenujejo neslavne obletnice, na obisku v Sloveniji predsednik stalnega odbora kitajskega nacionalnega ljudskega kongresa Li Peng.

Letno poročilo Amnesty International

14. 06. 2000 14.10

Teptanje človekovih pravic ostaja vsakdan milijonov ljudi po vsem svetu, je tako kot iz leta v leto doslej tudi letos temeljna ugotovitev letnega poročila mednarodne nevladne organizacije za človekove pravice Amnesty International (AI). V danes objavljenem poročilu so zabeležene kršitve človekovih pravic, ki jih dnevno zagrešijo državni uradniki, oborožene opozicije in paravojaške skupine v 144 državah sveta.