amnesty

Nevladne organizacije: Varuh naj preveri policijsko kaznovanje protestnikov tujcev

26. 05. 2021 16.01

Več nevladnih organizacij opozarja, da je policija na petkovem protestu v Ljubljani in tudi že pred njim legitimirala in oglobila pretežno tujce, kar da pomeni nedopustno etnično profiliranje. K ukrepanju so pozvali varuha človekovih pravic, od koder so že sporočili, da preverjajo sume morebitnega spornega ravnanja policije.

Grški poslanci o zakonih, s katerimi bi ogrozili varnost žensk in otrok

19. 05. 2021 12.26

Varnost žensk in otrok v Grčiji je ogrožena, saj bodo poslanci danes glasovali o spremembah zakona, ki bo, če bo sprejet, kršil Istanbulsko konvencijo.

Zoper brazilsko policijo številne obtožbe o uporabi prekomerne sile

07. 05. 2021 08.25

Po streljanju v Riu de Janeiru, v katerem je bilo ubitih vsaj 25 ljudi, je policija sporočila, da je zasegla večje količine orožja, in sicer šest jurišnih pušk, 15 pištol, strojnico, 14 granat in več nabojev. Urad Združenih narodov za človekove pravice je policijsko racijo ostro obsodil, pozval pa je tudi k neodvisni preiskavi. Tamkajšnja policija je sicer očitke o kršitvah v celoti zanikala ter dejala, da so policisti ravnali v samoobrambi.

Lani najmanj evidentiranih usmrtitev v zadnjem desetletju

21. 04. 2021 11.02

Število dokumentiranih usmrtitev po vsem svetu se je lani zmanjšalo za več kot četrtino in je najnižje v zadnjem desetletju, v objavljenem poročilu o smrtni kazni ugotavlja Amnesty International. Po svetu so lani usmrtili najmanj 483 ljudi v 18 državah, kar je 26 odstotkov manj kot leta 2019. Kljub splošnemu upadu izvajanja smrtnih kazni pa so nekatere države celo povečale število usmrtitev. Na Kitajskem so te tajne.

Navalni začel izgubljati občutek v rokah in nogah

08. 04. 2021 07.51

Potem ko se je zaradi slabega počutja zaprti Putinov kritik Aleksej Navalni znašel v bolnišnici, se mu je stanje poslabšalo. Izgublja namreč tako občutek v nogah kot v rokah. Slabo počutje se je začelo potem, ko se je Navalni iz protesta začel odrekati hrani. Njegov odvetnik je dejal, da je Navalni, ki v zaporu prestaja kazen zaradi poneverbe, zaradi stavke izgubljal po kilogram na dan ter da ima hude težave s hrbtenico.

Poročilo AI: Tudi v Sloveniji prihajalo do napadov na človekove pravice

07. 04. 2021 12.19

V poročilu o stanju človekovih pravic v letu 2020 Amnesty International ugotavlja, da je pandemija razkrila sistemsko neenakost ter da so jo svetovni voditelji izkoristili za intenziviranje napadov na človekove pravice. Tudi v Sloveniji je prihajalo do napadov na človekove pravice pod pretvezo boja proti covidu-19, izhaja iz poročila. V njem izpostavljajo omejevanje pravice do zbiranja, prisilne vrnitve beguncev in migrantov na Hrvaško ter visoko število covidnih smrtnih žrtev v domovih za starejše.

'V Sloveniji pri svobodi medijev po zamenjavi oblasti hiter preobrat na slabše'

31. 03. 2021 08.39

Ameriški State Department je v torek izdal poročilo o položaju človekovih pravic po svetu v letu 2020, ki se glede Slovenije obširneje kot kadarkoli doslej ukvarja z napadi na medije in novinarje. "IPI ocenjuje, da je le malo držav v Evropi, ki so doživele tako hiter preobrat na slabše pri svobodi medijev po zamenjavi oblasti. To je v kratkem času privedlo do zaskrbljujočega padca medijske svobode v državi, ki je bila doslej relativno varna za neodvisno novinarstvo," poročilo IPI navaja State Department.

Dokumentarec Punčka prejemnik glavne nagrade 23. FDF

30. 03. 2021 15.57

Na spletnem 23. Festivalu dokumentarnega filma je glavno nagrado Amnesty International Slovenije prejel film o deklici, ujeti v telesu fantka, Punčka v režiji Sebastiena Lifshitza. Pomembno omembo pa je mednarodna žirija dodelila filmu Primer spolne zlorabe v režiji Alison Kuhn. Nagrade bodo v sredo podelili na virtualni sklepni prireditvi.

V Turčiji novi protesti zaradi izstopa iz istanbulske konvencije

28. 03. 2021 09.43

V Turčiji so v soboto znova potekali protesti, na katerih je več tisoč žensk predsednika Recepa Tayyipa Erdogana pozvalo, naj prekliče odločitev o izstopu Turčije iz istanbulske konvencije o pravicah žensk, poročajo tuje tiskovne agencije.

Fifa ne bo kaznovala Nemcev in Norvežanov zaradi protesta

26. 03. 2021 11.26

Mednarodna nogometna zveza (Fifa) ne bo kaznovala nemške in norveške reprezentance, ki sta v zadnjih dneh opozorili na nespoštovanje človekovih pravic gostitelja Katarja pri organizaciji naslednjega svetovnega prvenstva prihodnje leto in delovnih pogojih ob gradnji načrtovane infrastrukture.

Amnesty International proti bojkotu SP v nogometu

18. 03. 2021 10.42

Gibanje za zaščito človekovih pravic Amnesty International je proti bojkotu nogometnega svetovnega prvenstva v Katarju prihodnje leto. To bi namreč spodkopalo napredek, ki ga je na tem področju v zadnjih letih napravil Katar v sodelovanju s to in ostalimi organizacijami, pravi Regina Spöttl.

V Italiji presegli 100 tisoč smrti

08. 03. 2021 08.34

V Italiji so zabeležili črni mejnik, saj je v povezavi s covidom-19 od začetka epidemije umrlo že več kot 100.000 ljudi. Država je medtem odobrila cepivo proti covidu-19 družbe AstraZeneca tudi za starejše od 65 let. V Avstriji medtem še naprej nevarno narašča pritisk na tamkajšnje bolnišnice, še posebej na oddelke za intenzivno nego. V Nemčiji so ob delni sprostitvi ukrepov začeli množično testiranje, v ZDA pa so omilili smernice glede druženja za cepljene proti covidu-19.

Norvežani množično proti SP v Katarju: 'Bi tudi vi proslavljali na pokopališču tisočih?'

04. 03. 2021 12.28

Organizacija nogometnega svetovnega prvenstva v Katarju prihodnje leto je že od samega začetka na udaru številnih kritik. Od obtožb zaradi korupcije do kršenja osnovnih človekovih pravic delavcev, ki pomagajo pri gradnji potrebne infrastrukture, in, milo rečeno, nenavadnega termina, v katerega je Fifa uvrstila prvenstvo. Na Norveškem so zato navijači številnih klubov nacionalno nogometno zvezo pozvali, naj turnir bojkotira, s čimer želijo postaviti zgled za druge države. Pobudi so se že pridružili številni klubi in nogometaši, med njimi tudi dolgoletni reprezentant Morten Gamst Pedersen.

'Pravica ljudi, da izrazijo svoje mnenje na javnem prostoru, mora biti zagotovljena'

02. 03. 2021 14.46

Pobudnika sta na ustavno sodišče vložila pobudo za oceno ustavnosti oz. zakonitosti odloka o začasni delni omejitvi gibanja in prepovedi zbiranja v času epidemije covida-19. Pobudo je podprla Pravna mreža za varstvo demokracije, saj sta po njenem mnenju pravici do mirnega zbiranja in svobode izražanja ustavno varovani, temeljni človekovi pravici.

SD poziva k amnestiji dijakov, ki so prejeli vabila na sodišče

02. 03. 2021 11.24

Socialni demokrati so vlado pozvali k amnestiji dijakov, ki so v začetku februarja na protestih zahtevali vrnitev v šole, nato pa prejeli vabila na sodišče zaradi kršenja zakona o nalezljivih boleznih. V opozicijski stranki so prepričani, da "v suvereni in samostojni Republiki Sloveniji 30 let po razglasitvi njene državnosti dijakom pišejo kazni in vročajo sodni poziv, ker so se zbrali na trgih in zahtevali svojo pravico do izobraževanja in znanja".

Na Kitajskem zaradi korupcije usmrtili nekdanjega direktorja državne družbe

29. 01. 2021 17.21

Na Kitajskem so usmrtili bivšega direktorja ene največjih državnih družb za upravljanje premoženja, ki je bil obsojen na smrt zaradi prejemanja podkupnin v vrednosti več kot 220 milijonov evrov, drugih oblik korupcije in bigamije.

Pekel migrantov na meji s Hrvaško: umivajo se v snegu, grejejo ob ognju

18. 01. 2021 09.18

Skoraj tisoč migrantov v začasnem centru za begunce Lipa na severozahodu Bosne in Hercegovine živi v grozljivih razmerah. Na stotine tistih, ki jih niso namestili v ogrevane šotore, ostaja v zasilnih šotorih brez gretja, tekoče vode, elektrike in ustreznih sanitarij, razmere pa še dodatno otežujejo ledene temperature in sneg. V BiH sicer v zelo slabih razmerah živi do 2500 migrantov, zapleteni politični in birokratski procesi pa preprečujejo, da bi se njihov položaj izboljšal.

Romunski režiser v znak protesta zavrnil nacionalno nagrado

13. 01. 2021 17.05

Romunski režiser Alexander Nanau je po tem, ko je s filmom Kolektiv doživel priznanje po vsem svetu, zavrnil nacionalno nagrado. To je storil v znak protesta proti krizi, s katero se sooča filmska industrija v njegovi domovini. Nagrado bi moral 41-letni režiser prejeti 15. januarja, ko je v Romuniji dan kulture.

Glasbenica Joan Baez praznuje častitljivih 80 let

09. 01. 2021 09.52

Ameriška kantavtorica in politična aktivistka Joan Baez praznuje 80 let. Sodi v generacijo glasbenikov, ki so v 60. letih pripomogli k ponovnemu rojstvu ameriške folk glasbe, ob tem je bila pogosto v ospredju pri vprašanjih, ki se nanašajo na socialne pravice.

Britansko sodišče odredilo, da Julian Assange ostaja v priporu

06. 01. 2021 13.10

Britanska sodnica Vanessa Baraitse je odločila, da ustanovitelj WikiLeaksa Julian Assange ostaja v priporu. Ocenila je, da bi, če bi mu odobrili varščino, lahko zbežal. Medtem so ZDA potrdile, da so vložile pritožbo na odločitev glede zavrnitve izročitve Assangea.

V Hongkongu množične aretacije aktivistov in opozicije

06. 01. 2021 09.38

V Hongkongu so aretirali 50 opozicijskih politikov in aktivistov, oblasti jih obtožujejo, da so poskušali "zrušiti lokalno vlado". Množične aretacije so potekale v skladu s spornim zakonom o nacionalni varnosti, ki ga je lani uradni Peking vsilil Hongkongu, sicer posebnemu administrativnemu območju z določeno stopnjo avtonomije, po večmesečnih množičnih prodemokratskih protestih.

Britansko sodišče razsodilo: Assange ne bo izročen ZDA

04. 01. 2021 12.23

Okrožna sodnica Vanessa Baraitser je presodila, da Juliana Assangea, ustanovitelja WikiLeaksa, zaradi njegovega duševnega zdravja in suma na samomorilnost ni mogoče zakonito izročiti ZDA. Assangu očitajo vohunjenje in objavo več tisoč tajnih dokumentov. Če bi Assangea v ZDA spoznali za krivega, mu grozi 175 let zapora.

Rešili ugrabljene nigerijske srednješolce

18. 12. 2020 07.15

Oblasti severozahodne nigerijske regije Katsina so sporočile, da jim je uspelo iz ujetništva oboroženih milic teroristične organizacije Boko Haram rešiti več sto srednješolcev. Vodja teroristične skupine Abubakar Shekau je povedal, da so dijake ugrabili, ker so "želeli promovirati islam" in ker nasprotujejo "zahodnjaškemu načinu izobraževanja".

'Diskriminatorni zakoni, ki so jih sprejeli pod krinko epidemije covida-19'

16. 12. 2020 08.32

Po sprejetju zakona in ustavnih dopolnil na Madžarskem, s katerimi so istospolnim parom prepovedali posvojitev otroka, v ustavo pa so dodali tudi, da je spol osebe določen ob rojstvu in ga ni mogoče spremeniti, so se odzvale številne organizacije za pravice skupnosti LGBT in za človekove pravice.

Na Madžarskem istospolnim osebam prepovedali posvojitev, spol določen ob rojstvu

15. 12. 2020 18.26

Madžarski parlament je sprejel zakon in ustavni dopolnili, s katerimi so dodatno omejili pravice oseb LGBTQ. S spremembami so istospolnim parom dejansko prepovedali posvojitev otroka, v ustavo pa dodali, da je spol osebe določen ob rojstvu in ga ni mogoče spremeniti.

Po napadu na srednjo šolo v Nigeriji pogrešajo več kot 300 dijakov

14. 12. 2020 07.52

V severozahodni nigerijski regiji Katsina pogrešajo več sto srednješolcev, za mnoge med njimi se bojijo, da so jih ugrabili, potem ko je skupina oboroženih moških v petek napadla šolo v Kankari. V napadu so ubili varnostnike, več dijakov pa je med spopadom policije in milice pobegnilo v bližnji gozd.

Na podelitvi evropskih filmskih nagrad največ kipcev za film Nažgani

13. 12. 2020 09.41

V Berlinu so z neposrednim prenosom prek spleta podelili 33. evropske filmske nagrade. Največ kipcev je dobil danski film Nažgani. Člani Evropske filmske akademije so mu prisodili nagrade za evropski film leta, režijo in scenarij, Mads Mikkelsen, ki je v njem tudi nastopil, pa je bil nagrajen kot najboljši igralec.

Kršenje pravic: 'Diskriminacija zaradi starosti je nesprejemljiva'

10. 12. 2020 08.31

Neustrezne priprave na drugi val so stanovalcem domov ogrozile človekovi pravici do življenja in do najvišje stopnje zdravja, prav tako pa so ogrozile tudi pravice zaposlenih, opozarjajo v Amnesty International Slovenije ter v Srebrni niti. Epidemija je le še poslabšala že tako pomanjkljivo skrb za starejše, opozarjajo in poudarjajo, da je diskriminacija zaradi starosti nesprejemljiva.

Ali bo cepivo proti covidu-19 uspešno pri zajezitvi širjenja virusa?

09. 12. 2020 10.56

Zdi se, da sta cepivi družb Pfizer in Moderna izjemno učinkoviti pri preprečevanju razvoja koronavirusne bolezni. Ni pa še jasno, kako dobro bosta zajezili širjenje virusa. V sklopu kliničnih testiranj sta proizvajalca namreč spremljala le, koliko cepljenih posameznikov je zbolelo za covidom-19. Tako ostaja možnost, da se posamezniki po cepljenju še vedno lahko okužijo, virus pa 'tiho' prenašajo, čeprav se simptomi bolezni ne bodo razvili.

AI Slovenija poziva DZ, naj ne podpre dviga glob za kršenje prepovedi zbiranja

24. 11. 2020 15.26

V Amnesty International (AI) Slovenija pozivajo DZ, naj ne potrdi predlaganega dviga glob za kršenje prepovedi zbiranja ljudi na javnih krajih. Po njihovem mnenju to predstavlja nesorazmeren ukrep in ni v skladu z dokazano najboljšimi praksami s področja javnega zdravja.