analitiki

Kaj pomeni zastrupitev Navalnega za Severni tok 2?

08. 09. 2020 10.52

Bo zastrupitev ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega zadnji žebelj v krsto izgradnji plinovoda Severni tok 2, ki bo povezoval rusko in nemško obalo? Gradnji nasprotuje več vzhodnoevropskih držav ter ZDA, predvsem zaradi povečanja odvisnosti Evrope od ruskega plina. Po zastrupitvi Navalnega pa sedaj omahujejo tudi v Nemčiji, ki je vse do sedaj podpirala projekt.

Neverjetno: Pogačar za kar 45 sekund popravil rekord vzpona na Col de Peyresourde

05. 09. 2020 18.52

Videli smo lahko, kako dobro je mladi slovenski kolesarski up Tadej Pogačar napadel na zadnji vzpon osme etape letošnjega Toura, a šele podrobne analize so pokazale, za kako izvrsten napad 21-letnika je šlo. Član ekipe UAE Emirates je namreč postavil nov rekord vzpona na Col de Peyresourde, in sicer je zanj potreboval 24 minut in 35 sekund.

Film 'Tenet' ob začetku predvajanja prinesel več kot 40 milijonov evrov

02. 09. 2020 08.33

Vohunska drama režiserja Christopherja Nolana je ob premiernem koncu tedna zaslužila okoli 42 milijonov evrov, od tega so skoraj šest milijonov doprinesli britanski obiskovalci kinematografov. 'Tenet' je prvi med velikimi hollywoodskimi naslovi, ki je prišel v kinematografe po marčevskem zaprtju kinodvoran.

Miami z izvrstno obrambo razorožil Buckse za prvo zmago

31. 08. 2020 15.46

Bolj šahovsko partijo kot košarkarsko tekmo je prineslo soočenje dveh čvrstih obramb. Miami je omejil učinek Giannisa Antetokounmpa, izjemna igra Jimmyja Butlerja v zadnji četrtini pa je srečanje prevesila na stran Floridčanov. Izvrstno je znova igral Goran Dragić, ki je predvsem v prvem polčasu polnil koš Milwaukeeja.

Culcay do zmage proti Baraouju po deljeni sodniški odločitvi

28. 08. 2020 23.09

V Berlinu sta se v petek udarila nemška boksarja Jack Culcay in Abass Baraou. Oba druži to, da čeprav zastopata Nemčijo, izvirata iz neevropskih okolij. Culcay je bil rojen v Ekvadorju, starši Baraoua pa prihajajo iz Toga. Zmage se je po deljeni sodniški odločitvi veselil Jack Culcay.

Kim zahteval strožje ukrepe za preprečitev vnosa koronavirusa

26. 08. 2020 09.27

Severnokorejski voditelj je v torek na zasedanju politbiroja Delavske stranke zahteval sprejetje strožjih ukrepov za preprečitev vnosa novega koronavirusa. V državi sicer do zdaj uradno niso potrdili še nobenega primera okužbe s tem virusom. Država se poleg tega pripravlja tudi na bližajoči se tajfun Bavi.

Erdogan: V Črnem morju smo odkrili največjo zalogo zemeljskega plina v naši zgodovini

21. 08. 2020 16.50

Turčija je po besedah tamkajšnjega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana v Črnem morju odkrila 320 milijard kubičnih metrov zemeljskega plina, kar je ocenil za "dobro novico zgodovinskih razsežnosti". Turčija je sicer popolnoma odvisna od uvoza energije.

Sestra severnokorejskega voditelja prevzema vedno več odgovornosti

20. 08. 2020 17.13

Kim Džong Un, voditelj Severne Koreje, je po trditvah južnokorejskih obveščevalnih agencij svoji mlajši sestri Kim Jo Džong predal več zadolžitev in odgovornosti. Tako naj bi postala de facto številka dve v državi.

Apple prvi na svetu dosegel vrednost 2000 milijard dolarjev*

19. 08. 2020 17.40

Ameriški tehnološki velikan Apple je postal prvo podjetje na svetu s tržno kapitalizacijo 2000 milijard dolarjev (*1681 milijard evrov). Gre za zadnjega v vrsti dokazov, da je pandemija covida-19 tehnološkim velikanom le prilila vode na mlin.

Gantar: Svet stranke ima pristojnost, da razreši predsednico

14. 08. 2020 07.04

Vodstvo in izvršni odbor DeSUS sta danes razpravljala o prihodnosti stranke. Sklenili so, da čim prej, najkasneje pa do konca leta, skličejo izredni kongres, na katerem bo predsednica Aleksandra Pivec ponudila glasovanje o nezaupnici. Do takrat bo za koordinacijo stranke s poslansko skupino pooblastila enega od podpredsednikov stranke. Predsednik sveta DeSUS Tomaž Gantar pa medtem meni, da ima svet stranke po statutu pristojnost odločanja tudi o razrešitvi predsednice.

Problematični otroci EU: kdo vse bi lahko ostal brez denarja?

14. 08. 2020 15.23

Evropska komisija še ni povsem pokopala upanja, da bi se izplačila evropskih sredstev v prihodnje vezala na spoštovanje evropskih vrednot, v prvi vrsti vladavino prava. V Bruslju jih skrbi, da ima vse več držav težave s korupcijo in odmikanjem od vladavine prava - pa naj šefi teh držav pripadajo konservativni, liberalni ali socialdemokratski struji.

Saga 5G: jastogi na soncu in kitajsko pravilo 'zob za zob'

14. 08. 2020 10.48

Tudi dvajsetkrat hitrejši prenos podatkov, odzivni čas pod eno milisekundo, kar pomeni povsem nove možnosti komunikacije ... Tako "vroča", kot so omrežja 5G v tehnološkem, so tudi v političnem smislu. Odločitev Slovenije, da stopi na stran ZDA in se odmakne od kitajske tehnologije, tako danes močno odmeva tudi v tujih medijih. Katere pa so alternative kitajski tehnologiji, potem ko je preostali del sveta to področje leta zanemarjal? Vsaj en konkurent je prepričan, da tehnološki razvoj brez Huaweia ne bo nič slabši.

Miamiju tudi brez Butlerja pomembna zmaga nad Bostonom

04. 08. 2020 21.54

Miami je še pred začetkom drugega srečanja v dveh dneh ostal brez prvega zvezdnika Jimmyja Butlerja, ki je pestoval zatekel desni gleženj. Ostali so prevzeli breme in v napeti tekmi vodili od začetka do konca, nekaj sence je pustila le poškodba sicer znova odličnega Gorana Dragića, ki je v zadnjih sekudah z bolečim gležnjem odšepal z igrišča.

Uspeh v LP pomembnejši kot kadarkoli prej: na kocki 50 milijonov evrov

01. 08. 2020 12.38

Najtrofejnejši klub v zgodovini Lige prvakov Real Madrid si bo moral mesto na zaključnem turnirju v Lizboni še zagotoviti – čaka ga namreč povratni obračun osmine finala z Manchester Cityjem. Zaradi finančne krize, ki jo je prinesel koronavirus, pa je uspeh za Madridčane pomembnejši kot kadarkoli prej. Z morebitnim slavjem na elitnem evropskem odru bi si zagotovili kar 50 milijonov evrov.

Letenje v korona časih: profesor razkriva, kako čist je zrak na letalu

01. 08. 2020 12.36

Eden od sektorjev, ki ga je novi koronavirus najbolj prizadel, je letenje. Analitiki že ocenjujejo, da bi lahko trajalo več kot dve leti, da se bo število potnikov povzpelo na predkrizne čase. Dodatna težava – možnost okužbe z novim koronavirusom na letalu vsekakor obstaja, pravi nemški profesor Dieter Scholz, strokovnjak za gradnjo letal.

Odmerek politične moči: kdor bo imel cepivo, bo 'rešitelj'

31. 07. 2020 13.40

Tekma za to, kdo bo imel prvi v rokah cepivo proti novemu koronavirusu, se zaostruje. Pa ne le med podjetji, ampak tudi med državami, kjer naj bi potekala prava vojna med Kitajsko, ZDA, Evropo, Indijo in Rusijo, v bitko pa naj bi bili poleg najboljših znanstvenikov še kako vpleteni tudi najboljši hekerji in vohuni.

Evroobmočje zabeležilo največji padec do zdaj: 12,1 odstotka

31. 07. 2020 11.21

Območje evra je v letošnjem drugem četrtletju zabeležilo 12,1-odstoten padec bruto domačega proizvoda (BDP), v celotni EU pa se je gospodarska aktivnost skrčila za 11,9 odstotka, je danes objavil evropski statistični urad Eurostat. Gre za največja padca, odkar urad od leta 1995 vodi to statistiko.

EU ali ZDA – kdo se bolje spopada s krizo: Kaj bo, ko se bodo iztekli programi pomoči?

31. 07. 2020 10.27

Novi koronavirus je nepredstavljivo zarezal v svetovno gospodarstvo. Iz ZDA poročajo o kar 32,9-odstotnem padcu BDP v primerjavi z lanskim drugim četrtletjem, občutno se je skrčilo tudi največje evropsko gospodarstvo – nemško. Čeprav visoke, te negativne številke vseeno niso posebej veliko presenečenje, večje vprašanje je, kako bo potekalo okrevanje ameriške in evropske ekonomije. Sta pa pristopa k omejevanju krize in okrevanju zelo različna.

Zmagovalci krize: Facebook podvojil dobiček, Google hoče ves denar zase

31. 07. 2020 11.23

Medtem ko večina gospodarstva hodi po robu preživetja, obstaja sektor, ki s tem nima težav – tehnološki giganti beležijo velike dobičke. Ob tem pa v oči bode dejstvo, da denarja, ki ga služijo z oglaševanjem ob "tujih vsebinah", niso pripravljeni deliti z nikomer.

Shehata proti Midu: Spor, ki je začel zlato obdobje egiptovskega nogometa

29. 07. 2020 11.50

74 tisoč navijačev je v Kairu leta 2006 spremljalo polfinalni obračun afriškega pokala narodov med Egiptom in Senegalom. Občinstvo si je obupno želelo prve lovorike po osmih letih, domači selektor Hassan Shehata pa se je pri 1:1 odločil, da iz igre potegne prvega zvezdnika reprezentance Mida. Zavladalo je začudenje in nato kaos. Kaos, ki je rodil junaka. Pa tudi bedaka.

Nov sprinterski zvezdnik: je svet dobil naslednika legendarnega Usaina Bolta?

28. 07. 2020 21.55

Malo je bilo atletov-sprinterjev v zgodovini, ki so 100 metrov pretekli pod 10 sekundami. Še manj je bilo takih, ki so razdalji 200 oziroma 400 metrov pretekli v manj kot 20 oziroma 44 sekundah. Le dva sta, ki jima je to uspelo v zadnjem obdobju. Najprej Južnoafričanu Waydeju van Niekerku in nato še po mnenju mnogih nasledniku legendarnega Jamajčana Usaina Bolta, Michaelu Normanu.

Poceni pogonska goriva: kaj vse ceno nafte tako zelo potiska navzdol

28. 07. 2020 13.04

Pandemija covida-19 je prinesla pogonska goriva po cenah, ki so tako nizke, kot že dolgo ne. Povpraševanje po nafti je namreč padlo, zdaj pa se trend nadaljuje tudi zaradi netenja sporov med velesilami in težavnih odnosov med članicami Opec+. Precej manj ima na drugi strani s tako nizkimi cenami opraviti aktualna politika, ki pa na razmere na trgu različno reagira. Nekateri z nakupovanjem nafte, marsikdo pa, da bi pomagal gospodarstvu, s še dodatnim nižanjem trošarin.

Kitajska naj bi po 'koronaceni' kupila za dve leti nafte

23. 07. 2020 06.00

Članice Opeca naj bi bile jezne na Kitajsko. Država naj bi si v času koronakrize, ko so cene nafte padle na nepredstavljivo nizko raven, v skladiščih nakopičila toliko črnega zlata, kot ga bo potrebovala v dveh letih.

Daimler bi lahko odpustil tudi do 30.000 ljudi

22. 07. 2020 19.42

Da je koronakriza za avtomobilsko industrijo zadnji v vrsti udarcev, ni ne skrivnost ne novost, so pa vseeno presenetila poročanja, da naj bi Daimler število delovnih mest skrčil kar za 30.000.

Vzpon QAnona na ameriški desnici

22. 07. 2020 08.22

Obrobna teorija zarote, po kateri je Donald Trump v vojni z mednarodno vplivno elito, ki časti satana, upravlja svet in vodi verigo otroške pornografije, je iz črevesja spleta prilezla na volilne shode predsednika ZDA, se sparila z njegovimi privrženci in v 2020 podprla 14 kongresnih kandidatov. Zato bo zadnja odločitev družbenega omrežja Twitter, da počisti z računi gibanja, brez dvoma odmevala.

Tesla drvi v finančno nebo

21. 07. 2020 21.27

ZDA so v primežu trojne krize, zdravstvene, gospodarske in družbene, a takšne malenkosti vlagateljev na ameriškem borznem trgu ne motijo pretirano. Vrednostni papirji so po marčevskem dnu znova v običajnih višavah, prva zvezda postaja avtomobilsko podjetje Tesla. Proizvodni palček je finančni velikan, vreden več kot dolgoletni giganti, ki izdelajo milijone vozil.

Trump Hongkongu vzel posebni status, v Pekingu besni

15. 07. 2020 07.49

Ameriški predsednik Donald Trump je v odziv na kitajsko uvedbo zakona o nacionalni varnosti v Hongkongu podpisal zakon o uvedbi sankcij proti Kitajski, ki končuje posebni status Hongkonga. Ta nekdanja britanska kolonija bo tako poslej obravnavana povsem enako kot preostala Kitajska, kar s seboj prinaša ne le politične, ampak tudi velike gospodarske posledice.

5G, mikročipi, vojska in Bill Gates. 'Top pet' korona teorij zarote: kdo in zakaj jim verjame?

04. 07. 2020 07.00

Ljudje, ki povsod okoli sebe vidijo "globalne zarote elit", otežujejo boj proti pojavom, kot je novi koronavirus, in celo proti že premaganim izzivom, kot so ošpice. Medtem ko po svetu še odmeva izjava Anthonyja Faucija, direktorja ameriškega državnega inštituta za alergije in nalezljive bolezni, da cepivo ne bo dovolj, da premagamo covid-19, saj se številni ne bodo cepili in ne bo dosežena čredna imunost, britanski raziskovalci platforme, kot sta Facebook in YouTube, pozivajo, naj končno ustavita širjenje lažnih novic. Dodajajo – ljudje, ki imajo družbena omrežja za vir informacij, bolj pogosto kršijo ukrepe za zajezitev covida-19.

Seznami varnih držav: ko je Slovenija manj 'varna' od Srbije in Turčije

03. 07. 2020 18.48

Večina evropskih držav ima svoje sezname “varnih” držav, ki jim umikajo omejitve za vstop. A pri uvrščanju na te sezname se lahko marsikje upravičeno vprašamo, po kakšnih kriterijih so nekatere države s slabšo epidemiološko sliko bolj varne od tistih, ki bolje obvladujejo širjenje virusa. Vse bolj je jasno, da v številnih primerih ne gre toliko za upoštevanje epidemiologov ali za dejansko varnost neke države, pač pa za politične in ekonomske interese posameznih držav.

Podatki z ameriškega trga dela že drugi mesec zapored nad pričakovanji

02. 07. 2020 15.08

Podatki o zaposlovanju na ameriškem trgu dela so že drugi mesec zapored občutno presegli pričakovanja. Ameriški delodajalci so ob odpiranju gospodarstva po osrednjem delu koronske krize junija ustvarili 4,8 milijona delovnih mest več, kot so jih ukinili. Stopnja brezposelnosti je upadla s 13,3 na 11,1 odstotka.