anja

Tisti, ki so največ obiskovali, poročali o največ simptomih covid-19

30. 11. 2020 13.47

Mladi zdravniki Sloveniji in ekipa Covid-19 Sledilnika opozarjajo, "da ljudje nismo problem, problem je virus. Ljudje in naše ravnanje smo rešitev problema." Raziskali so, kolikšen delež prebivalcev Slovenije je opustil obiskovanje tujih gospodinjstev. Zaskrbljujoče je, da so ravno tisti, ki so obiskali največ gospodinjstev, hkrati poročali o največ simptomih covid-19.

Slovenke v kvalifikacijah lovijo tretje mesto

30. 11. 2020 08.32

Ženska nogometna reprezentanca se pripravlja na tekmo kvalifikacij za Euro 2022. Varovanke selektorja Boruta Jarca bodo v torek v Kopru gostile Estonijo. Slovenija nastopa v močno pomlajeni zasedbi. To bo tudi predzadnja tekma v kvalifikacijah, z Estonkami pa se bodo naše nogometašice pomerile še februarja prihodnje leto.

Zabeležili 1106 okužb, umrlo 48 bolnikov s covid-19

29. 11. 2020 09.05

V Sloveniji smo v soboto ob 3644 testih zabeležili 1106 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov pa je spet poskočil na 30,35 %. Umrlo je 48 bolnikov s covid-19.

Policijske racije na domu in v ordinaciji Maradonovega zdravnika

29. 11. 2020 17.02

Argentinska policija zaradi Maradonove smrti preiskuje njegovega zdravnika. Preiskali so njegovo hišo in zasebno zdravstveno ordinacijo, saj oblasti preiskujejo, ali je k smrti nogometne legende botrovala tudi malomarnost zdravniške ekipe, ki je skrbela zanj.

Bo Trump 'ukradel' Bidnovo inavguracijo in napovedal novo kampanjo?

29. 11. 2020 09.23

Donald Trump, ki še ni priznal poraza na predsedniških volitvah, naj bi razmišljal o tem, da bo novo predsedniško kampanjo 2024 napovedal prav na dan inavguracije Joa Bidna. Poslovnež Frederic Eshelman pa je medtem vložil tožbo proti neprofitni organizaciji, ki si prizadeva za razkritje domnevnih goljufij na letošnjih ameriških predsedniških volitvah. Skupina pa je medtem že umaknila tožbe v nekaterih zveznih državah in prenehala s svojimi aktivnostmi. Podjetniku so v zameno za preklic tožbe ponudili nekaj manj kot 850.000 evrov, toda zaman, saj ta zahteva povračilo celotne donacije.

Epidemija ni ustavila protestov proti omejevanju splava: Poljaki na ulice

29. 11. 2020 14.59

Protestniki so v Varšavi kljub epidemiološkim ukrepom zavzeli ulice. S posnetkov je razvidno, da se je protestov udeležila množica ljudi, ki so protestirali proti načrtom vlade za zaostritev zakonodaje o splavu. Na Poljskem pa so obeležili tudi 102. obletnico podelitve volilne pravice ženskam.

Beovićeva: Stanje se še ne izboljšuje, sproščanje ukrepov pod vprašajem

29. 11. 2020 15.14

Vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović je komentirala aktualne epidemiološke razmere. Po njenih besedah se stanje še ne izboljšuje. Ocenila je, da novi podatki ne pomenijo nič dobrega glede razmišljanj o morebitnem sproščanju ukrepov. A kot poudarja, je na vsakem posamezniku, da vpliva na to, koliko bo novih okužb.

Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana

29. 11. 2020 11.32

Približno leto je od tega, ko so zdravniki zaznali prve primere zaskrbljujoče nove, kot smo pisali takrat, pljučnice, v kitajskem mestu Vuhan. Ta je kasneje postal epicenter in rojstno mesto novega koronavirusa, ki je spremenil naša življenja. Zdaj je videti, da je Kitajska začela z obsežno propagandno kampanjo, ki bi zasejala dvom v izvor globalne pandemije covida-19. A strokovnjaki opozarjajo, da kitajske oblasti vseskozi otežujejo neodvisno preiskavo o izvoru bolezni.

Mladiča risinje Teje: spol še ni znan, Goru pa mora opraviti 'test očetovstva'

29. 11. 2020 07.00

Kot smo že poročali, je fotopast ujela risinjo Tejo in njena dva risja mladiča. To je izredno razveselilo člane projekta LIFE Lynx, katerega cilj je reševanje risa v Dinaridih in jugovzhodnih Alpah pred izumrtjem. Čeprav sklepajo, da je njun oče Goru, za to potrebujejo še genetske dokaze, ki pa jih je pri risih zelo težko dobiti. Za trden dokaz očetovstva potrebujejo genetske vzorce, ki pa jih je pri risu izredno težko dobiti. Največ možnosti je v času snega, saj lahko takrat risom sledijo in v snegu poberejo vzorec urina, iztrebka ali dlake.

Francozi in Poljaki se lahko veselijo rahljanja ukrepov, v Franciji odprti tudi frizerski saloni

28. 11. 2020 16.48

V Franciji so po skoraj enem mesecu omejitve gibanja delno sprostili stroge ukrepe za zajezitev epidemije covida-19. V okviru prve faze so lahko spet odprte trgovine, stranke lahko spet sprejmejo tudi frizerji. Odprtja nenujnih trgovin so se veselili tudi na Poljskem.

Na Hrvaškem gostinci zaprli svoja vrata, a na priljubljenih mestih še vedno gneča

28. 11. 2020 09.37

Na Hrvaškem se soočajo z velikim pritiskom na bolnišnice, zato so zaostrili ukrepe za preprečitev širjenja epidemije. Vrata so tako morali zapreti gostinski obrati, prepovedani so poroke, slavja ter božični sejmi. A vseeno poročajo o gnečah ljudi na priljubljenih točkah v prestolnici in Splitu. Ponekod v Evropi pa se je epidemiološka slika toliko izboljšala, da so pričeli s sproščanjem ukrepov.

Najbolj 'črni petek' v Srbiji zaznamovali trgovski centri, ki so pokali po šivih

28. 11. 2020 10.33

Srbski mediji pišejo, da je želja po visokih popustih, ki so jih trgovci obljubljali na črni petek, očitno premagala strah pred širjenjem novega koronavirusa. V Srbiji virus sicer na dan zahteva približno 50 smrtnih žrtev. Na dan, ko so ljudje množično hiteli po dobre kupčije, pa so v državi zabeležili najvišje število smrtnih žrtev.

Množična grobišča minkov na Danskem ekološka bomba

28. 11. 2020 15.50

Na Danskem ne pojenja razburjenje zaradi množičnega pokopa več milijonov minkov, ki so jih usmrtili zaradi strahu pred covidom-19. Zdaj opozarjajo, da je bil način pokopa živali poln napak in nezakonit. Množična grobišča so označili za ekološke bombe, ki v nekaterih primerih ogrožajo celo vir pitne vode.

Britanci bodo začeli preizkušati krvni test, ki lahko zazna 50 vrst raka

28. 11. 2020 12.41

Angleška državna zdravstvena služba bo v letu 2021 začela s pilotnim testiranjem krvnega testa, ki naj bi zaznal več kot 50 vrst raka. Upajo, da bi lahko takšni testi pripomogli k zgodnejšemu odkritju več vrst raka. Posledično bi bolnike začeli zdraviti prej, kar močno vpliva na potek bolezni in možnosti za preživetje. Čeprav naj bi imel test, ki so ga iz množice izbrali Britanci, velik potencial, so nekateri strokovnjaki skeptični.

Koronavirusu se je prilagodila tudi modna industrija

26. 11. 2020 20.35

Suknjič zgoraj, spodaj pa trenirka, ko imate sestanek od doma po spletnih platformah. Kako se za tovrstne priložnosti lahko uredimo hitro in enostavno? Nasvete sta z nami delila stilistka Barbara Žgalin in priznani modni oblikovalec Damir Raković.

Odstranili več ton odpadkov, ki so jih Italijani odvrgli pri udornici Risnik v Divači

26. 11. 2020 14.59

Del nezakonito odloženih odpadkov, ki so jih Italijani že spomladi nelegalno odložili ob regionalni cesti med Divačo in Lipico, so odpeljali nazaj v Italijo. Na lokaciji je ostalo še približno 20 ton odpadkov, za katere pa ugotovitveni postopek še poteka. Prebivalci so bili sicer že več mesecev zaskrbljeni, ali so odpadki morda nevarni. Opozarjali so na počasno reakcijo oblasti na prijavo nelegalnega odlagališča.

Trgovci pozivajo k odprtju: trgovine niso vir okužb

26. 11. 2020 14.14

Trgovinska zbornica Slovenije poziva odločevalce, da znova prižgejo zeleno luč za odprtje prodajaln. Po njihovih besedah namreč podatki NIJZ kažejo, da trgovine niso glavna žarišča okužb in so po njihovem mnenju zato takšni ukrepi nesorazmerni.

Spoznajte nova risja mladiča: Ljubezen med Tejo in Gorujem se nadaljuje

26. 11. 2020 11.18

Foto past je ujela spodbudne prizore risinje Teje z novima mladičema, ki kažejo, da smo na dobri poti k rešitvi risov v Dinaridih pred izumrtjem. Zdaj verjetno že vsi poznamo Goruja, ki so ga v naše gozdove izpustili z namenom, da reši populacijo. In Goru je pri prenosu svojih genov v dinarsko populacijo zelo uspešen.

V ZDA je divjala Katrina, rodil se je YouTube, pri nas pa se je zgodil rop stoletja

24. 11. 2020 20.18

Se še spomnite leta 2005? Takrat se je rodil kanal, za katerega se nam danes zdi, da obstaja že od nekdaj – YouTube. Na ameriških volitvah je takrat zmagal Bush, umrl je Janez Pavel II., v svetu je divjala Katrina, pri nas pa so pustošila neurja. Stojan Auer se je izognil zaporu, leta 2005 pa se je pri nas zgodil tudi zloglasni rop SKB banke. V naši televizijski hiši pa so ljudje odpirali škatle z denarjem in nekateri z njimi odšli tudi domov.

Policija ob nasilnem protestu v Ljubljani ravnala ustrezno in učinkovito

24. 11. 2020 14.45

Odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je na odprtem delu seje, na kateri je razpravljal o ravnanju Policije na nasilnem protestu 5. novembra v Ljubljani, ugotovil, da je Policija svoje delo ob posredovanju opravila ustrezno, profesionalno in učinkovito. Po mnenju opozicije bi lahko to sicer presojala le stroka.

Beovićeva: Vladi bomo predlagali podaljšanje ukrepov brez sprememb

24. 11. 2020 08.57

V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili 1302 novi okužbi z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo 5596 testov. Umrlo je 59 ljudi, to je največ do zdaj. Epidemija se ne umirja, številke padajo prepočasi, je na novinarski konferenci opozoril vladni govorec Jelko Kacin. Bojana Beović je dejala, da bo svetovalna skupina ta teden vladi zaenkrat predlagala podaljšanje veljavnosti ukrepov.

Pahor za mesto ustavnega sodnika prejel pet predlogov

24. 11. 2020 12.46

Borut Pahor je v novem postopku dobil pet predlogov možnih kandidatov za ustavnega sodnika. To so Marjan Lekše, Marko Starman, Rok Svetlič, Andraž Teršek in Urban Vrtačnik.

Bomo za vkrcanje na letalo potrebovali potrdilo o cepljenju?

24. 11. 2020 13.26

Kako bodo videti turistična potovanja z letali? Avstralska letalska družba Qantas je že namignila, da bodo za mednarodne lete obvezna potrdila o cepljenju. Trenutno je ključno tudi testiranje potnikov, kitajske oblasti pa predlagajo globalni sistem QR-kod, s katerim bi sledili informacijam o potnikih.

Rokometno EP na Danskem bo, Slovenke začele s pripravami

23. 11. 2020 16.07

Slovenska ženska članska rokometna reprezentanca se je v nedeljo zvečer zbrala v Laškem in začela s pripravami na decembrsko evropsko prvenstvo na Danskem. Nova realnost, povezana s pandemijo covida-19, jo je izbrani vrsti na začetku krepko zagodla. "Najbolj pomembno je, da smo tik pred začetkom novinarske konference dobili potrditev bližnjega evropskega prvenstva na Danskem," v en glas sporočajo v slovenskem taboru.

Mikroplastiko odkrili tudi tik pod vrhom 'strehe sveta'

22. 11. 2020 15.20

Znanstveniki so mikroplastiko 'ujeli' na nadmorski višini nad 8.000 metrov – tik pod vrhom 'strehe sveta'. Gre za najvišjo točko, kjer so do zdaj našli mikroplastiko na našem planetu. Ta je očitno kot sled iz drobtinic, ki jo za seboj pušča človek, kamorkoli se odpravi.

Mladi mamici, ki v umetni komi preboleva covid-19, na steno obesili fotografijo otroka

20. 11. 2020 19.40

Težke prizore smo videli na Infekcijski kliniki v Ljubljani, kamor so naši ekipi dovolili vstopiti prvič po začetku epidemije. V prostore vseh oddelkov, tudi intenzivnega. Osebje dneve in noči dela v skafandrih pri visokih temperaturah, da bolnikov ne zebe. To je zgodba o bolezni, delu, požrtvovalnosti in upanju.

Delavec picerije se je zlagal, v karanteni pa sta zato pristala skoraj dva milijona ljudi

20. 11. 2020 18.35

V Južni Avstraliji je delavec ene od picerij povzročil vsesplošno razburjenje, saj je zaradi njegove laži v karanteni pristalo 1,7 milijona ljudi.

Izrek sodbe Sodišča EU zaradi arhivov ECB sredi decembra

20. 11. 2020 16.34

Sodišče EU, ki presoja tožbo Evropske komisije proti Sloveniji zaradi kršenja nedotakljivosti arhivov ECB med kriminalistično preiskavo v Banki Slovenije v povezavi s sanacijo bank, bo sodbo sprejelo 17. decembra, je razvidno iz koledarja objav sodišča. Gre za precedenčen primer, ki bo pojasnil, kateri so privilegiji in imunitete institucij EU.

Priljubljene oddaje POP TV, ki so se zapisale v naša srca

20. 11. 2020 07.00

Ob petindvajseti obletnici medijske hiše POP TV se z nasmehom na obrazu spominjamo tudi nepozabnih zabavnih oddaj, ki so nam lepšale večere. Program, ki nam je četrt stoletja nudil pestro paleto čustev in v naš vsakdanjik vnašal navdušujoče vsebine, je postal del vseh nas. Zaradi nekaterih oddaj smo se smejali, z drugimi jokali, pri nekaterih smo stiskali pesti, pri drugih poplesavali ob znanih ritmih. Prav nobena od teh pa nas ni pustila ravnodušnih.

Tradicionalni slovenski zajtrk: letos pomembnejši kot kadarkoli prej

20. 11. 2020 06.00

Kos kruha, na njem pa maslo in med. Poplaknjeno z mlekom, za zdravo sladkanje pa slovensko jabolko. To so zadnjih deset let na današnji dan v šolah in vrtcih zajtrkovali otroci. Letošnja epidemija je onemogočila tradicionalen slovenski zajtrk v šolah, a ravno v teh časih je še kako pomembno zavedanje, da ima lokalno pridelana hrana močan potencial, da odžene zdravnika stran. Poleg tega pa tako podpremo slovenske pridelovalce, ki jih je epidemija covida-19 dodatno prizadela.