antropolog

Je svet v zadnjih nekaj stoletjih res postal manj nasilen – in zakaj?

23. 07. 2022 16.33

Nathan Robinson, urednik popularne socialistične revije Current Affairs, v eni od svojih kolumn izpostavlja, da se strinja z "verjetno okoli 80 odstotki" dejstev in argumentov, ki jih je Steven Pinker leta 2018 predstavil v svoji knjigi Razsvetljenstvo zdaj. Toda kljub temu večinskemu strinjanju je Robinson svoji kolumni o Pinkerju pomenljivo nadel naslov Najbolj nadležen moški na svetu.

Posvetovalna skupina bo sklepe sprejemala z večino glasov

09. 07. 2022 10.21

Posvetovalna skupina za covid-19 je na prvem sestanku določila način dela in opredelila področja delovanja. Določili so 10 delovnih skupin, njihove vodje pa so morale do srede posredovati predloge za imenovanje članov skupin, so sporočili na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Prvi sestanek nove posvetovalne skupine za covid-19

04. 07. 2022 18.50

Prvič se je sestala nova posvetovalna skupina za covid-19, ki jo vodi epidemiolog Mario Fafangel. Ali to pomeni, da nas kmalu čakajo novi ukrepi? Po naših neuradnih informacijah ne, šlo je le za ustanovni sestanek.

Nova posvetovalna skupina bo o ukrepih tehtala na podlagi treh scenarijev

28. 06. 2022 11.25

Vodja centra za nalezljive bolezni pri NIJZ in nove posvetovalne skupine za covid-19 Mario Fafangel je na novinarski konferenci predstavil člane posvetovalne skupine za covid-19. O epidemičnih priporočilih in ukrepih bo skupina tehtala na podlagi treh scenarijev razvoja epidemije covida-19, stališča pa javno objavljala na spletni strani NIJZ.

31. Slovenski oglaševalski festival se vrača na morje

28. 05. 2022 17.09

Osrednji dogodek oglaševalske stroke, ki vsako leto združi več kot 1.300 udeležencev, priznane strokovnjake ter najboljše kreativne rešitve, se 14. in 15. junija vrača v Avditorij Portorož, kjer se je festivalska zgodba tudi začela.

'Lastno mnenje je največja groza današnjega časa. Je znak hudega individualizma'

18. 03. 2022 17.54

Nezaupanje v medije se je po epidemiji koronavirusa z rusko-ukrajinsko vojno začelo še poglabljati. Kdor je prej dvomil v poročanje o virusu, zdravstvu in cepivih, zdaj dvomi o dogodkih na vzhodu. O vprašanju, zakaj ljudje ne zaupajo več medijem, niti strokovnjakom, ki so ključni pri razumevanju svetovnih kriz in kako zaupanje vanje spet vzpostaviti, smo se pogovarjali z antropologom in psihoterapevtom.

Antropolog Podjed: Ker nas bo manj, bodo pogovori lahko bolj kakovostni

30. 12. 2021 06.00

Preverili smo, kje bodo za silvestrovo Slovenke in Slovenci in kako se na najdaljšo noč v letu pripravljajo gostinci. O silvestrovanju so za oddajo 24UR ZVEČER spregovorili tudi znani slovenski kuharski mojster Uroš Štefelin, pevka Rebeka Dremelj in antropolog Dan Podjed, ki pravi, da lahko letos ob praznovanju novega leta naredimo prehod k novi kvaliteti odnosov. "Da se posvetimo tistim, s katerimi bomo praznovali. Čeprav jih bo manj, se lahko z njimi bolj kakovostno pogovarjamo," je dejal med drugim.

Oddaja Skupaj naprej z odlično gledanostjo in sporočilom, da skupaj zmoremo

12. 11. 2021 14.40

Dve največji slovenski medijski hiši RTV Slovenija in POP TV sta v včerajšnji oddaji Skupaj naprej, ki je bila hkrati na sporedu tako na Televiziji Slovenija kot na programu POP TV, združili moči v konstruktivni želji po iskanju rešitev za izhod iz zdravstvene, družbene in psihološke krize, ki jo je povzročil covid-19.

Skupaj naprej: zakaj se Slovenija tako neuspešno bori z virusom?

11. 11. 2021 19.47

"Kako se izviti iz primeža covida, ki celemu svetu kroji življenje?" je vprašanje, na katerega že skoraj dve leti iščemo odgovore. V ta namen sta dve največji televizijski hiši v Sloveniji, POP TV in RTV Slovenija, združili moči in ustvarili edinstven projekt – oddajo Skupaj naprej. Voditeljici Maja Sodja in Erika Žnidaršič sta gostili zares ugledne goste z močnimi sporočili, ki gredo veliko širše in globlje od zdravstvene krize. To so bili epidemiolog Mario Fafangel, antropolog dr. Dan Podjed, filozofinja Alenka Zupančič in dolgoletna vodja protokola Ksenija Benedetti, pravnik in predsednik Uefe Aleksander Čeferin in ekonomist dr. Mojmir Mrak. Oddajo si lahko še vedno ogledate na VOYO!

Obdukcija ni prinesla odgovora, zakaj je umrl zaročenec Gabby Petito

25. 10. 2021 09.02

Floridski preiskovalci so v sredo odkrili posmrtne ostanke, ki pripadajo Brianu Laundrieju, zaročencu blogerke Gabby Petito. On je bil še zadnje upanje, ki bi preiskovalcem lahko pomagal pri ugotavljanju, kaj se je z dekletom zgodilo. Obdukcija posmrtnih ostankov ni pokazala, kaj se je zgodilo z Laundrijem. Preiskovalci še podrobneje analizirajo zločin in odnos para, ki naj bi bil nasilen že v preteklosti.

5300 let stara mumija razgrnila zgodovino tetovaž

24. 10. 2021 19.10

Ledeni mož Ötzi je bil tisoče let skrit svetu, dokler ga nista odkrila nemška turista pred 30 leti v ledeniku v italijanskih Alpah. Ta 5300 let stara mumija ni le najbolj znana mumija v Evropi, ampak je tudi ena najpomembnejših najdb za tiste, ki preučujejo svetovno zgodovino tetovaž. Ötzija je krasilo 61 tatujev, ki so se zaradi ledeniških razmer neverjetno dobro ohranili.

'Komunikacija mora biti v kriznih trenutkih predvsem človeška'

01. 10. 2021 19.21

Levi in desni, proti vladi in za njo, nasprotniki in podporniki ukrepov, zanikovalci virusa in tisti, ki stroki verjamejo. Tako deljene družbe, kot jo imamo zdaj, še nismo imeli, ocenjuje antropolog Dan Podjed. Slovenija je trenutno sod smodnika, s katerim je treba ravnati zares previdno, pravi, saj lahko že zaradi enega napačnega giba eksplodira. Agresivne komunikacije nismo vajeni in je ne maramo, naklonjeni smo predvsem odločni komunikaciji, prikimava tudi filozof Tadej Troha. A te v epidemičnem letu in pol ni bilo prav veliko.

Slovenski vplivneži: Biti viden pomeni biti priden

04. 07. 2021 07.26

V današnji družbi biti viden pomeni tudi biti priden, je prepričan antropolog Dan Podjed, avtor knjige Videni: zakaj se ves čas opazujemo in razkazujemo. Pravi, da je tisti, ki se danes ne razkazuje, že rahlo sumljiv. ''Tisti, ki nima profila na omrežju, je pravzaprav čuden." Kdo so domači vplivneži z več kot 100.000 sledilci? Tako imenovani 'influencerji' so nam pokazali, kako vsakodnevno snemajo videovsebine, koliko zaslužijo in kako se soočajo s provokacijami v komentarjih.

Blizu dvorca Meghan in princa Harryja odkrili človeške ostanke

02. 06. 2021 16.15

Na cesti, ki vodi do približno 12 milijonov evrov vrednega dvorca princa Harryja in njegove žene Meghan Markle, so našli človeške ostanke, ki naj bi bili stari vsaj 10.000 let. Znano je, da je v tem obdobju na ozemlju, kjer stoji tudi kalifornijski dvorec nekdanjega kraljevega para, živelo starodavno pleme ameriških staroselcev.

'Nekomu je avto svoboda, ker je vanj zaljubljen, gleda svojega golfa, kako je fin'

17. 04. 2021 06.00

V Sloveniji ima 95 odstotkov gospodinjstev vsaj en avto, 60 odstotkov dva in kar 25 odstotkov vsaj tri avtomobile. Registriranih osebnih avtomobilov je skoraj 1,2 milijona. Slovenci smo na avtomobile navezani, predstavljajo nam svobodo, hkrati pa so potreba, saj se z javnimi prevoznimi sredstvi enostavno ni mogoče hitro premikati, če ne živite v mestu. Pa vendar – ste razmišljali, da bi se svojemu avtomobilu odpovedali? 22. april ni le svetovni dan Zemlje, ampak tudi svetovni dan brez avtomobila. 

Za princem Filipom žaluje pleme na drugi strani sveta: bil je njihovo božanstvo

12. 04. 2021 09.31

Za princem Filipom žalujejo tudi na drugi strani sveta, tam je zaradi njegove smrti močno užaloščeno tudi pleme v Republiki Vanuatu, otoški državi, ki se nahaja v južnem Tihem oceanu. Tam pripravljajo veliko spominsko slovesnost v spomin na pokojnega princa Filipa, za katerega so verjeli, da je sin njihovega božanstva.

V torek potrdili 1288 novih okužb s koronavirusom

24. 03. 2021 09.37

V torek so ob 6979 PCR-testiranjih potrdili 1288 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je devet covidnih bolnikov. Hospitaliziranih je 500 bolnikov s covidom-19, 99 jih potrebuje intenzivno nego. Kot je izpostavila epidemiologinja Eva Grilc, se epidemiološka situacija zaostruje. Nekoliko se je povečalo tudi število obolelih osnovnošolcev, srednješolcev in pedagoških delavcev. Pomembno mesto okužbe ostajata družina oziroma skupno gospodinjstvo, pa tudi delovno mesto, je poudarila.

Britansko-iranski akademik peš čez gore pobegnil iz Irana

04. 02. 2021 06.30

Britansko-iranskega akademika Kameela Ahmadyja je iransko sodišče pred dvema mesecema spoznalo za krivega sodelovanja s sovražno vlado. Na obsodbo se je pritožil, plačal varščino in se na prostosti odločil za pobeg. O svojem begu čez gore je spregovoril za britanske medije. Pot je opisal kot "zelo dolgo, zelo temno in zelo strašno".

Disciplina med ljudmi upada: 'Druženja bi lažje nadzorovali, če bi odprli lokale in šole'

08. 01. 2021 19.44

Ena od možnosti je, da bi vlada tudi pri cepljenju upoštevala stanje po regijah. Tako kot ga bo pri sproščanju ukrepov. Najslabše je trenutno stanje v Posavju, pri čemer izstopajo tri največje občine Brežice, Krško in Sevnica. Rast okužb se, kot je pred dnevi opozoril vladni govorec, iz urbanih središč seli na podeželje, kjer ljudje manj dosledno spoštujejo ukrepe in se denimo zabavajo v zidanicah. Nekateri domačini so bili sicer zaradi takšnih očitkov užaljeni. Antropolog Dan Podjed pa pravi, da si po devettedenskem zaprtju in stalnem menjavanju ukrepov marsikdo disciplino začenja razlagati po svoje.

Covid-19 bo preoblikoval svet: bo Slovenija naslednjo jesen med zmagovalci ali poraženci?

10. 12. 2020 16.45

Na okrogli mizi so znanstveniki in zdravniki z različnih področij spregovorili o epidemiji covida-19 ter njenih vplivih na celotno družbo. Da lahko bolezen prizadene več organov, ne samo pljuča, ugotavlja dr. Marko Noč, ki dela na intenzivni terapiji, torej z najtežjimi bolniki. Med njimi so tudi mladi ljudje, dodaja in opozarja, da imajo več možnosti za hujši potek bolezni ljudje s prekomerno telesno težo. Strokovnjaki upe polagajo v učinkovito in varno cepivo, ki bo preprečevalo bolezen. Antropolog dr. Dan Podjed pa izpostavlja, da bi morali v strokovno skupino nujno vključiti tudi komunikologe.

'Nastaja novi, 'kovidski' človek'

08. 11. 2020 13.14

Zdajšnji čas epidemije je čas negotovosti. Ne vemo, kakšni bodo naslednji tedni in meseci, kaj se bo dogajalo v bolnišnicah, kaj bo z zdravstvom, kako bodo potekala naša življenja, kdaj in kako se bo zapiralo življenje v državi, kdaj sproščalo, do kdaj bo šolanje na daljavo, pa kaj bo s službami ... Tudi o tem in vseh občutjih ob tem, kaj to pomeni za posameznika in kaj za družbo, se je treba pogovarjati v tem času.

Strokovnjaki: Vedenje voznikov 'velikih nemških črnih limuzin' ni iz trte izvito

13. 02. 2020 13.59

Za prometne nesreče so v 95 odstotkih krivi vozniki oz. človeški dejavnik. Izbira avtomobila pa bistveno vpliva na to, kako posameznik vozi, trdi kulturni in socialni antropolog Dan Podjed. Določeno vedenje voznikov "velikih nemških črnih limuzin" tako ni iz trte izvito, večje škode prestižnih avtomobilov opažajo tudi zavarovalničarji.

Znanstveniki pridobili DNK Lole, ki je pred 6000 leti živela na Danskem

21. 12. 2019 11.52

Iz starodavne 'žvečilke' je znanstvenikom uspelo pridobiti DNK mlade ženske, ki je na območju današnje Danske živela pred približno 6000 leti. Lola, kot so jo poimenovali, je imela modre oči in temno rjave lase.

Ko je panda opica, 'stop znak' omejitev 70 km/h, YouTube pa vas 'prilepi' nase

30. 11. 2019 07.00

"Homo sapiens se v 40.000 letih ni zelo spremenil, moč procesorjev pa raste eksponentno. Moramo se vprašati, kakšno prihodnost si želimo. Zdaj smo na točki, ko se še lahko odločimo," pravi antropolog Dan Podjed. Če na področju umetne inteligence ne bomo delovali etično in transparentno, ljudje pa tej tehnologiji ne bodo zaupali, bodo velike težave, svarijo strokovnjaki.

Slovenci, ki 3.100 ur igrajo igrice in brskajo (po družbenih omrežjih): do dna v pol leta

25. 05. 2019 07.00

"Ko otrok posluša pravljico o zmaju s sedmimi glavami, ki bruha ogenj, njegovi možgani slikajo prizor, nastaja sposobnost abstraktnega razmišljanja, oblikuje se avtonomna vest. Izoblikuje se samostojen človek. Sodobna tehnologija pa ustvarja nekritičnega potrošnika, ki sledi umetno ustvarjenim potrebam," pravi Miha Kramli, terapevt, vodja centra za zdravljenje odvisnosti v Novi Gorici.

Kurenti: drugačna izkušnja, ki presega delitve

03. 03. 2019 07.00

Vsi jih poznamo, njihova podoba in zvok sta znana vsem. Kurent je pustna maska, ki je celo pod okriljem Unesca. To, da s svojim demonskim videzom odganja zimo in straši z zvonci, zganja norčije in se zabava, pa je vse prej kot njegovo prvobitno poslanstvo. 

Po več kot 20 letih identificirali truplo 10-letnega dečka

06. 02. 2019 21.01

Kriminalistom v ameriški zvezni državi Severna Karolina je po več kot 20 letih uspelo identificirati truplo desetletnega dečka, ki so ga našli leta 1998 na travi pod oglasnim panojem. Preboj pri identifikaciji so dosegli šele s pomočjo napredne DNK tehnologije, ob tem pa so se dokopali tudi do šokantnega dejstva o njegovem morilcu.  

Pričakovanje belega božiča? Pred 175 leti nam ga je 'vcepil' Charles Dickens

24. 12. 2018 10.36

Na božič smo beli snežni idili priča le izjemoma. Pravzaprav je bil zadnji tak božič leta 2007. Zakaj potem vsako leto upamo na pravljičen bel božič? Kdo je postavil tako neuresničljiv kriterij za čarobne praznike? 'Krivec' za to je Charles Dickens in njegova Božična pesem.

DNK analiza nemogoča, identifikacija s pomočjo serijskih številk vsadkov in protez

17. 11. 2018 10.54

Na območja, ki so jih prizadeli hudi požari, je prispel predsednik ZDA Trump. Število pogrešanih v požaru Camp je naraslo s 631 na 1011. Prav tako so identificirali še ostanke osmih žrtev istega požara, s čimer se je skupno število najbolj smrtonosnega požara v zgodovini Kalifornije povzpelo na 71.

'Moška moda je umrla pred 150 leti'

06. 09. 2017 07.47

Kamnik bo od 7. do 10. septembra v znamenju tradicije, etnologije in zabave. Vrhunec bo tradicionalna nedeljska povorka narodnih noš.