arbitraža

Erjavec: Podpredsedniku Evropske komisije bom poslal pismo po tem, ko ga bo Cerar proučil
20. 07. 2017 14.34
Tudi minister Erjavec zatrjuje, da vlada glede arbitražne razsodbe vodi enotno politiko. V prihodnjih dneh bo pisal podpredsedniku Evropske komisije, čaka le, da pismo potrdi premier Cerar. "Država, ki namenoma krši mednarodni pravni red in pravni red EU, že sama po sebi ne izpolnjuje pogojev, da bi postala del schengena," je dejal.

Erjavec Hrvatom brez dlake na jeziku: Najprej spoštujte arbitražo, potem se lahko pogovarjamo o schengenu
19. 07. 2017 17.34
Se bo Slovenija glede nespoštovanja arbitraže pogovarjala s Hrvati ali ne? Nujno, meni trojica predsednikov Cerar, Brglez, Pahor. Slednji celo ne izključuje skrajne možnosti dvostranskega dogovora, če bo ta v skladu z arbitražno odločbo. Medtem pa je dvojec Erjavec Židan proti kakršnim koli pogovorom, vse dokler sosedje ne priznajo arbitraže.

V DZ nezadovoljni z izjavami Erjavca v Bruslju: 'To služi le strankarskim interesom, nikakor pa ne državi'
18. 07. 2017 13.43
Predsednik SD Dejan Židan je v Bruslju ponedeljkov poziv zunanjega ministra Karla Erjavca k resni razpravi o incidentih v Piranskem zalivu v vladi in koaliciji ocenil kot izrazito dobronameren: "Če kdor koli misli, da je dogovor s Hrvaško mogoč, je pretirano naiven." Zaradi Erjavčevih izjav je menda precej nejevoljen predsednik DZ Milan Brglez.

V Piranskem zalivu v 17 dneh 36 incidentov, slovenski ribiči upajo na čimprejšnjo uveljavitev razsodbe
17. 07. 2017 16.13
Od arbitražne razsodbe do včeraj, torej v 17 dneh, je slovenska policija v Piranskem zalivu zabeležila kar 36 incidentov. Novo mejno črto vztrajno prestopajo tudi hrvaški ribiči. Zunanji minister Karl Erjavec je v Bruslju zato pozval k resni razpravi vlade o enostranskih dejanjih Hrvaške v Piranskem zalivu. "To ni več hec," je prepričan minister.

Hrvaška v Piranskem zalivu nadaljuje s provokacijami, Cerar se izogiba konkretnim odgovorom
16. 07. 2017 12.35
Samo v prvem tednu od arbitražne razsodbe je slovenska policija zabeležila 32 mejnih incidentov. Slovenski ribiči ob tem menijo, da gre izključno za provokacije, sploh ker tam rib praktično ni. Premier Cerar pa se medtem spretno izogiba odgovorom, ali bo Ljubljana vložila veto na hrvaški vstop v območje schengena.

Cerar za Novo TV: Meja v Piranskem zalivu ne sme biti v škodo ne slovenskih ne hrvaških ribičev
13. 07. 2017 13.56
Premier Cerar je v pogovoru za hrvaško Novo TV povedal, da meja v Piranskem zalivu ne sme biti v škodo ne slovenskih ne hrvaških ribičev. Napovedal je, da bo Slovenija umaknila tehnične ovire z ozemlja, za katerega je arbitražna sodba ugotovila, da pripada Hrvaški.

FOTO: Cerar: Pogovor je bil prijateljski, a smo ostali vsak na svoji strani
12. 07. 2017 07.02
Premierja Slovenije in Hrvaške Miro Cerar in Andrej Plenković sta se srečala prvič po sodbi arbitražnega sodišča. Oba sta pripravljena na nadaljnje pogovore, a Slovenija vztraja pri implementaciji, Hrvaška pa sodbe ne priznava.

Erjavec: Če bi bil na mestu predsednika vlade, Plenkovića sploh ne bi sprejel
11. 07. 2017 18.18
Prvič po razsodbi arbitražnega sodišča se bosta srečala slovenski in hrvaški premier Miro Cerar in Andrej Plenković. Zunanji minister Karl Erjavec je oster do srečanja, od katerega sicer ne pričakuje nič posebnega.

Prvi prevod arbitražne razsodbe
10. 07. 2017 19.09
Uradna Ljubljana je deset dni po objavi razsodbe v angleškem jeziku dobila prvi, sicer še ne dokončni, slovenski prevod 380 strani dolge arbitražne razsodbe. To je tudi prva osnova, po kateri lahko začne Slovenija tudi uradno uresničevati dosojeno, ob tem pa razjasnjuje tudi ključne pojme, kot denimo, kakšen stik z odprtim morjem je država sploh dobila.

Cerar na Obali, Joras sit poslušanja pravljic
07. 07. 2017 18.30
Predsednik vlade Miro Cerar je znova obiskal Obalo, kjer se je tokrat sestal s prebivalci območja ob Dragonji, ki so po arbitražni razsodbi pristali na hrvaški strani. Joško Joras je sestanek sicer zapustil že po dobre pol ure, ob tem pa dejal, da je star 67 let in da v pravljice ne verjame več.

Hrvaška predsednica hvaležna ZDA za stališče glede arbitraže
06. 07. 2017 10.58
Hrvaški premier Plenković je na seji hrvaške vlade dejal, da namerava 12. julija v Ljubljani s slovenskim kolegom Cerarjem nadaljevati pogovore o reševanju odprtih vprašanj med Hrvaško in Slovenijo. Ne bo pa z njim govoril o izvajanju arbitražne sodbe o meji med državama. Hrvaška predsednica se je v Varšavi sicer zahvalila Donaldu Trumpu za stališče ZDA glede arbitraže.

Slovenija bo ZDA izročila pismo s pozivom, naj glede arbitraže odločneje stopi na stran mednarodnega prava
05. 07. 2017 07.30
Znano je, da je stališče ZDA do arbitraže bolj pisano na kožo Hrvaški. Zato bo eden najbolj cenjenih slovenskih diplomatov Iztok Mirošič v Varšavi ameriškemu zunanjemu ministru izročil posebno pismo. Po naših informacijah bo v njem svetovno velesilo pozval, da se ji ni treba postavljati na nobeno stran, pač pa mora odločneje stopiti na stran mednarodnega prava.

Slovenska vlada pozdravlja stališče Evropske komisije, Hrvati vztrajajo: Razsodbe ne bomo spoštovali
04. 07. 2017 07.25
Evropska komisija od Slovenije in Hrvaške pričakuje, da bosta implementirali razsodbo arbitražnega sodišča in pozdravlja napovedano srečanje Cerarja in Plenkovića. Premier Cerar je stališče Evropske komisije pozdravil, Erjavec je dodal, da se je komisija postavila na stran mednarodnega prava. Hrvaška pa vztraja pri svojem.

Slovenija v diplomatski noti pozvala Hrvaško k uresničitvi arbitražne razsodbe
03. 07. 2017 07.32
Hrvaško zunanje ministrstvo je napovedalo, da bo zaradi incidentov v Piranskem zalivu poslalo protestno noto v Ljubljano. Slovenija pa je v Zagreb poslala diplomatsko noto, v kateri jo poziva k implementaciji razsodbe arbitražnega sodišča. Cerar je medtem obiskal zaselke Škodelin, Bužini in Mlini-Škrilje.

Slovenija bo zaradi zadnjih incidentov v Piranskem zalivu v Zagreb poslala diplomatsko noto
02. 07. 2017 09.05
Na slovenski policiji so potrdili, da sta se v soboto v Piranskem zalivu zgodila dva incidenta. Kot so zapisali, so hrvaški ribiči dvakrat – drugič v spremstvu hrvaške policije – zapluli v območje nadzora slovenske policije in ga po opozorilu tudi zapustili. Hrvaško notranje ministrstvo je sicer v soboto poročalo o treh incidentih.

Domačinka Cerarju predstavila 'križev pot' Razkrižanov: Živimo v zaporu
01. 07. 2017 06.48
Premier Miro Cerar je ob obisku Razkrižja, Hotize in Mirišča prebivalcem zagotovil, da se bo država na vse možne načine trudila, da bo prizadetim zaradi meje pomagala. Napovedal je tudi možnost spremembe zakonodaje in obljubil, da bo prisluhnil njihovim pričakovanjem in predlogom. Domačini z Razkrižja so premierju predstavili svoj 'križev pot'.

Hrvaški ribiči znova lovili do sredine Piranskega zaliva. Zagreb: Slovenski policijski čolni trikrat kršili mejno črto
01. 07. 2017 17.10
Hrvaški ribiči so znova lovili do sredine Piranskega zaliva, na kar so jih večkrat opozorili slovenski policisti. Hrvati pa: slovenski policijski čolni so trikrat prešli sredinsko črto v Piranskem zalivu in tako kršili mejno črto. Po odločitvi arbitražnega sodišča je sicer hrvaški premier Plenković pozval k umiritvi razmer in napovedal srečanje s Cerarjem v Ljubljani.

Bi rešitev bila menjava ozemlja?
01. 07. 2017 21.05
V neživljenjski situaciji sta se znašli tudi dve hrvaški družini, ki živita v Vukovem selu ob reki Sotli. Po odločitvi arbitražnega sodišča, da nova meja tam poteka po katastru, sta se namreč v petek uradno zbudili v Sloveniji. In tudi tam se odpirajo nova vprašanja: kaj bo z vodo, elektriko, komunalnimi storitvami ... Doslej so vse plačevali Hrvaški. Predvsem pa pravijo: smo hrvaški državljani, želimo živeti na Hrvaškem.

KOMENTAR: Kaj nas je naučila sodba arbitražnega sodišča?
01. 07. 2017 07.00
Ko je padel zastor na branje za Slovenijo enega najbolj ključnih dokumentov v njeni mladi zgodovini, so prebivalce prevevali mešani občutki. Od razočaranja Joška Jorasa do sreče ljudi v Mirišču. A kaj arbitražni sporazum pravzaprav pomeni in kaj razkriva o kompleksnem postopku določanja meje?

Meja na Razkrižju seka dvorišča, hiše. 'Upali smo, zdaj je upanje povoženo'
30. 06. 2017 13.05
Vlada bo namenila posebno skrb implementaciji arbitražne razsodbe, zlasti pa prebivalstvu v obmejnem pasu, ki jih razsodba neposredno zadeva, je zatrdil premier Miro Cerar. Na Razkrižju se kljub temu ne morejo sprijazniti z odločitvijo arbitražnega sodišča, saj je katastrska meja ostala nedotaknjena in še naprej seka dvorišča in celo hiše ali pa je prebivalce zaprla z vseh strani.

Dan po razsodbi prve napetosti, premier Cerar poziva k mirnosti
30. 06. 2017 15.53
V Piranskem zalivu so Hrvati pripluli v del voda, ki so po razsodbi arbitražnega sodišča pripadle Sloveniji, a se je vse skupaj končalo mirno. Premier Miro Cerar je obe strani pozval k treznim odločitvam. Trije zaselki na levem bregu Dragonje s približno 30 prebivalci so sicer ostali na hrvaški strani meje, med njimi tudi Joško Joras.

Kosorjeva o arbitraži: Slovenija je vedno, ko je ocenila, da lahko, uporabila silo
30. 06. 2017 07.23
Prvič po odločitvi arbitražnega sodišča sta se srečala slovenski predsednik Pahor in hrvaška predsednica Grabar Kitarovićeva. Sklenila sta, da je v teh okoliščinah toliko bolj pomembno nadaljevanje njunega dialoga in medsebojnega zaupanja ter dialoga med državama. Bolj ostra pa je bila nekdanja hrvaška premierka Jadranka Kosor.

Cerar pred pogovorom s Plenkovićem poudarja: Na nove pogovore o meji ne mislim pristajati
30. 06. 2017 10.28
Premier Miro Cerar se bo s hrvaškim kolegom Plenkovićem sestal 12. julija v Ljubljani, že zdaj pa poudarja, da se namerava pogovarjati zgolj o implementaciji sodbe, ne pa o poteku meje. Medtem ko je slovenska vlada po razglasitvi zatrjevala, da je Slovenija večinoma dobila, kar je želela, opozicija meni, da je izplen slab.

Strokovnjaki: Slovenija je lahko zadovoljna, a zdaj 'ni prostora za čustva'
29. 06. 2017 20.02
Slovenski pravni strokovnjaki se strinjajo, da je Slovenija lahko zadovoljna. Je pa jasno, da je razsodba kompromis, torej je nekje bolj v korist Slovenije, nekje pa Hrvaške. Rešitev na morju ocenjujejo za kreativno, ki pa dopušča več interpretacij. Dejstvo pa je, da je zdaj meja dokončno in pravno zavezujoče določena.

FOTO in VIDEO: 'Razsodba arbitražnega sodišča je zmaga mednarodnega prava.' Nekateri politiki se sprašujejo o 'stiku'
29. 06. 2017 13.59
Premier Miro Cerar je poudaril, da gre za dokončno in pravno zavezujočo sodbo za obe državi. Zavzel se bo, da jo "enotno sprejmemo", čeprav se zaveda, da vsa pričakovanja niso bila uresničena. Predsednik Borut Pahor je dejal, da arbitraža se je izkazala za najboljšo možno rešitev mejnega vprašanja.

Arbitražno sodišče postavilo mejo: rešitev na morju 'kreativna', a kako izvedljiva bo v praksi?
29. 06. 2017 11.08
Razplet arbitraže s Hrvaško je za Slovenijo relativno ugoden v Piranskem zalivu, Sloveniji pripadajo tudi vas Drage v Beli krajini, Tomšičeve parcele na Snežniku in Mirišče ob reki Muri. Zaselki južno ob Dragonji, vključno z Jorasovo hišo, ter vojašnica na Trdinovem vrhu so hrvaški.

VIDEO: V Mirišču presrečni, v Brezovici bi si želeli bolj življenjske rešitve, razočaranje zaradi Trdinovega vrha
29. 06. 2017 16.18
V zaselku Mirišče pri Hotizi so presrečni, ker imajo po tolikih letih negotovosti spet svojo državo. Kot so razumeli razlago arbitrov, bo meja tekla jugozahodno od zaselka, kar pomeni, da pripadajo Sloveniji. Manj zadovoljni so krajani Brezovice, saj ta ostaja delno na slovenski in delno na hrvaški strani, ter v Šentjerneju, ker so izgubili Trdinov vrh.

Sodba 'ni še nič spremenila v teritorialnemu smislu, ker jo Hrvaška ni priznala in zanjo ne velja'
29. 06. 2017 17.06
Hrvaška tudi po prebrani razsodbi haaškega arbitražnega sodišča vztraja, da je ne bo priznala in upoštevala. ''Od Slovenije ne pričakujemo nikakršnih enostranskih potez po objavi sodbe,'' je dejal hrvaški premier Plenković. Hrvaški politiki in strokovnjaki ponavljajo, da je bil postopek kompromitiran in celo, da je bilo sodišče pristransko.

FOTO in VIDEO: Jorasa odločitev globoko pretresla. Ribiči: Hrvati se bodo morali sprijazniti, da je večina zaliva slovenskega
29. 06. 2017 16.39
Odločitev arbitražnega sodišča je Joška Jorasa, ki si že leta prizadeva, da bi Slovenija pri razmejitvi s Hrvaško dobila sporna ozemlja na levem bregu Dragonje, globoko pretresla. A upanje umre zadnje, pravi. Prebivalci zaselkov ob Dragonji so zadovoljni, da je vsaj konec negotovosti. Ribiči bodo za zdaj lovili še po starem režimu.

VIDEO: Jorasov padec v Dragonjo, napad huliganov, ribiške vojne – posnetki, ki so zaznamovali reševanje mejnega spora
29. 06. 2017 06.30
Reševanje mejnega spora je minilo v znamenju številnih incidentov. Se je Joras sam pognal v Dragonjo? Je Marjan Podobnik pretiraval, ko je med prerivanjem pred kamerami klical brata, tedanjega okoljskega ministra? Hrvaški ribiči so obkolili slovenske, vmešala se je policija. Zbrali smo arhivske posnetke, ki so najbolj zaznamovali reševanje obmejnega spora.