arbitraža

Rupel o mejnem sporazumu

18. 05. 2002 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel je o izjavi hrvaškega zunanjega ministra Tonina Picule o možnosti, da bo hrvaška vlada odstopila od že parafiranega sporazuma o meji, dejal, da bi bilo to nasprotno od tistega, kar je že dogovorjeno med državama.

Hrvaška dopušča možnost arbitraže

06. 05. 2002 00.00

Hrvaška je nezadovoljna z zadnjim poročilom evropskega parlamenta o napredku Slovenije, v katerem se kot možna pot za rešitev vprašanja meje med državama ne omenja več arbitraža, kljub temu pa se mednarodnem posredovanju v celoti ne odrekajo.

Hrvaška naklonjena arbitraži

03. 05. 2002 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo je izrazilo presenečenje nad poročanjem medijev, da naj bi hrvaško zunanje ministrstvo pripravljalo odziv na amandma k osnutku poročila Evropskega parlamenta o napredku Slovenije.

Svet v letu 2001

24. 12. 2001 00.00

Leto 2001 so najbolj zaznamovali samomorilski teroristični napadi v ZDA. 11. septembra sta v stolpnici Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku treščili dve letali, tretje je strmoglavilo na ameriško obrambno ministrstvo v Washingtonu, četrto pa se je zrušilo v Pennsylvaniji.

Sabor za umik sporazuma o meji

10. 12. 2001 00.00

Odbor hrvaškega sabora za zunanjo politiko od hrvaške vlade zahteva, da z dnevnega reda zasedanja sabora umakne predlog sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško.

Kučan sabor pozval k ratifikaciji

28. 11. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan je hrvaške parlamentarce pozval, naj ratificirajo sporazum o meji, ki sta ga vladi podpisali poleti. V govoru pred saborom je poudaril, da bil bila arbitraža slaba rešitev.

Tomčić o arbitraži

27. 11. 2001 00.00

Predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić je po srečanju slovenskim kolegom Borutom Pahorjem v Budimpešti dejal, da v arbitraži pri reševanju vprašanja meje osebno ne vidi nobene tragedije.

Račan v saboru o meji s Slovenijo

10. 10. 2001 00.00

Na vprašanja saborskih poslancev je hrvaški premier Ivica Račan povedal, da ima sabor demokratično pravico, da ne sprejme sporazuma o meji, vendar pa je treba nanj gledati širše in dolgoročno.

Tomčić o sporazumu o meji

07. 10. 2001 00.00

Predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić je za časnik Slobodna Dalmacija povedal, da sporazum o meji med Hrvaško in Slovenijo v saboru ne more dobiti večine zaradi nekaterih spornih rešitev.

Odzivi na Račanovo napoved arbitraže

03. 10. 2001 00.00

Po besedah premiera Janeza Drnovška možnost arbitraže v reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje zdaj ni aktualna. Kot je dejal, so pogajanja sedaj končana, sporazum o meji je sprejet, obe vladi sta ga parafirali.

Civilna družba napoveduje referendum

13. 09. 2001 00.00

Civilna družba Slovenije za mejo v Istri je napovedala, da bo ob morebitnem podpisu sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško sprožila pobudo za referendum.

SLS+SKD o obmejnem sporazumu

02. 07. 2001 00.00

Po mnenju SLS+SKD bi bilo za Slovenijo najbolje, če bi se s Hrvaško o meji dogovorila še pred ratifikacijo sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju (SOPS). Kot je na novinarski konferenci poudaril predsednik SLS+SKD Franci But, tako ne bi bilo nobenih dvomov, ali SOPS lahko prejudicira mejo ali ne. Sicer pa bo stranka po njegovih besedah podprla ratifikacijo sporazuma, storila pa bo vse, da se do takrat doseže vsaj načelen dogovor o meji s sosednjo državo. Če namreč do poletja to vprašanje ne bo rešeno, potem je bistveno večja verjetnost, da bo o tem odločala arbitraža. V tem primeru pa bo po Butovem prepričanju postala aktualna tudi strankina resolucija o meji na morju in v Istri. But je še povedal, da bi v stranki v primeru, če bi se dogovori s Hrvaško zavrteli "drastično drugače od naših pričakovanj", še enkrat razmislili in se v stranki dogovorili o enotnem stališču.

Pospešeno reševanje odprtih vprašanj

21. 06. 2001 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek in hrvaški premier Ivica Račan sta se neformalno sestala na Dolenjskem, kjer sta nadaljevala pogovore o vprašanjih meje in nekdanje Ljubljanske banke. Ocenila sta dosedanje aktivnosti in se odločila za intenzivno komunikacijo o še nerešenih vprašanjih, tako da se bodo aktivnosti v naslednjih dneh in tednih intenzivno nadaljevale.

Dosežen sporazum o JE Krško

11. 06. 2001 00.00

Janez Drnovšek in Ivica Račan sta po desetih letih na pogovorih na Reki dosegla dogovor o vprašanju Nuklearne elektrarne Krško (NEK), po besedah premierov pa tudi velik napredek glede vprašanja meje in dolga hrvaškim varčevalcem nekdanje zagrebške podružnice Ljubljanske banke (LB). Z meddržavnim sporazumom o NEK bosta državi dokončno uredili statusno in lastniško strukturo elektrarne.

Čuk v Seulu

06. 06. 2001 00.00

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk je odpotoval v Seul, kjer se bo kot eden glavnih govornikov udeležil 2. svetovnega kongresa Mednarodne trgovinske zbornice (ICC). Prvi mož GZS bo predstavil slovensko gospodarstvo in dejavnosti GZS pri pospeševanju vključitve slovenskega gospodarstva v evropske in svetovne gospodarske tokove. Govoril bo tudi o vlogi zbornice v ekonomsko-socialnem dialogu in standardih kakovosti zborničnih storitev. Kongresa ICC se bo udeležilo več kot 600 predstavnikov zbornic iz vsega sveta. Obravnavali bodo vrsto vprašanj s področja globalizacije svetovnega gospodarstva in o nalogah gospodarskih zbornic.

Granić v Sloveniji

24. 05. 2001 00.00

Na povabilo predsednika komisije državnega zbora za evropske zadeve Lojzeta Peterleta se na obisku v Sloveniji mudi predsednik odbora za evropske integracije hrvaškega sabora Mate Granić. Ko je govoril o odnosih med državama, je nekdanji hrvaški zunanji minister dejal, da bi lahko vsa odprta vprašanja rešili s pogajanji. Mednarodna arbitraža pa naj bi bila le skrajna rešitev.

Stavka pilotov končana

23. 05. 2001 00.00

Piloti nemškega letalskega prevoznika Lufthansa so danes preklicali 24-urno stavko, ki je bila napovedana za četrtek. Piloti ne bodo stavkali, saj so z upravo podjetja dosegli dogovor, da bo o sporu o višini plač odločila arbitraža. Kot je povedal predstavnik sindikata pilotov Cockpit Georg Fongern, sta v torek zvečer obe strani podpisali sporazum, da spor predložita pred arbitražo. Kdo bo arbiter in koliko časa bo trajala, se še niso odločili.

Reševanje sodnih zaostankov

20. 05. 2001 00.00

Uvajanje alternativnega reševanja sporov s posredovanjem in odpravljanje sodnih zaostankov sta vzporedna procesa, saj brez učinkovitega sodnega varstva strank, ki imajo interes za zavlačevanje postopka, ni mogoče motivirati za hitrejše in cenejše posredovanje pri razreševanju sporov. Kljub temu, da je pravna podlaga za posredovanje pri reševanju sporov obstajala že doslej, stranke za to možnost niso pokazale velikega interesa. Nova ureditev bo stranke za alternativne oblike reševanja sporov poskušala motivirati predvsem z načinom plačevanja stroškov ter sistemom tarif, sistem poravnavanja in arbitraže pa bo imel pravo težo šele takrat, ko bo sodno varstvo tekoče in učinkovito, je povedal državni sekretar na ministrstvu za pravosodje Hinko Jenull.

Bo potrebna arbitraža

21. 03. 2001 00.00

Odprta vprašanja med Hrvaško in Slovenijo, med njimi tudi vprašanje meje, so predmet aktivne diplomatske dejavnosti med državama. Tako naj bi se premier Drnovšek že v začetku aprila sestal s hrvaškim kolegom Ivico Račanom. Če vprašanja meje ne bodo uspeli urediti v prihodnjih mesecih, pa naj bi, po Drnovškovih besedah, zaprosili za mednarodno arbitražo.

Zadnja možnost za uskladitev

11. 03. 2001 00.00

V teh dneh na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) prejemajo še zadnje pripombe, ki so jih k splošnemu dogovoru, s katerim se določa obseg in financiranje zdravstvenih programov za letošnje leto, oblikovali partnerji v zdravstvu. Ti se podobno kot prejšnja leta v pogajanjih niso uspeli uskladiti o vseh vprašanjih. Zato bo o preostalih, še odprtih vprašanjih odločala arbitraža.

Pogajanja se bližajo koncu

21. 02. 2001 00.00

Partnerji v zdravstvu so na današnjem sestanku oblikovali predlog besedila splošnega dogovora, ki določa obseg in vrednost zdravstvenih programov za leto 2001. Pri tem so izhajali iz obsega sredstev, predvidenega s finančnim načrtom Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki znaša 214 milijard tolarjev. Sestanka so se udeležili predstavniki ministrstva za zdravstvo, zdravniške in lekarniške zbornice Slovenije, Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije, Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč, Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, Skupnosti organizacij za usposabljanje in ZZZS.

Vlada o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ

08. 12. 2000 00.00

Vlada, ki je danes na svoji drugi seji govorila predvsem o jutrišnjem obisku jugoslovanskega zunanjega ministra Gorana Svilanovića v Sloveniji in odnosih z EU, je sprejela sporazum o navezavi diplomatskih odnosov z ZRJ, za koordinatorja slovenske pogajalske skupine za nasledstvo pa imenovala Mirana Mejaka, ki je do nastopa prejšnje prehodne vlade to nalogo že opravljal, je po seji vlade povedal zunanji minister Dimitrij Rupel. Sporočil je tudi imeni dveh novih državnih sekretarjev v zunanjem ministrstvu. To bosta Ignac Golob in Miha Pogačnik.

Hrvaški znanstveniki o meji na morju

21. 10. 2000 00.00

V Zagrebu je danes potekala konferenca, na kateri so hrvaški znanstveniki predstavili svoja stališča do meje na morju med Hrvaško in Slovenijo. Akademik Vladimir Ibler, član hrvaške ekspertne skupine za določitev meje, je dejal, da sta zahtevi slovenske strani, zapisani v memorandumu iz leta 1993 - da ima Slovenija pravico do popolne suverenosti nad celotnim akvatorijem v Piranskem zalivu, in po dostopu do odprtega morja - popolnoma nesprejemljivi za hrvaško stran.

V veljavi novela zakona o lokalni samoupravi

09. 08. 2000 00.00

Z današnjim dnem začne veljati novela zakona o lokalni samoupravi, ki jo je državni zbor sprejel na seji 20. julija letos ter z njo zagotovil uresničevanje temeljnih ustavnih funkcij občinskim upravam, da pridobijo osebne podatke, potrebne za izvajanje svojih nalog. Prav tako so z novelo zakona zagotovili pogoje za hitrejše reševanje vprašanj, ki zadevajo delitev skupnega premoženja občin ter pogojev začasnega upravljanja s še nerazdeljenim skupnim premoženjem, javnimi zavodi in skladi v občinah.

Financiranje bolnišnične dejavnosti

16. 07. 2000 13.44

Financiranje bolnišnične dejavnosti je tema, o kateri je bilo v zadnjem času veliko povedanega. Polemike, ki jih je nedvomno spodbudilo sprejemanje t.i. področnega dogovora za bolnišnice, so se vrtele predvsem okoli delitve sredstev; glede tega, da je vreča denarja, namenjenega za bolnišnično dejavnost, premajhna, so se tako ali tako strinjali praktično vsi.

EU o zaščiti geografske označbe imena Lipicanec

21. 10. 1999 21.10

Evropska komisija je danes v Ženevi na zasedanju Svetovne trgovinske organizacije sprožila vprašanje slovenskega predloga oziroma uredbe o zaščiti geografske označbe imena Lipicanec. Bruselj ima namreč pomisleke o skladnosti uredbe, ki govori o zaščiti tržne znamke Lipicanec, z določili mednarodnega sporazuma o trgovinskih vidikih pravic intelektualne lastnine.

Vlada tudi o geografski označbi Lipicanec

07. 10. 1999 20.51

Slovenska vlada je na današnji seji sprejela stališča za nadaljnja pogajanja o lipicancih, ki jih bodo njeni predstavniki zastopali na zasedanju pododbora za kmetijstvo v okviru pridružitvenega sporazuma Slovenije k EU 20. oktobra v Ljubljani ter pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO), predstavniki Kobilarne Lipica pa na zasedanju Mednarodne zveze lipicancev (LIF). V njih je ponovila svojo ''vsestransko in takojšnjo pripravljenost'' za dvo- in večstranske pogovore, na katerih naj bi dosegli dogovor o vodenju vzrejnih knjig za lipicance ter o kolektivni uporabi geografske označbe Lipicanec. Poudarja pa, da v nobenem primeru ni pripravljena razveljaviti uredbe o geografski označbi Lipicanec - to bi storila le, če bi tako odločila arbitraža v postopku za reševanje sporov pri WTO.

Zavrnjena arbitraža v primeru Pinochet

14. 09. 1999 18.03

Španija je dokončno zavrnila predlog Čila o arbitražni komisiji v primeru Pinochet, ki bi odločala o usodi nekdanjega čilskega diktatorja. ''To je zadeva pravosodja, v katero se vlada ne more vmešavati,'' je v Madridu danes poudaril španski zunanji minister Abel Matutes.

Kofi Annan o Prevlaki

13. 07. 1999 09.32

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je v svojem rednem poročilu o delu Opazovalne misije OZN na Prevlaki (UNMOP) izrazil razočaranje, ker jugoslovanska in hrvaška stran nista dosegli nikakršnega napredka pri urejanju spora okrog polotoka Prevlake na meji med državama. Generalni sekretar, ki se trenutno nahaja na turneji po Afriki je v poročilu, ki je bilo predano Varnostnemu svetu zapisal, da imata obe strani na voljo številne instrumente OZN za pomoč, ki jih nista izkoristili.

Razpustitev parlamenta Republike Srbske

29. 06. 1999 18.49

Srbska demokratska stranka (SDS) je danes v sporočilu za javnost napovedala, da bo zahtevala razpustitev parlamenta Republike srbske (RS) in razpis predčasnih volitev v srbski entiteti Bosne in Hercegovine.