arbitraža

Sova naj bi ovadila Tonina zaradi izdajanja tajnih podatkov

25. 11. 2019 19.26

Člani Knovsa, ki jim predseduje Matej Tonin, po hrvaškem spinu, češ da Slovenija s parlamentarnim arbitražnim poročilom priznava usodne napake, s prstom kažejo drug na drugega. Medtem naj bi Sova ovadila Tonina zaradi izdaje tajnih podatkov z javno objavo poročila o arbitraži. On je v pogovoru za 24UR ZVEČER dejal, da o ovadbi še ni bil obveščen.

Matej Tonin 'samopoškodoval' Slovenijo

23. 11. 2019 17.24

Hrvaški vladni mediji so včeraj in danes "odkrili" javno poročilo Komisije za nadzor obveščevalno varnostnih služb državnega zbora. Hrvaška najnovejša domislica je, da je Slovenija sedaj sama objavila, da je goljufala v procesu arbitraže, z ravnanjem KNOVSa in Mateja Tonina pa so Hrvati sedaj dobili nov razlog za relativizacijo arbitražne sodbe.

Knovs poročilo, ki služi kot ovadba, poslal NPU

12. 11. 2019 18.38

Potem ko je javnost lahko prebrala del poročila Komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb, ki nekdanjo agentko Simono Drenik močno bremeni, prav tako naj bi na laži ujeli takratnega zunanjega ministra Karla Erjavca, je Knovs zdaj celotno poročilo poslal Nacionalnemu preiskovalnemu uradu. Poročilo štejemo kot ovadbo, so dejali. 

Poročilo Knovsa: Za zaplet v arbitražnem postopku kriva Drenikova

11. 11. 2019 15.20

Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je objavila javni del poročila o zapletih v arbitražnem postopku za določitev meje med Slovenijo in Hrvaško. Knovs v poročilu ugotavlja, da slovenska agentka Simona Drenik ni upoštevala zakona o tajnih podatkih in pravil, ki jim je bila zavezana kot vodja projektne enote za arbitražo. Drenikova je vse očitke znova zavrnila.

Knovs sprejel del poročila o zapletih v arbitraži: 'Ko boste prebrali, boste presenečeni'

08. 11. 2019 19.09

Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je sprejela javni del poročila o arbitraži, je po seji komisije sporočil njen predsednik Matej Tonin. Javnost bo na ta način lahko izvedela "vsaj nekatere elemente" dogajanja, je dejal.

10 let po podpisu arbitražnega sporazuma nič bližje rešitvi

04. 11. 2019 07.49

Od podpisa arbitražnega sporazuma o meji med Slovenijo in Hrvaško mineva točno deset let. Sporazum sta 4. novembra 2009 v Stockholmu podpisala takratna premierja Borut Pahor in Jadranka Kosor. Dogovor naj bi omogočil dokončno določitev meje, ki je bila stalen vir incidentov, a deset let pozneje rešitvi nismo nič bližje.

Hrvaški premier: Spor o meji s Slovenijo ne bo ovira za vstop v schengen

02. 11. 2019 18.15

Hrvaški premier Andrej Plenković je izrazil prepričanje, da zaradi "odprtega spora o meji" s Slovenijo ne bo blokiran vstop Hrvaške v schengensko območje.

Skobetovo 'padalo': 225.000 evrov bruto

30. 08. 2019 16.47

Skupščina Telekoma je minila mirno - kljub nekaterim informacijam, da bi lahko nekdanji šef Rudolf Skobe ostal brez razrešnice. Še najbolj pa jo je zaznamovalo dejstvo, da na njej ni bilo niti enega od petih članov nadzornega sveta. To je presenetilo in razočaralo predvsem male delničarje, ki so imeli za nadzornike kar nekaj vprašanj.

Cerar med dopustom neuradno s hrvaškim kolegom

13. 08. 2019 12.38

Zunanji minister Miro Cerar se je med dopustom pri južnih sosedih neuradno sestal s hrvaškim kolegom Goranom Grlićem Radmanom. Uradno se bosta srečala konec meseca, ko bodo na mizi odprta vprašanja med državama, v prvi vrsti implementacija arbitraže. To bo sicer prvo uradno srečanje med vodjema diplomacij sosednjih držav po kar treh letih.

Pahor: Meja je določena in bo prej ali slej tudi uveljavljena

31. 07. 2019 17.41

Predsednik Pahor je spomnil, da je na današnji dan pred desetimi leti na hrvaškem Trakošćanu kot slovenski premier s hrvaško kolegico dosegel dogovor, ki je vodil v arbitražni sporazum in vstop Hrvaške v EU. Ob tem pa je požugal Hrvaški, da je dolžna izpolniti sprejete obveznosti.

Hrvaška verjame, da bo sodišče EU sklenilo, da spor ni v njihovi pristojnosti

09. 07. 2019 11.25

Ponedeljkova ustna obravnava o dopustnosti slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice neizvajanja arbitražne razsodbe v Luxembourgu ni naletela na velik odmev v hrvaških medijih. Večinoma so povzeli pričakovanja hrvaških diplomatov, da se sodišče ne bo razglasilo za pristojno v primeru slovenske tožbe.

Slovenska stran odhaja s pozitivnimi občutki, odločitev pričakujejo v začetku prihodnjega leta

08. 07. 2019 06.24

Veliki senat Sodišča EU v Luksemburgu je zaključil ustno obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški glede neizvajanja arbitražne razsodbe. Generalni pravobranilec bo svoje sklepne predloge v primeru slovenske tožbe glede arbitraže predstavil 6. novembra.

Mejni spori, ki trajajo že skoraj četrt stoletja, ostajajo nerešeni

08. 07. 2019 21.21

Mejni spori med Slovenijo in njeno južno sosedo trajajo že skoraj četrt stoletja, pred odločitvijo arbitražnega sodišča pa je bilo na papirju spornih vseh 670 kilometrov meje, in sicer zaradi stališča, da meja med republikama v času Jugoslavije ni bila določena. Rešitve sta pred 18 leti iskala že Janez Drnovšek in Ivan Račan, a teh do danes še ni na vidiku.

Hrvaška: Sodišče v Luksemburgu ni pristojno za slovensko tožbo

07. 07. 2019 15.55

Hrvaško zunanje ministrstvo je ponovilo svoja stališča pred ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, ki bo potekala na sodišču EU v Luksemburgu. Poudarilo je, da sodišče ni pristojno za slovensko tožbo. Hrvaško bo zastopala britanska odvetnica Jemima Stratford.

Preiskavo bodo zaključili 8. julija, še prej pogovori z uslužbenci Sove

28. 06. 2019 17.57

Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je v povezavi s preiskavo arbitražne afere opravila pogovore z nekdanjima zunanjima ministroma Karlom Erjavcem in Samuelom Žbogarjem. Kot je po seji povedal predsednik komisije Matej Tonin, se bodo 8. julija pogovorili še z uslužbenci Sove, nato pa zaključili preiskavo afere.

Rižanski vodovod odklopil vodo Jorasu

14. 06. 2019 17.19

Joško Joras, ki je na svojem domu v Sečovljah ostal brez pitne vode, je pozval Rižanski vodovod in občino Piran, naj ga priklopijo nazaj. Iz Rižanskega vodovoda so potrdili, da so Jorasu odklopili vodo, saj je njegovo zemljišče po arbitražni razsodbi del Hrvaške. Joras se lahko priklopi na Istrski vodovod Buzet, so dodali.

Cerar: Na tožbo proti Hrvaški smo dobro pripravljeni

12. 06. 2019 13.24

Hrvaški premier je v San Sebastianu ponovil stališče, da za Hrvaško Sodišče EU ni pristojno v tem sporu. To je storil po tem, ko je Sodišče EU obravnavo tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi neupoštevanja arbitražne razsodbe razpisalo za 8. julij. Zunanji minister Miro Cerar zatrjuje, da je Slovenija na obravnavo dobro pripravljena.

Sodišče EU bo tožbo Slovenije proti Hrvaški obravnavalo 8. julija

11. 06. 2019 18.47

Prva obravnava pred sodiščem EU v zadevi arbitraža bo 8. julija. Kot so potrdili naši viri, bo o tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi neuresničevanja razsodbe arbitražnega sodišča razpravljal veliki senat.

'Ne poznam primera, da bi bila katerakoli vladna koalicija zadovoljna z delom Knovsa'

04. 06. 2019 15.04

Knovs je v povezavi s prisluškovalno afero v arbitraži o meji med Slovenijo in Hrvaško zaslišal še Damirja Črnčeca in Staneta Štembergerja, Sebastijan Selan pa se zaslišanja ni udeležil. Ugotovili so, da se izjave štirih nekdanjih direktorjev Sove ujemajo, drugače je povedala le agentka Simona Drenik. Zato bo komisija zaslišala tudi uslužbence Sove.

Erjavec: Tonin je notoričen lažnivec, on odgovarja: Odgovorila bo resnica

30. 05. 2019 14.34

Obrambni minister Karl Erjavec je zadovoljen z zaslišanjem nekdanje agentke v arbitraži Simone Drenik in arbitra Jerneja Sekolca pred Knovsom, a trdi, da je nekomu v interesu, da se afera nadaljuje. Mateju Toninu očita, da zlorablja komisijo, da je notoričen lažnivec in da s svojim ravnanjem škodi slovenskim interesom, Tonin pa odgovarja, da bo resnica v končnem poročilu.

'Nikoli nisem in ne bi mogel delati za hrvaško vlado'

29. 05. 2019 20.52

Se spomnite Mihe Pogačnika? Pravni strokovnjak je bil prvi mož mejnega vprašanja s Hrvaško skoraj celo desetletje. Delal je pod Drnovškovo in Janševo vlado. Odstopil pa zaradi očitka takratnega premierja Boruta Pahorja, ki je njegove honorarje ocenil za previsoke.

Erjavec se ne boji pričanja Drenikove in Sekolca

28. 05. 2019 11.23

Za politično kariero Karla Erjavca bo odločilno pričanje osrednjih akterjev arbitražne prisluškovalne afere. Pred komisijo za nadzor varnostnih službo bosta stopila nekdanja slovenska agentka Simone Drenik in nekdanji slovenski arbiter Jerneja Sekolec. Erjavec vztraja, da ni naročil pogovora po nezaščiteni telefonski liniji.

Grošelj napačno o dolžini žic oz. ograj, Pavlič nerealen o enaki minimalni evropski pokojnini

13. 05. 2019 12.03

Klemen Grošelj (LMŠ) in Jernej Pavlič (SAB) sta v prvem soočenju sorodnih strank v sobotnem Fokusu nanizala precej misli, nerealnih idej in napačnih podatkov, ki terjajo pojasnila. Podkrepila sta jih naša strokovna sodelavca Marko Lovec in Špela Majcen Marušič.

Bodo sindikalisti zaradi ščuvanja k interpelaciji ostali brez pogodb?

08. 05. 2019 19.34

Obrambni minister Karl Erjavec, proti kateremu je stranka SDS napovedala interpelacijo, je premieru Marjanu Šarcu že poslal poročilo o postopku odstavitve brigadirja Škerbinca. Proti vojaškemu sindikatu, ki je poslance pozival k njegovi interpelaciji, pa je napovedal povračilne ukrepe. Vojaški preiskovalci naj bi medtem končali preiskavo o domnevnem obrekovanju načelnice generalštabe Ermenčeve. In kaj so ugotovili?

V koordinativnem telesu družinske medicine kritični do ZZZS

08. 05. 2019 13.07

V Koordinativnem telesu družinske medicine Slovenije so zaskrbljeni, saj po njihovi oceni pri reševanju problematike družinske medicine zaenkrat še ni prišlo do bistvenega napredka. Kot so opozorili, se pri politiki kažejo znaki, da se zaveda kritičnosti situacije, ni pa tega zaznati pri ZZZS.

Zdravniška zbornica in vlada se nista dogovorili o aneksu, ki bi zadovoljil zahteve družinskih zdravnikov

06. 05. 2019 16.18

Arbitraža med podpisniki splošnega dogovora o aneksu k splošnemu dogovoru ni bila v celoti uspešna, so sporočili iz Zdravniške zbornice Slovenije. Dokončno odločitev o aneksu, s katerim ministrstvo za zdravje poskuša zadostiti zahtevi družinskih zdravnikov glede meje za odklanjanje novih bolnikov, bo zato sprejela vlada.

Kdo bo plačal kazni, ki jih je Hrvaška namenila slovenskim ribičem?

04. 05. 2019 17.24

Dobrega pol milijona evrov je v letu in pol skupna vsota hrvaških kazni in stroškov pravnih postopkov, ki so pristali na plečih slovenskih ribičev. Ti so po arbitraži lovili v slovenskem morju. Prve sodbe hrvaških ribičev postajajo pravnomočne, kmalu bodo dokončne tudi več 10.000 evrov težke kazni, ki jih Hrvaška terja od slovenskih ribičev. In kdo jih bo plačal?

Gorenjske občine podprle kranjske zdravnike pri njihovih zahtevah

25. 04. 2019 15.39

Šest gorenjskih občin – Kranj, Naklo, Šenčur, Preddvor, Cerklje in Jezersko – je podprlo družinske zdravnike, ki že dlje časa opozarjajo na preobremenjenost. Še posebej so v stiski zdravniki ZD Kranj, kjer se je 23 od 34 zdravnikov odločilo, da dajo odpoved, če se glavarinski količniki ne omejijo na številko 1895. V ZD Celje pa so vladi dali čas do konca maja.

Ponekod pediatri zdravijo tudi po dvakrat več otrok kot v manj obremenjenih regijah

17. 04. 2019 10.43

Po vse glasnejših opozorilih družinskih zdravnikov so na težave pri svojem delu opozorili tudi pediatri. Minister Šabeder je po srečanju s predstavniki pediatrov napovedal več ukrepov za izboljšanje stanja. Njihova predstavnica je opozorila, da bi potrebovali dodatnih 50 primarnih pediatrov, za nadomestitev tistih, ki se bodo v kratkem upokojili, pa še 100. Prav tako je opozorila pred neenakomerno razporejenost pediatričnih programov po Sloveniji.

Sodišče obsodilo Sabadina in Radina, ker naj bi lovila v hrvaških vodah

15. 04. 2019 19.56

Padle so prve obsodbe zaradi nedovoljenega prehoda morske meje in ribarjenja v Piranskem zalivu. Sodišče v Umagu je obsodilo Elvina Sabadina in ribiško podjetje Silvana Radina zaradi vplutja v hrvaške vode. Kriva naj bi bila, ker sta ribe lovila do meje, ki jo je določilo arbitražno sodišče, medtem ko je sodišče v Umagu upoštevalo sredinsko črto. Sledi pritožba, a ribiči so vse bolj zaskrbljeni.