arhitekt

Poginila mačka, ki je po izgonu iz svoje hiške postala maskota Dubrovnika
20. 04. 2023 08.05
Mačka Anastazija, ki je "zaslovela" po tem, ko je vodstvo muzeja z dvorišča knežjih dvorov, kjer imajo prostore, umaknilo njen domek in jo od tam izgnalo, kar je sprožilo ogorčenje Dubrovničanov, je poginila. Stara je bila 19 let. Ljubitelji živali žalujejo.

Minilo bo štiri leta od požara, ki je pretresel svet
14. 04. 2023 16.58
Francoski predsednik Emmanuel Macron je s soprogo pred četrto obletnico uničujočega požara obiskal katedralo Notre-Dame. Obnovljeno katedralo bi za obiskovalce lahko odprli leta 2024.

Z maseratijem po Španskih stopnicah, zdaj obtožen
11. 04. 2023 17.02
Moškega, ki se je maja lani z luksuznim športnim avtomobilom znamke Maserati peljal po Španskih stopnicah in poškodoval ta znani arhitekturni biser v italijanski prestolnici, so obtožili zaradi poškodovanja kulturne dediščine.

'Brutalne' najemnine in 'oderuški' krediti: 'Privilegij je, da si suženj banke'
05. 04. 2023 06.00
150 povprečnih plač mora danes odšteti posameznik, da bi si lahko privoščil nakup 50 kvadratov velikega rabljenega stanovanja v Ljubljani. Obrestne mere za stanovanjska posojila so že nad štirimi odstotki, zato je zanimanja za kredite manj. Na najemnem trgu medtem vladata negotovost in nestabilnost, za garsonjero je treba odšteti tudi do 900 evrov mesečno. Prišli smo do točke, ko je obrok kredita pogosto nižji od najemnine, a je danes privilegij že to, da ti banka posojilo odobri, saj se število kreditno sposobnih prebivalcev z leti zmanjšuje. Se torej bolj splača živeti v najemu ali kupiti lastno stanovanje? Vlada napoveduje poostren nadzor nad najemnim trgom, na mizi je tudi predlog regulacije rasti najemnin.

Stanovanjski fond, ki izčrpava samega sebe: 'Smo premalo ambiciozni'
04. 04. 2023 06.12
Draga bančna posojila, nereguliran in nepredvidljiv tržni najem ter fond javnih najemnih stanovanj, ki zaradi premajhne ponudbe izčrpava samega sebe – takšno je danes stanje v slovenskem stanovanjskem sektorju, ki ga je politika zadnja leta postavljala na stranski tir. Da bi zadostili vedno večjim potrebam, bi potrebovali najmanj 10.000 javnih najemnih stanovanj, vlada jih namerava zgraditi do 3000 na leto. Stanovanja so zaradi nizkih najemnin in možnosti dolgoročnega najema izjemno zaželena, a so zaradi pomanjkanja dostopna le peščici. Nekateri zato v sistemu iščejo luknje.

Čas kupcev, ki ne potrebujejo kredita: 'Kupujejo zlato in nepremičnine'
03. 04. 2023 06.18
Streha nad glavo je za Slovenca s povprečno plačo vse težje uresničljiva pravica. V lanskem letu so se cene stanovanj zvišale za 19 odstotkov, cene hiš pa za 12. Banke zvišujejo obrestne mere – januarja je fiksna obrestna znašala 3,8 odstotka, v enakem obdobju lani pa 1,7 odstotka. Zmanjšala se je kreditna sposobnost velikega dela prebivalstva. Ljubljana se spreminja v mesto premožnih, kjer cena za kvadratni meter stanovanja sega vse do 12.000 evrov. Kupujejo zdaj tisti s kovčki gotovine? Ponudbe je premalo, povpraševanja pa preveč. Pa je res tako? V interesu zasebnih investitorjev ni, da bi gradili več, poudarja arhitekt Miloš Kosec.

Danijela o novem partnerju: Veliko dela z ljudmi, zato ima poseben pogled na življenje
24. 03. 2023 11.00
Danijela Martinović je v začetku meseca priznala, da je ponovno zaljubljena. Razkrila je, da se je njeno srce ogrelo za kriminalista Josipa Plavića. Zdaj pa je priznala, da jo je pri 49-letnem policistu navdušil predvsem njegov pogled na življenje. Kot je povedala, je poseben in drugačen, za kar je zaslužno dejstvo, da veliko dela z običajnimi ljudmi, hkrati pa je prijazen in ustrežljiv. Hrvaška zvezdnica je tako po dveh letih, odkar je prekinila zvezo s Petrom Grašem, ponovno srečna.

Za vstop v rimski Panteon bo treba po novem plačati vstopnino
17. 03. 2023 15.39
Turisti bodo morali za vstop v Panteon, enega najpomembnejših antičnih spomenikov v Rimu, v prihodnje plačati vstopnino. Koliko bo znašala, še ni določeno, ne bo pa presegla petih evrov, je po pisanju tujih tiskovnih agencij sporočilo italijansko ministrstvo za kulturo.

Na nekdanjem dvorišču tovarne Rog bo zrasel Park izbrisanih
07. 03. 2023 19.57
Na nekdanjem dvorišču tovarne Rog naj bi letos zrasel Park izbrisanih, v katerem bo stal spomenik v obliki črke ć. Po mnenju avtorjev tega spominskega obeležja Vuka Ćosića, Aleksandra Vujovića in Irene Woelle bo Ljubljana na tak način pokazala, da je prestolnica solidarnosti in sožitja. Še preden so postopki za izgradnjo tega projekta sploh stekli, pa se je nanje že vsul plaz groženj in napadov.

Koliko stanovanj sploh potrebujemo, kdo jih bo gradil in kje?
20. 02. 2023 19.31
Velikopotezne vladne obljube in načrti za reševanje stanovanjske politike v državi so v začetku meseca poželi kar nekaj vzdihov olajšanja, a zdaj so vse glasnejši tudi pomisleki, predvsem med stroko. Nepremičninski strokovnjaki, arhitekti, tudi gradbinci napovedane spremembe sicer pozdravljajo, a se ob tem vse glasneje sprašujejo, ali si koalicija na področju stanovanjske politike v prihodnje morda le ni zadala preveč ambicioznih ciljev. S financiranjem stanovanjskih skladov naj bi v prihodnjih letih zgradili 20.000 novih stanovanj, nihče pa nima odgovora na vprašanje, kdo bo gradil in kje, jasno pa ni niti, koliko stanovanj po državi primanjkuje.

Zapuščena železniška postaja Canfranc ponovno oživela v podobi razkošnega hotela
19. 02. 2023 14.36
Globoko v Aragonski dolini leži mogočna, čudovita zgradba. V njenem ozadju se bohotijo zasneženi Pireneji, iz njenih zidov pa še vedno odmeva zgodovina. Nekoč zapuščena železniška postaja Canfranc je danes prerojena. V njej je namreč zrasel razkošen luksuzni hotel, ki pa ni izbrisal zgodovinske vrednosti mogočne stavbe, skozi katero so nekoč potovali vohuni, bežali Judje, Nemci pa so nadzirali promet zlata.

Sodno palačo 'gradimo' že 17 let, v tem času se je podražila za 125 milijonov evrov
02. 02. 2023 06.00
Čeprav je še oktobra lani kazalo, da bo po 17 letih prostega teka zdaj zares država začela graditi novo sodno palačo, je projekt tik pred podpisom pogodbe za izdelavo projektne dokumentacije obtičal. Denar, ki je bil za to namenjen v proračunu za letošnje leto, je vlada z rebalansom prerazporedila, pravosodno ministrstvo pa je odločilo, da bodo ponovno izvedli analizo – kakšno sodno stavbo potrebujemo, če sploh jo. V vsem tem času smo porabili skoraj osem milijonov evrov, cena pa se je s prvotno ocenjenih 75 milijonov povzpela že na 200 milijonov evrov.

V ljubljanskem koalicijskem sporazumu šest projektov mestno-državnega pomena
03. 01. 2023 14.17
Vodji svetniških skupin Liste Zorana Jankovića Aleš Čerin in Gibanja Svoboda Samo Logar sta svečano podpisala koalicijski sporazum. Ta med drugim vsebuje šest projektov mestno-državnega pomena, kot so izgradnja nove avtobusne in železniške postaje, izgradnja nove mestne negovalne bolnišnice, izgradnja NUK2 in obnova stavbe SNG Drama.

Koalicijski sporazum med Listo Zorana Jankoviča in stranko Gibanje Svoboda je parafiran
28. 12. 2022 14.13
Vodji svetniških skupin Liste Zorana Jankovića, Aleš Čerin, in Gibanje Svoboda, Samo Logar, sta prejšnji teden parafirala koalicijski sporazum o sodelovanju v ljubljanskem mestnem svetu. Logar je pojasnil, da o vsebini ne bodo govorili do podpisa sporazuma in novinarske konference prihodnji teden. Ob tem je potrdil, da bo nepoklicni podžupan.

Norija v Argentini: pet milijonov navijačev pričakalo svoje junake
20. 12. 2022 23.30
Novi svetovni prvaki Argentinci so se vrnili v domovino. Čeprav so v torek na letališču v Buenos Airesu pristali v nočnih urah po lokalnem času, jih je že tam sprejela ogromna množica ljudi. Kasneje se je še bistveno več navijačev, bilo naj bi jih okoli pet milijonov, nagnetlo po ulicah glavnega mesta, kjer vse od nedeljskega finala vlada obsedeno stanje. Šlo je tako daleč, da so morali nogometaše z avtobusa rešiti s helikopterji.

Slavje zmagovalca na pragu poraženca v knežjem mestu
05. 12. 2022 06.02
Ko je Bojan Šrot že županoval v mestu celjskih grofov, je Matija Kovač v tretjem razredu osnovne šole šele prejemal prve ocene. 24 let kasneje je na ulici prav pred Šrotovim štabom s šampanjcem v roki proslavljal dejstvo, da mu je spodnesel županski stolček. V Celju se piše zgodovina, je bilo slišati na Prešernovi, kjer je množica v soju prazničnih luči proslavljala, kot da je pravkar vstopila v novo leto. "Čas je bil za spremembe. Ne samo novo leto, v Celju se začenja nova era," so se strinjali.

Matija Kovač – mladi arhitekt, ki je premagal starega mačka Šrota
04. 12. 2022 21.53
Matija Kovač je s čela celjske občine nekoliko presenetljivo spodnesel Bojana Šrota, ki je položaj zasedal kar 24 let. 33-letni arhitekt je bil dva mandata mestni svetnik Levice.

Posli partneric z občino, kdo je neodvisni kandidat in kdo ima mladostno energijo?
01. 12. 2022 06.14
Na lokalnih volitvah nas v nedeljo čaka še en obračun, ki ga vsaj z enim očesom spremlja vsa Slovenija. V prvem krogu namreč ni uspelo zmagati Bojanu Šrotu, ki je na čelu Celja že 24 let in je eden tako imenovanih večnih slovenskih županov. V drugem krogu ga za položaj župana mesta celjskih grofov izziva mestni svetnik in arhitekt Matija Kovač. Se bo v Celju zgodil prelom ali bo Bojan Šrot ponovno izvoljen, kar bi pomenilo, da bo na čelu celjske občine 28 let?

V Celju oba kandidata za župana računata na zmago v drugem krogu
25. 11. 2022 19.37
Na tokratnih lokalnih županskih volitvah v Celju Bojan Šrot prvič po letu 1998 ni zmagal že v prvem krogu. Za presenečenje je poskrbel Matija Kovač, arhitekt in mestni svetnik Levice, ki kandidira s podpisi volivcev. Kovač je dobil dobrih 33 odstotkov glasov, Šrot nekaj manj kot 47 odstotkov. Pred drugim krogom Kovač poudarja, da je čas za spremembo, Šrot pa odgovarja: Sprememba ni vedno sprememba na boljše.

Sto otokov v koralnem trikotniku vzhodne Indonezije gre na dražbo
23. 11. 2022 08.32
Skupina indonezijskih otokov, znanih kot rezervat Widi, gre decembra na dražbo, kar bi lahko bila ena najbolj osupljivih nepremičninskih prodaj v Aziji. Več kot 100 otokov v koralnem trikotniku vzhodne Indonezije se razprostira na 10.000 hektarih, kar je približno enako velikosti otočja Bora Bora v Francoski Polineziji.

10 potencialnih poklicev prihodnosti, ki ta hip (še) ne obstajajo
20. 11. 2022 10.39
V naslednjem desetletju bo kar devet od 10 delovnih mest zahtevalo znanje digitalnih veščin. Britanski futurolog meni, da bo umetna inteligenca v naši prihodnosti igrala pomembno vlogo. In to se bo odražalo tudi na bodočih delovnih mestih. Arhitekt za Metaverzum, načrtovalec prometa brez emisij CO2 in inženir umetne inteligence v kmetijstvu so le nekateri poklici, ki jih trenutno še ne poznamo, a bodo to lahko že v prihodnjih letih postali eni najbolj iskanih kadrov.

Briški župan Mužič že skoraj dve desetletji obljublja terme
17. 11. 2022 06.00
77-letni Franc Mužič občino Brda vodi vse od ustanovitve leta 1994. Skoraj toliko časa – štiri mandate – občanom obljublja terme v Brdih. Zakaj do danes niso bile uresničene? Prvotne ideje so se večkrat spreminjale, investitorji so odhajali, sredi volilne kampanje pa so predstavili nove načrte – družba BHR Resort in nepremičnine bo gradila Spa Resort Brda v bližini Dobrovega.

Spopad v knežjem mestu: kdo je poliglot in kdo trdi, da je brezmadežen?
16. 11. 2022 19.19
Aleksander Pozvek se je odpravil v Celje. Knežje mesto, kjer že 24 let vlada Bojan Šrot. Tokrat ima resnega izzivalca v mladem arhitektu Matiji Kovaču. Če Kovač verjame, da lahko zmaga, pa Šrot zanj meni, da je le vajenec. Kdo med njima pozna točne podatke o občini in kdo ne, kdo je pravi poliglot in kdo zase trdi, da je brezmadežen?

Bi lahko Celje prvič po letu 1998 dobilo novega župana?
02. 11. 2022 19.49
V Celju se na letošnjih lokalnih volitvah za županski stol poteguje pet kandidatov, med njimi ni nobene ženske. Bojan Šrot, ki je župan že 24 let, kandidira za sedmi mandat, njegovi protikandidati pa so prepričani, da je čas za spremembo. Šrot, ki od leta 2006 funkcijo župana opravlja nepoklicno, sicer pričakuje zmago že v prvem krogu, doslej mu je to uspelo kar petkrat.

Na poziv javnosti: italijansko ministrstvo bo z zidu snelo Mussolinija
18. 10. 2022 19.26
Italijani po zmagi skrajno desne stranke na parlamentarnih volitvah znova aktivno razpravljajo o fašizmu. V skladu s tem so se s strani javnosti pojavile kritike, da naj z zidov vladnih prostorov umaknejo Mussolinijeve portrete, saj da si fotografije nekdanjega fašističnega diktatorja ne zaslužijo viseti v prostorih ministrov in predsednice vlade.

Najvišja stanovanjska stolpnica v Sloveniji zrasla do svoje končne višine
27. 09. 2022 13.50
Gradbeni delavci so stanovanjsko stolpnico, ki jo družba Spektra Invest gradi med Celovško cesto in Celovškimi dvori v Ljubljani, zgradili do njene končne višine, 85 metrov oziroma do 21. nadstropja. Velikanka bo ponujala streho nad glavo ljudem v več kot 200 stanovanjih. Kakšen je razgled iz 21. nadstropja, si je ogledal naš fotograf.

Zakaj je na Dunaju neprofitno stanovanje v soseskah s šolami, jezeri, bazeni dostopno večini?
27. 08. 2022 07.00
Moderne, urejene in zelene soseske, novi in/ali energetsko varčni stanovanjski objekti, plavalni bazeni na strehah, teniška igrišča, v bližini vsa potrebna infrastruktura, povprečna najemnina stanovanja pa od 8 do 9 evrov na kvadratni meter na mesec. Za petdeset kvadratnih metrov veliko stanovanje torej manj kot 500 evrov na mesec. Skupaj s stroški. In to v mestu, kjer ljudje v povprečju na mesec zaslužijo okrog 2.500 evrov – neto. Vam je že jasno, da ne govorimo o Ljubljani, kajne?

150. obletnica rojstva Jožeta Plečnika
01. 08. 2022 18.11
Dni res ni prijetno preživljati na široki betonski cesti, mnogo lepše je sedeti v senci ali pa se sprehajati po domači ulici. Danes se nam to zdi samoumevno, pred manj kot sto leti pa so imeli enega najbolj slavnih Slovencev, ki je tako razmišljal, za čudnega. Jože Plečnik je bil arhitekt, ki je na mesto gledal drugače kot njegovi sodobniki, a zgodovina je pokazala, da je imel prav. Letos o njem veliko govorimo, saj mineva 150 let od njegovega rojstva, prav te dni pa mineva tudi eno leto, odkar je Plečnik prav zares postal nesmrten. Njegova dela v Ljubljani so postala del Unescove kulturne dediščine.

S pomočjo umetnika in okoljskega aktivista sežigalnico približali ljudem
16. 07. 2022 17.31
Sežigalnice običajno niso arhitekturni presežki in nekaj, kar bi si ljudje z veseljem ogledovali. Razen na Dunaju, kjer je ena od znamenitosti prav sežigalnica sredi mesta. Tudi tam je po tem, ko je konec 80. let sežigalnica pogorela, potekala živahna razprava o tem, ali jo obnoviti ali zapreti. Mestne oblasti so obljubile, da bodo vanjo vgradile najsodobnejše čistilne naprave. Javnost pa jim je dokončno uspelo prepričati, ko so v projekt obnove vključili znanega avstrijskega vizualnega umetnika in okoljskega aktivista Hundertwasserja.

'Letos so nam bili datumi, zvezde in nočne more očitno zelo naklonjeni'
09. 07. 2022 08.00
Ljubitelji fantastičnega filma, odlične prleške kapljice in spremljevalnega programa, ki nikoli ne razočara, se bodo znova zbrali na že 18. ediciji Grossmannovega festivala, ki se bo že tretjič odvijal v Ljutomeru in Ormožu. Ker festival praznuje polnoletnost, vztrajna ekipa pa ga je v preteklih letih z mnogo truda uspela uvrstiti med najbolj prepoznavne dogodke tega žanra na svetu, jim je tudi letos uspelo privabiti kar nekaj zanimivih gostov, kot častna gosta pa bodo sprejeli igralca Roberta Englunda in režiserja Jacka Sholderja. Letos pripravljajo novost, kakršne Slovenija še nima - Prleški pločnik slavnih, na katerem bo zasijalo 10 zvezd z imeni slavnih, ki so obiskali Ljutomer, 11. zvezdo pa bodo razgrnili Robertu Englundu na slovesnosti, ki ji bo tudi prisostvoval.