arhitekture

Zakaj napada na Dunaju niso uspeli preprečiti in kdo stoji za njim?
03. 11. 2020 17.04
Teroristični napadi v Evropi po letu 2000 niso bili izjema. Od Madrida, Londona, pa kasneje z vzponom Islamske države še Pariz, Nemčija in zdaj tudi Dunaj. V večini primerov je šlo za organizirane napade, dogovorjene v naprej, vprašanje pa seveda je, zakaj jih niso preprečili? Kje so varnostne službe zatajile? Od kod prihajajo bodoči teroristi in kako je na napad vplivala ravno pandemija covida-19?

Župan: Stolp Kristal bo letno ustvaril vsaj 300.000 evrov prihodkov
15. 09. 2020 15.23
Razgledni stolp Kristal, ki bo z višino 106 metrov najvišja stavba v državi, bo predstavljal novo turistično atrakcijo Rogaške Slatine in bo generator povečanega števila gostov, je na novinarski konferenci ocenil slatinski župan Branko Kidrič. Medtem pa od prejšnjega tedna poteka zbiranje podpisov za referendum o postavitvi stolpa.

Oražem razrešen s položaja direktorja Zavoda za gozdove
11. 09. 2020 21.29
Vlada je na dopisni seji izdala odločbo o razrešitvi Damjana Oražma s položaja direktorja Zavoda za gozdove Slovenije. Za v. d. direktorja je predlagan Janez Logar, ki bo, če ga bo potrdila vlada, položaj nastopil v torek, 15. septembra. Zavod bo vodil do imenovanja direktorja na podlagi razpisa, a najdlje eno leto. Konkretni razlogi za Oražmovo razrešitev v sporočilu za javnost niso navedeni.

Slovenija izbrana za najboljšo počitniško destinacijo za leto 2021
10. 09. 2020 18.27
Ameriški spletni portal Conde Nast Traveler je na lestvici najboljših počitniških destinacij za leto 2021 na prvo mesto uvrstil Slovenijo. Država med Italijo in Hrvaško postreže z restavracijami z Michelinovimi zvezdicami in odličnim vinom, turiste pa prevzame s turkiznimi rekami, jezeri in zasneženimi gorskimi vrhovi, so zapisali.

Odkrili ostanke mogočnega dvora, kjer je nekoč menda užival tudi Dante Alighieri
29. 08. 2020 07.00
Po uspešnih arheoloških raziskavah na Kozlovem robu so se arheologi izkopavanj lotili še na bližnjem Doru v Tolminu. Po pripovedih in pisnih virih je tam stal dvor oglejskega patriarha. In raziskave niso bile zaman – našli so ostanke mogočne grajske stavbe. Gre za poletno rezidenco, ki so jo zgradili konec 13. stoletja, po legendi pa naj bi patriarh tam nekoč gostil celo slavnega Alighierija.

Po rojstvu drugega otroka je mož ugotovil, da ga družinsko življenje utesnjuje
05. 07. 2020 07.00
"Sram me je prositi, veste. Ampak moja otroka hrepenita po jogurtu in mleku. Jočem, ker jima ne morem privoščiti niti tega. Tudi do vas sem se pripeljala z avtoštopom, saj ne zmorem kupiti niti avtobusne vozovnice. Sem pa v tem času, ko ni zares ničesar za v lonec, z otrokoma raziskala naravo in ugotovila, da so travne bilke odlične za pripravo zelenjavnih juh. Od tega živimo.

Novi Start: bosta ZDA in Rusija podaljšali pogodbo o omejevanju jedrskega orožja?
22. 06. 2020 06.23
Rusija in ZDA bosta na Dunaju skušali doseči dogovor o podaljšanju pogodbe o omejevanju jedrskega orožja, t. i. pogodbe novi start, ki se bo iztekla februarja prihodnje leto. V Rusiji so glede tega precej pesimistični, medtem ko v ZDA dopuščajo možnosti njenega podaljšanja, a le, če bo zraven tudi Kitajska ... ta pa to možnost zavrača.

Nova knjiga razkriva, da se Melania v Belo hišo ni takoj preselila zaradi predporočne pogodbe
12. 06. 2020 19.33
Prva dama ZDA Melania Trump je imela po navedbah novinarke Washington Posta tehten razlog, da se leta 2017 po inavguraciji ni nemudoma preselila v Belo hišo. S soprogom Donaldom Trumpom bi se naj namreč ravno takrat pogajala o spremembah v predporočni pogodbi.

Prva slovenska hiša s certifikatom Active House
05. 05. 2020 00.15
Podjetje Lumar je v Dragomlju, ki leži le nekaj kilometrov oddaljen od Ljubljane, postavilo hišo Lumar Primus-R 150 iEDITION. »To je daleč več kot zgolj hiša, saj so v okviru koncepta LUMAR ZERO EMISSION LIVING® vključene tehnološke rešitve, ki na celovit način obravnavajo ključne trajnostne vidike gradnje; bivalno ugodje, energijo in vpliv na okolje.«

Samuel L. Jackson: od jecljača do superzvezdnika
17. 02. 2020 06.00
71-letni Samuel L. Jackson je eden najbolj dobičkonosnih igralcev vseh časov, saj so njegovi filmi v kino blagajne prinesli več kot dvanajst milijard evrov dobička. Svetovni uspeh je doživel "šele" sredi štiridesetih, njegova pot pa ni bila vedno rožnata.

Kako si predstavljate raj na Zemlji?
08. 02. 2020 17.53
Vsak verjetno po svoje, a če uporabim klišejsko prispodobo najlepšega, kar je naslikala narava, je to verjetno neskončno odtenkov turkizno zelenih lagun, ki jim sinjo barvo dajejo bela mivka, kristalno čista voda in okoliški zeleni otočki ter so edini prebivalci globoko zakoreninjene in razvejane kokosove palme.

Arhitekti razkrili, kakšen je muslimanski kulturni center, ki odpira vrata
02. 02. 2020 21.01
Muslimanski kulturni center Ljubljana bo v prihodnjih dneh odprl svoja vrata vernikom. Pri snovanju džamije so se arhitekti naslonili na tradicionalne prvine islamske arhitekture in iskali povezave s sodobno arhitekturo.

Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'
17. 01. 2020 06.10
Prvič v 15 letih, odkar pred forumom v Davosu objavljajo poročilo o največjih globalnih izzivih in tveganjih, je vseh prvih pet največjih dolgoročnih tveganj povezanih z okoljem. Ob dolgoročnih pa grozijo še kratkoročni izzivi, pravijo analitiki in izpostavljajo ekonomsko negotovost, tudi trgovinske vojne, ter politično polarizacijo. To pa pomeni še dodatno oviro v boju z največjimi dolgoročnimi globalnimi izzivi.

Arheologi v Mehiki odkrili več kot 1000 let staro palačo Majev
28. 12. 2019 12.27
Arheologi so v starodavnem majevskem mestu Kuluba v Mehiki, nekaj kilometrov zahodno od turistično priljubljenega letovišča Cancun, odkrili razvaline ogromne palače, stare več kot 1000 let, ki je pripadala Majem.

Zvočna kakofonija, ena glasba čez drugo iz zvočnikov lokalov in gostiln
21. 12. 2019 07.00
Kdo so ulični glasbeniki, kaj je dobra ulična glasba in kako nas lahko bogati, kakšna so pravila, pa primerjave s tujino, razlike med različnimi okolji? Šli smo po Sloveniji, govorili z glasbeniki na naših ulicah, se spomnili nekaterih, ki so bili tu v preteklosti, pogledali v zgodovino, govorili z muzikologi, glasbenimi pedagogi, strokovnjaki za glasbo ...

Fotoreporterstvo – podobe, ki govorijo
08. 12. 2019 07.00
Moč podobe, informacij, ki nam jih prinese slika, je velika. Ena od svetovnih legend vojne fotografije James Nachtwey je nekoč rekel, da je moč fotografije v njeni sposobnosti, da zbudi občutek človečnosti. Številni slovenski fotoreporterji in fotoreporterke so bili in so izjemni – z njimi se je za 24UR Fokus pogovarjala Maja Sodja.

Pred natanko sto leti se je rodila ljubljanska univerza
03. 12. 2019 06.24
Ljubljanska univerza letos praznuje stoletnico delovanja. Pred natanko stotimi leti, 3. decembra 1919, je potekalo prvo predavanje v slovenskem jeziku, zato ta datum štejejo za njen rojstni dan. Stoti rojstni dan je obeležila slavnostna seja senata, ki je hkrati uvod v tradicionalni teden univerze.

Voda v mariborskem Stražunskem potoku neprimerna za uporabo
29. 11. 2019 08.38
Analize so potrdile onesnaženje vode v Stražunskem gozdu v Mariboru, zato občinske službe opozarjajo krajane, da ta voda ni primerna za uporabo. Ker so v tem delu gozda tudi vrtovi, je verjetno, da ljudje vodo iz tamkajšnjih izvirov in mlak uporabljajo za zalivanje vrtnin.

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?
21. 10. 2019 04.14
Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Slovenec zadovoljstvo z delom ocenil s povprečno oceno 7,5 od 10
07. 10. 2019 06.36
Mednarodna konfederacija sindikatov je 7. oktober razglasila za svetovni dan dostojnega dela. ZSSS ob svetovnem dnevu dostojnega dela poziva delodajalce k premisleku o dostojnem delu ter delavskem prispevku h gospodarski rasti in splošni blaginji v državi. Ob tem opozarja na vse bolj zabrisane meje med delom, počitkom in prostim časom.

Nikoli več – (pra)fašizma in nacizma?
14. 09. 2019 08.23
V teh dneh mineva 80 let, odkar je Hitler z invazijo na Poljsko pričel drugo svetovno vojno. "Nikoli več" smo poslušali, si kimali in všečkali na družbenih omrežjih. Svetovni voditelji so se na komemoracijah znova opravičevali Poljski, ki je med vojno izgubila 20 odstotkov svojega prebivalstva. Res, nikoli več ne smemo dopustiti, da se ustvarijo pogoji in okolja, v katerih bi ideologije nacizma ter fašizma znova lahko uspevale.

25 turistično zanimivih krajev, kjer turistov skorajda ni
01. 09. 2019 07.00
Vas motijo prenatrpani turistični kraji in se vam zdi, da je danes že povsod enostavno preveč turistov? Morda pa izbirate napačne kraje za potovanja, na svetu so namreč še vedno kraji, kjer boste redko srečali množice turistov in kjer bodo obiskovalcev veseli.

Smrketa, sramota, potegavščina: tuji mediji o kipu Melanie Trump
06. 07. 2019 13.35
O lesenem kipu ameriške prve dame Melanie Trump, ki je zaživel v Sevnici, so se razpisali tudi nekateri tuji mediji. Pri BBC so tako zapisali, da so domačini kip označili za Smrketo, Euronews pa se sprašuje, ali gre za poklon Melanii ali za potegavščino.

Po Operi bo prenovo dočakala tudi ljubljanska Drama
04. 07. 2019 06.00
Po ljubljanski Operi bo prenovo dočakala še ena kulturno-umetniška stavba. Vlada je namreč med razvojne programe 2019–2022 uvrstila projekt izvedbe projektiranja in vodenja aktivnosti za pripravo celovite prenove SNG Drama. Zaradi zahtevnosti projekta bo prenova potekala v dveh fazah, vrednost investicije pa je ocenjena na 43 milijonov evrov. Arhitekturna rešitev obljublja "nevtralno ozadje zgodovinski stavbi".

Šerbedžiji nagrada za življenjsko delo
19. 06. 2019 12.51
Na Hrvaškem so podelili jubilejne, 60. državne nagrade Vladimirja Nazorja za življenjsko delo ter nagrade za letne umetniške dosežke na več področjih. Nagrado za življenjsko delo na področju filma je prejel priznani igralec Rade Šerbedžija z utemeljitvijo, da je trajno in za vedno zaznamoval hrvaško kinematografijo.

Zamisel o prvem umetnem otoku v slovenskem morju je še vedno živa
08. 06. 2019 17.25
Čeprav je občina Izola projekt umetnega otoka umaknila iz prostorskega načrta in je zamisel, da bi otok gradili z materialom, ki bo izkopan ob gradnji drugega tira, padla v vodo, se postopek nadaljuje. Občina naj bi v kratkem odprla javno razpravo, da vidi, ali si domačini otok sploh želijo, čeprav so že pred letom dni študentje arhitekture predstavili svoje zamisli, kako naj bi projekt izgledal.

Bodo orientalsko vilo Rafut končno obnovili in čemu bo v prihodnje služila?
05. 05. 2019 07.00
S kakšnimi zgodbami bi zbudili spečo eksotično lepotico? To je vprašanje, ki so ga novogoriške mestne oblasti postavile krajanom glede vile Rafut. Potem ko je občina od države končno dobila stavbne pravice, se bo morda zdaj vendarle začela prepotrebna obnova te unikatne stavbe pri nas. Če se v naslednjih petih letih ne bo nič zgodilo, pa lahko ta arhitekturni avtoportret Antona Laščaka, ki je soustvaril podobo Kaira in Aleksandrije, za vedno izgine, opozarjajo na Goriškem.

V Shirazu ne točijo shiraza
02. 05. 2019 06.57
Potovanje po Iranu je potovanje skozi zgodovino. Včasih se zdi, da je v vsakem Irancu malo Šeherezade, in vsak dan potovanja vstopiš v eno od 1001 zgodbe, ki se nikoli ne končajo. Kajti na preprosto vprašanje, kakšno glasbo radi poslušajo, začnejo odgovor s: "Pred 600 leti, v obdobju dinastije ... "

Prenovljen hotel Brdo bo imel 136 sob, od tega dva predsedniška apartmaja
26. 04. 2019 13.34
Po gradu na Brdu pri Kranju svoja vrata zaradi prenove zapira še tamkajšnji hotel. Predvideni sta obširna obnova in razširitev – namesto 78 namestitvenih enot jih bo 136, od tega dva predsedniška apartmaja. Uredili bodo bazen in garažo ter zamenjali streho. Stavba bo po prenovi energetsko bistveno učinkovitejša in okolju prijaznejša. Otvoritev je predvidena za januar 2021.

Po uničujočem požaru Notre-Dame sedaj ogroža še dež
23. 04. 2019 18.41
Ves svet je nemočno opazoval, ko so ognjeni zublji zajeli znamenito katedralo Notre-Dame, ki se je več kot osem stoletij dvigovala nad Parizom. Sedaj pa Pariško damo ogroža še dež, zaradi česar oblasti hitijo s postavljanjem začasne ponjave.