arso

Zadnji julijski konec tedna na naših avtocestah zaznamovala gneča

27. 07. 2024 07.15

Vrhunec poletne sezone zaznamujejo kolone na slovenskih cestah. Večkilometrski zastoj je že zjutraj nastal na avstrijski strani predora Karavanke, zastoji so se čez dan pojavljali tudi na gorenjski, primorski, štajerski in podravski avtocesti, pa tudi pred mejnim prehodom Gruškovje. Agencija za varnost prometa je voznikom na glavnih bencinskih servisih na avtocestnih krakih delila letake o varni vožnji v slovenskem, italijanskem, madžarskem, nemškem, hrvaškem in angleškem jeziku.

Čofotanja v Ljubljanici še nekaj časa ne bo

26. 07. 2024 09.27

Čeprav je kemijsko stanje Ljubljanice dobro, pa rezultati mikrobioloških parametrov, ki jih izvajajo na ljubljanski mestni občini, kažejo, da kakovost vode v reki še vedno ne zadostuje kriterijem za pridobitev statusa kopalne vode. Kljub temu na občini vztrajajo pri načrtih za kopališče na ljubljanski Špici, kjer so se prebivalci pred desetletji že lahko kopali. Ljubljanica je sicer tudi poleti precej sveža, najvišja izmerjena temperatura nikoli ni presegla 20 stopinj.

Grozljivka v Litiji: gradbena inšpekcija ustavila postopek glede vodomerne postaje

26. 07. 2024 06.00

Dan po naših razkritjih o grozljivki, ki jo v domači hiši že skoraj leto dni doživljata Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne, ju je gradbena inšpektorica obvestila, da postopek glede nevzdrževane vodomerne postaje končuje. Zakaj? Ugotovila je, da je lanska ujma zid, nad katerim stojita vodomerna postaja in njuna hiša, tako hudo poškodovala, da ga je treba sanirati kot posledico naravne nesreče. Za to pa inšpekcija ni pristojna, ampak država, ki je sprejela zakon glede odprave posledic poplav. A ključno vprašanje ostaja odprto: kdo je lastnik zidu in kdaj bo saniran? Zlatko in Darja težko čakata kdaj bo rešen njun dom.

Konec tedna se vrača vročina, a jutra bodo sveža

23. 07. 2024 14.21

Slovenijo je z območja Alp prešla vremenska motnja, zaradi katere so že popoldne nastale posamezne krajevne nevihte predvsem na goratem območju julijskih in Kamniško-Savinjskih Alp in v osrednji Sloveniji. Nekaj padavin bo tudi v sredo, vendar jih ne bo veliko, ker bo ozračje že bolj suho.

Silovita nočna neurja: V Kokri zasute hiše, zaselek ostaja ogrožen

20. 07. 2024 06.54

Po daljšem obdobju zelo vročega vremena so Slovenijo v noči na soboto zajeli močni nalivi. Ponekod je v samo dveh urah padla skoraj mesečna količina dežja. Največ dežja, kar 112 litrov na kvadratni meter, je padlo v Krškem. V več občinah sta meteorna in hudourniška voda zalili ceste in objekte. V Stari Fužini je zaradi udara strele zagorela stanovanjska hiša, v naselju Kokra pa je potok odnesel most in poplavil več objektov. Zemeljski plaz je tam zasul več hiš. Trenutno potekajo interventna dela z odstranjevanjem nanosov materiala, zaselku pa tudi v prihodnje grozi nevarnost.

Vročinski val podira rekorde: ne po temperaturah, temveč po dolžini

18. 07. 2024 11.26

Čeprav ne beležimo rekordno visokih temperatur, pa je v nekaterih delih Slovenije padel rekord v trajanju vročinskega vala. Rekord so namreč že dosegli v Murski Soboti in v Novem mestu, v prihodnjih dneh pa lahko pade tudi na Primorskem. Čeprav bo vročina v prihodnjih dneh nekoliko popustila, pa bodo namreč temperature nad 30 stopinj Celzija na zahodu vztrajale še vsaj do torka.

Ponedeljek edini bolj 'svež' dan, v torek in sredo tudi nad 36 stopinj

15. 07. 2024 12.50

Če smo še pred dnevi pisali o visokih jutranjih temperaturah, so nas danes ponekod po prehodu oslabljene hladne fronte osvežile nizke jutranje temperature. Toda Agencija za okolje poroča, da bo to edini dan v tem tednu, ko se bodo jutranje temperature spustile pod 15 stopinj Celzija. V torek in sredo se bodo temperature ponekod povzpele tudi nad 36 stopinj Celzija.

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Huda ura v Slovenski Bistrici: poškodovanih več kot 150 hiš, gasilci na terenu

13. 07. 2024 09.14

Pozno dopoldne so se nad osrednjo Slovenijo pojavile močnejše nevihtne celice, ki so se zgodaj popoldne pomaknile proti severovzhodu. Na vzhodu države je popoldne klestila debela toča, ki je bila ponekod v velikosti teniške žogice. Samo na območju Slovenske Bistrice je poškodovanih več kot 150 stanovanjskih objektov, škoda je tudi na vozilih in objektih fotovoltaičnih elektrarn, so sporočili iz štaba Civilne zaščite. Na terenu je več kot 10 gasilskih društev, ki bodo zaradi velikega obsega intervencij z delom nadaljevali tudi v nedeljo.

Slovenijo prešla nevihtna sistema, tudi z debelo točo

12. 07. 2024 09.32

Soparen in vroč petek sta Slovenijo presenetila dva nevihtna sistema. Prvi je nastal nad Furlanijo-Julijsko krajino in se pomaknil nad zahodno Slovenijo, trenutno pa je že oslabel. Zaradi neviht so za del države na Arsu izdali oranžno opozorilo. Na Goriškem in Dolenjskem se je danes ogrelo na okoli 35, v Lendavi so namerili celo 36 stopinj Celzija. Vročina bo vztrajala do naslednjega tedna. Ob vse višjih temperaturah zraka v zadnjih dneh počasi narašča tudi vlaga, zato vročino še težje prenašamo, kot bi jo sicer.

Vročina vztraja, močnejša nevihtna celica prešla jugovzhod države

11. 07. 2024 10.39

Po sončnem in pretežno jasnem dopoldnevu je popoldne nastalo nekaj krajevnih ploh in neviht. Močnejša nevihtna celica je popoldne prešla čez ribniško in kočevsko območje. Velika verjetnost za razvoj močnih neviht zvečer in čez noč pa je predvsem v severni in severovzhodni Sloveniji. Vroče bo, temperature se bodo povzpele vse do 36 stopinj Celzija. Vročinski val se bo sicer nadaljeval še globoko v naslednji teden. Hitro se je ogrelo tudi morje, ki ima v Kopru že 29,2 stopinje Celzija. Arso ocenjuje, da bi lahko padel nov temperaturni rekord.

Nov rekord? Vročinski val bo trajal vsaj 10, ponekod 14 dni

10. 07. 2024 08.50

Vse bolj verjetno postaja, da bo tokratni vročinski val ponekod podiral rekorde. Sicer ne bomo beležili rekordno visokih temperatur, bi pa lahko v delih Slovenije padel rekord v trajanju vročinskega vala. Zaradi sopare bomo imeli občutek, da je stopinj več, kot jih dejansko je, bodo pa ozračje ponekod za krajši čas osvežile nevihte, ki ob veliki pregretosti ozračja lahko prerasejo v lokalna neurja.

Vrhunec vročine v petek, temperature vse do 36 stopinj

09. 07. 2024 11.05

Agencija RS za okolje (Arso) je za prihodnje dni izdala oranžno opozorilo zaradi visokih temperatur. Kot je dejala Veronika Hladnik Zakotnik z Arsa, vrhunec vročine v tem tednu pričakujemo v petek, ko se bodo temperature po nižinah gibale vse do 36 stopinj Celzija. Najbolj vroče bo na območju Bele krajine in na Goriškem.

Junij nadpovprečno topel in namočen, a podpovprečno sončen

03. 07. 2024 15.16

Letošnji junij je bil po še delnih podatkih v Sloveniji nadpovprečno topel, nadpovprečno namočen in podpovprečno sončen. Kot pojasnjujejo na Arsu, je odklon temperature zraka od povprečja primerjalnega obdobja 1991–2020 znašal 1,4 stopinje Celzija, kar je za 0,6 več od lanskega junija. Letošnji se tako umešča med šest najtoplejših od leta 1950.

NIJZ priporoča: Kopajte se le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost vode

02. 07. 2024 11.58

Ob toplejšem vremenu marsikdo obišče morje, jezera ali reke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) kopanje priporočajo le tam, kjer pristojni spremljajo kakovost kopalne vode. Na seznamu kopalnih voda v Sloveniji je 48 odsekov morja, rek in jezer. Kopalce prav tako pozivajo, naj ne uživajo alkohola in prepovedanih drog.

Na Dolenjskem popoldne klestila toča, zvečer huda ura tudi na Gorenjskem

01. 07. 2024 05.56

Ponedeljek je bil v znamenju burnega vremenskega dogajanja. Zvečer sta se nevihtni celici, ki sta nastali nad severno Primorsko, združili v večji nevihtni sistem, ki se je pomaknili čez osrednjo Slovenijo in Gorenjsko, kjer je meteorna voda zalila več kot 40 poslovnih in stanovanjskih objektov. Zgodaj popoldne je bilo burno vremensko dogajanje tudi na Dolenjskem, kjer se je razvila supercelična nevihta z debelo točo. Ponoči bodo padavine sicer postopno ponehale in začelo se bo jasniti.

Po soncu in vročini nas kmalu čakajo plohe in nevihte

30. 06. 2024 10.39

Že v ponedeljek dopoldne bodo Slovenijo zajele krajevne plohe in nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše, so opozorili na Agenciji RS za okolje (Arso). Možni so toča, močni sunki vetra in krajši nalivi. Predvsem v severovzhodni Sloveniji bodo možna razlivanja hudournikov in zastajanje padavinske vode, vodotoki pa lahko velike pretoke dosežejo tudi drugje.

Štajersko pozno zvečer stresel potres z magnitudo 2.1

24. 06. 2024 22.44

Ob 22.31 je Štajersko stresel potres z magnitudo 2.1, navaja Agencija za okolje. Vprašalnik o potresu je v manj kot eni uri izpolnilo več kot 1700 ljudi.

Burja lomila drevje, ohladila morje in odpihnila sluz

24. 06. 2024 14.22

Napovedi vremenoslovcev so se uresničile, na Primorskem je lomastila burja. V Ilirski Bistrici je polomila nekaj drevja, nekaj težav zaradi vetroloma so imeli tudi v Kopru. Sicer pa se je zaradi burje ohladilo tudi morje, a dobra novica je, da je prečistila morje in odpihnila sluz.

Začetek tedna bo v znamenju ploh in neviht, tudi vetrovno bo

23. 06. 2024 16.28

Po izjemno vročem tednu se visoke temperature vsaj za nekaj dni poslavljajo. Ponoči se bo od jugovzhoda namreč pooblačilo, predvsem v južni in delu osrednje Slovenije bo občasno deževalo. Burja na Primorskem se bo okrepila, zato je Agencija za okolje za jugozahod države za ponedeljek izdala oranžno vremensko opozorilo. Za torek in sredo pa je zaradi možnih neviht za vso državo izdano rumeno vremensko opozorilo. Najnižje jutranje temperature v ponedeljek bodo od 14 do 18, na Primorskem okoli 20 stopinj Celzija.

Vročinski val se končuje, puščavski prah bo razpihal severovzhodni veter

21. 06. 2024 18.22

Visoke temperature, sopara in puščavski prah se počasi poslavljajo. Že jutri naj bi se ohladilo za okoli pet stopinj Celzija. Tudi puščavski prah bo jutri razpihal severovzhodni veter. Že v naslednjih nekaj dneh naj bi se ohladilo, hladnejše temperature pa naj bi vztrajale tudi v naslednjem tednu.

Vroče bo, Arso opozarja pred veliko toplotno obremenitvijo

20. 06. 2024 07.54

Pred nami je vroč konec tedna. V petek sredi dneva in popoldne bo predvsem v jugovzhodnih krajih velika toplotna obremenitev, zato je Agencija za okolje (ARSO) izdala rumeno in oranžno opozorilo. S Sončevim obratom ali solsticijem bo nastopil prvi dan koledarskega poletja in tako najdaljši dan v letu. Sončev obrat bo po srednjeevropskem času, torej tudi v Sloveniji, ob 22.51. Po napovedih Arso bo do konca tedna trajal prvi letošnji krajši vročinski val.

Kako se spopasti z vročino? Poiščite senco, pijte dovolj vode, omejite aktivnosti

19. 06. 2024 08.36

Slovenijo je zajel prvi vročinski val, zato je Arso za vso državo od 14. do 21. ure izdal rumeno opozorilo. Na NIJZ opozarjajo, da lahko vročina škodljivo vpliva na zdravje, zlasti občutljivejših skupin prebivalstva. Z upoštevanjem napotkov za ravnanje v obdobju visokih temperatur lahko škodljive vplive omilimo ali preprečimo.

Slovenijo zajel vročinski val: rumeno opozorilo velja za vso državo

19. 06. 2024 06.38

Slovenijo je prvič letos zajel vročinski val. Danes se bodo temperature v večini države po poldnevu povzpele nad 30 stopinj Celzija. Najvišje bodo na jugovzhodu, in sicer do 34 stopinj Celzija. Arso je zato med 14. in 21. uro izdal rumeno opozorilo za vso državo. V osrednji in severovzhodni Sloveniji pa Arso svari tudi pred močnejšimi vetrovi. Skupaj z zelo toplim afriškim zrakom je k nam pripotoval tudi saharski prah, zato nebo ni več tako modro, kot je bilo v preteklih dneh.

Na Kredarici izdelali snežaka, a junija je bilo pri nas še hladneje

13. 06. 2024 15.15

Vreme ni nič kaj poletno in iz omar smo morali znova potegniti topla oblačila. V visokogorju so dobili celo novo pošiljko snega tako, da so na Kredarici izdelali snežaka. A pred 50 leti je bilo junija še hladneje – takrat so v večjem delu države termometri kazali pod 10 stopinj Celzija. In kdaj bo spet toplo? Vremenoslovci napovedujejo, da se poletje vrača že kmalu.

'Klic zemlje je bil močan'

12. 06. 2024 06.02

Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.

Reke po državi narasle, dež bo popoldne oslabel in ponehal

11. 06. 2024 06.32

Močnejši nalivi so čez noč povzročili kar nekaj preglavic, padavinska voda je zalivala objekte in na ceste nanosila blato, poroča uprava za zaščito in reševanje. Ponoči so narasle reke po vsej državi. "Nalive po Sloveniji pričakujemo še nekje do sredine današnjega dneva," pravi Arso, ki je zaradi padavin izdal tudi oranžno opozorilo.

Močan padavinski sistem s silovitimi nalivi se pomika čez državo

10. 06. 2024 10.58

Noč bo marsikje nevihtna. Nad jugozahodno Slovenijo je nastal močan padavinski sistem s silovitimi nalivi. V prihodnjih urah in v torek dopoldne se bodo predvsem v zahodni in osrednji Sloveniji še naprej pojavljale nevihte z nalivi.

Na Štajerskem klestila debela toča: uničene poljščine in potolčena vozila

07. 06. 2024 10.08

Sončen in poletno topel petek s temperaturami do 31 stopinj Celzija se je ponekod končal na najslabši možen način – z nevihtami in krajevnimi neurji. Ponekod po Sloveniji so lokalne nevihte povzročile precej težav. Iz severovzhoda države poročajo o toči, močnih sunkih vetra in nalivih, ki so odkrivali strehe, zalitih je bilo nekaj kleti, težave so bile tudi v prometu. Agencija RS za okolje je sicer zaradi neviht za severovzhod, severozahod in jugovzhod izdala oranžno opozorilo.

'Kup obljub in časovnic, a jasno je, da ostajamo sami. V negotovosti in psihični vojni'

07. 06. 2024 20.11

Prebivalci območij, ki so jih pred desetimi meseci prizadele katastrofalne poplave, medtem še vedno čakajo na pomoč države. "Bilo je veliko obljub in časovnic, a smo danes na enaki točki kot lanskega avgusta," pripovedujejo domačini. Vsakič, ko je napovedano slabo vreme, s strahom gledajo v nebo. Zato napovedujejo tudi protestne shode.