arthur

V Bruslju o nasledstvu SFRJ

15. 12. 2000 00.00

Po 20 mesecih blokade se bodo v ponedeljek, 18. decembra, v Bruslju vnovič sestale pogajalske ekipe vseh držav naslednic nekdanje SFRJ. Na dvodnevno srečanje jih je povabil mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu, britanski pravni izvedenec sir Arthur Watts. Z njimi se želi dogovoriti, kako po odmrznitvi nadaljevati pogajanja. Slovensko delegacijo bo vodil novoimenovani vodja skupine za nasledstvo Miran Mejak, ki je skupino sicer vodil že prej.

Naslednice povabljene v Bruselj

01. 12. 2000 00.00

Britanski pravni izvedenec sir Arthur Watts, posrednik na pogajanjih o sukcesiji nekdanje Jugoslavije, je pogajalske ekipe vseh naslednic povabil, naj 18. in 19. decembra pridejo v Bruselj. Kot so povedali diplomatski viri, se želi mednarodni posrednik z naslednicami dogovoriti, kako po 20 mesecih zastoja nadaljevati pogajanja.

Guvernerji bank o nasledstvu SFRJ

17. 11. 2000 00.00

Iz Banke Slovenije so sporočili, da se guverner Banke Slovenije France Arhar danes v Sarajevu udeležuje srečanja guvernerjev centralnih bank držav naslednic bivše SFRJ.

Avtor zgodb o Sherlocku Holmsu naj bi bil morilec

14. 09. 2000 00.00

Britanski pisatelj Sir Arthur Conan Doyle, ki je ustvaril znanega detektiva Sherlocka Holmsa, naj bi tudi sam moril. Angleški amaterski detektiv in nekdanji pogrebnik, 58-letni Rodger Garrick-Steele je namreč prepričan, da je Doyle zastrupil svojega kolega Bertrama Flecherja Robinsona in mu ukradel zamisel za najslavnejšo Holmesovo dogodivščino, ki jo je zapisal v zgodbi Baskervillski pes. Predstavnik britanskega Scotland Yarda je povedal, da so že navezali stike z Gerrick-Steelom, ki jim je predal tudi dokazni material, vendar pa bo zločinca težko preganjati, saj je že 70 let mrtev. Garrick-Steele je enajst let raziskoval odnose med Doylom in Fletcherjem Robinsonom . Z raziskovanjem je začel, potem ko se je v 80. letih vselil v hišo na posestvu Park Hill v bližini nacionalnega parka Dartmoor na jugozahodu Anglije. Sprva ni vedel, da se Doylova zgodba o baskervillskem psu odvija ravno v tej hiši. Nekega dne pa je Garrick-Steele odkril, da je hiša nekoč pripadala Flecherju Robinsonu, Doyle pa ga je obiskal leta 1900. Ta mu je povedal legendo o velikem psu, ki straši v bližnjem močvirju, in Doylu tudi pokazal zgodbo, ki jo je napisal po omenjeni legendi z naslovom Pustolovščina v Dartmooru. Doyle je brez Fletcher Robinsonovega dovoljenja zgodbo uporabil kot osnovo za svoj roman o baskervillskem psu, ki je postal velika uspešnica. Doyle je obogatel in leta 1902 dobil plemiški naslov Sir. Zaradi strahu, da bi prevara prišla na dan, je Doyle leta 1907 posegel po skrajnem sredstvu. Doyle, ki je bil po poklicu zdravnik, je svojega kolega zastrupil s mešanico pomirjeval in zdravil proti bolečinam. Z umorom pa naj bi oče Sherlocka Holmesa hotel prikriti tudi svoje razmerje z Fletcher Robinsonovo soprogo. Poznavalec Arthurja Conana Doyla je dejal, da razlaga sploh ni tako napačna, saj zgodba o psu brez pomoči Fletcher Robinsona ne bi nikoli nastala, Doyle pa se mu zanjo ni nikoli zahvalil.

Italija ni ZR Jugoslavija

29. 06. 2000 11.37

V Amsterdamu bo danes drugo polfinale evropskega nogometnega prvenstva. V njem se bosta pomerili reprezentanci Nizozemske in Italije. Na papirju so favoriti Nizozemci, toda izkušnje z velikih tekmovanj kažejo, da se Italijane ne sme odpisati.

Kiborg Ena v Galeriji Kapelica

06. 06. 2000 22.21

Projekt, ki ga je Galerija Kapelica zasnovala skupaj s 6. Mednarodnim festivalom računalniških umetnosti v Mariboru, je začetek vrste razstav in projektov, ki tematizirajo simbiozo človeškega telesa in tehnologije. Na to področje uvrščajo aplikacije, ki vsebujejo vse od ortrobotike (ortopedsko razširjanje človeškega telesa) do biočipov in genskega inženiringa.

Umrl igralec in režiser Sir John Gielgud

22. 05. 2000 15.31

V 96. letu starosti je v nedeljo umrl znan angleški gledališki in filmski igralec ter režiser Sir John Gielgud, je danes sporočila njegova družina. Gielguda so številni kritiki označili za zadnjega velikega umetnika britanskega gledališča 20. stoletja.

Autocommerce, Belinka in Eta prejele rating leta

20. 01. 2000 12.28

Bonitetna hiša I d.o.o. poslovne informacije je dopoldne skupaj z največjo bonitetno hišo na svetu Dun & Bradstreet že četrtič podelila priznanje rating leta trem slovenskim družbam. Med nekaj tisoč družbami, za katere je bila lani izdelana bonitetna ocena, so tokratno priznanje prejela podjetja Autocommerce in Belinka holding iz Ljubljane ter Eta iz Cerknega. Nagrade je izročil direktor družbe I d.o.o. poslovne informacije Marko Batista, nagrajence pa so nagovorili Andrej Brvar iz družbe I d.o.o., Rob Arthur iz družbe Dun & Bradstreet in ljubljanska Županja Vika Potočnik, ki je bila tudi gostiteljica podelitve.

Umrl avstralski slikar Albert Tucker

24. 10. 1999 13.49

V 84. letu starosti je za posledicami bolezni srca umrl eden najvplivnejših avstralskih slikarjev 20. stoletja Albert Tucker.

Edmundo se je predal policiji

07. 10. 1999 14.22

Brazilski nogometni zveznik Edmundo se je vendarle zglasil na policiji v Riu de Janeiru. Brazilsko sodišče ga je obtožilo na štiriletno zaporno kazen zaradi storjene prometne nesreče decembra leta 1995, v kateri so umrli trije ljudje, nogometaš pa ni želel sodelovati v sodnem procesu.

Podeljene gledališke nagrade Tony

07. 06. 1999 09.15

V New Yorku so sinoči v dvorani Gershwin Theatra podelili Tonyje za dosežke na področju gledališča. Največ nagrad, štiri od skupaj 21, je dobila broadwayska predstava Smrt trgovskega potnika Arthurja Millerja, in sicer za najboljšo reprizo, režiserja Roberta Fallsa, scenarij in najboljšega igralca, ki ga je dobil Brian Dennehy. Sicer pa je Tonyja za najboljšo gledališko igro dobila igra Side Man, za najboljši musical pa Fosse.

Lendavska rafinerija brez prihodnosti?

28. 05. 1999 20.51

Konec avgusta poteče pogodba med vlado in Petrolom o vnovičnem zagonu lendavske rafinerije. Potem ko so marca v Nafti izdelali študijo o posodobitvi rafinerije - ugotovili so, da je upravičena - je večinski lastnik Petrol presojo o tem zaupal mednarodni svetovalni hiši Arthur Anderson. Danes so jo predstavili, rezultat pa ni ravno razveseljiv. Rafinerija po njihovem mnenju nima prihodnosti.

Watts za začasno zamrznitev nasledstvenih pogajanj

21. 05. 1999 16.29

Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts je te dni slovenskemu pogajalcu Miranu Mejaku poslal pismo, v katerem je zaradi dogodkov v ZR Jugoslaviji predlagal začasno zamrznitev vseh dejavnosti v zvezi z nasledstvom, se je izvedelo od diplomatskih virov v Bruslju.

Bela hiša zadovoljna z zmago Ehuda Baraka na izraelskih volitvah

18. 05. 1999 10.58

Ameriški predsednik Bill Clinton je zmagovalcu izraelskih volitev za predsednika vlade Ehudu Baraku izrazil prisrčne čestitke in potrdil svojo pripravljenost, da nadaljuje s sodelovanjem pri dokončanju bližnjevzhodnega mirovnega procesa. Bela hiša se je na tokratnih volitvah vzdržala izražanja podpore, čeprav je potihem upala in celo prispevala k Barakovi zmagi. Njegovo politično kampanjo je namreč vodila ista ekipa svetovalcev, ki je leta 1992 v Belo hišo pripeljala Billa Clintona.

Umrl avstralski slikar Arthur Boyd

26. 04. 1999 19.18

V soboto je v Melbournu v 78. letu starosti umrl avstralski slikar Arthur Boyd. Potem ko je pri 14. letih pustil šolo, je kmalu začel razstavljati krajine, nato pa je med leti 1941 in 1944 služil v avstralski vojski. Sprva se je ukvarjal tudi z lončarstvom, od leta 1949 pa se je povsem posvetil slikarstvu. Skupaj z Albertom Tuckerjem in Johnom Percevalom je sodil v t.i. ''Jezno desetletje'' (1937-1947), ki je preziralo samozadovoljnost avstralske družbe. Sicer Boyd velja za enega najbolj znanih avstralskih umetnikov.

Maline - Že triindvajsetič nominiran Sylvester Stallone

09. 02. 1999 14.58

Sylvester Stallone je letos že triindvajsetič nominiran za malino, nagrado, ki jo najslabšim igralcem, igralkam in režiserjem preteklega leta podeljujejo v času oskarjev. Stallone je za malino (''Razzie'') izbran v kategoriji najslabša stranska vloga, in sicer za film Film Alana Smitheeja. Ta film je tudi drugače veliki zmagovalec že devetnajstih malin, saj je prejel kar devet nominacij, med drugimi v kategoriji najslabši film, najslabši režiser, Joe Esztrhas pa naj bi zakuhal najslabši scenrij. Zanimivo je, da se je režiser Filma Alana Smitheeja, Arthur Hiller, odpovedal očetovstvu filma in svoje ime umaknil iz začetka filma.

Začetek novega kroga dvostranskih pogovorov o nasledstvu

14. 01. 1999 12.16

Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts je danes v Bruslju s srečanjem z jugoslovansko delegacijo začel nov krog dvostranskih pogovorov z državami, naslednicami nekdanje SFR Jugoslavije. Jugoslovansko delegacijo na pogajanjih vodi Kosta Mihajlović.

Podeljene nagrade Rating leta 1998

14. 01. 1999 11.50

Nagrajenci letošnjega izbora Rating 1998 so Dnevnik d.d., Predilnica Litija d.d. in Hermes plus. Po besedah Marka Batiste, direktorja družbe I d.o.o., je bilo v letu 1998 potencialnih nagrajencev - družb z najvišjo bonitetno oceno - znatno manj kot leta 1997. Med vsemi družbami je bilo namreč z najugodnejšim dejavnikom tveganja ocenjenih le en odstotek družb.

Clintona podpirajo tudi slavni

12. 01. 1999 08.55

Skupina 53 ameriških pomembnih osebnosti, med katerimi so številni intelektualci in umetniki, je pred dnevi javno podprla predsednika Billa Clintona, od ameriškega kongresa pa zahtevala ustavitev postopka za njegovo odstavitev. ''Čas je, da kongres posluša glas ljudstva in ustavi postopek odstavitve'', so zapisali v besedilu, ki ga je organizacija People For The American Way objavila v časopisu Washington Post. Besedilo, ki posnema preambulo ameriške ustave z znamenitim začetkom: ''Mi, ljudstvo...'', je podpisalo 53 znanih osebnosti, med katerimi so igralci Gregory Peck, Glenn Close, Mia Farrow, pisatelji Norman Mailer, Toni Morrison, William Styron, Kurt Vonnegut in Arthur Miller, dirigent Andre Previn, režiser Jonathan Demme, glasbenik Qinucy Jones, pevka Carly Simon ter pisateljica in Nobelova nagrajenka za mir Elie Wiesel.

Ta mesec nov krog dvostranskih pogovorov s pogajalci držav naslednic

05. 01. 1999 13.33

Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts bo ta mesec sklical nov krog dvostranskih pogovorov s pogajalci držav naslednic. Tokrat bodo dvostranski sestanki z nasledstvenimi delegacijami v Bruslju, s slovensko 15. januarja, so povedali na bruseljskem uradu visokega predstavnika za civilni vidik Daytonskega mirovnega sporazuma Carlosa Westendorpa. Dan pred srečanjem s slovensko delegacijo, torej 14. januarja, ima britanski pravni izvedenec Watts na programu sestanek z delegacijo ZR Jugoslavije. S hrvaškimi pogajalci se bo sestal 26. januarja, z bosanskimi 28. januarja, z makedonskimi pa 29. januarja. Po januarskem krogu dvostranskih pogovorov bo sklican večstranski krog pogajanj, vendar na uradu visokega predstavnika Westendorpa datuma za zdaj še ne napovedujejo. Zadnjič so se vsi pogajalci za isto mizo zbrali marca lani.

Francija se pripravlja na 100-letnico rojstva Francis Poulenca

01. 01. 1999 15.18

Francija se od Lilla do Montpelliera, preko Pariza in Strasbourga pripravlja na praznovanje stote obletnice rojstva Francisa Poulenca, enega najpogosteje izvajanih skladateljev iz takoimenovane skupine šestih. Sedmega januarja 1999, na dan, ko se je rodil skladatelj, bodo trije različni simfonični koncerti v Lillu, Parizu in Strasbourgu zaznamovali začetek slovesnosti. V šesterico sicer poleg Poulenca sodijo še Georges Auric, Darius Milhaud, Arthur Honegger, Germaine Tailleferre in Louis Durey.

Ali bo o razdelitvi premoženja nekdanje Jugoslavije odločilo arbitražno sodišče?

13. 11. 1998 13.45

Utegne se zgoditi, da bo mednarodna skupnost ustanovila arbitražno sodišče, ki bo odločilo o razdelitvi premoženja nekdanje Jugoslavije, ki naj bi znašalo približno 200 milijard ameriških dolarjev. Do tega bo prišlo, če se države naslednice o tem ne bodo sporazumele na sestanku, ki bo v Madridu v sredini naslednjega meseca. Sir Arthur Watts je novinarjem povedal, da bodo torej rezultati pogovorov na tem sestanku najpomembneje prispevali k odločitvi o ustanovitvi arbitražnega sodišča, ki bi odločilo o razdelitvi premoženja bivše Jugoslavije med njene naslednice.

ZRJ zavrnila vse Wattsove predloge

13. 11. 1998 12.45

Pogovori sira Arthurja Wattsa z vodjo jugoslovanske delegacije za nasledstvo SFRJ so minili brez konkretnih rezultatov, piše petkov Glas javnosti, ki se sklicuje na hrvaške vire.

Sir Watts z jugoslovansko delegacijo o nasledstvu

11. 11. 1998 08.53

Vodja Skupine za nasledstvo nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts se je danes po večmesečnem premoru v Beogradu sestal z jugoslovansko delegacijo, s katero je začel novi krog dvostranskih pogajanj.

Wattsa ne bo v Beograd

06. 10. 1998 10.28

Mednarodni posrednik sir Arthur Watts je prekinil zadnji krog pogovorov z državami naslednicami nekdanje SFRJ. Watts naj bi danes prispel v Beograd na pogovore z jugoslovansko delegacijo, poroča Beta.

Sir Arthur Watts prispel v Slovenijo

28. 09. 1998 15.07

Mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu nekdanje Jugoslavije sir Arthur Watts je danes popoldne prispel v Ljubljano, drevi pa se bo udeležil večerje, ki jo pripravlja državni sekretar v zunanjem ministrstvu Ernest Petrič. Sir Arthur Watts se bo jutri dopoldne predvidoma sešel s slovensko pogajalsko delegacijo pod vodstvom Mirana Mejaka, v sredo pa z zunanjim ministrom Borisom Frlecem. Po jutrišnjem srečanju s slovensko pogajalsko delegacijo bosta Watts in Mejak pripravila tudi novinarsko konferenco.

Arthur Watts te dni v Sloveniji

28. 09. 1998 09.27

Danes bo na tridnevni obisk v Slovenijo prišel posrednik v pogajanjih o nasledstvu sir Arthur Watts.

Arthur Watts pred oktobrsko nasledstveno ''konklavo'' na turnejo po naslednicah

27. 09. 1998 12.49

Sprva za konec septembra predviden nov krog nasledstvenih pogajanj v Bruslju je prestavljen na konec oktobra, se je nedavno izvedelo v Bruslju. Mednarodni posrednik na pogajanjih sir Arthur Watts se je namreč odločil, da bo pred tem na turneji od 28. septembra do 9. oktobra vnovič preveril stališča držav naslednic. S slovensko delegacijo se bo v Ljubljani pogovarjal 29. septembra, nato pa bo obiskal še Skopje, Beograd, Zagreb in Sarajevo.

Moldavski kralj ciganov je mrtev, vendar dosegljiv

23. 07. 1998 08.01

Moldavski kralj ciganov, ki je umrl pred dvema tednoma, je pred smrtjo uredil vse potrebno, da bi tudi na onem svetu lahko komuniciral s tistimi, ki jih je zapustil. Pokopali so ga namreč z njegovim računalnikom, faksom in mobitelom. Pogreba ciganskega kralja Mircea Cerarija se je udeležilo skoraj 15.000 ciganov iz Moldavije, Rusije, Ukrajine in ostalih evropskih držav. 59-letni Cerari je umrl zaradi težav z diabetesom, njegovi sorodniki pa so truplo dva tedna hranili v ledu, medtem ko so potekale priprave na njegov pogreb. Kralj ciganov je bil deležen velikega marmornega groba, v katerega so poleg pripomočkov za komuniciranje položili tudi bar z njegovo najljubšo pijačo vodko.

Rdeča enajsterica SP

10. 07. 1998 14.50

Postava nogometašev, ki so jim sodniki pokazali rdeče kartone, bi bila na letošnjem SP zelo močna. Nizozemca Patrick Kluivert in Arthur Numan, Francoza Zinedine Zidane in Laurent Blanc, Anglež David Beckham in Škot Craig Burley, Danec Morten Wieghorst, Kamerunec Rigobert Song, Nemec Christian Woerns ter Argentinec Ariel Ortega bi popolnili vsa igralna mesta v polju. Edino, kar tej ekipi manjka, je vratar. Mogoče pa bi šlo tudi brez njega, saj bi tako ali tako napadalce zaustavljali s prekrški, še preden bi ti lahko kaj napravili. Woerns je to veščino nazorno prikazal na tekmi s Hrvaško.