astrofizik

Muskovi sateliti že dvakrat skoraj trčili v kitajsko vesoljsko postajo

28. 12. 2021 13.09

Kitajska vesoljska postaja je imela v letošnjem letu že "dve bližnji srečanji" s sateliti Starlink, trdi Peking, ki je se je pritožil na Odbor ZN za miroljubno uporabo vesolja. Ob tem so ZDA pozvali, naj prevzame odgovornost. Gre za satelite, ki jih v orbito pošilja ameriško podjetje SpaceX v lasti milijarderja Elona Muska.

Slovenski astrofizik o razmerah na La Palmi: civilna zaščita se je odlično organizirala

23. 09. 2021 06.00

Neverjetne prizore gledamo na enem od Kanarskih otokov. Okoli pol milijarde evrov škode, 200 uničenih hiš in prebivalci, ki na vozila nalagajo oblačila, pohištvo, kolesa, vse, kar ni pritrjeno. Tak kaos je na španskem otoku La Palma povzročil ognjenik Cumbre Vieja, ki je v nedeljo izbruhnil prvič v zadnjih 50 letih. Lava se je proti obali sprva spuščala s hitrostjo 700 metrov na uro, nato pa se je njena hitrost zmanjšala na 200 metrov na uro, so sporočili strokovnjaki.

Astronomi prvič v zgodovini za črno luknjo zaznali svetlobo

30. 07. 2021 16.40

Znanstveniki so odkrili nekaj, kar se je še nedavno zdelo popolnoma nemogoče. Na drugi strani črne luknje so namreč zaznali svetlobo. Te so sicer znane po tem, da pogoltnejo vse, kar se jim preveč približa. Odkritje potrjuje teorijo Alberta Einsteina o splošni relativnosti. Gravitacijski privlak iz črnih lukenj je namreč upognil svetlobne žarke okoli sebe, zaradi česar so lahko znanstveniki prvič videli, kaj se skriva za njimi.

Deli kitajske rakete bi lahko strmoglavili na Zemljino površje

04. 05. 2021 11.12

Del velikanske kitajske rakete Long March 5B, ki je v vesolje ponesla prvi modul za vesoljsko postajo Tiane, z veliko hitrostjo pada proti Zemlji. Po ocenah nekaterih strokovnjakov del razbitin ne bo zgorel v zraku in bo trčil na površje planeta na neznani lokaciji.

Zemlja se okoli svoje osi vrti hitreje, leto 2021 bo krajše kot običajno

09. 01. 2021 18.07

Znanstveniki so ugotovili, da se naš planet v zadnjem letu vrti hitreje kot se je kdajkoli v zadnjih 50 letih. Posledično so dnevi za milisekunde krajši. 19. julij 2020 je bil tako najkrajši dan, odkar opravljajo izjemno natančne meritve. Od dolgoletnega povprečja je odstopal za kar 1,4602 milisekunde.

'Skupaj smo se postavili ob bok velikih. V vesolju smo!'

03. 09. 2020 06.12

Iz Francoske Gvajane so po več preložitvah vendarle izstrelili raketo Vega, s katero sta v vesolje poletela tudi prva slovenska satelita Nemo HD in Trisat. To je tudi zgodovinski dogodek za evropsko znanost, saj na evropski raketi ni bilo še nikoli toliko satelitov. S slovenskima satelitoma so tudi že uspešno vzpostavili prvi stik, so sporočili z mariborske univerze in Centra odličnosti Vesolje-SI, kjer so ju razvili. "To je potrditev, da na univerzi delamo dobro," je ob tem dejal rektor UM Zdravko Kačič, hkrati pa že napovedal naslednjo izstrelitev novega satelita, ki ga zdaj razvijajo.

Odkrili novi eksoplanet, ki je po velikosti in temperaturi površja podoben Zemlji

18. 04. 2020 15.38

Skritega med arhiviranimi podatki upokojenega teleskopa Kepler, so znanstveniki odkrili eksoplanet Kepler-1649c. Izmed vseh eksoplanetov, ki jih je odkril Kepler, je najbolj podoben Zemlji, tako po velikosti kot po temperaturi površja. "Ta fascinantni, oddaljeni svet nam daje še večje upanje, da nekje med zvezdami leži druga Zemlja. In le čaka, da jo odkrijemo," pravi astrofizik.

Odkrili nov planet, morda primeren za življenje

02. 08. 2019 18.08

Mednarodna ekipa astronomov, ki jo vodi astrofizik Rafael Luque, je v novem sončnem sistemu odkrila planet, ki bi lahko bil primeren za življenje. Gre za enega od treh planetov, ki krožijo okoli 31 svetlobnih let oddaljene rdeče pritlikavke GJ 357.

Kaj je v črni luknji?

13. 04. 2019 07.00

Toliko kot navdušuje, tudi buri duhove: nedavno prvič fotografirana črna luknja. Njen premer je ogromen - znaša neverjetnih 10 milijard kilometrov, kar je večje od našega celotnega osončja. A kaj ta 'pošastni vesoljski pojav', ki mu nič ne more uiti, pravzaprav sploh je? In kaj njegova prva fotografija pomeni za znanost in za človeštvo?

'Prepričan sem, da bomo našli življenje zunaj našega Osončja'

08. 09. 2018 14.45

Kaj imajo skupnega Maji, stari Egipčani in mi? Vsi z zanimanjem zremo v nebo, pravi španski astrofizik in eden od vodilnih svetovnih arheoastronomov. Med njegovim obiskom v Ljubljani smo se z njim pogovarjali o starodavnih civilizacijah, zgodovini, prihodnosti in življenju zunaj Zemlje.

Z drznimi in neobičajnimi idejami je zaznamoval razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike

14. 03. 2018 05.03

Umrl je fizik Stephen Hawking. ''Njegove drzne, neobičajne in pogosto prelomne ideje so zaznamovale razvoj astrofizike, kozmologije in teoretične fizike v zadnjih desetletjih,'' je dejal profesor Tomaž Zwitter. ''Med drugim je odkril mehanizem, preko katerega lahko črne luknje izgubljajo maso oz. izhlapevajo in je poimenovan po njem kot Hawkingovo sevanje,'' je dodala profesorica Andreja Gomboc.

'Naša Galaksija bi bila takšna, kot je, pa če Zemlja obstaja ali pa ne. Z vidika vesolja smo nepomembni'

10. 02. 2018 10.42

Pri fiziki v srednji šoli se je v Andreji Gomboc zbudila želja po spoznavanju vesolja. Že pri študiju se je začela spopadati z vprašanji, kaj se zgodi z zvezdami, ki padejo v črno luknjo, zdaj se ukvarja predvsem z najsilovitejšimi eksplozijami v vesolju. V pogovoru je spregovorila o velikih odkritjih, pri katerih je sodelovala, o iskanju življenja v vesolju, pa tudi o teorijah zarot.

Kakšne so želje in načrti 17-letnega genija, ki rad gleda v vesolje, a je z nogami trdno na tleh?

03. 01. 2018 17.49

Junak leta 2017 je nedvomno tudi Aleksej Jurca, 17-letni absolutni zmagovalec olimpijade v astrofiziki. Mladenič, ki ne mara medijskega pompa, a se zaveda, da je njegovo nastopanje v medijih dobro za promocijo znanosti pri nas. Nekoč želi nekaj odkriti, a se zaveda, da je do tja še daleč. Preprost, nekoliko zadržan, a obenem odločen mladenič, ki nikakor ne presedi vseh dnevov za knjigami.

Kitajska vesoljska postaja bo v naslednjih mesecih strmoglavila na Zemljo 

13. 10. 2017 08.53

Kitajska je lani potrdila, da je izgubila nadzor nad vesoljsko postaja Tiangong. Po najnovejših predvidevanjih bo postaja, ki bo večinoma razpadla in zgorela na poti skozi atmosfero, na Zemljo strmoglavila konec letošnjega leta ali v začetku prihodnjega. Kje točno bo strmoglavila, pa je za zdaj še nemogoče napovedati. 

Življenje na planetu Proksima b? Težko ... 

01. 08. 2017 17.40

Planet Proksima b je od nas oddaljen le štiri svetlobna leta in je od svoje zvezde oddaljen na ravno pravšnji razdalji za obstoj tekoče vode in posledično za razvoj življenja. A znanstveniki opozarjajo, da je treba upoštevati še druge pogoje, kot je denimo obstoj atmosfere. Zdaj ugotavljajo, da rdeče pritlikavke morda le niso najbolj gostoljubne in prijazne do svojih planetov. 

Sonce, prihajamo! Nasa predstavila prvo misijo v središče našega Osončja 

31. 05. 2017 18.13

Nasa je predstavila zgodovinsko misijo. Čez natanko eno leto bodo namreč poslali plovilo na Sonce oziroma čim bližje v njegovo atmosfero. Sonda bo morala prenesti izjemno visoke temperature in sevanje – višje, kot jim je bilo kdajkoli izpostavljeno katero vesoljsko plovilo. A znanstveniki pravijo, da so pripravljeni.

Svetovno priznani astrofizik, astronom in kozmolog: Prenehajte že pošiljati ljudi v vesolje

19. 06. 2016 13.01

Ni potrebe, da bi v vesolje še vedno pošiljali astronavte. Programi so predragi, denar bi morali usmeriti v razvoj raziskovalnih robotov, pravi eden najbolj slavnih astromonov na svetu, vodja britanske akademije za znanost, Martin Rees.

Novo izjemno odkritje Nase: Teleskop Kepler odkril več kot 1200 novih planetov, kjer bi lahko bilo življenje

10. 05. 2016 21.44

Nasa je oznanila, da so odkrili 1284 novih planetov, na katerih bi lahko obstajalo življenje. Gre za nebesna telesa, ki so od svojih najbližjih zvezd oddaljena približno enako, kot je Zemlja od Sonca. S tem odkritjem se je skupno število takšnih planetov več kot podvojilo, pravijo.

Odkrili tri planete, ki bi bili lahko primerni za življenje

03. 05. 2016 10.45

Skupina mednarodnih znanstvenikov je odkrila tri Zemlji podobne planete izven našega Osončja, na katerih bi bilo lahko življenje. Vsi trije krožijo okoli pritlikave zvezde, znane tudi pod imenom Trappist-1, ki je oddaljena 39 svetlobnih let.

Je skriti planet v našem osončju kriv za izumrtje življenjskih vrst na Zemlji?

31. 03. 2016 06.30

Skriti gromozanski planet, ki se po izračunih znanstvenikov ameriškega tehnološkega inštituta Caltech nahaja v našem osončju, bi lahko bil razlog za masovna izumrtja življenjskih vrst na Zemlji, ugotavlja ameriški astrofizik.

Skrivnosten kos, umetne izdelave, potuje proti Zemlji

27. 10. 2015 08.45

Znanstveniki so opazili objekt, ki naj bi 13. novembra padel v morje ob obali Šrilanke. Ugotovili so, da je predmet človeške izdelave, najverjetneje gre za ostanke rakete. Ob vstopu v atmosfero bo objekt večinoma razpadel. Smeti okoli našega planeta je še veliko.

VIDEO: Neokusno? Gostitelj baft oponašal Stephena Hawkinga

09. 02. 2015 13.45

Stephen Fry, priznani britanski igralec, komik ter letošnji voditelj britanskih filmskih nagrad bafta, je na podelitvi z oponašanjem fizika in matematika Stephena Hawkinga razburil mnoge gledalce prireditve.

FOTO: Osupljiv sončni zahod pritegnil množico ljudi

12. 07. 2014 14.38

V New Yorku so številni lahko v živo opazovali osupljiv sončni zahod, ki ima tudi posebno ime – Manhattanhenge. Sonce je bilo ob zahajanju popolnoma poravnano z ulično mrežo na Manhattnu, rdečkasta sončna svetloba pa je poskrbela za čudovite fotografije.

VIDEO: Padalca za las zgrešil meteorit

04. 04. 2014 11.59

Norveški padalec je doživel bližnje srečanje z meteoritom. Vse skupaj je posnel, geologi pa so si ogledali posnetek in potrdili, da je padalca le za nekaj sekund zgrešil drveči meteorit.

VIDEO: Kot kaže, komet Ison ni preživel v bližini Sonca

28. 11. 2013 10.23

Komet Ison je dosegel perihelij in se približal Soncu na le 1,2 milijona kilometrov. Na osnovi primerjave posnetkov, ki jih je naredila sonda Soho, astronomi menijo, da je ob tem komet razpadel. Podobnega mnenja je tudi astronom Matej Mihelčič.

Koprski astrofizik med elito

03. 03. 2013 18.33

Koprskega astrofizika Anžeta Slosarja je revija Popular Science uvrstila med deset najbolj briljantnih znanstvenikov na svetu. Slosar dela v Brookhavenskem nacionalnem laboratoriju v bližini New Yorka, kjer razvija posebno tehniko kartiranja vesolja.

Režiser Batmana zdaj želi na filmsko platno prenesti časovno popotovanje

11. 01. 2013 08.00

Ameriški režiser Christopher Nolan se namerava, potem ko je sklenil trilogijo o Batmanu, lotiti novega projekta. Dogovarja se za snemanje znanstvenofantastičnega filma Interstellar (Medzvezdno), ki naj bi ga tudi sam produciral.

Opolnoči bo Sončev mrk

01. 06. 2011 10.16

Redki srečneži bodo opazovali delni Sončev mrk. Čaka jih prava poslastica – zlato Sonce bo prekrila Luna, nebo bo rdeče-oranžno in ura bo polnoči.

Howard Smith: V vesolju smo sami

24. 01. 2011 12.46

Vodilni astrofizik na Harvardu vsem, ki verjamejo v življenje na drugih planetih, sporoča, da se motijo. V vesolju smo sami, je prepričan, potem ko je preučil pogoje na več kot 500 planetih.

Znanstveniki prvič prisostvovali rojstvu črne luknje

16. 11. 2010 12.39

Znanstveniki so prvič v zgodovini videli rojstvo oziroma nastanek nove črne luknje, kar je samo potrdilo, da se naše vesolje nenehno spreminja.