aung

Stopnjevanje nasilja v Mjanmaru: prijeti novinarji, protestnica utrpela strelne rane

27. 02. 2021 19.30

Iz Mjanmara poročajo o stopnjevanju zatiranja protestnikov – prijetih naj bi bilo več deset ljudi, tudi novinarji, ena od protestnic je utrpela strelne rane. Pred tem je v petek veleposlanik države pri Združenih narodih pozval organizacijo, naj ustavi vojsko in pomaga pri vnovični vzpostavitvi demokracije. Hunta ga je že razrešila s položaja.

Nasa objavila nove videoposnetke pristanka in površja rdečega planeta

22. 02. 2021 14.27

Nasa je na video konferenci pokazala videoposnetke in fotografije, ki so jih uspeli posneti na Marsu. "Ko boste pogledali posnetek, boste imeli občutek, kot da ste sami pristali na kraterju Jezero z roverjem vztrajnost," je dejal Matt Wallace namestnik vodje projekta vztrajnosti. Je pa skupaj z roverjem še poseben pomočnik, helikopter Ingenuity, ki tehta le 1,8 kilograma. Če mu bo uspelo poleteti, bo to prvi helikopter, ki bo letel na drugem planetu.

Množični protesti v Mjanmaru: 'Nočemo hunte, hočemo demokracijo'

22. 02. 2021 12.15

Več sto tisoč protestnikov se je ponovno zbralo v Yangonu, Naypyidawu, Mandalayu in drugod, kljub očitni grožnji hunte, da bo nad njimi zopet uporabila smrtonosno silo. Za tokratne demonstracije napovedujejo, da bodo najbolj množične. Z vsedržavno splošno stavko so se jim pridružili tudi zdravniki, učitelji, bančni uslužbenci, trgovci in delavci v tovarnah.

Prva žrtev protestov v Mjanmaru ustreljena 20-letnica

19. 02. 2021 09.08

Mlada 20-letnica je prva protestnica, ki je umrla po demonstracijah v Mjanmaru. Ustrelili so jo v glavo, po 10 dneh pa je umrla v bolnišnici. Spomnimo, v začetku meseca je tamkajšnja vojska prevzela oblast in aretirala več sto politikov in aktivistov, med njimi tudi izvoljeno voditeljico Aung San Su Či ter člane njene demokratično izvoljene vlade.

Vojska v Mjanmaru protestnikom grozi z 20 leti zapora za 'oviranje oboroženih sil'

15. 02. 2021 13.17

Vojska v Mjanmaru stopnjuje pritisk na protestnike, ki že deveti dan zapored zahtevajo izpustitev izvoljenih politikov ter ponovno vzpostavitev demokracije. Dostop do spleta je bil v noči na ponedeljek onemogočen, le nekaj ur zatem pa je vojska protestnikom z novo zakonodajo zagrozila z 20 leti zapora, če bodo "ovirali oborožene sile".

Na protestnike streljali s pravimi naboji, pomilostili prek 23.000 zapornikov

12. 02. 2021 16.06

Mjanmarske varnostne sile, v nasprotju z mednarodnim pravom, na protestnike streljajo s pravimi naboji, je dejal odposlanec OZN za človekove pravice. Vojaški režim je medtem pomilostil in odredil izpustitev nekaj več kot 23.300 zapornikov. Obenem bodo iz zaporov izpustili še 55 tujih zapornikov. Pomilostitve sicer sledijo številnim aretacijam po vojaškem udaru v začetku meseca.

Mjanmarska vojska prijela še več politikov, protesti se nadaljujejo

11. 02. 2021 10.58

Mjanmarska vojska je v sredo zvečer aretirala najmanj šest predstavnikov strmoglavljene vlade nekdanje voditeljice Aung San Su Či, med njimi enega njenih svetovalcev, danes poroča časnik The Irrawaddy. Protesti proti vojaškemu prevratu se medtem nadaljujejo.

Mjanmar: Policija na protestnike streljala z gumijastimi naboji

09. 02. 2021 18.08

V Mjanmaru se že četrti dan nadaljujejo protesti proti državnemu udaru. V prestolnici Naypyitaw, kjer se je zbralo več tisoč ljudi, so policisti uporabili tudi gumijaste naboje in vodni top. Mjanmarska vojaška hunta, ki je oblast z državnim udarom prevzela pred tednom dni, je obljubila vzpostavitev pristne in disciplinirane demokracije.

Mjanmarska policija proti protestnikom uporabila vodni top

08. 02. 2021 11.18

Mjanmarska policija je proti protestnikom, ki nasprotujejo vojaškemu udaru, v prestolnici uporabila vodni top. Množični protesti proti udaru, ki se je zgodil pred enim tednom, po vsej državi potekajo že tretji dan.

Hunta 'ugasnila' splet, ljudje vseeno zasedli ulice

07. 02. 2021 09.03

Več deset tisoč Mjanmarcev se je zbralo na ulicah Yangona na protestih proti vojaškemu prevratu, na katerih so zahtevali, naj vojaška hunta izpusti Aung San Su Či in druge izvoljene predstavnike oblasti. Na množičnih protestih so se zbrali drugi dan zapored, čeprav je hunta zaprla dostop po spleta.

Mjanmarska vojska brez težav prevzela popoln nadzor v državi

02. 02. 2021 08.55

Generali v Mjanmaru so brez večje opozicije prevzeli popoln nadzor v državi. Vojaki patruljirajo po ulicah prestolnice Naypyidaw, dosedanji politični voditelji so zaprti oziroma v priporu. O kakšnih protestih po državi ni poročil.

Mjanmarska vojska izvedla državni udar

01. 02. 2021 07.52

Mjanmarska vojska je prevzela nadzor nad državo in pridržala njeno de facto voditeljico Aung San Su Či in še nekatere politike. V državi so razglasili izredne razmere. Po lanskih novembrskih volitvah so se napetosti med vojsko in vlado še dodatno okrepile. Vojska namreč trdi, da so volitve minile v znamenju prevar.

Meddržavno sodišče zahteva ukrepe za preprečitev genocida nad Rohingi

23. 01. 2020 12.30

Meddržavno sodišče v Haagu od Mjanmara zahteva, da sprejme "vse ukrepe, ki so v njegovi moči," za preprečitev genocida nad muslimansko manjšino Rohingya. Že pred tem je sodišče odločilo, da je pristojno za primer nasilja nad Rohingi v Mjanmaru. Dokončna sodba bi lahko bila znana šele čez več let.

Predsednik Pahor prejel priznanje foruma Crans Montana

28. 06. 2019 07.01

Predsednik republike Borut Pahor je na posebni slovesnosti prejel priznanje foruma Crans Montana Prix de la Fondation. Ob tej priložnosti je Pahor v slavnostnem govoru pozval k nujnim spremembam in celostni obravnavi vprašanja širitve Evropske unije na Zahodni Balkan.

Zair, Burma, Kampučija … katere države so spremenile ime?

01. 10. 2018 09.51

Kmerska republika, Demokratična Kampučija, Dahomej, Zgornja Volta, Svazi, Zair, Rodezija in Burma. To je le nekaj imen držav, ki so iz različnih razlogov spremenile svoje ime v takšnega, kot ga uporabljajo sedaj. Le malo suverenih držav se je odločilo za preimenovanje, kot to predvideva makedonsko-grški sporazum.

Nobelova nagrajenka za mir podprla zaprtje novinarjev

13. 09. 2018 11.01

Nekdanja mjanmarska borka za človekove pravice Aung San Su Či je na Svetovnem ekonomskem forumu v vietnamski prestolnici Hanoj podprla zaprtje dveh Reutersovih novinarjev. Ta je sodišče obsodilo na sedem let zaporne kazni zaradi poročanja o krizi v zvezi z muslimansko manjšino Rohingya.

'Voditeljica Mjanmara nas je pustila na cedilu'

05. 09. 2018 09.00

Ženi zaradi izdajanja državnih skrivnosti obsojenih Reutersevih novinarjev sta nagovorili voditeljico Aung San Su Či. Pozivata jo, naj novinarja izpusti, saj sta zgolj opravljala svoje delo. Tudi ameriški podpredsednik Pence Mjanmar poziva, naj takoj izpusti novinarja, za katera meni, da bi morala dobiti pohvalo, ne zaporne kazni.

Novinarja obsojena izdaje državnih skrivnosti

03. 09. 2018 08.10

Sodišče v Mjanmaru je novinarja tiskovne agencije Reuters, ki sta poročala o nasilju nad muslimansko manjšino Rohingi, zaradi izdaje državne tajnosti obsodilo na sedem let zaporne kazni. Obsodba je že naletela na kritike v mednarodni skupnosti in med novinarji.

Skrivnostno izginula ladja se je po skoraj desetletju znova pojavila

01. 09. 2018 07.00

Lokalni ribiči ob južni obali Mjanmara so obnemeli, ko so zagledali neverjeten prizor – v bližini je namreč nasedla "ladja duhov" – tovorna ladja, ki je bila skoraj desetletje izgubljena na morju. Še bolj nenavadno pa je, da na njej ni bilo ne posadke ne tovora. Vojska je sporočila, da ima odgovor.

Aung San Su Či ne bodo odvzeli Nobelove nagrade

29. 08. 2018 21.10

Norveški Nobelov odbor je izključil možnost, da bi mjanmarski voditeljici Aung San Su Či odvzeli Nobelovo nagrado za mir zaradi neukrepanja ob preganjanju muslimanske manjšine Rohinga v Mjanmaru.

ZN zahtevajo sojenje načelniku mjanmarske vojske za genocid

27. 08. 2018 11.33

Preiskovalci Združenih narodov so pozvali k mednarodni preiskavi in pregonu načelnika mjanmarske vojske in še petih visokih poveljnikov zaradi genocida nad pripadniki manjšinskega ljudstva Rohinga. Preiskava je namreč potrdila, da so bile taktike mjanmarske vojske surove in nesorazmerne glede na dejanske varnostne grožnje.

Pridobila dokaze o vojaških načrtih za izgon ljudstva Rohinga, zdaj jima sodijo za izdajanje državnih skrivnosti

10. 01. 2018 11.12

Mjanmarsko sodišče je potrdilo obtožnico proti dvema novinarjema agencije Reuters, ki sta bila prijeta prejšnji mesec. Sodili jim bodo zaradi izdajanja državnih skrivnosti, je sporočil njun odvetnik. Pri sebi naj bi imela dokumente o vojaških načrtih, ki so pripeljali do izgona več kot 650.000 pripadnikov manjšine Rohinga.

Papež branil svojo tišino glede Rohing: 'Zame je najbolj pomembno to, da sporočilo doseže cilj'

03. 12. 2017 10.22

Papež Frančišek, ki je v Bangladešu zaključil šestdnevni obisk v Aziji, je branil svojo odločitev, da se vzdrži ostrejše kritike na račun ravnanja s pripadniki muslimanske manjšine Rohinga v Mjanmaru. Kot je poudaril, bi lahko imele ostrejše besede kvečjemu negativne posledice. "Nisem imel zadovoljstva, da bi javno zaprl vrata, sem imel pa možnost dobrega dialoga", je povedal papež. 

FOTO: Papež Frančišek: Obrekovanje je vrsta terorizma, raje se ugriznite v jezik

02. 12. 2017 18.02

Papež Frančišek je končal azijsko turnejo, v okviru katere je obiskal Mjanmar in Bangladeš. "Sovražnik harmonije v verski skupnosti je duh obrekovanja, ki je vrsta terorizma," je dejal papež v svojem nagovoru duhovnikom in nunam v pretežno muslimanskem Bangladešu.

FOTO: Papež v govoru v Mjanmaru ni uporabil besede Rohingi

28. 11. 2017 06.50

Papež Frančišek se je drugi dan obiska v Mjanmaru srečal z voditeljico Aung San Su Či, v svojem govoru pa ni uporabil izraza Rohinga, saj so mu to odsvetovali v lokalni katoliški skupnosti. Še pred tem se je Frančišek srečal tudi z zloglasnim budističnim voditeljem, ki je znan po svojem sovražnem govoru proti muslimanski manjšini Rohinga. Pozval ga je k sobivanju in miru.

Papež Frančišek se je v Mjanmaru srečal z vojaškim poveljnikom

27. 11. 2017 09.14

Papež Frančišek se je v Mjanmaru že prvi dan azijske turneje srečal s poveljnikom mjanmarske vojske. Govorila sta predvsem o odgovornosti mjanmarskih voditeljev. V Mjanmaru je papeža pričakalo okoli 30 tisoč ljudi. Medtem pa kljub podpisu sporazuma med Mjanmarom in Bangladešem glede vrnitve Rohingejcev ti še naprej bežijo iz Mjanmara. Vojska naj bi ubila ali ugrabila tudi veliko število lokalnih poročevalcev.

Mjanmar in Bangladeš podpisala dogovor o vrnitvi Rohingov

23. 11. 2017 14.07

Mjanmar in Bangladeš sta podpisala dogovor glede vrnitve več sto tisoč pripadnikov muslimanske manjšine Rohingya v mjanmarsko zvezno državo Rakhine. Bangladeš je sporočil, da se bodo begunci lahko v roku dveh mesecev začeli vračati v svoje domove.

Mjanmarska voditeljica in Nobelova nagrajenka vendarle na območje preganjanih Rohingj

02. 11. 2017 11.02

Mjanmarska voditeljica Aung San Su Či se je vendarle odpravila v zvezno državo Rakhine. To je njen prvi obisk države, potem ko je avgusta vzniknilo nasilje nad manjšino Rohingja. Združeni narodi so že pred časom ocenili, da ima zatiranje manjšine Rohingja vse znake etničnega čiščenja. 

Oblasti zanikale posilstva, zdaj so znake nasilja na telesih žensk potrdili zdravniki

24. 09. 2017 16.55

Zdravniki, ki skrbijo za pripadnice Mnoge pripadnice manjšine manjšine Rohingya, pri več ženskah opazili poškodbe, ki običajno nastanejo pri posilstvu. Ženske so pogosto poročale o (spolnih) zlorabah s strani mjanmarskih oboroženih sil, a so oblasti to označile kot propagando proti njihovim silam.

FOTO: 'Tukaj smo si naredili zatočišče, zdaj ga je odnesla voda'

20. 09. 2017 12.10

Najprej so bežali pred nasiljem, zdaj bežijo pred poplavami. Pripadnikom Rohingje so poplave uničile zatočišča, ki so si jih postavili v obalnih krajih Bangladeša, zato so prisiljeni iskati bolj suhe predele v notranjosti države. Medtem pa številni svetovni voditelji obsojajo mjanmarsko voditeljico, ki se v svojem govoru ni odzvala na očitke o etničnem čiščenju.